ÖSYM’nin Sınavına İtiraz Eden Adaylarin Son Durumu

aday

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 9 Temmuz 2011’den 3 Aralık 2012’ye kadar yapılan sınavlarda 18 bin 894 kişinin itirazda bulunduğunu; 96 adayın durumunun düzeltilerek güncellendiğini söyledi.

MHP Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in yazılı soru önergesini yanıtlayan Avcı, 9 Temmuz 2011’den 3 Aralık 2012’ye kadar ÖSYM tarafından yapılmış sınavlara itiraz eden aday sayısının toplamının 18 bin 894 olduğunu bildirdi. İşaretlendiği şıkları tam olarak silememe veya iyi işaretleme yapamamadan dolayı optik okuyucular tarafından hatalı olarak okunmuş olan 96 adayın durumunun düzeltilerek güncellendiğini bildiren Avcı, bu tarihler dışında yapılan itirazların inceleme kayıtlarının bulunamadığını dile getirdi.

Bakan Avcı, 2010 yılı KPSS Eğitim Bilimleri sınavına yönelik soruşturmanın devam ettiğini; Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasında “gizlilik kararı” bulunduğundan soruşturmanın safahatı ve sonucu ile ilgili kendilerine ulaşmış bilgi bulunmadığını söyledi. Avcı, 2011 YGS sınavının iptali talebiyle açılan 5 davanın da idari yargı tarafından reddedildiğini anlattı. Sınav sorularının sınav öncesi edinilmiş olma iddialarıyla ilgili 2009 yılı Polis Meslek Yüksekokulları öğrenci adaylığı sınavına ilişkin de soruşturmaların henüz sonuçlanmadığını aktaran Avcı şunları söyledi:

“2012/1 avukatlıkta hakimliğe geçiş sınavı ile ilgili Adalet Bakanlığı ve ÖSYM aleyhine yapılan şikayet başvurusu ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca işleme konulmamış; bir kısım aday aleyhine yapılan şikayet başvurularında ise takipsizlik kararı verilmiştir. 2010 KPSS sınavı ile ilgili inceleme sonucuna göre sorumlulukları tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemler uygulanacaktır.”

Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.