Birleşik Arap Emirlikleri’nde 300 Milyar Dolarlık İnşaat Projesi Askıda

Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’nde küresel kriz nedeniyle askıya alınan ya da iptal edilen 400’ün üzerindeki inşaat projesinin değerinin 300 milyar doları aştığı bildirildi.
Dubai merkezli Proleads araştırma şirketi tarafından yayınlanan en son rapora göre krize rağmen BAE’de inşaat sektörünün bu yıl istikrara kavuşması ve gelecek yıl toparlanması bekleniyor. Raporda, ticaret, eğlence, tatil ve perakende sektörlerindeki projelerde yavaşlama, eğitim ve sağlık alanlarındaki projelerde daha sık askıya alınma ve konut projelerinde artan oranda iptal görüldüğü kaydedildi. Kaynaklara göre BAE’de halen aktif 750 proje bulunuyor ve yakın zamanda tamamlanan proje sayısı 450’ye ulaşmış durumda.

Geçen yılın Eylül ayına kadar dünyanın en parlak piyasalarından kabul edilen Dubai, emlak sektörü başta gelmek üzere küresel krizden en çok etkilenen şehirlerden birisi oldu.

Ülkenin petrol gelirlerini elinde tutan başkent Abu Dabi’de ise aktif ya da planlanan projelerin küresel krizden ciddi oranda etkilenmediği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.