Kategoriler
Ekonomi Haberleri

Doğan Şirketler Grubunun yasaklanmasını yorumladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Petrol Ofisi ve Doğan Şirketler Grubunun kamu ihalelerinden yasaklanması meselesinin bugünle alakalı bir mesele olmadığını belirterek, “Bugünün konjonktürüyle, bugünün tartışmalarıyla alakası olmayan hukuki bir karardır bu” dedi.
Hamitabat Doğalgaz Çevrim Santrali yeni yatırımı kredi sözleşmesi imza ve temel atma töreni, Rixos Otel’de gerçekleşti. Tören sonrası yaptığı konuşmada Bakan Yıldız, son 1 hafta 10 gün içerisinde yalnızca Enerji Bakanlığı’nın illerde yapmış olduğu açılışların tutarının 2.1 milyar doları geçtiğini belirterek, “Bunların içerisinde doğalgaz santrali yoktu. Bugünde bu törenle doğalgaz santrali de içine katılmış oldu. Burada 520 milyon euroluk, neredeyse 3 milyar dolara yaklaşık bir tören gerçekleştirmiş oluyoruz son 10 gün içerisinde. Hamitabat Santrali 2017’nin ikinci yarısında inşallah devreye girecek. Bugün özellikle demokrasinin yerleşmesinde vatandaşımızın sandığa oy için gittiğinde verdiği oyların itibarsızlaştırılmadığı, özelikle 27 Mayıs’ın 55. yıl dönümünde bunu bir kez daha vurgulamak isterim. Türkiye birçok darbelerle yıllar yılı geriye götürülmek istendi. Artık bunlara dur demenin vakti gelmişti ve son 12 yılda hükümetlerimizle beraber bu ülkenin idaresine konan güçlü irade bunu da sağlamış oldu. Rahmetli Adnan Menderes’e de ve bu tür benzetmeleri yapan yapının da bu konuyu çok iyi anlaması lazım geldiğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

“PETROL OFİSİ VE DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU’NUN KAMU İHALELERİNDEN YASAKLANMASI MESELESİ BUGÜNLE ALAKALI BİR MESELE DEĞİLDİR”
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Bakan Yıldız, Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Doğan Şirketler Grubu ile ona bağlı Petrol Ofisi A.Ş’ye ihale yasağı getirildiği hatırlatılarak, bu kararın ne zamana kadar devam edeceğinin sorulması üzerine şunları kaydetti:
“Petrol Ofisi ve Doğan Şirketler Grubu’nun kamu ihalelerinden yasaklanması meselesi bugünle alakalı bir mesele değildir. Kararı bugünlerde verilen bir meseledir. 2009 yılında Ambarlı doğalgaz santraline verilen ikincil yakıtın 5 numara mı olduğu, 6 numara mı olduğuyla alakalı bir muazza çıkmışlar. Enerji Bakanlığımız o zaman bu grubun kamu ihalelerinden yasaklanmasıyla alakalı kararını açıklamıştı. 4 ay 1 yıllığına bir ihale yasağı gelmişti. Fakat dördüncü ayda firma Doğan Grubu ve Petrol Ofisi birincil mahkemelere yaptığı itirazla yürütmeyi durdurma almıştı. Biz o yürütmeyi durdurmayı uygulamak durumundaydık. Daha sonra esastan karar aldılar. Bunun uygulanamayacağıyla alakalı. Biz hukukun verdiği karara uyduk ve ihale yasağını kaldırmıştık ama bir yandan temyize götürdük. Temyizde alınan kararla yıllara sari 4-5 yıl sürdü bu. Danıştay’da alınan kararla bu tekrar onların aldığı karar bozulmuş oldu. Karar düzeltmeye gittiler. Danıştay’ın ilgili dairesinde 13. Daire’de yalnızca tetkik hakimi değiştirilerek tekrar görülüyor. Bunun sonucunda da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız haklı bulundu. O yüzden biz bu kararı uygulamak durumundayız. 1 yıldan o 4 ayı çıkardıktan sonra yaklaşık 240 günlük bir süre kalıyor. 240 gün süre içerisinde kamu ihalelerine yasaklama kararı dün de Resmi Gazete’de yayımlanmış oldu. Bütün sektörlerde kamu alımlarıyla alakalı konularda.”
“Bugünün konjonktürüyle, bugünün tartışmalarıyla alakası olmayan hukuki bir karardır bu” diyen Yıldız, “Biz hukukun yürütmeyi durdurmasını da uygulamaya koyduk. Tekrar temyiz kararını da uygulamaya koyduk. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da çok tabii olarak hukukun söylediklerini yerine getirecektir. Bugünün tartışmalarıyla bağ kuranlar 2009 yılından bu yana olanları inkar etmek durumunda kalırlar. Bu çok doğru bir yaklaşım olmaz” ifadelerini kullandı.

“BENİM MÜHENDİSLİĞİM ORTADADIR AMA ONLARIN ODA OLMA KONUSU TARTIŞMAYA AÇILMIŞTIR”
Elektrik Mühendisler Odası’nın kendisiyle ilgili verdiği karara ilişkin yargıya yaptığı başvuruya ilişkin bir soru üzerine Bakan Yıldız, “Ben elektrik elektronik mühendisiyim. Elektrik Mühendisleri Odası siyasi bir kararla benim mühendisliğimi 6 ay boyunca kaldırdığını, geçerli olmadığını söyledi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden zor şartlarda, 80 öncesi şartlarında dahi okuduğum, hak ettiğime inandığım diplomayı 6 aylığına geçersiz saydıklarını söylediler. Bu kararı biz mahkemeye taşıdık. Karar lehimize sonuçlandı. Siz ister bakan olsun, ister başka bir görevde olsun bir mühendisin mühendisliğini bu tarzda kaldıramazsınız diye. Yalnız Elektrik Mühendisleri Odası bunu uygulayacak mı uygulamayacak mı bilmiyorum. Beni ister uygulasınlar ister uygulamasınlar kendi kredibilitelerini tartışmaya açan bir yapıya girmişlerdir. Benim mühendisliğim ortadadır ama onların oda olma konusu tartışmaya açılmıştır. O yüzden çok da merak etmiyorum uygulayıp uygulamayacaklarını ama mahkeme kararını paylaşmak istedim” şeklinde konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.