Kategoriler
Güncel Haberler

93 yıl sonra ilk kez !

İzmir’de Menemen Belediyesi tarafından restore edilen Mermerli mahallesindeki 19. yüzyıl eserlerinden Rum Kilisesi Agios Konstantinos’ta 93 yıl sonra ilk ayin yapıldı.
93 yıl aradan sonra yeniden ayin gerçekleştirilen İzmir Menemen’deki Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un açılış kurdelesini, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos ezan sesi eşliğinde birlikte kesti. Barış ve kardeşlik mesajlarının verildiği törende beyaz güvercinler uçuruldu, kilise bahçesine günün anısına zeytin fidanı dikildi.
İzmir’de Menemen Belediyesi tarafından restore edilen Mermerli mahallesindeki 19. yüzyıl eserlerinden Rum Kilisesi Agios Konstantinos; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos, Yunanistan İzmir Başkonsolosu Theodore Tsakiris, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Menemen Belediye Meclisi Üyeleri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar, İzmir ve İstanbul’daki Ortodoks cemaati üyelerinin de katıldığı coşkulu bir törenle açıldı.

“BU ANILARI HAYATIMDA HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIM”
Menemen’deki Rum Kilisesi Agios Konstantinos’ta 1922 yılından bugüne ilk kez gerçekleştirilen ayini yöneten İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos, yaptığı konuşmada, kendisini Menemen Belediye bandosunun marşları eşliğinde çiçekle kilise girişinde karşılayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve onun nezdinde tüm Menemenlilere övgüler yağdırdı. Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un İzmir’in zengin kültürüne ayrı bir renk katacağına inandığını söyleyen Bartholomeos, “Bu güzel kilisenin İzmir’in zengin kültürüne ayrı bir renk kattığı inancıyla hepinizi sevgiyle selamlıyoruz. Beni ve mesai arkadaşlarımı çok duygulandırdınız siz Menemenliler, çok teşekkür ederiz. Bu anıları hayatımda hiçbir zaman unutmayacağımı söylemek istiyorum” dedi.

“MÜSLÜMANLAR İÇİN DE AYNI ÖLÇÜDE ARZU EDİYORUZ”
Din özgürlüğünün ayrılmaz bir parçasının ibadet özgürlüğü olduğunu söyleyen Bartholomeos da konuşmasına şöyle devam etti: “Her dine mensup insanların inançlarının gereği olan ibadetlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri gerektiğine inanmaktayız. Bu konudaki ilkeli duruşumuzu; Hıristiyanlar için istediğimizi, Müslümanlar için de aynı ölçüde arzu ederek muhafaza etmekteyiz. Ayinimizde; dünyada ve ülkemizde barışın, refahın ve bereketin hakim olması ve bizleri günahtan uzak tutması için yüce Yaratıcımıza dua ettik. Yaratıcıya ulaşmayı hedefleyen her yolu saygıyla karşılamakta ve bunlar arasında bir rekabet görmemekteyiz. Tanrı hepimizin yaratıcısı olduğu gibi, hepimizin yolu ona doğrudur.”

“BİZİM İÇİN ÖNCE İNSAN GELİYOR”
16 yıllık belediye başkanlığı döneminde Menemen’de minaresiz cami bırakmayan, cami ve cem evleri inşa eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de, “Bizim için bireylerin hangi dinden, hangi mezhep ya da ırktan olduğu hiç önemli değildir. Bizim için önce insan geliyor. İnsanların dilediği gibi inançlarını yaşayabilecekleri kutsal mekanların oluşması gerekiyor. Benim yapımı herkes biliyor. Cem evini de inşa ediyoruz, Camilerimizi ve camilerimizin minarelerini de inşa ediyoruz, böylesi güzel kutsal mekanları kiliselerimizi de restore ediyoruz” diye konuştu.
Herkesin farklı inançlara sahip olabileceğine dikkat çeken Başkan Şahin de şöyle konuştu: “Birimiz Hıristiyan, birimiz Müslüman doğuyoruz. Önemli olan insanların birbirine güzellikler içerisinde bakmış olmasıdır. Farklı inanç kültürlerine saygı duymak; sevgiyi, birlikteliği ve kardeşliği getiriyor. Farklı inançlara saygı duymak insanda hak ve adalet duygusunu, hoşgörü ve uyum duygusunu geliştiriyor. Bunlar çok önemli şey. Farklı inançlara saygı duyarken, hem mutlu oluyor hem de mutlu ediyoruz. Eğer mutlu etmek ve mutlu olmak istiyorsak, kolay ve basit düşüneceğiz. Yani her dine, her ırka, her mezhebe mutlaka saygı duyacağız. O saygı oluştuktan sonra insan çok daha mutlu oluyor.”

“GEL, NE OLURSAN OL YİNE GEL”
93 yıl aradan sonra yeniden ayin gerçekleştirilen Rum Kilisesi Agios Konstantinos’ta, bu günün anısına her sene ayin gerçekleştirilmesi adına İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos’u Menemen’e davet eden Şahin, kilisenin kültür evi olarak hizmet vereceğini söyleyerek, “Burası bir kültür evi gibi faaliyet gösterecek. Bu etkinliklerle buranın daha yaşanabilir bir mekan olacağını hepimiz göreceğiz. İnanç turizmini de getirecek. İnşallah Tepe Sosyal Tesisleri altındaki Ermeni kilisesinin de Kültür Bakanlığı’ndan tahsisini alır ve restorasyonunu gerçekleştiririz” dedi. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de konuşmasını, Mevlana’nın ünlü şiirinden alıntı yaparak şu sözlerle bitirdi; “Mevlana, ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir ol, ister puta tap yine gel. Tövbeni yüz kere de bozsan, yine gel’ demiştir. Biz buyuz, Menemen bu, dünya insanı da bu.”

BİRLİKTE BARIŞ GÜVERCİNLERİ UÇURDULAR
Protokol konuşmalarının ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos; Rum Kilisesi Agios Konstantinos’un restorasyon projesini hazırlayan YD Mimarlık San.Tic. Ltd. Şti. sahibi Barış Doğan ve kilisenin restorasyonunu gerçekleştiren Umart Mimarlık San. Tic. Ltd. Şti. sahibi Mahir Kaplan’a teşekkür plaketlerini birlikte takdim etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından hep birlikte Menemen’de barışın sembolü beyaz güvercinleri gökyüzüne saldılar. Başkan Şahin ve Bartholomeos daha sonra, günün anısına kilise bahçesine zeytin fidanı dikti.
Kilise bahçesinde düzenlenen kokteylin ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’i makamında ziyaret eden İstanbul Rum Ortodoks Patriği 1. Bartholomeos, Başkan Şahin’e kutsal kitaplarının yanı sıra tespih ve kahve gibi hediyeler sundu. Başkan Şahin de Bartholomeos’a, üzerinde güvercin ve zeytin dalı işlemeleri bulunan Menemen’e özgü topraktan yapılan vazoyu hediye etti. Bartholomeos, Menemen’deki tarihi Taşhan Çarşısını ziyaretinin ardından, Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesislerinde onuruna düzenlenen yemeğe katıldı. Buradaki tarihi çan önünde Başkan Şahin ve Bartholomeos hatıra fotoğrafı çektirdi.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.