Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşleri, Kutlamaları il il tüm Türkiye izle..-2012-2013

29 Ekim Cumhuriyet Yürüyüşleri, Kutlamaları il il tüm Türkiye izle..-2012-2013
Eklenme : 29 Ekim 2012 13:16    Güncelleme : 12 Nisan 2016 16:11    Okunma : 1801

2012,29 Ekim Cumhuriyet Bayramı,kutlamalar, Mustafa Kemal Atatürk,Ankara,İzmir, İstanbul, Cumhuriyet yürüyüşleri, polis engelleri, olaylar, yasaklar,bayraklar, polislerin biber gazlı müdahelesi,Recep Tayyip Erdoğan,törenler, Anıtkabir, il il tüm olaylarıyla Cumhuriyet kutlamaları..  SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR..

Türkiye’nin dört bir yanında Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gerçekleşiyor. Başta Ankara olmak üzere birçok ilde polisin engellemelerine aldırmayan halk yasak tanımıyor. Sayfamızda videolarla sürekli güncellenen haberlerimizi takip etmeye devam ediniz.

ANKARA:

Ankara’da son durum: Polis, Ulus’taki barikatları kaldırdı ve insanlar Anıtkabir’e geldi.

Gömülü resim için kalıcı bağlantı

ANITKABİR’E ULAŞANA KADAR NELER OLDU?

Cumhuriyet’in 89. kuruluş yıldönümü nedeniyle Birinci Meclis önünde “Cumhuriyet yürüyüşü” yapılıyor.

Ankara Valiliği’nin Meclis önünde gösteri yapılmasına izin vermemesine rağmen binlerce kişi burada toplandı. Kalabalığın Sıhhiye’ye kadar uzandığı görüldü.

Binlerce kişi, ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” ve ”Tam bağımsız Türkiye” şeklinde sloganlar attı.

Gruptakilerin ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri taşıdığı görüldü.

Anıtkabir’e yürüyüş yapılmasına izin vermeyen polis, Cumhuriyet Caddesi’ni kapattı. 4 panzerle yolu kesen polis ekipleri, yürüyüşe izin vermiyor.

BİBER GAZLI MÜDAHALE
Öte yandan, kalabalığa katılmak isteyen bir grup, Cumhuriyet Bulvarı’ndan alana giriş yapmak istedi.

Cadde girişinde girişinde durdurulan gruba, Rüzgarlı Caddesi, Çapa ve İnebolu sokaklarından alana girebilecekleri uyarıda bulunuldu.

Ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri bulunan grup, polis barikatı önünde Türk bayrağı açarak, alana girmek için ısrarını sürdürdü. Bunun üzerine polisle grup arasında kısa süreli arbede yaşandı. Polise ellerindeki şişe ve bayrak sopalarını atan gruba, biber gazı ve gaz bombasıyla müdahale edildi.

Müdahalenin ardından polis barikatı kaldırıldı ve grup alana girdi. Alanda bulunanlar da polisin müdahalesini protesto etti.

Bu arada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da meydana geldi.

İSTANBUL:

İstanbul Valiliği’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirdiği Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bırakma töreninde gerginlik yaşandı.

Taksim’de çelenk krizi izlemek için tıklayınız.

VALİ: TÖREN SABOTE EDİLDİ

Olanlara tepki gösteren Vali Ahmet Altıparmak, “Böyle bir şey olmaz. Burası kabile devleti değil. Kaba kuvvet kullanarak tören alanındaki bariyerleri dağıttılar. Bu provokasyon bile değil, sabotajdır, bir tören sabote edilmiştir. Kimlerin sabote edildiğini gördünüz” dedi. Vali Altıparmak ‘Soruşturma açılacak mı?’ sorusuna ise “Tabii ki açılacak, kim varsa ona açılacak” yanıtını verdi.

Resmi törenin ardından başta CHP ve sivil toplum kuruluşları Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Törenden fotoğraflar için tıklayınız.

Askere Cumhuriyet sitemi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı. Resmi törenin ardından CHP, DSP ve İşçi Partililer anıta çelenk koydu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı çelenkle anıta ilerlerken tören alanında bulunan askerlere, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye seslendi.

İstanbul’daki resmi tören, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın anıta çelenk koymasıyla başladı.  Bu sırada çelenk koymak isteyen partililere polis izin vermedi. Bariyer dışında bekleyen bir grup, “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”, “Cumhuriyet düşmanı Erdoğan”, “Cumhuriyeti kutlamamız yasaklanamaz” sloganları attı. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi. Vali ve beraberindekilerin törene katılan öğrencilerle bayramlaşması sırasında CHP, DSP ve İşçi Partililer anıta çelenk bırakmak üzere polisin engelleme çabalarına rağmen bariyerleri aştılar. Bu sırada arbede yaşandı, polis ile grup arasında bazı kişiler yumruklaştı.  CHP İstanbul İl Başkanı Salıcı bu sırada tören alanında bulunan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yalçın Ataman ve subaylara dönerek, “Sizin korumanız gereken Cumhuriyet’e biz sahip çıkıyoruz” diye seslendi. Salıcı anıt önünde yaptığı açıklamada, “Burada biraz önce çakma bir tören yapıldı. Sayın memurlar Atatürk’ü kimden koruyorsun. Beş dakikalık törene tahammül edemeyen bir zihniyetle karşı karşıyayız. Atatürk’ün korunması gereken kişi sizlersiniz” diye konuştu.  Salıcı, askerlere seslenmesiyle ilgili olarak da, “Ordunun yüzde 30’u içeride. Askeri uzmanlar bir ordunun subay ve generallerinin esir alınması ya da iş yapamaz hale gelmesi durumunda o ordunun savaş kabiliyetini yitirdiğini söylüyor. Cumhuriyeti koruyacak merciler şu anda tasfiye edilmiş durumda ama halk burada cumhur, cumhuriyeti koruyacak arkadaşlar” dedi.

BAHÇELİEVLER’DE DE KRİZ

Bahçelievler’de de Kaymakam Şevket Cinbir Atatürk büstüne çelenk bıraktı. Bahçelievler CHP İlçe Teşkilatı üyeleri de büste çelenk bırakmak istedi. Çelengin konulmasına Kaymakam Cinbir izin vermedi. Emniyet güçleri ile gerginlik yaşanmasının ardından CHP’liler çelenk koymayı başardı.

İstanbul Beyoğlu’nda, Ankara’daki Cumhuriyet Yürüyüşüne gitmek için toplanan grup, otobüslerinin polis tarafından engellendiğini belirterek durumu protesto etti.

Türkiye Gençlik Birliği üyesi yaklaşık 200 kişi, Ankara’da yapılması planlanan Cumhuriyet mitingine gitmek üzere Taksim Meydanı’nda toplandı.Taksim Atatürk Kültür Merkezi önünde toplanan grup, kendilerini Ankara’ya götürecek otobüslerin Taksim Meydanı’na çıkmasının polis tarafından engellendiğini belirterek eylem yaptı. İstanbul’un diğer bölgelerinden Ankara’ya gitmek için toplanan Eğitim-İş Sendikası üyesi yaklaşık 40 kişi de engelendiklerini belirterek Taksim’e geldi. Grup adına konuşma yapan TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir, Ankara’ya Cumhuriyet buluşmasına gitmek için toplandıklarını ancak sivil polisler tarafından engellendiklerini söyledi. Ankara’ya gitmek için gelenlerin arasında bulunan tiyatro sanatçıları, Ali Erkazan, Füsun Demirel ve Suzan Aksoy da karşılaştıkları durumu protesto etti. ‘AKP halka hesap verecek’, ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ şeklinde slogan atan grup daha sonra İstiklal Caddesi”ne doğru yürüyüşe geçti. Burada bir süre oturma eylemi yapan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

İZMİR:

İzmir’de 13.00’te Alsancak’taki Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni düzenlendi. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Ege Ordusu adına çelenk koydu. ADD yöneticisi Şafak Acar, getirdiği çelengi Atatürk Anıtı’na koymakta ısrar edince gözaltına alındı. Tören bitene kadar polis aracında tutulan Acar sonra bırakıldı.

İzmir’de asıl yürüyüş saat 15’de başlayacak. Yasak tanımıyoruz diyen CHP milletvekilleri ve partililer,ADD,STK,TGB vb birçok sivil kuruluş üyeleri hep bir ağızdan YASAK TANIMIYORUZ VE YÜRÜYECEĞİZ dediler. Kutlamalar dün geceden başladı.

Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. yılı kutlamaları sebebiyle düzenlenecek etkinliklere Valilik engeli ülke genelinde krize sebep oldu. Bu yıl aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), Türkiye Gençlik Birliği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin de bulunduğu 27 demokratik kitle örgütü 29 Ekim’de Birinci Meclis önünde “Büyük Cumhuriyet Buluşması” adı altında bir etkinlik düzenlemek istedi. Ancak, Ankara Valiliği söz konusu etkinliğe izin vermedi. STK’lar, CHP ve MHP karara sert tepki gösterdi. STK’lar ise izin verilmemesine rağmen 29 Ekim yürüyüşü yapmakta kararlı olduğunu bildirdi. Ülke genelinde Sivil Toplum Kuruluşları ile hareket eden CHP yasaklara rağmen Cumhuriyet’in kuruluşunun 89. yılı kutlamalarını görkemli yürüyüşler ile kutlamaya hazırlanıyor. İzmir’de ise STK’lar tarafından Alsancak’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar saat 15’de başlayacak Cumhuriyet yürüyüşü organize edildi. CHP İzmir İl Örgütü ise tam kadro olarak STK’lar tarafından organize edilen yürüyüşe katılacak. CHP İzmir Milletvekilleri ve CHP İzmir İl Yöneticileri ise Ankara Valiliği tarafından getirilen yasağa tepki göstererek İzmir’de düzenlenen etkinlikte en önde yer alacaklarını söyledi.

CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Hüseyin Mutlu Akpınar konuyla ilgili “Ne acıdır ki AKP iktidarı, Cumhuriyet bayramını kutlamak için izin alınır duruma getirdi. Cumhuriyetimizin 89. yıldönümünü büyük bir heyecanla kutlamaya hazırlanıyoruz. Ulusal bayramlarımızdan, bu bayramları ulusumuza armağan eden Atatürk’ü sivilleşme iddiasıyla çıkartmanın yollarını arayan AKP, 1. Meclis’in önünden başlayacak olan sivil toplum örgütlerinin 29 Ekim kutlamalarına izin vermedi. Kutlamalarda toplumu bölündüğünü iddia eden hükümet, asıl bölücülüğü kendisi yapmakta. Biz de İzmir’de 29 Ekim günü saat 14’de Cumhuriyet meydanında Atatürk anıtına çelenk koyacağız. Ardından STK’ların düzenleyeceği Alsancak’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar saat 15’de başlayacak olan yürüyüşe katılacağız. AKP’nin 3 takıntısını çok iyi anlayan seçmen ilk seçimlerde üzerine düşeni yapacaktır. Aile yaşamını 3 çocukla, partilerinde görev sürelerini 3 dönemle sınırladı. İktidarda 3. dönemini yaşayan AKP’yi, halkımız çocuklarımızın geleceği için 3 dönemle sınırlayacaktır” dedi.      

Dün İzmir’den  Ankara’da düzenlenecek olan CHP’nin Cumhuriyet yürüyüşüne katılacak olanları götürecek olan 10 otobüs, çeşitli gerekçeler gösterilerek hareketlerine izin verilmedi. Hazırlıklarını tamamlayıp otobüslerin kalkışlarını bekleyen CHP’liler duruma tepki gösterdi.

Ankara’da bugün düzenlenen olan Cumhuriyet yürüyüşüne gidecek olan CHP’nin öncülüğünde çeşitli sivil toplum örgütlerinin de desteklediği vatandaşlar saat 22.30’da İzmir saat kulesi önünde toplandı. Ankara’ya gidecek CHP’lilerin herhangi bir engelleme ile karşılaşmaması için CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Musa Çam, Mustafa Moroğlu, Birgül Ayman Güler ve Hülya Güven’de hazır bulundu. Saat 23.00’de hareket etmesi gerek 10 otobüs, fahri yolcu sigortası, ceset torbası gibi çeşitli gerekçeler gösterilerek polis tarafından hareketleri engellendi. Farklı ilçelerdeki otoparklara çekilen ve burada kontrolleri süren otobüslerin kalkışının yasalara aykırı olarak engellendiğini öne süren CHP’liler duruma tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Alaattin Yüksel, “Valilik, herhangi bir yasağın bulunmadığını söyledi. Ancak Trafik Şube Müdürlüğü yetkilileri araçlardaki belgelerde sorun olduğunu, başka bir araçla yola devam etmemiz gerektiğini söyledi. Şikayetçi olacağız” dedi.

CHP milletvekili Birgül Ayman Güler, “10 otobüs çeşitli sebeplerde Emniyet’in farklı ilçelerdeki otoparklarına çekildi, seyahat özgürlüğümüz engelleniyor. Ne olursa olsun Cumhuriyeti kutlayacağız. Konuyla ilgili şikayetçi olacağız” dedi.

CHP heyetinin toplandığı alan giden otobüsün içerisinde bulunan milletvekili Mustafa Moroğlu, “Yapılan trafik uygulamasında şoförün 24 saat içerisinde kullanması gereken 9 saatlik kotanın dolduğunu söylediler. Trafik kurallarına uygun olduğu için itiraz etmedik. Çağırdığımız ikinci otobüs şoförünün de şehirlerarası yolcu taşımada olması gereken SCR 2 belgesi olmasına rağmen ehliyetinin kayıtlarda gözükmediğini söylediler. Yani ehliyetinin sahte olduğunu söylediler. Kısacası bahane yaratıyorlar. SCR 2 belgesi olan bir kişinin ehliyeti nasıl kayıtta gözükmez. Benim E sürücü belgem var, otobüs kullanabilirim. Ama ben yolcuları almaya kalksam bana SCR 2 belgesi soracaklar ve kalkışımıza izin vermeyecekler” dedi. Üçüncü bir şoförü çağırdık beklemekteyiz bakalım ona da bir gerekçe bulacaklar mı? Göreceğiz” diye konuştu.

DİYARBAKIR:

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın coşku ile kutlandığını söyledi. Toplumda huzursuzluk çıkarmak isteyenlerin muvaffak olamayacaklarını dile getiren Toprak, “Nefret tohumları ekmek isteyen şer ve nifak odakları da beyhude bir çaba içerisinde olduklarını anlayacaklardır.” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Diyarbakır’da Valilik makamında düzenlenen bayramlaşma programı ile devam etti. Valilikte düzenlenen programa Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Recep, askeri erkan, emniyet mensupları ve kamu kurum ve temsilcileri katıldı. AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir törene katılmadı.

KUTLAMA TÖRENLERİ VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN.

BALIKESİR:

BAlikeSİR’den Ankara’daki Birinci Meclis önünde yapılacak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına gitmek isteyen 45 kişilik bir gurup engellendi.

Eğitim-iş Sendikası Balıkesir Şubesi Başkanı Hüseyin Semirci ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk, kendilerini Ankara’ya götürecek otobüsün polis tarafından engellendiğini söyledi. Saat 23.00’te Balıkesir’den Ankara”ya hareket edecek otobüs gelmeyince, guruptaki vatandaşlar seyehat firmalarına telefon ederek otobüs bulmaya çalıştı. Ancak hiç bir otobüs gelmeyince 2 saate yakın bekleyen Eğitimi-iş Sendikası, ADD, Baro ve demokratik kitle örgütü üyesi ile vatandaşlar, evlerine dönmek zorunda kaldı.

Eğitim-iş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hüseyin Semerci, “Ankara’daki cumhuriyet buluşması için arkadaşlarımızla sözleştik. Yola çıkmak için yaptığımız organizasyon emniyetten aracımızın sürücüsüne yapılan telkin sonucu engellendi. Bu yurttaşların seyehat etme özgürlüğüne açıktan bir saldırıdır. Her türlü kanunsuzluğu yapanlara hoşgörü gösterilirken, Cmhuriyet Bayramı’nı milletin en büyük bayramını kutlamak isteyenlere karşı böyle bir engelleme çabasını anlamak mümkün değildir. Tarih bunu gelecek kuşaklara kötü bir örnek olarak gösterecektir. İnsanların bayramı kutlamasını engelleyen anlayışı kınıyorum” dedi.

ADD Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk’te, “İçişleri Bakanlığı’nın antidemokratik uygulaması ile şu anda karşı karşıyayız. 2911 sayılı kanunun 3. maddesi bizi bağlıyor. Biz oraya cumhuriyetin 89. yılını kutlamaya gidiyoruz. Biz oraya gösteri yapmaya gitmiyoruz. Bu antidemokratik tutumu nedeni ile İçişleri Bakanlığını kınıyoruz” diye konuştu.

MANİSA:

Manisa’dan Ankara’daki Cumhuriyet yürüyüşüne katılmak üzere otobüsler ile hareketeden Türkiye Gençlik Birliği üyelerinin bulunduğu otobüs, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince durduruldu. TGB’li gençler, engellemeyi protesto etmek amacıyla Manolya Meydanı’nda sabaha kadar oturma eylemi yapacaklarını belirtti.

TGB Manisa İl Temsilciliği tarafından düzenlenen, 22 kişinin katıldığı Ankara yolculuğu polis engeline takıldı. Otogardan Ankara’ya hareket eden gençlerin bulunduğu otobüs, Manisa çıkışında, Turgutlu yolunun çevreyoluna bağlandığı mevkide, polis ekipleri tarafından durduruldu. Emniyet görevlileri, İçişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Mustafa Demirer’in imzasıyla tüm illere gönderilen genelge doğrultusunda Ankara’ya hiçbir ilden toplu halde hareket izni verilmediğini dile getirdi. TGB’li gençlerin Manisa çıkışında durdurulduğunun haberini alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, gençlerin yanına gelerek, seyahatin engellenme nedeni hakkında bilgi aldı.

İçişleri Bakanlığı’nın tüm illerdeki emniyet müdürlüklerine gönderdiği genelge doğrultusunda seyahatin engellendiğini belirten CHP’li Milletvekili Özel, “Gönderilen genelgede TGB, ADD, Cumhuriyetçi Kadınlar gibi bazı sivil toplum örgütlerinin isimleri yer alıyor. İsimler yer alan sivil toplum örgütlerinin Ankara’da toplu bir eylem yapacağı gerekçesiyle tüm illerde Ankara’ya ismi belirlenen örgütlerin seyahatleri yasaklanmış. Anayasa göre seyahat özgürlüğünüz kısıtlanması kanunlara uygun değil. Kanunsuz bir emir. Ancak yazılı bir emir geldiği için emniyetin yaptığı iş kanuni bir iş” dedi.

Gençlerle birlikte otobüsün içinde olan TGB Manisa İl Temsilcisi Sena Gökdağ, kendilerinin Ankara’ya Anıtkabir’i ziyarete gittiklerini ve seyahat özgürlüklerinin kısıtlanmasının kanunsuz olduğunu dile getirdi. TGB’li Gökdağ, Ankara’ya gidişlerinin engellenmesini protesto etmek için sabaha kadar merkez Manolya Meydanı’nda oturma eylemi yapacaklarını söyledi. Gökdağ’ın açıklamasını ardından gençler Manolya Meydanı’na otobüsle gelerek saat 02.30’da oturma eylemine başladı. Eyleme CHP’li Özel, Eğitim-İş Manisa Şube Başkanı Nejdet İnce de katıldı.

“AKP BİZDEN KORKMAKTADIR”

Manolya Meydanı’nda TGB’liler adına açıklama yapan Sena Gökdoğan, “Türkiye Gençlik Birliği’nin Ankara’ya ulaşması engellenmeye çalışılmaktadırlar. Bu da bizim gücümüzü ve AKP’nin bizden korkusunu göstermektedir. Atatürk gençliği olarak Cumhuriyet devrimlerine sahip çıkacağımızı bir kez daha gösteriyoruz. Milyonların önüne kimse geçemez. Sabaha kadar cumhuriyet nöbeti tutacağız. Polis artık halkın polisi olmaktan çıkıp, iktidar polisi olmuştur. Burada amaç bizim kısıtlanmamız değil, Atatürk’ü illegalleştirmeye çalışılmasıdır. Şu bilinsin ki Atatürk gençliği her zaman görev başındadır” dedi. Gökdağ’ın konuşmasının ardından TGB’li gençler hep bir ağızdan Atatürk’ün Bursa Nutku’nu okudu.

“GÜN GELECEK, AKP HEPİMİZE HESAP VERECEK”

TGB’liler birlikte oturma eylemine katılan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, gençlerin seyahat özgürlüklerini engellenmesiyle birlikte AKP’nin ileri demokrasi anlayışının yalan olduğunun bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdi. Özel, “Türkiye’nin her yerinde yaşanan bir ayıp Manisa’da da yaşandı. Sözde ileri demokrasiden söz eden iktidar, meseleyi öyle bir noktaya getirdi ki, Cumhuriyetin kuruluşunu coşkulu bir şekilde Ankara’da kutlamak isteyen kişileri yollarda çevirdi. Hukuksuz bir emri uygulamak zorunda bırakıldı polis. Ankara’ya gidecek olanların seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması gibi bir emir verildi polise. Arkadaşlarımız Ankara’ya gitmeyerek AKP’nin bir yalanını daha ortaya çıkarttı. AKP’nin yalancı ve sözde demokrasisinin iki yüzlüğünü ortaya koydular. Her türlü suçluya tölerans ile yaklaşan, ülkeyi bölmeye çalışanlarla gizli protokoller yapan bir ortamda Atatürkçüleri, gerçek vatanseverleri bugün şehirlerde ulaşım özgürlüklerine engel koyarak hapsetmeye çalışıyorlar. Gün gelecek devran dönecek AKP bu yaptıklarından dolayı hepimize hesap verecek” dedi. Özel’in açıklamasını ardından TGB’li gençler “Cumhuriyet Değil, AK Parti Yıkılacak” şeklinde slogan atarak oturma eylemine başladı.

YALOVA:

ANKARA’da sivil toplum örgütlerinin düzenleyeceği 29 Ekim Yürüyüşü’ne Yalova’dan katılmak isteyenlerin Yalova Valiliği ve Emniyeti Müdürlüğü tarafından engellendiği iddia edildi. Kiraladıkları toplu taşıma araçlarının engellediğini öne süren ADD üyeleri durumu protesto etti.

Ankara’daki yürüyüşe destek vermek için Yalova’dan yola çıkmak isteyen grup toplu taşıma aracı bulunamadığı için durumu protesto etti. Yalova’nın Çınarcık ilçesine bağlı Koru Beldesi’nde toplanan ADD Yalova Şubesi üyeleri, kiraladıkları toplu taşıma araçlarına izin verilemediğini ileri sürerek duruma tepki gösterdi. Koru Belediyesi önünde toplanan grup adına bir konuşma yapan ADD Yalova Şube Başkanı İsmail Bayraktar, araçlarının Emniyet Müdürlüğü ekiplerince engellendiğini iddia etti. Ne pahasına olursa olsun yürüyüşe katılacaklarını söyleyen Başkan Bayraktar, şöyle dedi:

“Önce araç bulduk. Emniyet, bulduğumuz araç sahiplerini arayarak bunu engelledi. Sonrasında özel bir firma ile görüştüm. Firmadan 3 araç ayarladık. Son dakikada telefonlar dinlendiği için Emniyet bunlara da izin vermedi. Bizim Yalova’dan çıkmak için araç bulmamızı valilik ve Emniyet engelledi. Buna rağmen genel merkezle görüştük. Her şeye rağmen özel araçlarla buraya gitmek istiyoruz. Seyahat özgürlüğümüz engelleniyor. Bu iktidarın ne yapmak istediği ortada. ‘Oraya gidenleri azaltalım’ diye her şeyi yapıyorlar. Bunu Hitler de darbeci hükümetler de asla yapmadı. Gerekirse Ankara’ya yürüyerek de gideriz. Her şeye rağmen biz Ankara’ya gideceğiz.”

Gruba Koru Belediye Başkanı Kamil Yaman da destek verdi. Ardından gruptaki bazı kişiler özel araçlarla Ankara’ya doğru yola çıktı.Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik