Kategoriler
Güncel Haberler

Apple Ceo’su Tim Cook Şubat 2014 Türkiye ziyareti, Abdullah Gül görüşmesi

Tim Cook şubat 2014’de Türkiye’de..

Apple kurucusu Steve Jobs’un koltuğunu devralarak şirketin CEO’su olan Tim Cook, Türkiye’ye geliyor.Şubat ayında Zorlu Center’da yer alacak Apple mağazasının açılışına katılacak Cook, Ankara’ya giderek Fatih Projesi hakkında bilgi alacak. Apple’ındünyada sadece iki mağazasında uyguladığı ‘kübik’cam tavan mimarisiyle tasarlanan mağazanın açılışı için Cook’un yanı sıra Apple’ın üst düzey yöneticilerinin dekatılması bekleniyor. Abdullah Gül ile görüşecek olan Cook, başta 10.6 milyon adet tablet bilgisayarın dahil olduğu Fatih Projesi ihalesi hakkında bilgi toplayacak.

Açılacak olan mağazada Apple ürünlerinin yanı sıraüçüncü parti olarak tanımlanan ürünler de yer alacak. Bu ürünler arasında ışıklandırma sistemlerinden,teknolojik oyuncaklara kadar birçok farklı seçenek İstanbul’daki mağazada yer alacak. Diğer yandan Appleürünlerinde ise kişiselleştirme yapılabilecek. Örneğin, iPad’lerin arkasında lazerle isim yazılabilecek veyaMac bilgisayarlar istenilen donanımlarla tüketicilere sunulacak.

Tim Cook Kimdir?images

1 Kasım 1960 yılında Amerika’da doğan Tim Cook, Auburn Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü derece ile bitirdi(1982).MBA eğitimini ise Duke Üniversitesinin Fuqua İşletme Okulunda gördü(1988). Cook, Apple’ın dikkatini ise bir üretim işletmesinde gerçekleştirdiği milyonlarca dolarlık tasarruf operasyonu ve perakende stratejisiyle çekti.

Steve Jobs tarafından Uluslararası Operasyonlar Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak işe başlayan Cook, 2004 yılında Steve Jobs pankreas ameliyatı olduğunda 2 aylığına Apple’ın CEO’luğunu yaptı. 2007 yılında Apple’da COO yani Baş Operasyon Sorumlu’luğuna terfi oldu.2009 yılında Steve Jobs karaciğer nakli olduğu için birkaç aylığına tekrar CEO’luğa geçti. Ocak 2011′de ise Steve Jobs 3. kez sağlık iznini istediğinde tekrar CEO’luğa geçti ancak bu sürede Steve Jobs’da işlerden tamamen çekilmedi. 25 Ağustos tarihinde ile Steve Jobs’un kendi isteği üzerine CEO’luk görevine getirildi.

Günlük hayatında ise spor yapmaktan hoşlanan Fitness bağımlısı olan Cook muhtemelen Apple’ın Steve Jobs için ne ifade ettiğini en iyi bilen kişilerden biri. Sabah 4.30’da tüm ekibine farklı farklı emailler atan Cook’u iş arkadaşları işkolik olarak tanımlamakta. Her sabah Apple’ın ünlü lezzetli kahvesini içen Cook’un enerjisi bitmek tükenmek bilmiyor. Ofise ilk giren ve ofisten son çıkan olarak Jobs’ın onur kaynağı olan Tim Cook IBM’de çalışırken yılbaşlarında ve Christmas tatillerinde çalışmaya gönüllü olan bir kişiliğe sahip.

Ayrıca, Out isimli eşcinsel magazin dergisinin her sene yaptığı ‘En Güçlü 50 Eşcinsel’ listesinde yer alan Tim Cook bakalım Apple CEO’luk macerasında şirketi nekadar ileriye götürebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.