Kategoriler
Din Güncel Haberler Manşetler Yaşam

17 Aralık 2013 Konya Şeb-i Arus Mevlanayı Anma Törenleri Canlı İzle – Saat Kaçta Hangi Kanalda?

CANLI KON TV – 7-17 Aralık 2013 Şeb-i Arus Mevlana’yı Anma Törenleri – ne zaman konuklar kim , Şeb-i Aruz Nedir?, 17 Aralık 2013 Hakka Vuslat / Sevgiliye Kavuşma / Düğün Gecesine Kimler Katılıyor – Programı KON TV Canlı Yayın’da İzlemek isteyenler için saati yayın kanalı etkinlikler ve detaylarla ilgili her türlü bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2013 Şeb-i Arus Törenleri Programı

Hazreti Pir için sevgiliye kavuşma anlamındaki bu özel gecede yine binlerce Mevlana aşığı Konya’da bir araya gelecek.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmam Ali Rahman, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kosova Dışişleri Bakanı Enver Hoxhaj, Irak ve Lübnanlı heyetler ile çok sayıda davetli Şeb-i Arus törenine katılacak.

2013 mevlanayı anma törenleri

Daha önce törene katılacağı açıklanan İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’la ilgili ise sürpriz bir gelişme yaşandı. Ahmedinejad’ın Konya’ya gelmeyeceği açıklandı.

Hazreti Pir’in Hakk’a Vuslatı olan 17 Aralık günü saat 16.00’da Mevlana Müzesi’nde “Dua ve Gülbang” okunacak.

Saat 19.00’da Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Şeb-i Arus törenleri protokol konuşmalarıyla başlayacak. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun sahne alacağı gece Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunun sema ayini şerifinin ardından postnişin duasıyla sona erecek.

Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek görkemli gece KONTV ekranlarından naklen yayınlanacak.

CANLI KON TV İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

mevlana düğün gecesi vuslat gecesiŞeb-i Arus Nedir?

Mevlânâ’nın ölüm gününün hatırası olarak yapılan merasim hakkında kullanılan bir tabir. İkindi vaktinden sonra Kur’an okumak ve Aynü’l-Cem’ yapılmak sûretiyle icra edilen bu merasimin gecesine aynı zamanda “Leyletü’l-Arûs” da denilir. Şeb, Farsça; Leyle, Arapça “gece” demek olduğu için tabirlerin ikisi de aynı manâya delâlet etmektedir.

Mevlânâ Celaleddin ölüm gününü “Hakk’a vuslat”, “Düğün günü” saymıştır (Hilmi Yücebaş, Edebiyatımızda Mevlânâ, (Konya İl Yıllığı), Konya 1973, 30)

 

Bilindiği gibi, Mevlâna (hicrî 672) miladî 17 Aralık 1273′de Pazar günü akşam üstü güneş gözden kaybolup, Konya ufuklarını kızıla boyarken bu âlemden can ve bekâ âlemine göç etmiştir. Mevlânâ ölümünü gerdek gecesi “Şeb-i Arûs” “Sevgiliye kavuşma” günü olarak kabullenmişti. Şeb-i Arûs, fedakârlıkla başlar, ölüm boyunca devam eder, öbür âleme kavuşmakla tamamlanır. (mevlana.com)

mevlana düğün gecesi vuslat gecesi

Mevlânâ, “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde arama, arif kişilerin gönlündedir. Bizim mezarımız. Burada ölüm (olarak) tezahür ediyorsa da orada doğumdur” der. Yine Rabbine, “Ölmek şeker gibi tatlı bir şey, canı sen aldıktan sonra seninle olunca da tatlı candan da tatlıdır, ölüm” şeklinde seslenir. Böylelikle ölüme bir başka açı kazandırır (Alişan Özattila, Hak Aşığı Mevlânâ Celâleddin, 180-181).

Gerçekte iki türlü ölüm vardır. Birincisi, nefsi (egoyu) feda ederek oluşan “manevî ölüm”. Yani Hz. Peygamber (s.a.s.)’in “Ölmeden evvel ölünüz” emrince “Hak’ta yok olmak” anlamındadır. Bu ölüme, “ilk vuslat” adını da verebiliriz. İkinci ölüm ise, “fizikî ölüm”dür. Bugüne kadar, Şeb-i Arûs olarak kabul ettiğimiz, canın beden kafesinden kurtularak aslına döndüğü, katrenin denize, can ummanına erdiği an. Ki bu an “vuslat gecesi” olarak isimlendiriliyor (Feyzi Halıcı, Mevlânâ Sevgisi, 20).

……………………….

Şeb-i Arus törenleri canlı izle 2013

Mevlânâ’da Vuslat Anlayışı

Mevlânâ, “Herkes ayrılıktan bahsetti, bense vuslattan” der. Kendinin ölüm ve vuslat anlayışını, Kur’an-ı Kerim’in bir âyetinin ışığı altında tetkik edip anlamak mümkündür:

“Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra ancak bize döndürüleceksiniz” (el-Ankebût, 29/57)

Âyette geçen “dönmek” kelimesi, Allah’a kavuşulacağını, “vuslatı” açık bir ifadeyle “müjdelemekte”dir. Bu müjdeyi benimseyen, ona sımsıkı sarılan Mevlânâ, ölümü bir ayrılık değil, bir vuslat olarak kabul eder.

Mevlânâ’nın ölüm anlayışına gelince; “Bir devir sistemi içinde hayatın anlamı, ruhun ölümsüzlüğü ve Allah’a, vuslatın yolu ölümden geçmektedir” tarifiyle zemin kazanır ve Mevlânâ’da ölüm, “Mutlak ve ölümsüz Varlık’a veya diğer ifadeyle “asla” bir rücû hareketi ile” zirveye ulaşır.

Mevlânâ, ölümü kişinin aslına dönüşü veya menşein ilâhi bir cevher olması hasebiyle “Allah’a dönüş” olarak telâkki eder.

Bir başka ifadeyle ölüm, “Cismin ortadan kalkması değil, Allah’a doğru uçmasıdır.”

 Mevlânâ bu hususu şöyle ifade eder:

“Bizi Elest harabatından getirdiler. Coşmuş, dağılmış ve kendinden geçmiş olarak getirdiler. Yine harabat tarafına çekecekler. (Bizi) yoktan var ettikleri için” (Mevlânâ, Rubaiyyat, 672/1 14).

“Hele ölümden bir kurtulsun, kurtuluşa ulaşın; çünkü sevgiliyi görmek âb-ı hayattır.” (Mevlânâ, Mesnevî, Terc., A. Gölpınarlı, III, Beyit 4607).

“Çünkü tiksinmek, kötü gelmek ortadan kalkarsa o ölüm, ölüm değildir ki. Görünüşte ölümdür, gerçekteyse göçüş” (Mevlânâ, Mesnevî Terc., A. Gölpınarlı, III, 4613).

(Kaynak: mevlana.com / Abdülmelik ERDOGAN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.