Okullarda Kıyafet Serbestliği / Yorumlar

serbestOkullarda Serbest Kıyafet Uygulaması yorumları, Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasına yorumlar,  Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasını kimler destekliyor, Okullarda Serbest Kıyafet Uygulamasına ünlülerin yorumu, okullarda başörtüsü yasağı, okullarda serbest kıyafet uygulaması, ilkokul , lise yeni kıyafet dönemi, Başbakan’dan Okullarda Kıyafet Serbestisine yorumu..

BUNLAR SERBEST

UZUN SAÇ: Saçlar “temiz olmak” kaydıyla uzatılabilecek. Öğrencilerin ızdırabı haline gelen “favori kontrolüne” de son verilecek.
TAKIM ÜNİFORMASI: Öğrenciler derste tuttukları takımların formasını giyebilecek.
ENGELLİLERE ÖZEL İZİN: Sağlık özrü bulunan ve bu durumu belgelendiren öğrencilerin özürlerinin gerektirdiği şekilde giyinmelerine izin verilecek.

BUNLAR YASAK

TÜRBAN: Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, diğer ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek. Bunların dışında öğrenciler okulda başı açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunmak zorunda olacak
SEMBOL-ROZET: Öğrenciler, öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takıları takamayacak.
YIRTIK KOT: “İnsan sağlığını olumsuz etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler”, “yırtık veya delikli kıyafetler” ile “şeffaf kıyafetler” giyilmeyecek.
TAYT VE DAR ETEK: Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyilmeyecek.
SİYASİ SEMBOL: Öğrenciler, siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamayacak ve giysileri giyemeyecek. (Bakanlık yetkilileri, “Sarı-kırmızı-yeşil renklerini siyasi simge olarak yorumlayan okul yöneticileri çıkabilir mi?” sorumuza “Yorumlanacağını sanmıyoruz” karşılığını verdi.)
MAKYAJ: Öğrenciler makyaj yapmayacak.
BIYIK-SAKAL: Bıyık ve sakal da yasaklar listesinde.

TEK TİPİN ARTILARI

– Velileri, sürekli yeni kıyafet almak zorunluluğundan kurtarıyor.
– Öğrencilerin dışarıdan giydikleri kıyafetlerle değerlendirilmesinin önüne geçiyor.
– Grup bilinci oluşmasını sağlıyor.
– Disiplini artırıyor. Ders başarısına olumlu etki ettiği iddia ediliyor.

EKSİ YÖNLERİ

– Öğrencilerin kendilerini giyimleriyle ifade etmelerinin önüne geçiyor.
– Otoriter bir rejim görüntüsü yaratıyor.
– Öğrenciler tarafından çoğunlukla çirkin bulunuyor.

BU SORULARIN YANITI VERİLDİ Mİ?

-MEB kıyafet serbestliği kararını alırken Türkiye’deki gelir dağılımı uçurumunu dikkate aldı mı?
-Herkes bütçesine uygun çocuğunu giydirirse okullarda sınıf farklılıkları oluşmayacak mı? *Fakir öğrenciler kıyafetleri sebebiyle bir teşhire maruz kalmayacaklar mı?
-Ucuz kıyafetler giyen çocuklar arkadaşlarının alayları ile nasıl başa çıkacaklar?
-Özellikle lisedeki gençler arasında marka yarışı başlamayacak mı?
-Marka kıyafet alamayan ya da arkadaşlarının alaylarına maruz kalan, dışlanan gençlerin ruhsal hali ne olacak?
-Kıyafet yüzünden intiharlar başlarsa ne yapacağız?
-Anne-baba çocuğuna kaliteli kıyafet alamamanın ezikliğiyle nasıl baş edecek?
-Veliler sürekli çocuklarına yeni kıyafetler alabilecek parayı bulabilecek mi? Alamadıklarında çocuklarıyla olan iletişimleri bozulmayacak mı?

MEB bu kararı alırken yukardaki şu sorulara ne yanıtlar verdi. Veliler bu soruların cevaplarını rica ediyorlar.

Başbakan Erdoğan İspanya’da konuya ilişkin bir soruyu cevapladı:  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya programı çerçevesinde Başbakan Mariano Rajoy ile ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan Erdoğan, okullarda kıyafet zorunluluğunun kaldırılmasıyla ilgili bir soru üzerine “Böyle bir adım atıyorsak demek ki bir yerde bir sıkıntı var.” dedi.Türkiye’de yıllarca tek tip giyim tarzının hep eleştiri konusu olduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Bırakalım herkes nasıl arzu ediyorsa, gücü neye yetiyorsa onu alsın, onu evladına giydirsin. Bu şekilde bu tür adımlar atılsın. Bunlar hepsi bir talebin neticesinde atılan adımlardır” diye konuştu. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı okullarda öğrencilerin kılık ve kıyafetlerine dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeni yönetmelikle, MEB’e bağlı resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kılık ve kıyafetlerindeki tek tip zorunluluğu ortadan kalkarak serbest hale geldi. Okullarda önlük tarih oldu. Kıyafet serbestliğiyse bazı başlıklarla sınırlandırıldı.

Yorumlar:

Okullarda Kıyafet Serbestliği hakkında yorumlarınızı  bu bölümden  yazabilirsiniz. Yorumunuz editörler tarafından onaylandıktan sonra hemen yayınlanacaktır.

Okullarda Kıyafet Serbestliği / Yorumlar” için 35 yorum

 1. özge Yanıtla

  ben şunu söyliyim olmasını isterim ama dışardan bakınca bazı öğrenciler belki alamıcak. podyuma çıkar gibi ne giysem diye düşünücek hrkes kendini gösterme çabasında olucak. birisi demişki; üniversitede neden forma yok demiş iyide adı üstünde üniversite artık büyündü yani böle kıskançlık durumları olucagını sanmıyorm

 2. kader Yanıtla

  serbest kıyafet bence çok saçma hergün kıyafet derdi çekemez kimse beden dersinde bile zorluk çekiyorz bide serbest kıyafet püüff.hem zengini var fakiri var bu çockların psikolojilerini düşündünzmü hayır düşünemezsiniz ancak oturduğnuz yerde konuşmak başkada yok…haaa bide elini kolunu sallayarak okula girenler olur. anlayacağınız maduruz:(( (bende öğrenciyim)

 3. osman boztaş orta okul öğrencisi Yanıtla

  ben bir otta okul öğrencisiyim bence
  serbest kıyafet uygun değildir
  öğrenci olduğumuz belli olmaz bazı maddi durumları kötü olan arkadaşlarımız bu duruma çok üzülecek elbise giyemiyecekler ama durumu iyi olanlara bakıcaklar bi kere bi kee 2sa. giyinecekler sizce güzelmi olur kötümü … ??? !!!

 4. merve Yanıtla

  Bazı okullarda türban takılması konusunda bir şey duydum da sosyal bilimler lisesinde türban takılabileceği hakkında bu konunun doğru ya da yanlışlığı konusunda bilgi almak istiyorum.

 5. seda Yanıtla

  bence sivil kıyafet çok mantıklı zaten mantıklı bişey olmasa ne milli eğitim nede tayyip erdoğan bu konuyu öne sürerlerdi yani anlıycagınız siz boşa yoruyorsunuz o kafalarınızı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.