LYS yerleştirme sonuçları açıklandı

2013_lys_yerlestirme_sonuclari_aciklandi_mi_osym_h351

ÖSYM, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, üniversite yerleştirme sonuçlarını açıkladı. Aday sonuçları ÖSYM’nin internet sitelerinden öğrenilebilecek.

 

 

 

 

 

 

Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylara Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre, 2013-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin internet sayfasından açıklandı.

Adaylar sonuçları ÖSYM’nin ”https://sonuc.osym.gov.tr” adresli internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifreleriyle öğrenebilecek.

 

109 BİN KONTENJAN BOŞ KALDI

Üniversitelerdeki lisans programlarına 385 bin 795, ön lisans programlarına 286 bin 622 aday yerleşti. Lisans programlarında 36 bin 183, ön lisans programlarında 73 bin 6 olmak üzere üniversitelerde 109 bin 189 kontenjan boş kaldı.

BİRİNCİLER ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ VE TIP  TERCİH ETTİ

LYS 2013 sonuçlarına göre MF-1 puan türünde Türkiye birincisi olan Fatih Aslan Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümüne, MF-2 ve MF-3 puan türlerinde Türkiye birinciliğini kazanan Mert Mestanoğlu da Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşti.

KAYITLAR 2-6 EYLÜL ARASI

ÖSYS yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

2013-ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçları ile bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 2-6 Eylül 2013 tarihlerinde ilgili üniversiteler tarafından yapılacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.