Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

30 Eylül 2013 Başbakan’ın Demokratikleşme Paketine siyasi partiler/twitter/sosyal medya/gazeteci yorumları-tepkileri

30 Eylül 2013 Başbakan’ın Demokratikleşme Paketine siyasi partiler/twitter/sosyal medya/gazeteci yorumları-tepkileri
Eklenme : 30 Eylül 2013 13:31    Güncelleme : 28 Haziran 2015 16:14    Okunma : 1071

basbakan-erdogan-demokratiklesme-paketini-30-eylul-5089357_7033_40030  eylül 2013 Demokratikleşme Paketin anadilde eğitim başörtüsü yorumları twitter gazeteci yorumları kim nasıl tepki verdi ne söuledi sözleri yazıları, Demokratikleşme Paketi içeriği maddeleri..

Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketini açıkladı. Pakette seçim barajı, farklı dil ve lehçelerde eğitim, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması gibi pek çok önemli düzenleme var

PAKETİN İÇERİĞİ;

PAKETTE İLK MADDE SEÇİM SİSTEMİ
Kanunlarla siyasi hakları genişletiyoruz. Öncelikle seçim sistemini tartışmaya açıyoruz.
Özellikle 12 Eylül sonrası hep eleştirildiğini biliyoruz.
Mevcut seçim sistemindeki yüzde 10’luk baraj sistemini biz getirmedik.
Seçim sistemi içim 3 seçenek getireceğiz.

PARTİLERE SEÇİM YARDIMI
Düzenlemeyle yüzde 7 olan barajı yüzde 3’e çekiyoruz. Böylece bu sistemle partilerimiz daha güçlü hale gelecek.
Mevcut durumda beldelerdeki teşkilat kurma zorunluğunu kaldırıyoruz.
Siyasi partilerde eş genel başkanlığın önünü açıyoruz. Seçim kanuna bir ek yaparak iki kişiden fazla olmamak üzere partilere eş genel başkanlığın önün açıyoruz.
Siyasi partilere üye olmayı yasaklayan ve kısıtlayan maddeyi kaldırıyoruz.

YAŞAM TARZINA SAYGI TCK İLE GÜVENCE ALTINA ALINACAK
Yaşam tarzına saygıyı TCK ile güvence altına alıyoruz. Dini inancının gereğinin yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Dini ibadet ve ayinlerin bireysel olarak engellenmesini bu kapsama alıyoruz. Bir kimsenin inanç düşünce veya kanaatlerinden kaynaklanan tercihlerine müdahale edenlere bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası getiriyoruz.

KLAVYELERE ÖZGÜRLÜK
TCK’da belirli harflerin kullanılmasından dolayı var olan cezai müeyyideyi kaldırıyoruz. Bir nevi klavyelere özgürlük getiriyoruz.

GÖSTERİ YÜRÜYÜŞLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK
2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununda önemli değişiklikler yapıyoruz. Mülki amir, ilgili STK’ların görüşlerini almak suretiyle nihai kararını verecek. Sürelerini de uzatıyoruz. Açık yerlerde güneşin batışından bir saat sonraya kadar süren toplantılar, güneş batmadan dağılınacak şekilde, kapalı yerlerde saat 24:00’e kadar yapacak. Hükümet komiseri uygulamasına son veriyoruz. Artık düzenleme kurulları tarafından yerine getirilecek. Kurul, toplantının amacına çıktığını gördüğü durumda dağılma kararı alacak ve durumu kolluk amirine bildirecek, gösteri ve yürüyüş kanuna aykırı hale gelirse, gösterinin sona erdiğini ifade edecek. Düzenleme kurulu bunu yerine getirmezse, o mahallin en büyük mülki amiri kararı verecektir.

ÖZEL OKULLARDA FARKLI DİL VE LEHÇELERDE EĞİTİM HAKKI
Bir başkası eğitimle ilgili. Yapacağımız yasal değişikliklerle, özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açıyoruz. Özel kurs imkanını getirmiştik. Daha sonra ise üniversitelerde açılmasını sağlamıştır. Okullarda seçmeli ders olarak öğretilmesinin önünü açmıştık. Şimdi de özel okullarda mümkün hale getiriyoruz. 2923 sayılı kanun ile düzenlenmiştir, bu kanuna yapacağımız ek ile farklı dil ve lehçelerde özel eğitim kurumu açılabilecek. Dil ve lehçeler bakanlar kurulunda tespit edilecek.

KÖY İSİMLERİNDEKİ YASAL ENGEL KALKIYOR
Köy isimlerinin değiştirilmesindeki yasal engeli kaldırıyoruz. Dayatma içeren ifadeleri kaldırıyoruz. Köy isimlerinin değiştirilmesi İçişleri Bakanlığımızca olacak. İl ve ilçe isimlerinin değiştirilmesi için yasal düzenleme gerekiyor, bu tip taleplerde burada değerlendirecektir.

NEVŞEHİR ÜNİVERSİTESİ’NİN İSMİ DEĞİŞİYOR
Nevşehir Üniversitemizin ismini Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz.

KİŞİLERİN ÖZEL BİLGİLERİNE GÜVENCE
Getireceğimiz bir başka yenilik. Kişisel verilerin korunması hakkında. Yasal güvence getiriyoruz. 12 Eylül 2010’daki anayasa değişikliğiyle güvence getirmiştik. Şimdi uygulama için taslağı hazır olan kanunu meclisimize gönderiyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak.

YARDIM TOPLAMADAKİ KISITLAMA KALKIYOR
Yardım toplamadaki kısıtlamaları kaldırıyoruz. Yardım toplama konusunda sınırlama altına alınmıştı. Kurban derisi fitre ve zekat konusunda THK’ya yetki verilmişti. Aslında anayasa aykırı bir durum oluşturulmuştu. Şimdi yasal olarak da bu yanlış uygulamaya son veriyoruz. Vatandaşımız yardımını istediği yere verebilecek. Şu ana kadar açıkladığımız reformlar yasal düzenleme gerektiriyor. Fakat paketimiz bundan ibaret değil. ikinci kısımda idari düzenleme gerektiren reformlar bulunuyor.

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ SERBEST
Kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirerek kamu kurumlarında baş örtüü yasağını kaldırıyoruz. Ayrımcılık içeriyordu. Kadın çalışanların giyimleri üzerindeki ayrımcı ihlalleri kaldırıyoruz. Resmi elbise giymek zorunda olan TSK mensupları, yargıda hakim ve savcıları bunun dışında tutuyoruz.

İLKOKULLARDAKİ AND KALKIYOR
İlkokullardaki öğrenci andı uygulamasını kaldırıyoruz. Geçen yıl orta okullarda bu uygulamayı kaldırmıştık. Şimdi de ilk okullarda kaldırıyoruz.

MOR GABRİEL MANASTIRI’NIN ARAZİSİ İADE EDİLİYOR
Mor Gabriel Manastırı’nın arazisi iade ediliyor. Böylece bir haksızlığı gideriyor Süryani vatandaşlarımıza önemli bir haklarını teslim ediyoruz. Şu anda 250’den fazla iade yaptık.

ROMAN DİL VE KÜLTÜR ENSTİTÜSÜ KURULUYOR
Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kuruyoruz. Karşılaştıkları sorunlarla araştırmalar yapmak amacıyla bir ilimiz üniversitesi bünyesinde enstitü kuracağız. Adımlar atıyoruz bu amaçla 2009 yılında Türkiye’de ilk kez gerçekleştirdiğimiz roman çalıştayı sonrası çalışmaları hızlandırıyoruz. Özellikle barınma noktasında çok önemli bir adım attık, TOKİ eliyle Roman konutları yaptık. Bu inşaatlar devam ediyor. Projeler hazırlanıyor.Demokratikleşme paketimiz işte bu paketlerden oluşuyor. En kapsamlı reform sürecini başlatıyoruz. Yeni hedeflere ilerlemeye devam edeceğiz. Açıkladığımız reform paketinin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinin ardından siyasi partilerden ilk yorumlar gelmeye başladı.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokrasi paketiyle ilgili yarın basın toplantısı düzenleyeceğini açıkladı.

CHP’Lİ AKSÜNGER
 
CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini twitter’da 140 karakterde şöyle özetledi:, “Paketten; Alevilere üniversite ismi, Kürtlere 3 tane harf, Süryanilere 270 dönüm toprak, Romanlara enstitü çıktı”

CHP’Lİ TEKİN:”TEK MADDEYİ BEĞENDİM”
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketiyle ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’den geldi. Tekin, “Dağ fare doğurdu” dedi.  Paketi, “gönül alma paketi” olarak nitelendiren Tekin, “Ancak yine de, ne yazık ki, kimsenin gönlünü alabilmiş de değildir. Pakette ahım şahım, hepimizi şaşırtabilecek bir madde yok. Eğer gerçekten bir demokratikleşme paketi isteniyorsa, CHP’nin 21 maddelik demokratikleşme paketine bakılmalıdır.  Gelin, demokrasi istiyorsanız CHP’nin hazırladığı 21 kanun teklifinin tamamını çıkaralım” diye konuştu.
 
“BARAJ KALKIYOR, DENİZ GELİYOR”

 
Pakette yer alan, seçim barajının düşürülmesi konusunda ise Tekin, dar bölge sistemini eleştirerek, “Barajı kaldırıyorlar, denizi getiriyorlar. Ufak siyasi partilerin tamamını siyasetten men etmektir” dedi.
 
“TEK BEĞENDİĞİM MADDE…”
 
Gürsel Tekin, pakette “tek beğendiği maddenin” ise, ayrımcılık ve ötekileştirme ile mücadele maddesi olduğuun söyledi. Tekin, şöyle konuştu;”Sayın Başbakan her halde farketmemiş hazırlarken ama bir madde bizzat Sayın Başbakan için hazırlanmış. Ötekileştirme ile ilgili madde. Türkiye’de ötekileştirmeyi en çok sayın Başbakan yapıyor. Demokratikleşme paketini açıklayacağı toplantıya bile ‘bizi sevmeyenler’ diye başlıyor. Demokratik bir ülkede bir Başbakan ‘bizi sevmeyenler” cümlesi kullanmaz. Ötekileştirme ile ilgili kurul oluşturulacakmış. O Sayın Başbakan’ın çok dikkat etmesi gerekiyor. O kurulun raporuyla Başbakan bir ila 3 yıl ceza yiyebilir.”

BDP OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

BDP yöneticileri, Başbakan Erdoğan’ın demokratikleşme paketini, Ankara’da bulunan milletvekilleriyle birlikte genel merkezde dinlediler.Edinilen bilgiye göre BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, saat 11.00’de genel merkezde grup başkanvekilleri ve milletvekilleri bir araya geldi. Saat 12.00’de de yeni yasama yılını ve paketi değerlendirmek üzere toplantıya geçildi.Parti yetkilileri, ‘demokratikleşme paketi’ için bir araya gelinmediğini; yarın başlayacak yeni yasama dönemini değerlendirme ve görev dağılımı yapma amacıyla vekillere çağrı yapıldığını belirttiler. Toplantının saat 12.00’de başladığını ve burada demokratikleşme paketinin de değerlendirilerek, daha sonra kamuoyuna bir açıklama yapılacağını açıkladılar.

Gazeteci ve düşünürler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketini yorumladı

Fatih Altaylı: PAKETTE SÜRPRİZ YOK

Paketle ilgili bir sürpriz yok. Bunların hepsini geçtiğimiz haftalarda hükümete yakın isimlerden bölük pörçük de olsa dinlemiştik. Heybeliada Ruhban Okulu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Çok heyecanlandıracak bir şey duymadım. Yeni bir şey yoktu.BDP açısından somut heyecan verici bir şey olmadığını düşünüyorum. BDP bu işten çok memnun kalmayacak. Seçim barajı ile ilgili Başbakan Erdoğan net konuşmadı. Üç alternatif sundu. Oradan benim anladığım barajı indirmeyi düşünmedikleri yolunda. Hazine yardımları konusu önemliydi. Ama BDP seçime parti olarak girmeyecekse bu da yaramayacak. Diyarbakır’da daha az heyecan uyandırmıştır bu açıklamalar.Bana göre en somut şey kamuda türban yasağının kalkması oldu. En sonunda gerçekleşti bu talep. Roman enstitisü açılacak dediler.Özel okullara dil serbestliği getirildi. Paralıya dil serbest mi denilebilir.Demokrasiye adım adım gidiliyor. Bugün buraya gelirkken devrim mi bekliyorduk hayır. Ben kendi beklentilerimi aldım. Kamuda türban biraz sürpriz oldu. Milletvekilleri için de başörtüsü serbestliği sağlanmış olur böylece.

Ruşen Çakır:ALEVİLİK KONUSUNDA EKSİKLER VAR

 Özellikle Alevilik konusunda çok eksik olduğu görülüyor. Hacıbektaş adı dışında Aleviler için bir madde yok. Ruhban Okulu konmamış. Özellikle KCK tutukluları için terörle mücadele kanununda değişliklik büyük beklentiydi. Ana dilde eğitimin en azından özel okullarda başlaması, harfler, Kürtçe propagandanın serbest olması paketteki olumlu adımlar.Kamuda başörtüsü yasağının kalkmasına denk gelecek yenilik pek yok. Bu sorun aşıldı ama bunun dışındaki sorunlara pek çözüm yok.

 Kurtuluş Tayiz: YAŞAM TARZINA MÜDAHALEYE CEVAP

Kapsayıcı bir paket. Kürtler de var. Romanlar da var. Yaşam tarzına ilişkin düzenlemeler var. Bir kısmı yasal düzenlemelerle bir kısmı idari düzenlemelerle olacak. Yaşam tarzına müdahale ediliyor eleştirilerine bir cevap olmuş oldu. Endişeler için de önemli bir düzenleme. Andımızın kaldırılması da önemli bir gelişme.  Hacıbektaş isiminin verilmesi de çok önemli. Köprü isminin ardından Aleviler dışlanıyor mu denimişti. Cemevleri ile ilgili daha kapsamlı bir çalışma yapılacağı söyleniyor. Ruhban Okulu meselesi daha önce de gündeme gelmişti. Yunanistan’daki uygulama ile birlikte değerlendiriliyor galiba. Ana dilde eğitim için anayasal bir engel var. Partiler uzlaşsaydı belki olurdu. Fakat böyle bir formül bulundu. Bence şu  görürülmeli; Türkiye adım adım oraya doğru, ana dilde eğitime doğru, gidiyor. Esas vurgu, artık devletin kimliklere takılmaması. Böyle bir asimilasyon politikası yok. Beklentiler belki çok fazla yüksekti ama bunlar küçük adımlar değil.

Orhan Miroğlu: BARAJIN YARATTIĞI MAĞDURİYETLERİ TELAFİ ETMEZ

Daraltılmış bölgede barajı koruduğunuz zaman temsilde adaleti sağlayamayabilirsiniz. Barajın yarattığı mağduriyetleri telafi decek bir uygulama olmaz. Üçüncü alternatif bence yani barajın tamamen ortadan kalktığı sistemi BDP ve CHP de benimseyebilir. Partilerin hazine yardımından yararlanması da bence çok önemli.Bugün Başbakan’ın konuşmasının Kürtçe’ye de çevrilerek verilmesi de önemlidir. Devletin resmi ajansı iki lehçeden yayın yapıyor. Lehçeler arasındaki bu paylaşmayı da devletin resmi organı normalleştirmeye çalışıyor. Bu adımların Kürt siyasetinde bir karşılığı olmalı. Bir sevinç belirtisi görebilmeli hükümet.

 İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Cıstır: PAKETİ ÖNEMSİYORUM

Paketi önemsiyoruz. Sayın Başbakan’ın Romanlarla ilgili maddeyi pakete son anda koyması bile anlamlıdır. Bildiğiniz üzere Roman açılımı da yapıldı ama altı doldurulamadı. Demokratik paketteki kucaklayıcı söylemin karşılığını uygulamada göremeyeceğimiz endişeleri var.

Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin 2. adımı ‘demokratikleşme paketi açıkladı. Erdoğan’ın konuşmaya başlamasıyla birlikte Twitter’da gündemin birinci sırasına bu konu yerleşti. #PakettenBeklentim ve #atmarecep etiketleri Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşti.

İşte bu başlıklar altında atılan mesajlar

Can Dündar30. dakika… Savunma sürüyor. Hala paket yok; “paket ne değildir”, “Şimdi kim ne diyecek” açıklaması var.35. dakika… Hala savunma… #DirenPaket40. dakika… Başbakan, paketi değil, seçim sistemi tartışmasını açtı.

İsmail saymaz:kamuda türban serbestiyeti isabetlidir ancak bu cemevlerine yasal statünün tanınmasıyla anlamlı olurdu. şu halde, grupsal reformdur.kimse kendi anadilini öğrenmek için para ödemez. bu bir haktır ve bu hakkı bizatihi devletin kendisi karşılamalıdır.

Baki Karakol:Başbakan’ın açıkladığı “Demokratikleşme Paketi” özünde “Sevr Paketi”dir! Yırtılıp çöpe atılmalıdır!

eksihabermas:Anadilinde eğitimin sadece özel okullara bırakılması bir parası olanlar, iki cemaat okullarına insan toplamak açısından anlam ifade eder.

Koray Peközkay:Demokrasi paketini sundum, soru filan soramazsınız, şimdi kaybolun…

Yigit Acar:Ben de ülkemizin ve demokrasimizin güvencesi TOKİ nerede kaldı diyordum ki paketi bununla kapattı. TOKİ mülkün temelidir!

Alper Turgut:Andımız kalkmış, o neydi yahu? Unutmuşum ben, onu 🙂

Filiz Balcı Ulusoy:kafam karıştı: Andımız şak diye kaldırılabiliyor da, seçim barajı şak diye neden düşmüyor !

Serkan cihan:Alevileri yine yok saydı..Başınızda paralansın demokrasi paketiniz..İzzettin Doğan Efendi Eserinle övün bakalım,…

Levent Akış:Bu paket, Demokratikleşme Paketi değil; Ucundan herkesi havuç göster BÖL-PARÇALA-YÖNET paketidir! %kaç yedi, seçimlerde görürüz

Çapul TV:Andımızın “Doğruyum” kısmı zaten RTE’ye tersti, kaldırıldı demokratikleştik

Yiğit Karaahmet :herkes eşittir ama dindarlar daha da eşittirİLGİLİ HABERLER

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik