ABD BM Engelliler Sözleşmesini İmzaladı

ABD, geçen yıl yürürlüğe giren Engellilerin Haklarına İlişkin Uluslararası Sözleşme’yi imzaladı.
ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice tarafından BM’de imzalanan sözleşme, dünyada 650 milyon civarında olan engellilerin insan haklarını korumayı hedefliyor.

Rice, BM’de düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada ABD’nin daha adil bir dünya yaratılmasını hedefleyen sözleşmeyi imzalayan 141 ülke arasına katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Rice, ABD Başkanı Barack Obama’nın sözleşmeyi onaylaması için yakında Senatoya sunacağını da söyledi.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, ABD’nin uluslararası sözleşmeyi imzalamasından memnuniyet duyduğunu açıkladı. Eski Başkan George Bush yönetimi engelliler sözleşmesini imzalamaya yanaşmamıştı.

Sözleşme, “genel ilkeler, genel yükümlülükler, eşitlik, ayrımcılık yasağı, erişilebilirlik, eğitim, sağlık, çalışma ve istihdam, siyasi ve kamusal hayata katılım” gibi çeşitli başlıklar altında engellilerin haklarını ve taraf devletlerin yükümlülüklerini düzenliyor.

Sözleşmeyi onaylayan devletler, ülkelerinde engelli vatandaşların haklarını koruyan, geliştiren kanunlar çıkarmayı ve önlemler almayı, ayrıca engellilere karşı ayrımcılık yapan kanunları, gelenekleri ve uygulamaları kaldırmayı amaçlıyor.

BM Genel Kurulu tarafından 2006 yılında kabul edilen, 20 ülkenin sözleşmeyi meclislerinde onamalarının ardından 3 Mayıs 2008’te yürürlüğe giren sözleşme şu ana kadar BM tarihinde en kısa sürede müzakere edilip kabul edilen ve en hızlı sürede yürürlüğe giren uluslararası sözleşme oldu.

Türkiye, Engellilerin Haklarına İlişkin Uluslararası Sözleşme’yi 30 Mart 2007’de imzalamış ve 3 Aralık 2008 tarihinde de onamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.