12-13 Ağustos 2014 Perseid Meteor,Göktaşı Yağmurları

Meteor yağmuru, meteorların dünya atmosferine girdiği zaman, uzayda bıraktıkları belirgin ışıklı izin, havanın yüzeyleriyle sürtüşmesinden doğan kızışmasıdır.

_44051590_perseids_map_416

Bağımsız ,tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Gerçekte bu zerrelerden bazıları bir toplu iğne başı büyüklüğündedir. Buna karşılık, ağırlığı tonları bulan bazı meteorlar da vardır. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.

Bilim insanları her gün ve gece binlerce meteorun düştüğüne inanmaktadırlar. Ancak dünya yüzünün büyük bir bölümü suyla kaplı olduğundan,dünyaya kadar ulaşabilen meteorların çoğu okyanuslara ve göllere düşerler.

Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken,bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir “meteor yağmuru” görünümü verir,Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir.

Her yılda bir Temmuz sonu – Ağustos başı civarında gözlemlenebilir, ancak en yoğun olduğu zaman 12 Ağustos’u 13 Ağustos’a bağlayan gecedir. Dünya’nın Güneş yörüngesinde dönerken swift-tuttle kuyrukyıldızının parçalarının içinden geçmesiyle oluşur,Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlenebilir.Şehir ışığından uzak bir kırsal alanda veya herhangi bir bölgede gece 00:00’dan itibaren rahatlıkla gözlemlenebilir, gök taşı yağmurunun olacağı gün bulutlu olursa veya Ay dolunay halindeyse gözlemlenmesinde hafif kusurlar olabilir.

2014 yılında gerçekleşecek olan gök olaylarını sizler için derledik ve bir liste oluşturduk. Astronomi bilimcilerinin verilerine göre derlediğimiz bu listeden yararlanarak gök olaylarını gözlemleyebilir keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Bu gök olaylarının (Meteor yağmuru, kuyruklu yıldız geçitleri vs.) tabiki hepsi çıplak gözle görülemeyecek ve tabi ki bazılarını dünyanın belirli noktalarından görülebilecek. Özellikle ilgisi olanlar için son derece değerli bir liste olarak görebiliriz. Geçen sene verdiğimiz liste için teşekkürler eden arkadaşlara buradan sevgilerimizi gönderiyoruz. Bu senede yeni liste ile sizlerle olmaktan mutluluk duyuyoruz. Gök olayları listemizi sosyal medyada paylaşmanızı rica ediyoruz. Bu sayede olabildiğince fazla insanımız bu listeden yararlanabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.