Eğitime Para Yok Silaha Çok

egitime-para-yok-silaha-cok_oDünyada askeri harcamaların, Irak savaşı, Rusya’nın pazara geri dönüşü ve Çin’in de ortaya çıkmasıyla geçen yıl yeni bir rekor kırdığı bildirildi.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) dünyada askeri harcamalar ve çatışmalarla ilgili yıllık raporunda, geçen yıl bu harcamaların 10 yılda yüzde 45 artarak 1.464 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Önceki yıla oranla yüzde 4’lük bir artış gösteren bu rakam, dünyadaki gayri safi iç hasılanın yüzde 2.4’üne, kişi başına ise yılda 217 dolara tekabül ediyor.

Rapora göre bir rekor da uluslararası barış operasyonlarında yaşandı. Operasyonlarda görevli personel sayısı ilk kez 187 bin 586 kişiye çıktı.

Raporda, ABD’nin açık ara ile ilk sırada bulunduğu, geçen yıl bu ülkenin dünyadaki askeri harcamaların yaklaşık yüzde 41’ini temsil ettiği, ABD’nin geçen yılki harcamalarının 607 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Son on yılda Rusya ile birlikte askeri bütçesini hemen hemen üçe katlayan Çin’in yüzde 6’lık bir oranla sıralamada ilk kez ikinci olduğu, bu ülkeleri yüzde 4.5’lik oranlarla Fransa ve İngiltere’nin takip ettiği, Rusya’nın ise beşinci sırada bulunduğu kaydedildi.

Raporda, Çin’in bu yükselişin ekonomik büyümesine koşut olduğu, ayrıca büyük bir güç olma isteğine de bağlı olduğu ifade edildi.

SIPRI raporuna göre, Güney Amerika’daki askeri harcamalar ise son on yılda yüzde 50 oranında arttı.

Raporda, on yıldan bu yana sadece, yüzde 11’lik oran ile Almanya ve yüzde 1.7’lik oran ile Japonya’nın askeri harcamalarında azalma kaydettikleri açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.