Tüketici Güven Endeksi yüzde 7,9 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Nisan ayı Tüketici Güven Endeksini açıkladı. Açıklamaya göre, Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,9 oranında arttı; Mart ayında 72,7 olan endeks Nisan ayında 78,5 değerine yükseldi.
Mart ayında 95,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 11,6 oranında artarak, Nisan ayında 107 oldu. Gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısı bir önceki aya göre arttı.
Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 10,4 oranında arttı. Mart ayında 24,1 olan endeks, Nisan ayında 26,6 değerine yükseldi. Tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttı.
Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 7,4 oranında artarak, Nisan ayında 85,4 değerine yükseldi. Bu artış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki azalıştan kaynaklandı.
Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,8 oranında arttı. Mart ayında 91,4 olan endeks değeri Nisan ayında 94,9 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının artmasından kaynaklandı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.