Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

21 Mart Abdullah Öcalan’ın Açıklamaları/ABD – Başbakan ve Ünlülerin Yorumları

21 Mart Abdullah Öcalan’ın Açıklamaları/ABD – Başbakan ve Ünlülerin Yorumları
Eklenme : 21 Mart 2013 23:15    Güncelleme : 16 Eylül 2014 1:17    Okunma : 780

21 22 mart 2013 Abdullah Öcalan’ın Açıklamaları ne dedi mesajı çağrısı mektubu başbakanın açıklaması abd nin öcalan mektubuna yorumu ünlülerin öcalan nevruz yorumları..

İşte Öcalan’ın mektubunun tam metni:

“SELAM OLSUN”

Selam olsun bu uyanış, canlanış ve diriliş günü olan Newrozu en geniş katılım ve ittifakla kutlayan Ortadoğu ve Orta Asya Halklarına… Selam olsun yeni bir dönemin miladı ve gün ışığı olan Newrozu büyük bir coşkuyla ve demokratik bir hoşgörüyle kutlayan kardeş halklara… Selam olsun demokratik hakları özgürlük ve eşitliği rehber edinen bu büyük yolun yolcularına…

Zağros ve Toros dağ eteklerinden, Fırat ve Dicle nehir vadilerine; kutsal Mezopotamya ve Anadolu topraklarından tarım, köy ve şehir uygarlıklarına ANAlık eden halkların en eskilerinden olan Kürtler sizlere selam olsun…

“DİCLE İLE FIRAT, SAKARYA VE MERİÇ’İN KARDEŞİDİR”

Binlerce yıllık bu büyük medeniyeti farklı ırklarla, dinlerle, mezheplerle kardeşçe ve dostça birlikte yaşayan, birlikte inşa eden Kürtler için Dicle ile Fırat, Sakarya ve Meriç’in kardeşidir. Ağrı ve Cudi Dağı, Kaçkar ve Erciyes’in dostudur. Halay ve Delilo, Horon ve Zeybek’le hısım-akrabadır.

Bu büyük medeniyet bu kardeş topluluklar, siyasi baskılarla harici müdahalelerle grupsal çıkarlarla birbirlerine düşürülmeye çalışılmış hakkı, hukuku, eşitliği ve özgürlüğü esas almayan düzenler inşa edilmeye çalışılmıştır.  Son iki yüz yıllık fetih savaşları batılı emperyalist müdahaleler baskıcı ve inkarcı anlayışlar, Arabi, Türki, Farisi, Kürdi toplulukları ulus devletçiklere, sanal sınırlara suni problemlere gark etmeye çalışmıştır. Sömürü rejimleri, baskıcı ve inkarcı anlayışlar artık miadını doldurmuştur. Ortadoğu ve Orta Asya halkları artık uyanıyor. Kendine ve aslına dönüyor. Birbirlerine karşı kışkırtıcı ve köreltici savaşlara ve çatışmalara dur diyor.

“MİLYONLAR ‘ARTIK BARIŞ’ DİYOR”

Newroz ateşiyle yüreği tutuşan, meydanları hınca hınç dolduran yüz binler, milyonlar artık barış diyor, kardeşlik diyor, çözüm istiyor. İçinde doğduğumuz çaresizliğe, bilgisizliğe, köleliğe karşı bireysel isyanımla başlayan bu mücadele her türlü dayatmaya karşı bir bilinci, bir anlayışı, bir ruhu oluşturmayı amaçlıyordu. Bugün görüyorum ki, bu haykırış bir noktaya ulaşmıştır.

“BİZİM KAVGAMIZ HİÇBİR IRKA KARŞI OLMAMIŞTIR”

Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine, mezhebe veya gruba karşı olmamıştır, olamaz. Bizim kavgamız ezilmişliğe, bilgisizliğe, haksızlığa, geri bırakılmışlığa her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur.

“YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR”

Bugün artık yeni bir Türkiye’ye, yeni bir Ortadoğu’ya ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz. Çağrımı bağrına basan gençler, mesajımı yüreğine katan yüce kadınlar, söylemlerimi baş-göz üstüne diyerek kabul eden dostlar, sesime kulak kesilen insanlar; Bugün yeni bir dönem başlıyor. Silahlı direniş sürecinden, demokratik siyaset sürecine kapı açılıyor.Siyasi, sosyal ve ekonomik yanı ağır basan bir süreç başlıyor; demokratik hakları, özgürlükleri, eşitliği esas alan bir anlayış gelişiyor. Biz, onlarca yılımızı bu halk için feda ettik, büyük bedeller ödedik. Bu fedakarlıkların, bu mücadelelerin hiçbiri boşa gitmedi. Kürtler özbenliğini, aslını ve kimliğini yeniden kazandı.

“SİLAHLI UNSURLAR SINIR DIŞINA ÇIKSIN”

“Artık silahlar sussun, fikirler ve siyasetler konuşsun” noktasına geldik. Yok sayan, inkar eden, dışlayan modernist paradigma yerle bir oldu. Akan kan Türküne, Kürdüne, Lazına, Çerkezine bakmadan insandan, bu coğrafyanın bağrından akıyor. Ben, bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki; artık yeni bir dönem başlıyor, silah değil, siyaset öne çıkıyor. Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir. Yüreğini bana açan, bu davaya inanan herkesin sürecin hassasiyetlerini sonuna kadar gözeteceğine inanıyorum.

“BU BİR SON DEĞİL”

Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır. Bu mücadeleyi bırakma değil, daha farklı bir mücadeleyi başlatmadır.
Etnik ve tek uluslu coğrafyalar oluşturmak, bizim aslımızı ve özümüzü inkar eden modernitenin hedeflediği insanlık dışı bir imalattır.

“İSLAMİ DEMOKRATİK KARDEŞLİK”

Kürdistan ve Anadolu tarihine yaraşır şekilde tüm halkların ve Kültürlerin eşit, özgür ve demokratik ülkesinin oluşması için herkese büyük sorumluluk düşüyor. Bu Newroz münasebetiyle en az Kürtler kadar Ermenileri, Türkmenleri, Asurları, Arapları ve diğer halk topluluklarını da yakılan ateşten kaynaklı özgürlük ve eşitlik ışıklarını, kendi öz eşitlik ve özgürlük ışıkları olarak görmeye ve yaşamaya çağırıyorum. Saygı değer Türkiye halkı; Bugün kadim Anadolu’yu Türkiye olarak yaşayan Türk halkı bilmeli ki Kürtlerle bin yıla yakın İslam bayrağı altındaki ortak yaşamları kardeşlik ve dayanışma hukukuna dayanmaktadır. Gerçek anlamında, bu kardeşlik hukukunda fetih, inkar, red, zorla asimilasyon ve imha yoktur, olmamalıdır.

“BİZİ AYIRAN KAPİTALİST MODERNİTEDİR”

Kapitalist Moderniteye dayalı son yüzyılın baskı, imha ve asimilasyon politikaları; halkı bağlamayan dar bir seçkinci iktidar elitinin, tüm tarihi ve de kardeşlik hukukunu inkar eden çabalarını ifade etmektedir. Günümüzde artık tarihe ve kardeşlik hukukuna ters düştüğü iyice açığa çıkan bu zulüm cenderesinden ortaklaşa çıkış yapmak için hepimizin Ortadoğu’nun temel iki stratejik gücü olarak kendi öz kültür ve uygarlıklarına uygun şekilde demokratik modernitemizi inşa etmeye çağırıyorum.

“ZAMAN HELALLEŞME ZAMANIDIR”

Zaman ihtilafın, çatışmanın, birbirlerini horlamanın değil, ittifakın, birlikteliğin, kucaklaşma ve helalleşmenin zamanıdır.

“ÇANAKKALE’DE OMUZ OMUZA ŞEHİT DÜŞTÜK”

Çanakkale’de omuz omuza şehit düşen Türkler ve Kürtler; Kurtuluş Savaşı’nı birlikte yapmışlar, 1920 meclisini birlikte açmışlardır. Ortak geçmişimizin önümüze koyduğu gerçek; ortak geleceğimizi de birlikte kurmamız gerektiğidir. TBMM’nin kuruluşundaki ruh, bugün de yeni dönemi aydınlatmaktadır.

MİSAK-I MİLLİ VURGUSU

Tüm ezilen halkları, sınıf ve kültür temsilcilerini; en eski sömürge ve ezilen sınıf olan kadınları, ezilen mezhepleri, tarikatları ve diğer kültürel varlık sahiplerini, işçi sınıfının temsilcilerini ve sistemden dıştalanan herkesi çıkışın yeni seçeneği olan Demokratik Modernite Sistemi’nde yer tutmaya, zihniyet ve formunu kazanmaya çağırıyorum. Ortadoğu ve Orta Asya kendi öz tarihine uygun, bir çağdaş modernite ve demokratik düzen aramaktadır. Herkesin özgürce ve kardeşçe bir arada yaşayacağı yeni bir model arayışı, ekmek ve su kadar nesnel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu modele yine Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının, ondaki kültür ve zamanın öncülük etmesi, onu inşa etmesi kaçınılmazdır. Tıpkı yakın tarihte Misak-i Milli çerçevesinde Türklerin ve Kürtlerin öncülüğünde gerçekleşen Milli Kurtuluş Savaşı’nın daha güncel, karmaşık ve derinleşmiş bir türevini yaşıyoruz.Son doksan yılın tüm hata, eksiklik ve yanlışlıklarına rağmen bir kez daha yanımıza, mağdur edilmiş, büyük felaketlere uğramış halkları, sınıfları ve kültürleri de alarak bir model inşa etmeye çalışıyoruz. Tüm bu kesimleri; eşitlikçi, özgür ve demokratik ifade tarzının örgütlenmesini gerçekleştirmeye çağırıyorum. Misak-i Milli’ye aykırı olarak parçalanmış ve bugün Suriye ve Irak Arap Cumhuriyeti’nde ağır sorunlar ve çatışmalar içinde yaşamaya mahkum edilen Kürtleri, Türkmenleri, Asurileri ve Arapları birleşik bir “Milli Dayanışma ve Barış Konferansı” temelinde kendi gerçeklerini tartışmaya, bilinçlenmeye ve kararlaşmaya çağırıyorum.

“ZAMANIN RUHUNU OKUYAMAYAN TARİHİN ÇÖP SEPETİNE GİDER”

 Bu toprakların tarihselliğinde önemli bir yer tutan “BİZ” kavramının genişliği ve kapsayıcılığı dar, seçkinci iktidar elitleri eliyle “TEK”e indirgenmiştir. “BİZ” kavramına eski ruhunu ve pratiğini vermenin zamanıdır. Bizi bölmek ve çatıştırmak isteyenlere karşı bütünleşeceğiz. Ayrıştırmak isteyenlere karşı birleşeceğiz. Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler, uçuruma sürüklenirler.  Bölge halkları yeni şafakların doğuşuna şahitlik etmektedir. Savaşlardan, çatışmalardan, bölünmelerden yorgun düşen Ortadoğu halkları artık kökleri üzerinden yeniden doğmak, omuz omuza ağaya kalkmak istiyor. Bu Newroz hepimize yeni bir müjdedir.

Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in mesajlarındaki hakikatler, bugün yeni müjdelerle hayata geçiyor, insanoğlu kaybettiklerini geri kazanmaya çalışıyor. Batının çağdaş uygarlık değerlerini toptan inkar etmiyoruz. Ondaki aydınlanmacı, eşit, özgür ve demokratik değerleri alıyor kendi varlık değerlerimizle, evrensel yaşam forumlarımızla sentezleyerek yaşamlaştırıyoruz. Yeni mücadelenin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir, büyük bir demokratik hamle başlatmaktır. Selam olsun bu sürece güç verenlere, demokratik-barış çözümünü destekleyenlere! Selam olsun halkların kardeşliği, eşitliği ve demokratik özgürlüğü için sorumluluk üstlenenlere!
Yaşasın Newroz, yaşasın halkların kardeşliği!

İmralı Cezaevi 21 Mart 2013 
Abdullah ÖCALAN

Abdullah Öcalan’ın bugünkü nevruz kutalamaları için verdiği mesajdan sonra abd başbakan ve ünlülerden yorumlar geldi..

ABD, Abdullah Öcalan’ın Diyarbakır’da okunan mektubunun ardından bir açıklama yayınlayarak, PKK’nın attığı adımı olumlu bulduğunu belirtti ve cesaretinden ötürü Türk hükümetini alkışladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland’ın yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“ABD, bugün PKK’nın şiddeti durdurmak için yaptığı açıklamayı, Türkiye’deki 30 yıldan fazla süren trajik şiddeti sona erdirmede olumlu bir adım olarak memnuniyetle karşılıyor. Bu şiddet, çok sayıda hayata ve geleceğe mâl oldu ve artik bitmeli. Türkiye’deki demokrasiyi ilerletecek ve Türkiye’nin tüm vatandaşlarının hayatlarını iyileştirecek barışçıl bir çözüm başarma derdindeki Türk hükümeti ve tüm tarafların cesur çabalarını alkışlıyoruz. ABD, Türkiye halkının sonunda bu meseleyi çözmek ve daha aydınlık bir geleceğe ilerlemek konusundaki çabalarını desteklemeye devam edecektir.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan;

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hollandalı mevkidaşı Mark Rutte ile yaptığı basın toplantısında, Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında açıklanan İmralı mesajıyla ilgili konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

– Diyarbakır’da yapılan böyle bir çözüm süreci mitinginde Türk bayrağının olması gerekirdi.
– Bayrağın orada olmaması hala bu süreci olumsuz etkilemek isteyenlerin provokatif yaklaşımıdır.
– Tek devlet tek bayrak mesajını Diyarbakır’da da veren bir Başbakan olarak, Öcalan’ın mesajının içinde de bunları görüyoruz ancak bu uygulamalar mesaja ters düşüyor.
– Zaman içinde bunlar da giderilerek umarım ülkemizdeki 30 yıllık bu sıkıntıyı aşarız.
– Terör üzerinden beslenen gruplar var ülkemizde. Bu terör üzerinden beslenen grupların oyununu da bozan bir süreçtir.

SORU: Yurtdışına çıkma çağrısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bu açıklamayı olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Çağrıyı davet olumlu bir gelişme olarak görüyorum. Ancak aslolan uygulamadır.
– Öcalan’ın ifadeleri ne denli karşılık bulacak onu en kısa zamanda görmeyi arzu ederiz. Uygulamaya geçtiği andan itibaren Türkiye’de bölgede hava değişecektir.
– İfadelerde yer alan mesajlar aylardır yıllardır söylediğimiz sözler. Silahlar bırakılmalıdır ve eyleme karışmış karışmamış Habur’da bazı örneklerini yaşadık ülkemizi terk etmeleridir.
– Terk etmeleri halinde sulhu sükun söz konusudur. Öyle bir durumun ardından operasyonlarda kendiliğinden biter.
– O yüzden uygulama şok çok önemli. Mesajlar bizim sürekli söylediğimiz mesajlarla örtüşüyor.
– Doğrusu orada bu çözüm süreci noktasında bayrağımızı görmek isterdi. Bu arzu sadece Başbakan Tayyip Erdoğan’ın değil milletimin bütünün arzusudur. Bu ciddi bir eksiklik olmuştur.
– Bunu bir şov olsun diye de söylemiyorum sadece bir gerçek tespit olsun diye söylüyorum.

Ve Ünlüler..

AHMET MÜMTAZ TAYLAN
Çok şükür bu günleri de gördük… Allah tamamına erdirsin! Hayat nevruz olsun…

HATİCE ASLAN
Kin ve nefretin kimseye bir faydası olmaz. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil ama hoşgörü ve saygının olduğu yerde insanlar daha mutlu yaşar. Umarım mutlu huzurlu bir hayat süreriz bundan sonra…

ATİLLA TAŞ
“Barış kimden gelirse gelsin ki bu Şeytan dahi olsa, iyi bir şeydir. Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz.”

YAVUZ BİNGÖL
“Barışa kardeşliğe susamış bu toplum. Yaşasın halkların kardeşliği. Gün barışaa doğdu. “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz” ne doğru söz.
Bırak gam kederi divane gönlüm, yüce dağdan duman kesilir bir gün. Çapa vurulmadık bu topraklara, ilkbaharda tohum ekilir bir gün. Gün bugündür
Asıl şimdi en dikkatli olunması gereken döneme giriyoruz. Barışı korumak zordur.! Herkes sorumluluk almalı ve destek olmalı. Sağ duyu.. sağ duyu..
Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ve devlet yetkililerini bu sürece koydukları destekten dolayı da bir vatandaş olarak kutluyorum, alkışlıyorum.
Selahattin Demirtaş’ı, Sırrı Süreyya Önder’i ve tüm BDP’lileri de kutluyorum, alkışlıyorum… CHP ve MHP içinse üzgünüm…”

DEFNE SAMYELİ
Barış için tarihi gün, tarihi fırsat. Umarım hayal kırıklığı yaratacak gelişmeler yaşamayız bundan sonra.Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik