Kategoriler
Güncel Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson: Türkiye bizi yanlış anladı

Türkiye’nin Afrin Operasyonu öncesi gelen ve ABD nin Suriyenin kuzeyinde ve Türkiye Sınırında PYD/PKK/SDG li teröristlerden oluşan 30 bin kişilik bir sınır ordusu kurulacağına dair habaerlere ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamaya göre;

Türkiye ile Çalışacağız

“Türkiye’nin PKK teröristleri hakkındaki kaygılarını göz önünde bulunduracağız. Suriye’de DEAŞ tamamen bitinceye kadar askeri varlığımızı sürdüreceğiz. 2011’de Irak’taki hatayı tekrar etmeyeceğiz.”

Sınır Birliği Kurmuyoruz

“Türkiye’ye bir açıklama borcumuz var. Bu, tamamen yanlış resmedilmiş ve yanlış tanımlanmış bir durum ve bazı kişiler yanlış konuşmuş. Herhangi bir sınır güvenlik gücü kurmuyoruz. Suriye ve komşularının geleceği ve istikrarı için Türkiye’nin yakın işbirliğine ihtiyaç var, Türkiye gerek insani gerekse askeri açıdan büyük fedakarlıklar gösterdi. ABD’nin çekilmesi Esad’ın işine yarar.”

Siyaset Uzmanları ne diyor? ABD neden şimdi böyle bir açıklama yaptı?

Tillerson tarafından yapılan açıklamalar Afrin Operasyonunu etkiler mi? ABD nin tavrında bir değişiklik olacak mı? ABD nin bu bölgede politikalarının herhangi bir değişikliğe uğramadığı sadece söylemlerin değişebileceği düşünülüyor. ABD ve Rusya Bölgede (Suriye) güç oluşturabilecek aktörleri yanına çekmeye çalışıyor. Sonuç olarak ABD nihai hedefini gerçekleştirmek için yoluna devam edecektir. Afrinde Rusya nın desteği önemli ancak Rusya nın desteği ise Esed li bir Suriyeyi desteklemekten geçtiği düşünülüyor. Bu sebeplerden Türkiyenin dış siyasette çıkmazlar içersinde kaldığı, masada sıkı bir satranç tahtasının olduğu ve doğru hamleler yapmanın önemine değiniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.