Belediye, belediyeye kızınca…

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 16 Aralık 2014 tarihi ek toplantıda Manavgat, Alanya ve Finike’de bazı caddeleri Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi yolundaki kararının ardından Manavgat Belediyesi, Büyükşehir’e devredilen caddelerde çöpleri toplamadı.
Manavgat’ta Hasan Fehmi Boztepe Caddesi, Antalya Caddesi, İbrahim Sözen Caddesi, Zübeyde Hanım Caddesi, Demokrasi Bulvarı, Hastane Caddesi, Sarılar Caddesi, Muhittin Ersoy Bulvarı, Sorgun Bulvarı, Çolaklı Tilkiler Caddesi, Evrenseki D-400 kavşağı Turizm Yolu bağlantı caddesi, Kumköy Bulvarı, Kemer Bulvarı, Side Bulvarı, Remzi Güven Caddesi ve Barbaros Caddesi’nde çöpler alınmadı.

KANUN GEREĞİ
Yılda 4 milyon turistin ziyaret ettiği ve Türk turizminde yüzde 12’lik paya sahip olan Manavgat’ta ana arterlerde çöpleri toplamaması vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken, 700’e yakın muhtarın katılımıyla gerçekleştirilen Muhtar Bilgilendirme Merkezi (MUBİM) toplantısında yaptığı konuşmada ilçedeki çöplerin toplanmaması konusuna değinen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Yeni yasa ile bir çok yetki Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Kanun gereği 20-30 metrelik bulvarların peyzaj ve bakım hizmetleri Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek. Siyasi parti ayırt etmeden CHP’li Manavgat Belediyesi, MHP’li Alanya Belediyesi ve Ak Partili Finike Belediyesi’nden bazı caddeler Büyükşehir Belediyesi’ne geçti” dedi.

“KİMSE SİYASET YAPMASIN”
Kanun gereği yapılan bu çalışmanın yeni bir siyasi mevzu hale getirildiğini belirten Başkan Türel, “Siyasete yeni kavramlar sokuyorlar. Yeni Antalyalılar ,yeni Alanyalılar, yeni Manavgatlılar, yeni Finikeliler diye. Sen nüfus memuru musun? Bizim Alanyalılığımız. Manavgatlılığımız, Finikeliliğimizi size sormayız. Biz sizden daha fazla Alanyalıyız, Manavgatlıyız, Finikeliyiz. Sizden daha fazla Antalyalıyız. Menderes Türel’in Antalya sevdasını herkes bilir. İşinizi yapın. Kanun gereği çöp toplama işlemi ilçe belediyelerine ait. Şimdi Manavgat Belediyesi, bize geçen caddelerde çöp toplamıyormuş. Çöpü toplamak onun işi. Bizim derdimiz hizmet. Onlar insanı, memleketi düşünmüyorlar. Büyükşehir’i zora sokarak üç oy fazla alır mıyız, bunu hesap ediyorlar. Manavgat çöpten kokarsa sorumlu Büyükşehir gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu memleketi çöp dağlarına teslim etmeyiz. Kimse siyaset yapmasın.”

“BÜYÜKŞEHİR FARKINI VATANDAŞ HİSSEDECEK DİYE KORKUYORLAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Alanya’da 30 caddeyi almamız gerekirken 8 cadde aldık. Manavgat’ta 27 caddeyi almamız gerekirken 7 cadde aldık. Neden? Paylaşmak derdindeyiz. Biz her şeyi yapacağız demiyoruz. Kanun emrettiği için, hizmet etmek için alıyoruz. Bu sorunları mesele yapmaların arkasında başka şeyler yatıyor. Büyükşehir’in o caddelere yapacağı hizmetlerdeki farkı vatandaş hissedecek diye korkuyorlar. Bunu hissettikleri için farklı provokasyon içindeler. Finike’de cadde aldık. Onlar memnun, isterseniz hepsini alın diyorlar. Bu caddelerin bakımlarının ekonomik külfeti var çünkü. Serik Belediye Başkanı hepsini alın diyor. Biz bu bulvarı ekonomik külfet olarak da üzerimize alıyoruz. Alacağımız ilan reklam geliri, bu caddelere yapacağımız yatırımın yarısını karşılamıyor.”

“KİMSE KIRSALDAN ALINAN YOLLARI GÜNDEME GETİRMİYOR”
Alanya merkezinden 22 kilometre, Manavgat merkezinden 32 kilometre yolun Büyükşehir’e geçtiğini kaydeden Başkan Türel, buna mukabil Alanya kırsalından 350, Manavgat kırsalından 450 kilometre yolu devraldıklarını söyledi. “Kimse kırsaldan aldığımız yollarla ilgili bir şey demiyor” şeklinde konuşan Başkan Türel, şunları kaydetti:
“Nedeni siyasi güç gösterisi. Biz size hizmet için çalışıyoruz. Büyükşehir olarak ilçelerden 3 bin 500 kilometre kırsal yol 2 bin 500 kilometre yayla yolu devraldık. 5 yıl içinde bu 6 bin kilometre yolu asfaltlama hedefi koyduk. Bunu başaracağız. Manavgat ve Elmalı’da iki asfalt plenti kuruyoruz. Sadece yol değil. Toplantı halleri ilçelerde birleştirip bölge halleri kuracağız. Çağdaş ve hijyen koşullarda bölge mezbahaları açacağız. İlçelerde vahşi çöp depolama alanlarını ortadan kaldıracağız. Çöpten enerji elde edecek tesisleri kuracağız. Çöpten elektrik elde edeceğiz. Böylelikle köydeki vatandaşlarımızın koku derdi de bitmiş olacak.”
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.