Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

12 Eylül 2013 Başbakan’ın TÜMSİAD Toplantısı Konuşması-12 Eylül/Alkol Yasağı/Suriye Açıklamaları

12 Eylül 2013 Başbakan’ın TÜMSİAD Toplantısı Konuşması-12 Eylül/Alkol Yasağı/Suriye Açıklamaları
Eklenme : 12 Eylül 2013 13:48    Güncelleme : 12 Eylül 2013 13:48    Okunma : 799

basbakan_erdogan_ak_parti_grubunda_konusuyor13697286560_h103182312 eylül başbakan recep tayyip erdoğan açıklaması konuşması sözleri suriye chp ahmet atakan gezi olayları kadıköy taksim olayları savaş suriye..

TÜMSİDA’ın düzenlediği Kobi Şurası’nda konuşan Başbakan Erdoğan, CHP’nin, Atatürk’ün kurduğu partiyi kanlı örgütlerin kuklası yaptığını söyledi.

CNR Fuar Merkezinde düzenlenen TÜMSİAD Uluslararası Kobi Şurası ve TÜMEXPO Genel Ticaret Fuarı’nın açılışına katılan Başbakan Erdoğan CHP’nin iç ve dış siyasette izlediği politika ile ilgi sert açıklamalarda bulundu .

“CHP 12 EYLÜL’ÜN YIL DÖNÜMÜNDE MISIR’A GİDİYOR”

CHP’ye bakın 12 Eylül’ün yıl dönümünü anlamlı ziyaretle kutluyorlar. Nereye? Mısır’a. Darbe yapmış yönetime ziyarete gidiyorlar. En son ne zaman iktidar oldunuz diyorlar. CHP cevap veremiyor. Geleceğe bakalım diyorlar. Onlar hatırlamaz ama CHP en son tek partili dönemlerde iktidardır. 15 Mayıs 1950’dir. Tek partiydiler. Bu gidişle bu millet onlara ebediyen tek başına iktidar vermeyecektir . Darbelere çanak tutanlara bu millet hiç bir zaman yetki vermemiştir vermez de. Bizler bu ülkede Allah’ın izniyle bir kez daha demokrasinin kesintiye uğratılmasına izin vermeyeceğiz. Bu ülkenin gençleri, bu millet demokrasiye sahip çıkacak yeni 27 Mayıs’ların 12 Eylül’lerin yaşanmasına müsade etmeyecektir.

“CHP, 110 BİN İNSAN KATLEDİLİRKEN NEREDEYDİNİZ”

CHP bizi savaş yanlısı olmakla suçluyor. Suriye’de Esed’in sırtını sıvazlayanlar utanmadan sıkılmadan bizi savaş yanlısı olmakla itham ediyorlar. Ana muhalefet rejimin yanında biz de muhalefetin yanındayız. Mağdurların, mazlumların yanındayız. Ana muhalefete göre Esed öldürürse iyidir Esed’e bir operasyon yapıılrsa savaş akıllarına geliyor. 110 bin insan katledilirken siz neredeydiniz? Ana muhalefet rejimin yanında, biz mazlumların yanındayız. Reyhanlı’da 53 vatandaşımız öldü, altından CHP’yi Şam’a götüren rehberler çıktı. Gezi olaylarının arkasında da, diğer sokak olaylarının arkasında da CHP’nin milletvekilleri çıkıyor.

“SANDIKTAN KAÇMIYORUZ”

Sandıkta çıkamayanlar kendilerinin çıkabileceği yerin sokaklar caddeler olduğunun farkına varmıştır. 6 Ay sonra sandık geliyor. Bakın biz sandığı kaçıran ülkelerden değiliz. Seve seve milletin önüne getiriyoruz sandığı. CHP’nin örnek gösterdiği ülkelerin bir çoğu sandığı kaçırıyor vatandaş ne zaman sandığa gideceğini bilmiyor .

“SEN HANGİ SIFATLA GİDİYORSUN”

CHP gidiyor, şu açıklama da çok manidar bozulan Türkiye filanca ülke ilişkilerini düzeltmek için gittik. Sen hangi sıfatla gidiyorsun. Sen ancak kendi partin ile o ülke arasındaki ilişkileri düzeltmek için gidersin. Bunu diplomatlar yaptığı zaman çok daha manidar oluyor. Onlar biliyorsunuz emekli olan diplomatlar. Darbeyi tanımayan Türkiye’yi sen hangi sıfatla temsil ediyorsun. Bizim varlık sebebimiz o zaman ortadan kalkar. Şimdi seçim yapılacakmış yeni bir kampanya başlatılmış. Biz bunları iyi biliriz. Yüzde 92 oy ile Cumhurbaşkanı olan ile gelinen durum ortada. Onun için kimse kimseyi aldatmasın.

“CHP’Lİ VEKİLLER POLİSLERE KÜFÜR EDİYOR”

Şuanda Türkiye’nin bir kaç ilinde Esed için sokağa çıkanlar var. Bu çatışmaları CHP’nin malum milletvekilleri de tahrik ediyor ve Genel Başkanları da bunlara göz yumuyor. Türk Bayrakları’nın yakıldığı gösterilerde en önde CHP’liler yer alıyor. Bu çatışmaları CHP’nin malum milletvekilleri tahrik ediyor. Bu ülke o kadar özgür ki, CHP milletvekili polise taş atabiliyor. Sıkıysa Amerika’da yap. Milletvekili bizim polisimize küfür ediyor. Ülkeme saldıranlar oldukça, “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyemezsin. Cumhuriyet ile yaşıt diye övünüyorlar. Sonra kalkıp diktatörlük var diyeceksin. Diktatörün olduğu yerde istediğin gazeteyi çıkarabilir misin? Mustafa Kemal’in partisini kanlı örgütlerin kuklası haline getirdiler. Onlar gitsin diktatörlerin sırtını sıvazlasınlar. 2013 hedeflerimize 10 yıl kaldı. Sadece işimize bakacağız. Kirli tuzaklara prim vermeyeceğiz. Marmaray’ımızı, Kanal İstanbulumuzu, ulaşımıyla A’dan Z’ye çok farklı hazırlayacağız.

SOKAK EYLEMLERİNİN ARKASINDA CHP VAR

Ana muhalefete sesleniyorum. Suriye’de çocuklar katlediliyor, herşey yakılıp yıkılıyor, nerdesiniz. Reyhanlı’daki eylemleri gerçekleştirenler CHP’ye rehberlik edenlerdi. Sokak eylemlerinin arkasında da CHP ve bunlar var. Elimizde çok açık deliller var. Sandıktan çıkamayacağını anlayanlar. Artık sokaktaki eylemlere sarılıyor. Sabredin 6 ay kaldı. Sokak eylemlerini CHP milletvekilleri körüklüyor. CHP genel başkanı da buna göz yumuyor. CHP’nin gözüğ dönmüş milletvekilleri polse taş atıyor . CHP’nin de CHP’yi kukla haline getiren örgütlerinde şiddetine göz yummayacağız. Tek başımıza da kalsak mazlumun hakkını savunacağız. Kirli senaryolara aldırmadan yolumuza bakacağız.

Başbakan Erdoğan’ın konuşmasından diğer satır başlıkları: 

Bir alandaki başarısızlığımızı huzurunuzda açık açık söylemek istiyorum. Ana muhalefetin zihniyetini dönştürmede baarısız oldum. Hal üzerlerinde darblerin gölgelerinin tozlarını taşıyorlar. 12 Eylül2ün 33 yıl dönümünü çok önemli bir ziyaretle kutluyorlar.Yeni darbe yapmış bir yönetimi ziyarete gidiliyor.  Menderesin görev başına gelene kadar iktidar oldular. Bu gidişle de bu millet onlara ebediyen tek başına iktidar vermeyecektir.  bizler bu ülkede bir kez daha demeograsinin kesintiye uğramasına müsade etmeyeceğiz.

Buna müsade etmeyeceğiz. Azınlığın çoğunluğğa zulmettiği bir dönem gelecekte yaşanmayacaktır. Küçük azınlığın Türkiye’ye zarar cerme girişimleri başarıya uaşmayacaktır. Millet ne derse olacaktır. Çoğunluk azınlığın hakkını da sonuna kadar koruyacaktır. 11 yıl önce çzöülmez denilen nice sorunlar vardı çözüldü.

76 milyonun beraber yaşayabileceği bir Türkiye istiyoruz. Giyim tarına yaşam tarzına nerede müdehale etmişiz. Bazı yerlerde 21 yaşındaki gence alkol satılamaz kuralı var. Bunları bildikleri halde gece gündüz bizim yavrularımızı sarhoş gezd,recekler. Bunların tedbiri alınmazsa sadece senin çocuğun içtiği i,çin ölmüyor, senin oğlunun çarptığı içmeyende ölüyor.Biz tek tanıyoruz insanın mutluluğu ve insanın sağlığı. Herkes inancını özgür şekilde yaşıyor. Bundan 10 yıl öncesine bakılmalı. Bazı toplantılarda yazar çizerlerin nasıl durduklarını biz biliriz. Ama şimdi herkes görüşlerini özgürce ifade edebiliyor. Biz sanal gündemlere takılıp kalmayacağız. Yapacak gerçekten çok işimiz var.

Türkiye uyuyan devdi uyuyan dev artık uyanmıştır. Demokrasimiz artık sürekli ileriye sürekli gelişmeye ekonomimiz büyümeye devam edecektir. Türkiye’yi bu seviyelere taşıdık. Aylardır söylüyorum onlar tuzak kuracaklar önce Allah sonra millet o tuzakları bozacaktır. O tuzaklar tek tek bozuluyor.  Bugün 12 Eylül darbesinin 33. yıl dönümü. Türkiye bu müdahale nedeniyle çok ağır bedeller ödedi. Sadece o gün değil. Bunun öncesinde de Türkiye gençlerini, birikimlerini, enerjisini heba etti. Türkiye asıl büyük bedeli 27 Mayıs 1960 müdahalesinde ödemiştir. 27 Mayıs’ın sapladığı hançerle açılan yaralar bugüne kadar iyileşmemiştir.

27 Mayıs zihniyeti değişmediği için bugün bile bazı zihinlere bazı ruhlara demokrasi nüfus edemiyor. Bizim geleceğimiz adına bu 27 Mayıs’ 12 Eylül’ü gençlerimize anlatmamız gerekiyor. Bugün sokaklarda ellerinde molotofla dolaşanlar bunu öğrenmeli. Geçenlerde o günün arşiv araştırmasını yaptım. Gazete başlıklarına baktım, köşe yazılarını okudum aynı tıpatıp aynı. Bugün o başlıkları atanlar sanki o başlıkları atmışlar. Bugün bize sandık her şey değildir diyorlar. Gidin okuyun araştırın o günün gazetelerini. Merhum Menderes’e de aynısını söylediler. Bazı densizler sizi biz bile kurtarmayız diyor ya biz kurtarıcı aramıyoruz. Allah’tan başka galip yoktur.

Bugün nasıl manşetler atılıyorsa o gün de aynı manşetler atılmış. Gezi olaylarında gençler şöyler dövülüyor demiyorlar mı? Bugün nasıl el gençleri sokağa itmek istiyorsa o günde aynı elin gençlere kıydığını göreceksiniz. hukuk içinde özgürlüklere sınırsız saygımız var. Ama hukuk dışında başkalarının özgürlük alanlarına müdahale edilirse hukukun verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanırız. Eğer kamu düzenini bozmaya birileri yelteniyorsa kusura bakmasın. Bugün demokrasiye sahip çıkan millet var. Ülkesini seven gençlerimiz var. Bayat senaryonun Türkiye’de başarı sağlamasına imkan kalmamıştır. Türkiye haklının güçlü olduğu konuma yükselmiştir. 

DEĞİŞTİREMEDİK

Bir başarısızlığımızı ifade etmek istiyorum. Ana muhalefeti mevcut muhalefet partilerinin zihniyetini dönüştürmede başarısız olduk. Üzerlerinde 12 Eylül’ün tozunu taşıdıklarını görürsünüz. Muhalefet partilerine bakın. 28 Şubat’ta sermayenin katkısı yok muydu?, medyanın katkısı yok muydu?, çeteler yok muydu? Ben onlar neden yargılanmıyor diye merak ediyorum.CHP’ye bakın 12 Eylül’ün yıldönümünü anlamlı ziyaretle kutluyorlar. Nereye? Mısır’a. Darbe yapmış yönetime ziyarete gidiyorlar. En son ne zaman iktidar oldunuz diyorlar. CHP cevap veremiyor. Geleceğe bakalım diyorlar. Onlar hatırlamaz ama CHP en son tek partili dönemlerde iktidardır. 15 Mayıs 1950’dir. Tek partiydiler. Bu gidişle bu millet onlara ebediyen tek başına iktidar vermeyecektir. Her ne sorunumuz varsa sandık yoluyla, konuşarak, anlaşarak çözeceğiz.

Yarın akşam son maddeleri görüşüp bitireceğiz. Öbür hafta büyük ihtimalle basın toplantısı ile demokratikleşme paketimizi açıklayacağım. Bazıları diyorlar ki bu hükümet yaşam tarzımıza karışıyor. Hanginizin yaşam tarzına bu hükümet müdahale etmiştir. Varsa bunu bana iletin.

ALKOL YASAĞI

Giyim tarzına, yaşam tarzına nerede müdahale etmişiz? Alkol çevresi için söylüyorsa bu çevre gidip Batı’ya baksınlar. Bazı yerlerde 21 yaşın altındaki gence alkol satılamaz. Bunları bildikleri halde gece gündüz bizim genç yavrularımızı sarhoş gezdirecekler sonra kazada benim oğlum öldü feryat. İçkisiz araba kullandığı halde ölenler var. Onlar ne olacak? Bunlar din böyle emrettiği için bunu yapıyorlar diyor. Anayasayı böyle ele mi alacaksınız. İncil, Tevray emrettiği için bunlar için yapıldı denildiğini duydunuz mu? Biz insanın mutluluğunu, sağlığını tanıyoruz. Herkes inancını özgürce yaşıyor. Bazı toplantılarda yazar çizelerin naısl durduğunu biliriz. Şimdi görüşlerini özgürce ifade ediyor.

SURİYE MESELESİ

Şam rejiminin kimyasal silah kullanması ile birlikte Suriye’ye harekatın yapılacağını takip ediyoruz. Burada 3 hususun altını çiziyorum. Neticesi ölüm olan bir silah kullanımında kimyasal silah kullandıldığı zaman suç bunun dışındaki sialh kullanıldığı zaman suç değil mi? İnsan öldürülüyor ama kimyasal silahla öldürülünce suç kabul ediyoruz. Ya insaf. O bombalarla öldürülenler paramparça oluyor. Bizde diyoruz ki ölüm ölümdür kullanılan silah ne olursa olsun. Suriye’nin insanlığa karşı bunun bedelini vermesi gerekiyor. 1700 kişi kimyasal silahla öldürülüyor 106 bin kişi diğer sailah türleri ile öldürülüyor. Sonra kimyasal silah gündemde diğeri unutturuluyor. Böyle cambazlık olur mu? O insanların ölümünün hesabını kim verecek? Esad tüm sözlerini çiğnemiştir.

Biz kimysal silahlarla ilgili inanmıyoruz. Şam rejiminin bu katliamı devam edecektir. Göçler açık kapı politikası ile devam edecektir. Bu milletin bereketi ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Şuana kadar 2 milyar dolar  harcamamız var. Gelen destek 140 milyon dolar civarında. Bu konu ile ilgili BM Türkiye’nin üzerinde yük var temennilerde bulunuyor ama para vermeye gelince destek vermeye gelince yok.  Kimyasal silahlar için verilen sözlere kuşku ile bakıyoruz. Özellikle anamuhalefet partisi bizi savaş yanlısı olmakla itham ediyor. Suriye’de 110 bin insan alçakça katledilirken siz neredesiniz? Tarihi eserler, camiler, türbeler yerle bir ediliyor neredesiniz? Hapisler insanlar işkence görürken siz neredesiniz? Suriye’de Esed’in sırtını sıvazlayanlar utanmadan bize savaş yanlısı diyorlar. Anamuhalafet rejimin biz de mazlumların yanındayız.

Ülkemizi karıştırmaya yönelik çabadır. Sandıktan çıkamayınca anlayanlar sokaktaki eylemlerin arksında olduğunu ortaya koymaktadır. Sandığı kaçıran ülkelerden değiliz. Bzoulan Türkiye ilişkileri düzetmek için gittik diyor CHP. Sen hangi sıfatla gittin? Ülkenin diplomatik ilişkileri düzetme konusunda senin vasfın ne? bunu dipolomatklar yapınca daha manidar oluyor. Seçim yapılacakmış yeni kampanya başlatılmış Biz bunu iyi biliriz. Esad için sokakalara çıkanlar var. Türk bayraklarının yakıldığı barikatların yıkıldığı yerlerde bakıyorsunuz CHP’nin vekilleri yer alıyor. Genel başkan buna sessiz kalıyor.

Türkiye’de diktatörlük olacak sen gazete çıkaracaksın? CHP’nin gözü dönmüş vekilleri polise taş atıyor. Sıkıysa git Amerika’da polise taş at. Ya arabaya ellerini dayarsın ya yere yatarsın ellerin kelepçelenir. Buarada taş atıyor küfür ediyor. Vekil polisimize küfür ediyor. CHP’yi Gazi Mustafa Kemal kurdu diye övünüyorlar. Ozaman Mustafa Kemal’in başında olduğu Çanakkale savaşları neydi? Onlar Haçlı harekatı değil miydi? Şehitlerimizi orada vermedik mi?Niye gerekli mücadeleyi verdik? CHp 90 yaşında. 910 yaşındaki partiyi eli kanlı terör örgütlerinin kuklası haline getirdiler. CHP’yi kukla haline getiren örgütlerin ülkeyi şiddete sürüklemesine izin vermeyeceğiz. Biz her ortamda hakkı savunmaya devam edeceğiz. Yanlız da olsak mazlumun yanında olacağız.

 Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik