16 Eylül 2013 Suriye Uçağı/Helikopteri düşme anı video/neden düşürüldü/ TSK’dan Suriye helikopteri açıklaması

247051_ucak

16 17 eylül 2013 suriye uçağının düşürülmesi düşme anı izle video izle neden düşürüldü kim düşürdü uçak neden oradaydı açıklamalar türk silahlı kuvvetlirinin açıklaması..

Açıklamada, sınır ihlali yapan helikopterin Türkiye hava sahasındayken F-16 uçağı tarafından vurulduğu belirtildi. Radar iz bilgilerinin de bulunduğu bir grafik de paylaşıldı. Grafikte düşürülen helikopter ve düşüren F-16’ların rotaları yer alıyor.

“TÜM UYARILARA RAĞMEN SINIRI İHLAL ETTİ”

M-17 tipi bir Suriye helikopteri, Türkiye hududuna 26 NM mesafede iken, 16 Eylül 2013 saat 13.41’den itibaren Diyarbakır’daki Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi(BİKİM) tarafından tespit edilerek takibe alınmış, hududa 5 NM kalıncaya kadar Birleştirilmiş Kontrol İhbar Merkezi (Diyarbakır) tarafından Türk hava sahasına yaklaştığına ilişkin uyarı yapılmış, buna rağmen Suriye helikopteri Türk hava sahasına yaklaşmaya devam etmiş ve saat 14.25’te Hatay/Yayladağ’a bağlı Güveççi Hudut Karakolu bölgesinde, Türk hava sahasını, yaklaşık 14.200 feet irtifada seyrederken, 2 km. derinlikte ihlal etmiştir. Bu durum üzerine, bölgede hava devriye görevinde (Havada Hazır) bulunan iki adet F-16 uçağından birisi tarafından, saat 14.27’de Türk hava sahasında iken vurulmuş ve hududun takriben 1 km. Suriye tarafına düşmüştür.

imagesDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye helikopterinin Türk jetleri tarafından vurulmasıyla ilgili ayrıntılı konuştu.

Paris’te konuşan Davutoğlu, cezalandırıcı bir işlem uygulandığını vurguladı. Hem BM Genel Sekreterine, hem Güvenlik Konseyi’ne hem de NATO’ya gerekli bilgiler sunulacağını ifade etti.

“İHLAL DEVAM EDİNCE CEZALANDIRILDI”

Bildiğiniz gibi saat 14.30 sıralarında bir Suriye helikopteri uyarılmasına rağmen sınırımızı ihlal etti. Tekrar uyarılmasına rağmen ihlaline devam etmesi üzerine Türkiye’nin uluslararası hukuktan ve angajman kurallarına göre Suriye’nin 400 metre içerisinde cezalandırıcı bir işlem uygulandı.

“GEREKLİ BİLGİLER NATO VE BM’YE SUNULACAK”

Türkiye kendi sınırlarına yönelik bir ihlale kesinlikle izin vermeyecektir. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sınırlarımızın ve halkımızın güvenliğini sonuna kadar korumaya kararlıyız. Hem BM Genel Sekreterine, hem Güvenlik Konseyi’ne hem de NATO’ya gerekli bilgiler sunulacak. Kimse bir daha Türkiye’nin sınırlarını ihlal etme cüreti gösteremeyecektir. Bunun için gerekli önlemler alınmıştır.

Suriye helikopterinin düşme anı video izle..

Tarih : 16.09.2013 Gösterim : 1144

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
DİĞER VİDEOLAR