Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ergenekon Davası Kararları/Cezaları İçin Ne Dedi? İZLE – AKP CHP BDP ve MHP milletvekilleri siyasetçilerin yorum ve değerlendirmeleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ergenekon Davası Kararları/Cezaları İçin Ne Dedi? İZLE – AKP CHP BDP ve MHP milletvekilleri siyasetçilerin yorum ve değerlendirmeleri
Eklenme : 05 Ağustos 2013 17:24    Güncelleme : 28 Haziran 2015 16:10    Okunma : 1563

05.08.2013, VIDEO, Ergenekon Davası sonuçlandı, Başbakan Erdoğan Ergenekon değerlendirmesi VIDEO izle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ergenekon kararları için yorumu değerlendirmesi, Başbakanın Ergenekon cezalarını değerlendirmesi izle, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 5 ağustos Ergenekon kararları yorumu, Siyasetçilerin Ergenekon davası kararları  ile ilgili değerlendirmeleri, Ergenekon kararları için hangi siyasetçi ne dedi, Ergenekon cezaları için CHPli milletvekilleri neler dedi, Kemal kılıçdaroğlu ergenekon davası cezaları için neler dedi, AKPli milletvekilleri Ergenekon cezaları için neler dedi, Cumhurbaşkanı Abdullah gül Ergenekon cezaları için neler dedi, MHPli milletvekilleri Ergenekon kararları için neler dedi, BDPli milletvekilleri Ergenekon kararları için neler dedi, Ergenekon davasında müebbet alanlar, Ergenekon davasında hangi gazeteciler ne ceza aldı, Ergenekon davasında tahliye edilenler beraat edenler, Ergenekon davası kararları cezaları dış dünyada nasıl karşılandı

ergenekon

Yaklaşık 6 senedir süren tarihi Ergenekon Davası 5 Ağustos 2013 tarihinde verilen rekor cezalarla sona erdi ancak değerlendirmeleri yankıları daha uzun süre devam edecektir. Cezaların açıklanmasından sonra gözler hangi siyasetçinin ne dediğine çevrildi ve AKP, CHP,MHP,SP, BDPli milletvekillerinden açıklamalar teker teker gelmeye başladı. Asıl merak edilen ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yıllarca birlikte çalışıp istişarede bulunduğu birçok isimle ilgili kararlar hakkında neler diyeceği.. Başbakan henüz bu konuda bir açıklamay yapmadı, yapar yapmaz sayfamızdan takip edebilirsiniz..

Dava süresince konuyla ilgili birçok açıklama yapan Başbakanın özellikle İlker Başbuğla ilgili Habertürk TV’deki açıklamalarını hatırlayalım:

Daha önce Balyoz, Ergenekon gibi davalardaki tutuklu yargılamaları eleştiren Erdoğan İlker Başbuğ için “İlker Başbuğ’un tutukluluğunu ‘terör örgütü mensubu’ diyenleri tarih affetmez” ifadelerini kullanmıştı.

basbakan-erdogan-ergenekon cezaları değerlendirmesi

Erdoğan şunları söylemişti:

“Bu bizi dilhun eden bir konu. Kuvvetler ayrılğı prensibi bir defa birbirlerinin alanına girmeye ne yazık ki çok müsait. Daha önce sayın Ahmet Necdet Sezer’in döneminde yargıyı adeta bu erkleri üzerine çıkaran bir Meclis konuşması vardı. Bu ifadeler çok eleştiri aldı.

Ne yargının yürütme, ne yürütmenin yargı üzerinde bir üstünlüğü olamaz. Hepsinin anayasanın tanımladığı o kategoride hizmetini vermesi lazım. Başta Genelkurmay Başkanım olmak üzere diğer generallerimiz hiçbirisine kalkıp da bir alışılmış anlamda ‘terör örgütü mensubu’ demek çok ciddi bir yanlıştır ve bu affedilemez. İlker Başbuğ’un tutukluluğunu ‘terör örgütü mensubu’ diyenleri tarih affetmez.

Bir defa TSK bir örgüttür ama terör örgütü değildir. Bu anayasal örgütün başıdır dersen eyvallah. Ama terör örgütü dediğin zaman affedilir bir yanı yok. Bu çok ciddi bir yanlış. Mesela orada emekli olan komutanlarımız var generaller var. Bu noktadaki yaklaşım tarzı çok yanlış.”

– Belli makamlarda olan insanlar bazı insanaları artık öyle bir hale getirmiştir ki, bu kaçar mı, durur mu bunu bilir.

SİYASETÇİLERİN ERGENEKON AÇIKLAMALARI

Türkiye Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzarekeci Egemen Bağış, Twitter hesabında “Ergenekon diye bir örgütün varlığı ve bu örgütün meşru hükümeti devirmek için darbe planladığı tescillendi. Şimdi savunanları görelim!” diye yazdı.

…………………………………………………………

Eski Bakan ve Başbakan Yardımcısı Bahattin Yücel ise Twitter’da kararı şöyle yorumladı: “Başbuğ silahlı terör örgütü yöneticiliği yaptığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezası aldıysa, TSK’nın terör örgütü olduğu tartışması başlar. Balyoz ve Ergenekon mahkumiyetleri, bugünden başlayarak, PKK ve Öcalan’ı da kapsayacak bir genel af tartışmasının yolunu açar.“

……………………………………………………………

BÜLENT ARINÇ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç,Ergenekon davası kararlarıyla ilgili, “Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Bir yargı kararıdır. Bu yargı kararına hepimiz beğensek de beğenmesek de uymak mecburiyetindeyiz” dedi.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Başbakan Yardımcısı Arınç, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, toplantıda AB Bakanı Egemen Bağış’ın son 1 aylık süreç içerisinde AB’de gelinen noktayı takdim ettiğini, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile ilgili yaptığı görüşme hakkında kurula bilgi verdiğini söyledi. Arınç, Mısır ve Suriye ile ilgili gelinen aşamanın bakanlar tarafından görüşüldüğünü söyledi.

 

“BU KARAR 3 ERKTEN BİRİSİ OLAN BAĞIMSIZ YARGIYA AİT BİR KARAR”
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir soru üzerine Ergenekon Davası’nda verilen kararları değerlendiren Arınç, verilen kararlarla ilgili olarak şunları söyledi:
“Beraat edenler oldu, ceza görenler oldu. Yurt dışına çıkış yasakları kondu. Haklarında davaları tefrik edilenler, yani yurt dışında olduğu için sorgulaması yapılamayanlar oldu. Karar sonrasında haklarında tutuklama kararı çıkarılanlar veya orada hazır değillerse yakalama kararı çıkarılanlar oldu. Bunların hepsinin bilgisini sizler gibi bizde aldık. Benim söyleyebileceğim şu; tabi herkese geçmiş olsun. Öncelikle bir dava sonuçlandı. Bu ağır ceza mahkemesinin özel yetkiyle yaptığı soruşturma ve kovuşturmaya dayalı bir karar. Bu karar bir yargı kararı. Bu yargıda anayasamızın ister 61, ister 1982 Anayasası olsun, üç erkten birisi olan bağımsız yargıya ait bir karar. Bu bir bidayet kararı. Biz öyle diyoruz hukukçular olarak. Bundan sonraki safhalar bildiğiniz gibi Yargıtay’daki temyiz safhasıdır. Ondan sonra da olağanüstü kanun yolları, eğer şartları varsa bunlardır.”

 

“BEĞENSEK DE BEĞENMESEK DE KARARA UYMAK ZORUNDAYIZ”
Bülent Arınç, Ergenekon Davası’nın gerekçesinin en kısa sürede yazılarak tebliğ edileceğini söyledi. “Bazı kararların bazı kişiler için çok fazla olduğu söylenebilir” diyen Arınç, “Yakıştırılanlar vardır, yakıştırılmayanlar vardır. Bu kararların pek çoğunda bildiğiniz gibi sadece tek suç yok. Birden fazla suçla isnat edilen ve bu suçların sübut bulmasıyla da haklarında karar verilenler var. Bazılar hakkında yüz yılı aşıyor, bazıları hakkında 40 yılı aşıyor, bazıları hakkında belki 25-30 yıllık bir süreç söz konusu” diye konuştu.
Sanıklar hakkındaki suç iddialarını hatırlatan Arınç, şunları kaydetti:
“Şöyle bazı suç nebilerini söyleyebilirim. Ana tema ‘Ergenekon silahlı terör örgütü üyesi olmak. Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmek, kişisel verileri kaydetmek’. Bunların her biri Türk Ceza Kanunu’nda ayrı ayrı suçlardır. Kişisel verileri vermek ve ele geçirmek. Yasaklanan bilgileri açıklamak. 6136 yani ateşli silahlar hakkında kanuna muhalefet. Hatta uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ticari amaçlı depolamak. Belki bir kaç sanık hakkında. Resmi belgede sahtecilik, silahlı terör örgütüne silah temin etmek ve belki onun yanında on tane daha ayrı Ceza Kanunu’nun maddelerinin ihlal edildiği iddiasıyla verilen bir karar var.
Kararı beğenmek veya beğenmemek noktasında değiliz. Bir yargı kararıdır. Bu yargı kararına hepimiz beğensek de beğenmesek de uymak mecburiyetindeyiz. Şüphesiz aleyhine karar alındığını bilen, duyan herkesin kendileri veya müdafileri temyiz edeceklerdir. Bu temyiz hakkında savunmaya mütalik bir haktır. Mutlaka Yargıtay’da en iyi şekilde incelenecektir ve Yargıtay’ın vereceği kararda daha sonraki aşamalarda bitmek suretiyle kesinleşmiş bir karar olacaktır. Şu anda kesinleşmiş bir hüküm yok bilebildiğim kadarıyla. Ancak önemli bir aşamadayız. Türkiye son yıllarda böyle bir davayla doğrusu karşılaşmamıştı.”

 

“BİZ KİMSENİN TUTUKLANMASINDAN SEVİNEN İNSANLAR DEĞİLİZ”
Arınç, Ergenekon Davası’nda tanınmış, bilinen kişilerin de bulunduğunu söyleyerek, “Bu da hukukun bir gereği. Kimsenin bir suç işleme imtiyazı yok. Yargı kendine göre en doğru kararı verdi. Bundan sonrasını aşamalarda hep birlikte göreceğiz” dedi.
“Biz kimsenin mahkum olmasından, kimsenin tutuklanmasından şahsen sevinen, el çırpan insanlar değiliz” diyen Arınç, “Ama bir yargı kararı var. Buna herkes şu anda saygı göstermek zorunda. Ben sanık veya yakınları tarafından yapılan eleştirilerin daha çok duygusal olduğunu düşünüyorum. Önemli olan siyasetçilerin ve üçüncü kişilerin, yani dışarıda bulunanların maksadını aşan ifadeler kullanmaması ve olaya daha objektif bakabilmesidir. Şimdilik herkese geçmiş olsun demekten başka ifade edeceğimiz husus yok” şeklinde konuştu.

“HİÇBİR SİYASETÇİ MAHKEMELERİ AĞIR SÖZLERLE SUÇLAYAMAZ”
Bülent Arınç, bir gazetecinin Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon kararlarını ‘Gayrimeşru’ olarak değerlendirdiğini hatırlatması üzerine, “‘Gayrimeşru’ sözü, maksadını aşan, fazlasıyla aşan bir söz. Bir genel başkana yakışmaz, bir siyasetçiye yakışmaz” dedi. Kılıçdaroğlu daha önce bu sözün çok daha ağırlarını söylediğini hatırlatan Arınç, şunları söyledi:
“‘Bu örgüt nerede, bana adresini gösterin gidip üye olayım’ deyinceye kadar, ondan önceki genel başkanın bu örgüte avukatlık yapmasına kalkışmasına kadar, CHP’nin hemen hemen pek çok milletvekilinin, bugün zannediyorum sayıları 30 civarındaymış, oraya giderek mahkeme basmaya varıncaya kadar yaptıkları eylemleri hepimiz biliyoruz. Bu konuşmalara, o eylemlere bakıldığı zaman da bugünkü sözü biraz daha hafif kalıyor ama o toptan yanlış, tümden yanlış. Hiçbir siyasetçi Türkiye’deki adli yargıyı, mahkemeleri, 3 erkten birisi olan gücü böylesine ağır sözlerle suçlayamaz.

……………………………………………………………..

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ

İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği cezalar hiç şüphesiz milli vicdanları kanatmış, adalet ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmamıştır. Adalet bugün bir kez daha hançerlenmiş, tarafgir, sübjektif, önyargılı bakışını bir kez daha kazanmıştır.

*Türk Silahlı Kuvvetleri açıklanan mahkeme kararlarıyla çok tehlikeli şekilde hırpalanmış, suçlanmış, aşağılanmış ve daha da kötüsü saygınlığıyla oynanmıştır.

*Genelkurmay Başkanlığı yapmış ve Türk ordusunun en tepesinde bulunma fırsat ve unvanını elde etmiş değerli şahsiyetlerin; “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmaları tam bir hukuk cinayeti olmuştur.

…………………………………..

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Ergenekon davası ile ilgili, “Bizim aradığımız nedir? Yargının siyasallaşmadan hak ve hakikati, gerçeği bulması, adaletin tecelli etmesidir. Bu süreç içinde bu kararları milletin de vicdanına sığmalı, adaletin de vicdanına sığmalı.” dedi.

Oktay Vural, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında karar duruşması yapılan Ergenekon davası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vural, kararları henüz görmediğini belirterek, “Tam sonucu alarak ona göre değerlendirme yapmak lazım.” dedi.

…………………………………..

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, Ergenekon Davası kararlarıyla ilgili “Sonuçlar hukuk kararları değil, ağırlı olarak siyasi kararlardır. Siyasi yönlendirme ve telkinlerle alınmış kararlardır” dedi.
NTV’nin canlı yayınında konuşan Koç, bütünüyle bakıldığında Ergenekon sürecinin, sanki hükümetin tutumuna muhalif bir kitleyi önce bir araya getirmeye, daha sonra bir takım kurgu, düzmece delillerle suç icat ederek bunları ilişkilendirmeye ve tersine işleyen bir şekilde; bir sanık yaratıp oradan delil imal etmeye dönük bir süreç gibi gözüktüğünü ifade etti.

Bu kararlar karşısında vicdanının ikna olmadığını ifade eden Koç, “O bölgede uçuşa kapalı hava sahası ilan ediliyor, NOTAM yayınlanıyor. Nedir bu, bu kaygı, bu çekince, bu korku nedir? Gerçekten özel yetkili mahkeme, aldığı önlemler de özel. Sonuçlar hukuk kararları değil, ağırlı olarak siyasi kararlardır. Siyasi yönlendirme ve telkinlerle alınmış kararlardır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ise “Ergenekon Davası” kararlarıyla ilgili, “Elbette bu kararlar, demokrasi yönünde olumlu gelişmelere yol açar diye düşünüyorum. Ama tek başına demokrasiyi korur, darbeleri önler diye ümit etmek de doğru değildir. Ama o yönde de yine her şeye rağmen çok önemlidir” dedi

Kamalak, AA muhabirine, “Ergenekon Davası”nın karara bağlanmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kararların Türkiye bakımından üzücü ve düşündürücü olduğunu söyleyen Kamalak, aydın kesimin normalde demokrasi mücadelesi vermesi gerekirken demokrasiye karşı darbe planları içerisinde yürüdüğünü ifade etti.

Davayla ilgili kararı veren hakimlerin Türkiye’nin okullarında okuduğunu hatırlatan Kamalak, Anayasa’nın 138. maddesi gereğince de hakimlerin kararlarını anayasaya, kanunlara ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre verdiklerini söyledi. Kamalak, “Şimdi çıkıp da hiç kimse  ‘hakimler keyfi davranmıştır, Anayasayı çiğnemiştir, kanunlara uymamıştır, hukuku es geçmiştir, vicdanlarını da çiğnemişlerdir diyemezler’. Ben diyemiyorum en azından” ifadesini kullandı.Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik