Amerikan Bell Helikopter Firması, Hindistan’daki 1 Milyar Dolarlık İhaleye Girmeyecek

Amerikan Helikopter Firması Bell’in Yeni Delhi Temsilciliği Hindistan’ın 22 Saldırı Helikopteri İçin Açmış Olduğu 1 Milyar Dolarlık İhaleye Katılmayacaklarını Duyurdu.

Amerikan Helikopter firması BELL’in Yeni Delhi temsilciliği Hindistan’ın 22 saldırı helikopteri için açmış olduğu 1 milyar dolarlık ihaleye katılmayacaklarını duyurdu.
Mayıs ayında Hindistan hükümeti çoğunluğu eski Rus helikopterlerinden oluşan filosunu yenilemek için Bell, Boing, Eurocopter gibi dev şirketlerinde içinde olduğu bazı uluslararası helikopter firmalarını ihaleye katılmaları için davet etmişti. Bell şirketinden yapılan açıklamada AH-1Z Cobra helikopter modelini Hint hava kuvvetlerine sunmayı planladıkları ancak bu yapılacak ihaleye katılmayı düşünmedikleri belirtildi. Bu arada Boeing firması ihalede Apache AH-64 modelini ihaleye sunmayı düşündüklerini açıkladı.

Hindistan, özellikle Ekim 2008’deki Mumbai saldırılarından sonra denizden ve havadan gelebilecek saldırılar için helikopter filosunu yenilemeye gidiyor. Rus MI-25 ve MI-35 model helikopterlere sahip olan Hindistan, 5 yıl içerisinde Ordu modernizasyonuna 30 milyar dolar harcayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.