Kategoriler
Güncel Haberler Manşetler

13,14,15 Aralık 2013 meteor göktaşı yağmuru, yıldız kayması saat kaçta?

meteor göktaşı yağmuru 13,14,15 Aralık 2013. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gecenin yılın en büyük meteor yağmuruna sahne olacağını açıkladı.

Bu iki günde saatte 120’ye yakın göktaşı dünyaya düşeceği için bol bol dilek tutma şansı doğacak. Gökyüzü görsel şölenleri arasında öne çıkan Geminid (İkizler) meteor yağmurunun en etkin hali, bu yıl 13 ve 14 Aralık geceleri görülecek. 10-15 Aralık tarihleri arasında sürmesi beklenen görsel şölende, saatte 60 ile 120 arasında meteor görülebilecek. Halk arasında ’yıldız kayması’ olarak nitelendirilen meteor yağmurlarından en etkini olan İkizler göktaşı yağmurunu, 3200 Phaethon kuyrukluyıldızı oluşturuyor.

YILDIZ KAYMASI

Mars ile Jüpiter arasında bulunan astroit kuşağındaki cisimlerin zaman zaman gezegen çekimlerinden dolayı yörüngelerinden çıkabildiklerini belirten Antalya’daki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, böylece göktaşlarının güneş sistemine dağıldığını, bazılarının dünya üzerine düştüğünü ve bunların çoğunun da atmosferde yandığını söyledi.

Prof. Dr. Kırbıyık, halk arasında yıldız kayması olarak bilinen göktaşı yağmurunun, çıplak gözle gece karanlığında, ışık yoğunluğunun az olduğu ve bulutsuz havada izlenebileceğini kaydetti. Yıldız kayması benzetmesi için de Prof. Dr. Halil Kırbıyık, göktaşlarının atmosfere girerek yandığı için ışık çıkarttığını ve yıldız gibi göründüğünü ancak yıldızla hiçbir alakası olmadığını dile getirdi.

’İSTEYEN DİLEK TUTSUN’

Meteor yağmurlarının yıldız kayması olarak algılanması sonucu birçok kişinin dilek tuttuğunu anımsatan Prof. Dr. Kırbıyık, “Hiçbir ilgisi yok ama isteyen istediği dileği tutabilir ancak gerçekleşmesini onlara bağlamasın. Gerçekleşme koşullarını insan kendisi hazırlar dileklerinin. İyi bir dilek tuttuysa çok çalışırsa olur” dedi.

3-14 Aralık gecesi, geceyarısından sonra etkinleşecek olan İkizler (Geminid) göktaşı yağmurunu sistemli bir şekilde ve tabii ki açık bir gecede izlerseniz saatte ortalama 100, maksimum 120 tane meteor sayabilmeniz mümkün…

3-14 Aralık gecesi, geceyarısından sonra etkinleşecek olan İkizler (Geminid) göktaşı yağmurunu sistemli bir şekilde ve tabii ki açık bir gecede izlerseniz saatte ortalama 100, maksimum 120 tane meteor sayabilmeniz mümkün…Geçtiğimiz günlerde Güneş’e en yakın noktadan geçişi sırasında, Güneş’in yüksek kütle çekiminden beklenmedik bir şekilde kurtulan ISON’u gözlemlemek artık geçtiğimiz günlere nazaran daha zor…

ISON artık kaybettiği kütlesinden ötürü daha zayıf ve artık Güneş doğmadan önce onu gözlemleyebilirsiniz. Güneş ufukta gözükmeden önce ISON’u görebilmeniz mümkün ama bugünlerde daha rahat gözlemleyebileceğiniz İkizler Göktaşı Yağmuru. Göktaşı yağmurları teleskop yardımıyla gözlenmediklerinden akşam saatlerinde gökyüzünden kayan parlak bir meteoru görmeniz, ISON’u görme ihtimalinizden daha yüksektir.

Özellikle 13-14 Aralık gecesi, geceyarısından sonra etkinleşecek olan İkizler Göktaşı Yağmuru’nu sistemli bir şekilde ve tabii ki açık bir gecede izlerseniz saatte ortalama 100, maksimum 120 tane meteor sayabilmeniz mümkün…14 Aralık sabahında Güneş doğana kadar gözlemlerinizi sürdürürseniz ISON ile karşılaşmanız da mümkün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.