Habeler, haber
DOLAR
8,671 / 0,08
EURO
10,293 / 0,00
ALTIN
499,544 / 0,05
BİST
1.392,6 / 1,16
Güneşli
İstanbul: Güneşli
19°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

2013 Vakıflar Bankası/Vakıfbank Müfettiş Yardımcılığı Mülakatları için Örnek Sorular ve Cevaplar-Faydalı Bilgiler

2013 Vakıflar Bankası/Vakıfbank Müfettiş Yardımcılığı Mülakatları için Örnek Sorular ve Cevaplar-Faydalı Bilgiler
Eklenme : 18 Aralık 2012 3:01    Güncelleme : 15 Mart 2016 12:43    Okunma : 6786

ne zaman,Şubat-mart 2013 Vakıfbank sınav sonuçları AÇIKLANDI, yedek liste,Mülakat tarih ve yerleri ne zaman açıklanacak,örnek mülakat soru ve cevapları, mülakat sonuçları ne zaman açıklanacak, mülakat sonuçları,Kazananlar,

YAZILI SINAV SORU VE CEVAPLARI VE DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN TIKLAYIN

YAZILI SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

SINAVA İTİRAZ ŞEKLİ VE SÜRESİ İÇİN TIKLAYIN

MÜLAKAT TARİHLERİ VE YERLERİ İÇİN TIKLAYIN

MÜLAKAT SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Sorularınız İçin
Telefon
(0212) 316 76 35 – 316 76 36
E-Posta
teftis.sinav@vakifbank.com.tr
……………………………………………………………………………………………………………

Mulakata girişte genellikle ilk sorular sunlardır :

Merhaba Hoşgeldiniz
– Nasıl,kolay buldunuzmu burayı(genelde ilk soru budur)
– Ben x şirketi insan kaynakları şefi
– Bize kendinden bahsedermisin? (çok genel bi soru sayılır,genel olarak aileyi tanıtmakla başlanabilir)
– Çalışma deneyiminiz varmı?(yoksa stajlardan bahsedebilirsiniz)
– Neden x şirketi?
– Yaptığımız iş hakkında ne biliyorsunuz?

daha sonrada diğer sorulara geçilir.Aşşağıda örnek soruları inveleyerek fikir edine bilir mulakatınızın daha iyi geçmesini sağlayabilirsiniz.

ÖRNEK MULAKAT SORULARI

BAŞKA BİR FİRMA İÇİN DAHA UYGUN OLDUĞUNUZU DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?
Oldukça klasik bir soru; mülakatçının amacı, sahip olduğunuza inandığınız profesyonel niteliklerin farkında olup olmadığınız ve bu niteliklerin başvurduğunuz firmanın, firma kültürüne uyup uymadığının tespitidir. Vereceğiniz cevap, profesyonel niteliklerinizi ne kadar tanıdığınızın ve başvuru yaptığınız firma ve pozisyon hakkında sağlıklı bilgi toplayıp toplamadığınızın ölçülmesini sağlayacaktır.
BU GÖRÜŞMENİN NEGATİF VEYA POZİTİF OLUP OLMADIĞINI BELİRTİNİZ?
Özellikle mülakatın sonunda sorulan bir soru türüdür. Daha çok mülakatların negatif olarak yönlendiği ve mülakatçının başvurduğunuz pozisyona uygun olmadığınızı düşündüğü anlarda sorduğu bir soru türüdür. Eğer başvurduğunuz pozisyonu gerçekten istiyorsanız, kötü giden iş mülakatını kendi lehinize çevirmeniz için en önemli an karşınızdadır. Bu aşamada, mülakatçının sizden almayı arzuladığı bütün bilgileri alıp almadığını tespit etmeye çalışın. Daha fazla bilgi arzuluyorsa ve sizle ilgili tatmin olmadığı konular varsa bunları muhakkak belirtmesini isteyin. Verilen cevaplarda bir yanlış anlaşılma söz konusu ise soruyu tekrar cevaplayın ve hiçbir noktanın karanlıkta kalmadığına emin olun. Böyle bir soruya verilecek en kötü cevap ise, mülakat her iki taraf açısından negatif gidiyor olsa bile, sizin açınızdan oldukça olumlu olduğunu belirtmek olacaktır. Mülakatçı objektif bir değerlendirme yapamadığınız kanaatine varacaktır.

NE KADAR SÜREDİR İŞ ARIYORSUNUZ, NEDEN BULAMADINIZ?
Hazırlıklı değilseniz, üzerinizde stres yaratacak bir soru türüdür. Eğer işten ayrıldığınız ve işsiz kaldığınız süre oldukça uzunsa, birtakım gerçekçi açıklamalar getirmek zorundasınız. Vereceğiniz klasik cevapların mülakatçının konuyu daha da derinleştirmesine neden olacağını ve üzerinizde fazladan stres yaratacağını unutmayın. En uygun cevap örnekleri:
En uygun işi bulmak için iş arama süremi uzattım.
İş teklifleri almama rağmen tam anlamı ile niteliklerime uygun bir pozisyon bulamadım.
Birtakım şahsi sorunlarım yüzünden iş arama sürecini aktif olarak değerlendiremedim.
Lisansüstü öğrenimime devam etmeye karar verdim.
İş arama sürecinde bazı firmalara danışmanlık yaptığım ve danışmanlık süresi tahminimden fazla uzadığı için iyi bir iş bulamadım.
Kariyerimde tamamen bir değişiklik yapmak istiyordum ve deneyimsiz olduğum bir konuda iş aradım.
İş aramıyordum, siz beni aradınız(Personel danışmanlığı firmalarına verilecek bir cevap örneği).
Doğal olarak bu tip cevap örnekleri kolaylıkla çoğaltılabilir. Ama en uygunu, cevabın mantıklı olması ve sizi ilerde zor duruma düşürecek türden olmaması gerekliliğidir.

FİRMAMIZA GERÇEK ANLAMDA BİR KATKI SAĞLAMANIZ NE KADAR SÜRE ALACAK?
Oldukça uzun bir zaman dilimi belirtirseniz, mülakatçının kafasında soru işareti oluşacaktır. Buna karşın verilecek, bir kaç gün veya bir kaç hafta cevabı doğal olarak ciddiyetten uzak olacaktır. Kendi niteliklerinizin bilincinde olarak mantıklı bir zaman dilimi oluşturabilirsiniz. Herhalde, yeni işinizde sağlayacağınız katkının altı aydan uzun bir zaman dilimini kapsamamasını belirtmeniz yeterli olacaktır.

FİRMAMIZIN BAŞARISINA NASIL KATKI SAĞLAYACAKSINIZ?
Yukarıda belirtilen soruyu hemen takip edebilecek bir soru türüdür. Vereceğiniz cevap daha önce belirtiğiniz zaman dahilinde nasıl bir performans prosedürü izleyeceğiniz konusunda karşı tarafa bilgi aktaracaktır. Hayalcilikten uzak durun; gerçekçi ve ikna edici cevaplar verin. “Firmanızın cirosunu iki katına çıkaracağım” gibi gerçekçilikten uzak cevaplar hakkınızda işe bakış açınız ve ciddiyetiniz ile ilgili olarak mülakatçı yönünden soru işaretleri oluşmasına neden olur.

FİRMAMIZDA NE KADAR ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Belki de en fazla stres yaratacak soru örneği. Dikkat edilmesi gereken nokta bu soruya herhangi bir doğru veya yanlış cevabın verilemeyeceğidir. Siz mülakatı yapan kişinin yerinde olsaydınız ne duymak isterdiniz? Eğer, aktif, yenilikçi ve rekabete oldukça açık bir firmaya başvuruyorsanız ve cevabınız; ” Emekli olana kadar firmanıza hizmet vermek istiyorum” türü bir yaklaşım size puan kaybettirecektir. Bu tip bir ortam için verilecek en güzel cevap; “Çok sık iş değiştiren bir kişi değilim, ama çalıştığım firmada ilerleme olanakları kısıtlıysa ve önüm gerçekten kapalı ise derhal yeni iş olanakları araştırırım”. Daha statik ve kamu gibi çalışan büyük organizasyonlara başvuruyorsanız vereceğiniz cevap; ” Eğer firmam performansımdan memnun olursa; emekli olana kadar kalmayı düşünürüm” cevabı oldukça uygun olacaktır.

EĞER ŞU ANDA BU MÜLAKATI SİZ YAPIYOR OLSAYDINIZ NE SORARDINIZ?
Cevap verirken yaratıcı olmaya özen gösterin. En uygun cevap profesyonel kariyere yönelik sorular soracağınızı söylemek olurdu. Örneğin, “Yarın itibariyle şirketimizin bir elemanı olsaydınız, ne tip bir zaman diliminde bir üst pozisyona geçmeyi hedeflerdiniz?” Bu tip soruları tahmin etmeye çalışmanız sizde gerçekten stres yaratabilir. Başa çıkmanın yolu oldukça sık karşılaşılan bu tür bir soruya hazırlıklı olmaktır.

FİRMAMIZ HAKKINDA NE BİLİYORSUNUZ?
Eğer mülakat öncesi herhangi bir hazırlığınız yoksa ve başvurduğunuz firma hakkında yeterli bilgi toplamadıysanız, bu soruya cevap verebilmek sizin için oldukça stresli olacaktır. En doğru hareket firma hakkında önceden detaylı bilgi toplamaktır.

BU YAŞTA DAHA FAZLA PARA KAZANMANIZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNMÜYOR MUSUNUZ?
Eğer elinize geçen ücret, piyasa değerlerinin gerçekten altında seyrediyorsa, bu tip bir stres sorusu ile karşılaşmanız kesindir. Aynı sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarınızdan daha düşük ücret almanız, mülakatçı için kesinlikle araştırılması gereken bir olgu olarak betimlenir. Düşük ücret almanızın sebebi performansınızın yetersiz olmasından kaynaklanabilir. Mülakatçı bu soruyu derinlemesine irdeleyecek ve maaş yapınızdaki düşüklüğün sizden mi yoksa firmanın maaş skalalarından mı kaynaklandığını belirlemek isteyecektir. Vermeniz gereken olası cevap: “Kariyerime başlarken ücretten ziyade diğer faktörlerin daha önemli olduğunu düşünüyordum, ama burada bulunmamın asıl sebebi aslında hak ettiğim seviyede ücret almamın da önemli bir faktör olarak karşıma çıkmasıdır”.

BU POZİSYON İÇİN NİTELİKLERİNİZİN FAZLA / AZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM.
Bu tip bir stres sorusu ile mülakatın sonunda karşılaşabilirsiniz. Mülakatçı sizin hakkınızda vereceği karar konusunda size son bir şans vermek istemektedir. Yani bu pozisyon için nitelikleriniz fazla veya az olduğunu düşünerek, kendinizi daha iyi tanıtmanızı ve başvurduğunuz pozisyona uygun olduğunuz konusunda kendisini ikna etmenizi beklemektedir

Bu görev için ne kadar sürede tam anlamıyla hazır olabilirsiniz? 11.Bu sorunun arkasında yatan, sizin uyum kabiliyetinizdir aslında. Tabii ki kısa sürede hazır olmak, önemli bir artı. Ama bu (yeni bir görevlinin görevle cuk oturduğu) çok az rastlanır bir durumdur. Eğer, kendinize güvendiğinizi göstermek için “Hemen, yarın…” gibi bir cevap verirseniz, bu sizin görevin gerçek zorluklarını kavramadığınızı gösterir. Aksine, bu soru, bu görev için artınızı eksinizi tartmanız ve eksiklerinizi gidermeniz için bir fırsat olmalı.

BENİ GÜLDÜREBİLİRMİSİNİZ ? Öyle sorular vardır ki, asıl amaç, adayın beklemediği bir durum karşısındaki tepkisini ölçmektir. Bakalım bocalayacak mı? Yanlış bir hareket yapacak mı? Abuk sabuk bir soru da olabilir. (“Bunun konuyla ne alakası var?” diye sinirlenir, mülakatı kesmeye kalkarsanız, tuzağa düşmüş olursunuz.)

“Beni güldürebilir misiniz?” yahut “Bana bir fıkra anlatabilir misiniz?” gibi sorular, bunların en masumları. Unutmayın ki, önemli olan karşınızdakini gerçekten güldürmeniz değil, böyle “aykırı” bir soruya verdiğiniz serinkanlı tepki. Tabii anlatacak (uygun) bir anekdotunuz, fıkranız da varsa, ne álá. Ama sonunda, muhatabınız gülmezse, bozulmayın. Siz (onun yerine gülmeye kalkmadan yahut espiriyi açıklamaya çalışmadan) yüzünüzde hafif bir gülümseme, susup bekleyin.

EKİP ÇALIŞMASIYLA ARANIZ İYİMİDİR
Ekip çalışması, 21’inci yüzyıl çalışanının olmazsa olmazı. Bu sorunun tek cevabı var: Evet! Önemli olan arkasını getirmek. Mülakat sırasında her zaman olduğu gibi, bir iddiada bulunduğunuz zaman, bunu ispat edecek bir örnek vermeli, bir tecrübe aktarmalısınız.
Ve açık ve net bir örnek verin. Şöyle bir proje yürüttük. Şöyle bir ekibimiz vardı. Ben şöyle bir görev aldım. Şöyle bir tecrübeydi benim için. Sonuç şöyle oldu. Şöyle zorluklarla karşılaştım. Şöyle aştım.
Yaşadığınız bu tecrübeyi, gidiş gelişlerle, dolambaçlı ve karmaşık bir şekilde değil, açık, akıcı, bir hikâye gibi anlatın. Unutmayın: Mülakatın başarılı olması için, her şeyden evvel, işe alımcının sizi hatırlaması gerekir!

MEZUN OLDUĞUNUZ OKUL PEK TANINMIŞ DEĞİL SİZİ RAHATSIZ ETMİYORMU ?
Bitirdiğiniz okulun adını sanını bilen yok mu? Yapacak bir şey yok. İşe alımcıyı tersleyeceğinize (intihar olur) “Evet, haklısınız pek bilinen bir okul değil. Ben size biraz bilgi vermeye çalışayım. Şu şu alanlarda iyi bir eğitim verdiğini düşünüyorum…” şeklinde olumlu bir havaya bürünebilirsiniz. Ne yapacaksınız? Harvard’dan mezun olanların okullarını tanıtmaya ihtiyacı yok. Sizin var…
Bu okulun (hatta okumadıysanız bu kararın) sizin tercihiniz olduğunu söyleyin. Mesela ekonomik sebeplerle üniversiteye gidemediğinizi, erken yaşta çalışmak zorunda kaldığınızı; yahut hem okuyup hem çalıştığınız için pahalı / prestijli bir okula gidemediğinizi; yahut mezun olduğunuzun okulun şu şu artılarından yararlanmak istediğinizi… Gerekçeniz neyse artık.
Doğruysa eğer, mesela bir master yapmayı planladığınızı da ekleyebilirsiniz.

DAKİK BİR İNSANMISINIZ ?
Bu da “Tabii ki” diye kestirip atabilmeniz gereken bir soru. Ama mülakat randevunuza geç geldiyseniz bu şansınızı kaybettiniz demektir. (Bu durumda, gecikmenin tek sebebinin sizin organizasyon özrünüz olmadığını göstermek için, gecikmenize iyi bir mazeret bulmanız da gerekir, unutmayın!)
Eğer randevuya tam zamanında geldiyseniz, bu soruya “Tabii” diye cevap verin ve başvurduğunuz görevde dakikliğin öneminin bilincinde olduğunuzu da vurgulayın. Bu sözlerinizin altını doldurmak için da, zamanınızı nasıl düzenlediğinizi kısaca anlatabilirsiniz. Eğer mülakatçı randevuya geç kaldıysa, bunu vurgulananız pek akıllıca olmaz, unutmayın

BİZE NELER KATABİLECEĞİNİZİ ANLATIRMISINIZ ?
Karşınızda güler yüzlü, keyifli, şakalar yapan bir mülakatçı var. “Tamam, bu işi kaptım” diye geçiriyorsunuz aklınızdan. Bu doğru da olabilir ama, (gergin görünmeden) tedbiri ve profesyonelliği sonuna kadar elden bırakmayın. Mülakat, profesyonel bir görüşmedir, kahve sohbeti değil.
Adayları rahatlatmak, kendilerini koyuverip (rol yapmaktan vazgeçip) kendileri gibi olmalarını sağlamak için, zaaflarını ortaya çıkarmak (hatta neşeli ortamda itiraf ettirmek için) mülakatçıların sık kullandığı bir taktiktir bu.

BENİM YERİMDE OLSAYDINIZ KENDİNİZİ İŞE ALIRMIYDINIZ ?
Dedik ya, mülakat bitene, binadan ayrılana kadar kontrolü elden bırakmayın. Dikkatinizi dağıtmayın. Tam mülakat bitti, rahatladım derken gelebilecek böyle bir soru sizi zor durumda bırakabilir. Unutmayın, bu soru mülakatın kötü gittiği anlamına gelmez. Uzmanlar görüşme sırasında konuştuklarınızın çok kısa bir özetini yapın ama kendinizi kaptırıp, mülakatçıya malzeme vermeyin, diyorlar. İyi bir taktik, mülakat sırasında (karşınızdakinin de fark ettiğini bildiğiniz) bir kusurunuzun (mesela utangaçlığınızın yahut asabiliğinizin) altını çizmek, görüşme sırasında bunu aşmayı zor da olsa başardığınızı söylemek olabilir.
Son olarak, konuşmaya noktayı koymak için, artılarınızı kısaca özetleyin ve bu sebeple, söz konusu göreve uygun olduğunuzu düşündüğünüzü söyleyin

ADRESIMIZI / OFISIMIZI BULMAKTA ZORLUK ÇEKTINIZ MI, YOLCULUGUNUZ NASIL GEÇTI?
Mülakat öncesi sohbet asamasinda en çok rastlanan soru türüdür. Eger adresi bulmakta gerçekten sikinti yasamis olsaniz bile bunu karsi tarafa aktarmayin. Farkli bir sehirden mülakata gelmis olabilirsiniz ve yolculugunuz da oldukça kötü geçmis olabilir. Herhangi bir problem yasamadiginizi belirtmek zaten stresli olan ortami yumusatmaya daha çok yardim edecektir. Eger mülakata geç kaldiysaniz mutlaka özür dileyin ve kisa bir açiklama yapin..

ÜNIVERSITESINI BITIRDIGINIZI ÖZGEÇMISINIZDE GÖRDÜM, PROFESÖR TANIYORMUSUNUZ?Oldukça sik karsilasilan bir giris sorusudur. Mülakatçi daha samimi bir ortam yaratmak için ortak tanidiklarin daha etkili oldugunu düsündügü için bu tip bir soru yöneltir. Eger bahsettigi kisiyi tanimiyorsaniz kesinlikle tanidiginizi söylemeyin daha detaya inildikçe mahçup durumda kalabilirsiniz.

SIGARA IÇMEK VEYA SICAK /SOGUK BIRSEY IÇMEK ISTERMISINIZ?.. Ülkemizde misafirperverlik en önem verdigimiz özelliklerimizden biridir. Ve birseyler ikram etmek misafirperverligimizi göstermenin en güzel yolu olarak kabul edilir. Fakat profesyonel is mülakatinda sigara içilmesi pek tercih edilen ve hos karsilanan bir sey

İŞE BAŞLADIKTAN SONRA BİR YIL SONRA BAŞARIYA ULAŞMIŞ OLMANIN KRİTERLERİ NELERDİR ?
Bu soruyu yanıtlamak için, iş ilanında yazılı olan görevleri, istenilen kişisel özellikleri, firmanın amaçlarını ve hedeflerini iyice öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Firmanın istenilen hedeflere ulaşmasında sizin ne gibi bir katkınız olabileceğini düşünün ve somut örnekler bulmaya çalışın. Mülakatı yapan kişi bu noktada sizin ne gibi işler yaptığınızı ve ne tip sorumluluklar üstlendiğinizi değil; gelecekte kendi firması için ne yapmayı planlayabileceğinizi öğrenmek istemektedir.
NEKADAR SÜRE BU İŞTE ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYOSUNUZ ?
Kesin emin olmadığınız sürece, kendinizi belirli bir zaman sınırlaması içine sokmayın. Zaman belirtmek yerine, yapacağınız işi tam öğrenene, bu konuda yeterli tecrübe sahibi olana kadar çalışmak istediğinizi, sonrasında da firma içinde bir üst konuma terfi etmeyi umduğunuzu belirtin. Soruyu yanıtladıktan sonra, mülakatı yapan kişiye, onların sizle ne kadar çalışmayı düşündüğünü sorabilirsiniz.
BASKI VE STRESİN ÜZERİNDEN GELEBİLİYOMUSUNUZ
Unutmayın ki, çoğu kişi “stres altında çalışabilirim” yanıtını verecektir. Bu kişilerden farkınız sizin daha önceki işinizde stres altında bulunduğunuz bir durumda çıkardığınız başarılı bir işiniz olabilir. Sadece “stres altında çalışırım” yerine bunu kariyerinizdeki bir başarıyla örnekleyerek anlatmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır.
NEDEN ..X.. ALANINDA ÖĞRENİM GÖRMEYİ TERCİH ETTİNİZ ?
Eğitiminizi hangi alanda yapmayı tercih ettiğiniz ve niçin bu alanı seçtiğiniz muhtemel bir mülakat sorusudur. Yanıtınız sizi hedefleri olmayan ve karar almakta güçlük çeken bir kişi durumuna düşürebilir. Sizin bu soruya vermeniz gereken cevap, branşınızdan hoşlandığınız ve bunun sizin ilgi alanınız olduğu olmalıdır.
SORMAK İSTEDİĞİNİZ BİR SORU VARMI ?
Bu soruya sıklıkla verilen yanıt “Hayır” olmaktadır. “Hayır”, yanlış cevap olmakla kalmaz; firma hakkında bilgi alma fırsatınızı da kaçırmanıza neden olur. Aynı zamanda başvurduğunuz işe ve firmaya karşı hiçbir heyecan, istek veya ilgi içermeyen pasif bir tutuma da işaret eder. Oysa mülakatı yapan kişi, sizin işe olan ilginizi, yaratıcılığınızı ve hevesinizi, soracağınız sorularla değerlendirebilir.
SON İŞİNİZDE EN ÇOK HOŞUNUZA GİTMEYEN NOKTA NEDİR ?
Bu sorunun amacı, müracaat ettiğiniz pozisyonun sizi tatmin edip etmeyeceğini anlamaktır. Eğer daha önceki işinizden memnun olmamışsanız, benzer bir durum söz konusu olduğunda, yine memnun olmayacaksınızdır. Bu soruyu yanıtlarken unutulmaması gereken nokta, eski iş arkadaşlarınızı, yöneticilerinizi ve firma politikasını eleştirmemenizdir. Bunun yerine üstlendiğiniz görevler konusundaki rahatsızlığınızı ve huzursuzluğunuzu örneklemeniz daha uygun olacaktır.

NİÇİN BU ALANDA ÇALIŞMAK İSTİYORSUNUZ?
ÖRNEK CEVAP:”Alışveriş yapmayı her zaman sevdim ama bir mağazada çalıştığımdan beri benim ilgimi çeken asıl kısım işin pazarlama kısmı oldu. Çalıştığım yerde ürettiğimiz kıyafetler çok kaliteliydi ama düzenli bir satışımız yoktu. Bu yüzden bir işletmeciyle pazarlama stratejileri üzerine çalıştım ve satışlarımız ilk yılda %25 arttı. Bu endüstri dalında başarılı olmak çok harika bir histi ve kendimi ürünlerin tanıtımı ve pazarlanmasına adadım.”

BİZE KENDİNİZDEN BAHSEDİN
ÖRNEK CEVAP:”Çok güçlü iletişim kurabilen biriyimdir. Satış departmanında iki yıl çalışmak kendime olan güvenimi arttırdı ve müşterinin güvenini kazanmanın önemini kavrattı. Ayrıca bu işte gerçekten başarılı olabileceğimi anladım. Son işimde firma için müşterilerinin devamlılığını sağlama ve yeni müşteriler bulabilmek adına bir mektup stratejisi belirledim. Bunun sonucunda firmanın karı 2 yılda %10 artış gösterdi. Ek olarak, firmaların daha iyi pazarlama olanakları bulmak adına internet ortamından nasıl yararlanabileceğine dair yeni fikirler üzerinde çalışıyorum ve bu fikirleri seve seve sizin için hayat geçirebilirim.”

ESKİ PATRONUNUZ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ ?
ÖRNEK CEVAP:”Eski patronum işlerin zamanında bitirilmesi konusunda çok hassastı ve bu konuya her şeyden çok önem verirdi. Onun bu tutumu beni daha çok çalışmaya itti ve işlerin zamanında bitirilmesinin önemini kavramamı sağladı.”

NİÇİN ŞİMDİKİ İŞİNİZDEN AYRILMAK İSTİYORSUNUZ ?
ÖRNEK CEVAP:’Şu anki rolümden çok şey öğrendim, ama şimdi sınırlarımı genişletmek ve yeni yetenekler kazanmak için, potansiyeli olduğunu düşündüğüm yeni bir iş arıyorum.”

5 YIL İÇİNDE KENDİNİZİ NEREDE GÖRÜYORSUNUZ?
ÖRNEK CEVAP:”Beş yıl içinde bu iş dalında daha donanımlı hale gelmeyi istiyorum. Ayrıca insanlarla birlikte çalışmayı çok seviyorum ve firmada iletişim becerilerimi ve iş hakkındaki bilgilerimi daha verimli kullanabileceğim bir yönetici pozisyonunda çalışmayı hedefliyorum.”

EN BÜYÜK ZAYIFLIĞINIZ NEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:”Topluluk karşısında konuşma yaparken kendimi hiç rahat hissedemezdim ve bu sizin de bildiğiniz gibi iş alanında benim için büyük bir engeldi. Bunun büyük bir sorun olduğunu fark ettikten sonra eski patronuma bu konuda bir kurs almak istediğimi belirttim ve bir kursa kaydoldum. Bunun sonucunda bu engelin üstesinden geldim. O zamandan beri çok önemli yöneticiler karşısında birçok sunum yaptım ve gayet başarılı oldum. Bu işi yapmayı hala sevmiyorum ama kimse başarısız olduğumu söyleyemez.

MAAŞ KONUSUNDA BEKLENTİLERİNİZ NEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:”Kazanacağım paradan çok çalışacağım konumla ilgileniyorum. Beş yıllık tecrübelerim dahilinde çalışacağım konuma uygun bir maaş beklentisi içerisindeyim. Ayrıca bu şehirde yaşamanın yüksek maliyeti göz önünde bulundurularak belirlenen adil bir maaş benim için uygun olacaktır.”

NİÇİN SİZİ İŞE ALMALIYIZ ?
ÖRNEK CEVAP:”On yıl boyunca yönetici asistanlığı yaptım ve patronum sıkça ben olmadan işlerinin çok zor olacağını vurgulardı. Ayrıca bilgisayar eğitimi almaya da zaman ayırdım ve Excel konusundan çok ilerleme kaydettim ki bu da çok daha hızlı çalışabileceğim anlamına geliyor. Patronumun benden beklediklerinden çok daha fazlasını yapmaya gayret ederim ve çoğu kişi için iyi olan benim için asla yeteri kadar iyi değildir.”

EN BÜYÜK BAŞARISIZLIĞIN NEYDİ? VE BUNDAN NE ÖĞRENDİN ?
ÖRNEK CEVAP:” Üniversitedeyken ders programımı tamamlamak için sanat dersi aldım. Ama o dersi pek ciddiye almadım, mühendislik derslerimle kıyaslayınca parkta bomboş yürümek kadar kolay görünüyordu. Dönem ortasında düşen notlarımdan anladım ki eğer bu dersi geçemezsem bursumu bile kaybedebilirim. Dönemin geri kalanında bu ders için çok çalıştım ve yeterli bir not almayı başardım. Sonra anladım ki yaptığım şey ne olursa olsun, en iyisini tüm gücümle yapmalıyım aksi halde emek harcadığım onca şey boşa gider.”

ÇALIŞMADAN GEÇİRDİĞİN ZAMANI NASIL AÇIKLAYABİLİRSİN ?
ÖRNEK CEVAP:”İşim benim için çok önemlidir. Önüme çıkan ilk teklifi beni mutsuz etme ihtimali olmasına rağmen kabul etmektense, doğru iş için, doğru kararı verebilmek adına, doğru zamanı bekledim.”

HANGİ ŞARTLARDA İŞİNİZ SİZİ MUTLU EDER ?
ÖRNEK CEVAP:Ben insanlarla beraber olduğum, müşterilerle ilgilendiğim ve onlara sağlanabilecek en iyi olanakları sağlayıp onları memnun edebildiğim sürece mutluyumdur. Bu benim için çalışmanın en iyi yanıdır ve bu nedenle daha iyi bir konumda müşterilerle daha iyi bir iletişim kurabileceğim için sizinle çalışmak istiyorum

İŞİNİZİN EN AZ SEVDİĞİNİZ YANI NEDİR ?
ÖRNEK CEVAP:“Eski işime dair nefret ettiğim bir durum söz konusu olmasa da, işimin hoşlanmadığım bazı yönleri vardı. Eski konumumda haftada en az iki kere seyahat etmem gerekiyordu. Seyahat etmeyi her ne kadar çok sevsem de, ayda iki seyahat bazen çok yorucu olabiliyordu. Bu sebepten dolayı kendime iş harici pek fazla vakit ayıramıyordum. Yine aynı konumda çalışacak olsam da, daha az seyahat etmeyi tercih ederim.”

İŞ ARKADAŞLARINIZLA YAŞADIĞINIZ BİR PROBLEMDEN BAHSEDİN
ÖRNEK CEVAP:“Bir kaç tane hemşire arkadaşımla vardiya sırasının kimde olduğu ve çocuk hastaların aileleriyle konuşmanın kimin görevi olduğuna dair bir anlaşmazlık yaşamıştım. Kişiliklerimiz uyuşmuyordu. Tartışmadan üç ay sonra, arkadaşlarımdan birine beraber öğle yemeği yemeyi teklif ettim. Yemek boyunca aramızdaki farklılıklardan ve niçin anlaşamadığımızdan bahsettik Bu konuşma aramızdaki sorunların çoğunu çözdü. Daha farklı iletişim kurmaya ve beraber iyi çalışabilmeye başladık. Bence konuşmak sorunlarınızı çözmenizin en etkili yoludur.

NELER SİZİ MOTİVE EDER ?
ÖRNEK CEVAP:“Son işimde daima zor geçen teslim tarihlerindeki rekabet beni çok motive ederdi. Ürünlerin teslimini tam zamanında yapma konusunda %100 başarılı olmak zorundaydım. Bu işin çok hızlı yapılması gerektiğini ve zor olacağını bilmeme rağmen, yaşanan rekabetten çok hoşlanırdım.”

ARKADAŞLARINIZ SİZİ NASIL TARİF EDER ?
ÖRNEK CEVAP:“Arkadaşlarım beni büyük bir ihtimalle çok hırslı olarak tanımlayacaktır. İstediğimi elde edene kadar asla geri adım atmam. Program geliştirici olarak çalıştığım dönemde teknoloji konferansı için konuşmacılara götürdüğüm tekliflerden tek tek ret cevabı aldım. Ancak gerçekten büyük oynamak istiyordum ve “hayır”ı bir cevap olarak asla kabul etmedim. Hepsine ve yeni kişilere tekrar tekrar teklif götürdükten sonra konferansın katılımı planladığımın iki katına çıktı. Birçok kişi bir kez hayır dedikten sonra cevabını değiştirmez ama bunu kabullenmek benim doğamda yok. Bir şeyin mümkün olduğunu bildiğim sürece başarana kadar denemeye devam ederim.”

BANA KENDİNDEN BAHSET
Ne Anlama Geliyor: Klasik bir açılış sorusu olan “Bana kendinden bahset” aslında adayın rahatlaması için tasarlanmış bir girizgahtır. Bu soruda mülakatı yapan kişi, uzun uzun bir hayat hikayesi dinlemek istemez. Amaç karşısındaki kişinin hayatta neleri önemli gördüğünü anlamaya çalışmaktır. Adayın yaşam biçimi, öncelikleri ve tercihleri hakkında genel fikir sahibi olmak ister. Geçmiş iş yaşamınız ve kariyerinizi nasıl planladığınızı dinlemek onlar için ilgi çekicidir.

Nasıl Yanıtlamalı: Yanıtlarınız almak istediğiniz işle alakalı olmalı. Mülakatı yapan kişiye kariyerinizde hangi noktadan bu aşamaya geldiğinizi ve bu iş için uygun aday olduğunuzu göstermeye çalışın. Onlara kendinizle ilgili tutarlı hikayeler anlatın ve gereksiz ayrıntılardan kaçının. Mülakatı yapan kişiye konuyla ilgili soru sormaktan çekinmeyin ve görüşme sırasında söyledikleri her detayı aklınızda tutun. Aklınızda tuttuğunuz her bilgi onlarda çok yönlü olduğunuz imajını uyandıracaktır. Eğer çocuklukla ilgili bir anınızı anlatmak istiyorsanız bu anıyı mutlaka aday olduğunuz pozisyonun gerektirdiği özelliklerden biriyle ilişkilendirmelisiniz. Ve en önemlisi CV’nizi mutlaka yanınızda taşıyın

BANA SON İŞİNDEN BAHSEDERMİSİN
Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla sizden talep edilen yalnızca yaptığınız işlerle ilgili detaylı bilgidir. Bu nedenle CV’nizde yazılı olan bilgileri tekrarlamak hata olacaktır. Daha önce hangi konulara odaklandığınız ve hangi alanlarda deneyime sahip olduğunuz başvuru yaptığınız şirket için önemlidir. Örneğin, şirket bir takım oyuncusu arıyor ama siz yalnızca şahsi projelerden bahsediyorsanız işi almanız zora girer. Ayrıca anlatım tarzınız eski şirketiniz ve takım arkadaşlarınız hakkında nasıl düşündüğünüzü belli eder. İK uzmanlarının eski ekip arkadaşlarınızdan bahsediş biçiminizi akıllarının bir köşesine not aldığını unutmayın.

Nasıl Yanıtlamalı: Bu, geçmiş işlerinizde imza attığınız başarıları anlatmak için mükemmel bir fırsat olabilir. Eski şirketinizden ve hedeflerinden mutlaka bahsetmelisiniz ancak bu hedefler doğrultusunda kendi başarılarınızı da anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

Örneğin, “Eski şirketimde yetenekli insanlarla çalışmak çok keyifliydi ancak bu çalışmada çapraz organizasyonları tanımak benim için çok iyi bir tecrübe oldu” tarzında bir cümle hem sizi parlatacaktır hem de eski şirketiniz hakkında verdiğiniz bu olumlu görüş mülakat yapan uzmanları etkileyecektir. Dürüst bir tavır sergilemeniz ve tutarlı yanıtlar vermeniz karşınızdaki kişi üzerinde olumlu bir etki uyandıracaktır.

BANA KARİYERİNDEN BAHSEDERMİSİN
Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla uzmanların anlamak istediği geçmiş deneyimlerinizden çok nasıl bir kariyer izlemek istediğinizdir. Bu soruyla karşınızdaki uzman eksiklerinizi ve bu eksiklerin farkında olup olmadığınızı da ölçer. Bu sorunun içinde ayrıca bir işi bırakma nedenlerinizin ne olabileceğini ve eski şirketinizle neden çalışmak istemediğinizi anlamak da yatar.

Nasıl Yanıtlamalı: Kariyer soruları kariyerinizle ilgili genel ya da spesifik bilgi almayı amaçlar. Genel sorular genellikle “Bana kariyerinden bahseder misin” şeklindedir ve size uzun yanıtlar için zaman tanır. Spesifik sorular belirli bir alanla ilgili araştırma amacı taşır. Bu soru mülakatı yaptığınız kişiyle gerçekleştirdiğiniz sohbetten de çıkabilir, CV’nizden de…

Kariyeriniz hakkında soru sorulduğunda öncelikle hemen hayat hikayenize başlamayın. Önce hikayenizin bütünün ne olacağını düşünün. Örneğin, “şirketin büyümesinde devamlılık sağlama” ya da “teknolojiden organizasyon sorunlarına kadar değişken problemlere çözüm bulma” gibi… Daha sonra bulunduğunuz noktaya nasıl geldiğinize ilişkin kısa ve öz bir hikaye anlatın.

Kariyerinizin son birkaç yılıyla ya da daha fazlasıyla da ilgileniyor olabilirler. Eğer ne kadarını öğrenmek istedikleri konusunda bir şüpheniz olursa “Nereden başlamamı istersiniz” diye sorun. Zorluklar hakkında konuşmaktan korkmayın ancak sonuçta nasıl dersler alarak geliştiğinizden mutlaka bahsedin. Güçlü hikayelerin çoğu sorunları aşmakla ilgilidir. Dirençli ve olumlu karakterinizin ışık saçmasına izin verin

Örnek Yanıt: Her zaman yarışmayı sevmişimdir. Lise notlarım üniversitede gazetecilik okumak içini yeterli olmadı, o yüzden lisans eğitimimi spor bilimi üzerine yaptım ve spor yazarlığı kursu için yeterli parayı biriktirene kadar at çiftliklerinde çalıştım. 5 yıl önce at yarışlarıyla ilgili en büyük gazetede işe alınana kadar pek çok yerel gazetede at hikayeleri yazarak öne çıkmaya çalıştım. Harika bir işti ve bahis köşesinin editörü olana kadar kendi tarzımda çalışma fırsatı buldum. Şimdi yarış kurslarında çalışmak istiyorum ve bu iş benim için harika olacak.

BİR İŞ GÜNÜNÜZ NASIL GEÇİYOR
Ne Anlama Geliyor: Bu soruda işinizin sıradan bir iş olup olmadığını, ya da sabit zorlukları olup olmadığını test ediyor olabilirler. Aynı zamanda bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğinizi anlamaya çalışırlar. İşe yaklaşımınızı ve işinizle ilgili ne kadar hevesli olduğunuz görmek isteyebilirler. İş arkadaşlarınızı ve müşterileri nasıl gördüğünüzü anlamak isterler. Başkalarını eleştirmek ve suçlamak aleyhinize olacaktır. Yanıtlarınızla CV’nizde yazanları da karşılaştıracaklardır.

Nasıl yanıtlamalı: Mükemmel bir durum tasvir etmektense cevabınızın gerçekçi olmasına dikkat edin. Örneğin iş yerinde geçirdiğiniz bir önceki günü örnek vermek genel bir tipik gün anlatmaktan daha güçlü olacaktır. Karşılaştığınız zorlukları ve nasıl üstesinden geldiğinizi yanıtınıza eklemeyi unutmayın. Hevesinizi ve adanmışlığınızı gösterin. Her şeyden önce sizde aradıkları özellikleri gösterin.

Örnek Yanıt: Çoğu zaman erken geliyorum, böylelikle e-postalarımı kontrol edip ekip toplantısına hazırlanabiliyorum. Geçen hafta tipik bir günde, müşterilerimizden birinden bir son dakika değişikliği talebi geldi. Ben müşteri ilişkileri yöneticimizi görmeye gittiğimde arkadaşlardan birini çabuk tarafından bir teknik fizibilite yapmaya yönlendirdim. Müşteri ilişkileri yöneticimiz konunun önemli olduğunu söyledi ve ben de planı yeniden gözden geçirdim ve kritik iş sürecine zarar vermeden bu değişikliği yapmanın bir yolunu buldum. Ekip yeni bir değişiklikle sıkıştırılmış olmaktan mutlu değildi fakat ben bu değişikliğin müşteriye ne kadar faydalı olacağını açıkladıktan sonra üzerinde çalıştığımız uygulamadaki spesifikasyonu yapmaya başladı.. Ekibi mutlu etmek için ofise pizza söyledim ve böylelikle yemek vaktinden de biraz zaman kazanmış olduk. Saat 3 gibi her şey hallolmuştu ve müşteri ilişkileri yöneticimizin de dahil olmasıyla günün sonunda her şeyi yoluna koyd

YAPTIĞINIZ İŞİN ŞİRKETE KATKISI NEDİR
Ne anlama geliyor: Yaptığınız işten ne kadar fazlasının farkında olup olmadığınızı, iş sürecinin bütünüyle ne kadar ilgili olduğunuzu, bir “iş kafanız” olup olmadığını ve işin genel prensiplerini anlayıp anlamadığınızı bilmek istiyorlar. İşe gerçekten bir değer vermek istediğinizi ve katkınızı azamiye çıkarmak içini yaptıklarınızı gözden geçirebileceğinizi bilmek istiyorlar

Nasıl yanıtlamalı: İş dünyasının nasıl işlediğini ve özelde işvereninizin yaptığı işi bildiğinizi gösterin. Şirketinizin vizyonu, misyonu, stratejisi ve ürünlerinden bahsedin. İş için duyduğunuz heves ve gayreti de belli edin ve işin genelini ne kadar iyi kavradığınızı gösterin. Yaptığınız işin yanında dış dünyada neler olduğunu anladığınızı göstermek için müşterilerinizden ve rakiplerinizden söz edin.

Örnek Yanıt: Küçük ve orta büyüklükteki şirketlere temizlik hizmeti sunuyoruz. Çok rekabetçi bir alan, bu yüzden de iyi bir hizmet sağlarken bir yandan da giderlerimizi kontrol altında tutmak durumundayız.

Yaptığınız işin genel iş hedefleri ile ne kadar örtüştüğünü gösterin.

Örneğin: Bir gurup temizlikçiyi yönetiyorum ve işin verimli ve etkin bir şekilde yapıldığından emin olmak için onlarla ve diğerleriyle çalışıyorum.

Aynı zamanda işte diğerleriyle iyi çalıştığınızı gösterin

Örneğin: Bunu yaparken en son gider rakamlarını anlamama yardımcı olan finans departmanı ve motivasyonu daim kılmak ve doğru insanları işe almada yanımda olan İK departmanı ile yakın çalışıyorum.

Çok iyi iş çıkardınız. Artık bundan sonra cevaplamaya hazır olduğunuz diğer sorulara geçilecektir.
İDEALİNİZDEKİ İŞTEN BAHSEDERMİSİNİZ

Ne anlama geliyor: Bu soru şu farklı formlarda da sorulabilir: “Bana idealinizdeki işten bahseder misiniz? Eğer tüm işleri yapma şansınız olsaydı hangisini tercih ederdiniz? Şu ana kadar yaptığınız en iyi iş hangisiydi? En çok ne yapmaktan hoşlanırsınız? Daha öce yaptığınız işlerle ilgili en çok nelerden hoşlanırdınız?”

Bu soru işi yaparken sizi gerçekte en çok neyin cezp ettiğini ve sizi en çok neyin motive ettiğini anlamak için kullanılır. Cevapların veriliş sırasından sizin önceliğinizi neyin belirlediği anlaşılmaya çalışılır.

Nasıl yanıtlamalı: Öncelikle ne aradıklarını düşünün. Başvurmakta olduğunuz işle ilgili düşünün ve takım çalışması, teknik yetkinlikler ya da liderlik gibi özelliklerden hangilerini istediklerini düşünün. Basit bir yaklaşım olarak ne istiyor olabileceklerini ele alın ve onu istediklerinin idealize edilmiş bir versiyonu olarak gösterebilmek için biraz cilalayın.

Örneğin: Fikirlerimi dünyayı sarsan ürünlere dönüştürebilecek çok akıllı insanlardan oluşan bir departmanı yönetecek otorite ve sorumluluğumun olduğu bir pozisyonda çalışmak isterdim.

İşin temel ve yan haklarından bahsetmeyin. Çok iyi bir emeklilik sigortanız olması ve ya da iş sonrası partileri çok iyi olabilir ama değer yaratmayan herhangi bir şey hakkında konuşmak sizi tembel olarak etiketleyecektir. Çalışanlarını önemseyen şirketlerden bahsedebilirsiniz ama çok üstünde durmayın.

Örneğin: İyi bir yan haklar paketinin olması tabii ki çok önemli fakat bir yerde çalışmayı tercih etmemin gerçek sebebi hiçbir zaman bu olmamıştır.

Bunun gibi, maaşınız hakkında da konuşmayın. Eğer sorulursa adaletli bir ödeme yapılmasını isteyeceğinizi ve katkınız ölçüsünde ödüllendirilmekten hoşlanacağınızı söyleyin.

SENİ BAŞARILI YAPAN ŞEY NEDİR ?
Ne anlama geliyor: Bu soruyla amaç yalnızca sizin dayanma gücünüzü ölçmek değildir. Mülakatı yapan kişi zorluklara karşı bakış açınızı da öğrenmek ister. Çünkü İK uzmanı eğer karşısındaki kişi güçlü yönlerini tanıyorsa o yönlerin nasıl geliştirileceği konusunda adaya yardımcı olabileceğini düşünür. Ayrıca yine bu soru ile sizin de farkında olmadığınız kişisel özelliklerinizin ölçülmesi planlanır.
Nasıl yanıtlamalı: Girmek istediğiniz pozisyon için gerekli olan özelliklerinize odaklanın. Zaten işin tanımı anlatacağınız yönleriniz için size yol gösterecektir. Soruyu yanıtlarken özelliklerinize azim veya takım çalışmasına yatkınlık gibi ayrıntıları eklemeyi unutmayın. Cevabınızı örneklerle pekiştirin ki farklı alanlarda da yetenekli olduğunuz imajı kafalarına yerleşsin.
Kendinizi nasıl yetiştirdiğinizi ve önünüze çıkan fırsatlardan nasıl faydalandığınızı anlatmanız da bu sorunun yanıtı için kritik önem taşır. Takım çalışmaları ve liderlik konularındaki yeteneğiniz ve bunları nasıl geliştirdiğiniz hakkında bilgi verin. Örneğin, “O iş birbirine yüksek enerji ile bağlanmış insanların yaptığı bir takım çalışmasıydı. Ekipteki herkes neye ihtiyacı olduğunu biliyordu. Bu yüzden binanın ana iskeletini ekipçe kurduk ve bu sayede çok etkili bir şekilde çalıştık.”
Yaptığınız iş ve sonuçları arasında da ilişki kurun.
“Tüm işi organize etmek zamanımı aldı ama proje bu sayede tam zamanında, bütçeye ve projenin kalitesine uygun olarak tamamlandı.”
Soru: Bu İşin En Çok Hangi Yönü Seni İlgilendiriyor?
Ne anlama geliyor: Bu sorunun amacı işin size cazip gelen yönlerini anlayıp, nasıl motive olacağınızı kestirmektir. Eğer seni neyin motive ettiğini anlayabilirlerse, seni nasıl yönlendirebileceklerini de bilirler.
Nasıl yanıtlamalı: İlk olarak ilgili görünün. Bir uzmanı isteksiz gözüken aday kadar negatif etkileyen başka bir şey yoktur. İlgilerinizi finansal konularla bağdaştırmayın. Sadece para hakkında konuşmaya çalışmak ya da olayları paraya bağlamak da uzmanların yaklaşımını olumsuz etkiler. Bu nedenle işin parasına değil tanımına yönelik aşamalara odaklanın.
Örnek yanıt:
Katkıda bulunmak \ Fark yaratmak: “Eğitimi ve fark yaratmayı seviyorum. Yapabildiğim kadar diğer insanlardan farklı projeler üretmek istiyorum.”
Kişisel gelişim \ Eğitim: “Daha önce küçük projelerde çalışmıştım. Bu görev bana büyük projelerde çalışmak ve kapasitemi daha çok kullanmak için fırsat verecek.”
İdeallerini başarmak: “Her zaman bir ekibi yönetmek istedim ve sonunda bu konuda bir sertifika aldım. Bu pozisyon bana öğrendiklerimi pratiğe dökme fırsatı verecek.”
Soru: Bana Başarısız Olduğun Bir İşten Bahset
Ne anlama geliyor: Bu soruyla kişinin yeteneğinin sınırları ölçümlenir. En son hangi işte, hangi nedenden dolayı başarısız olduğunu ölçmek onlar için çok önemlidir. Uzmanlara göre inkar etmek ya da kaçınmak başarısızlıktan daha kötü bir durumdur.
Nasıl yanıtlamalı: Önemli ancak çok büyük olmayan bir hata seçin ve onu açık yüreklilikle karşınızdaki uzmana anlatın.
Örneğin, “Yeni müşterimin hesapları üzerine çalışırken bir yandan da yeni gelen bilgisayar sistemiyle boğuşuyordum. Sistem sürekli hata veriyordu.”
Uzmanlara neyin yanlış gittiğini anlatın. Problemin neden olduğu sonuçları açıklamak ve başkalarını suçlamak için çok zaman harcamayın. Sorunu çözmek için neler yaptığınıza odaklanın. Ve bu deneyimden ne öğrendiğinizi açıklayın.
Örneğin, “Verilerin kaybolduğunu öğrenir öğrenmez, sistemin onarımını yapacak kişilere telefon açtım. Sistemi tamir etmek için uzun süre çalıştık. Bu talihsizlikten sonra bilgileri iki farklı yerde saklamaya başladık.”
BUGÜNE KADAR KARŞILAŞTIĞIN EN ZOR İŞ NEDİR ?
Ne anlama geliyor: Görüşmeyi yapanlar bu soruyu yöneltirken işler her zamanki gibi gitmediği zamanlarda üzerinize düştüğü kadarıyla nasıl baş ettiğinizi öğrenmek ister. İşle ilgili bir değişiklik olduğunda ve ekstradan zorlu bir sürece girildiğinde nasıl davranacağınız kesinlikle çok önemlidir. Gerçekten zorlandığımızda ve stresli yeni şartlar oluştuğunda gerçek kimliğimiz ortaya çıkar. Bu tür zorlayıcı durumların konuşulması kişi hakkında çok daha sağlam veri sağlar.
Nasıl yanıtlamalı: Yeni bir zorlukla karşılaştığınızda stresten negatif anlamda etkilenmediğinizi gösterin. Böylelikle stresle nasıl baş ettiğinizi, belirsizliklerle nasıl felce uğramadığınızı ve işler zorlaştığında pes etmediğinizi göstermelisiniz. Kaşlaştığınız zorluklar karşısında rahatlığınızı ve kontrolünüzü gösterebilirseniz hemen her şeyin üstesinden gelebilirsiniz demektir.
Örneğin; “Projenin kapsamı deneyimim dışındaydı ve aynı zamanda biraz da cesaret kırıcıydı. Kayda değer bir zorluk ile karşılaşmak için can atıyordum.”
Zorlanma konusunun altını çizebilmek için çoğu zaman işlerin mükemmel gitmediğinden bahsedin. Ardından ısrarcılığınızla sonunda kazandığınızı göstererek hikayeyi tamamlayın.
Örneğin; “İlk proje büyük oranda önemli bir paydaşı göz ardı ettiğimiz için tam bir başarısızlıkla sonuçlandı. Kötü gidişatı fark ettiğimde derhal acil bir toplantı ayarladım ve yeni paydaşın da dahil olduğu iki günlük bir planlamayla işe yeniden başladık. Başlangıçta 6 ay kaybettik fakat projenin tesliminde sadece 6 hafta kadar gecikmiş olduk.”
Bu aynı zamanda elinizi nasıl taşın altına soktuğunuzu ve gerektiğinde ekstra efor sarf ederek çalışacağınızı göstermek için iyi bir fırsattır.
“Bankacılık sistemi depoya doğru belgeyi göndermediğinde tüm hafta sonu çalışarak dağıtımı tamamen ürüne göre yeniden spesifize ettik.”
İŞLERİN ÇOK İYİ GİTTİĞİ BİR ZAMANDAN BAHSET
Ne anlama geliyor: Mülakatı yapan bu soruyla en verimli ve başarılı olduğunuz seviyeyi, yani gösterdiğiniz en yüksek performansı bilmek ister. Ancak aynı zamanda abartıcılık, başkalarının zararına da olsa başkalarının emeğine sahip çıkma gibi negatif kişilik özelliklerinizi ortaya çıkarmak da isteyebilir.
Nasıl yanıtlamalı: Şirketi zor bir durumdan kurtarmak ya da muhteşem bir şey icat etmek gibi gerçekten iyi bir örnek verin. İşler iyi gittiğinde birinin gösterebileceği en üst seviyede performans göstereceğinizi ortaya koyun.
“Gerçekten de ilham verici zamanlardı. Tüm takım öyle bir güç birliği yaptı ki 6 ayda satışları ikiye katladık. Satış ve gelirlere bakış açımızı değiştirdi. O andan itibaren şirket artık çok farklı bir pozisyondaydı.”
Bu noktada işlerin neden her zaman bu kadar iyi gitmediğinin nedenlerinden bahsedin. Tüm ekibin dahil olması, yeterli kaynağın temini vb. gibi her zaman mümkün olmayan kontrolünüz dışındaki faktörlere bağlı olarak da işlerin nasıl iyi gittiğini gösterin.
“Yeni bina için temeli atarken tüm tedarikçiler malları zamanında teslim etti. Materyalleri tam da ihtiyacımız olduğu zamanlarda teslim alınca işi teslim tarihinin yarısına gelmeden teslim ettik.”
Başarının şansın yaver gitmesi yerine öngörünüz ve attığınız adımlarla geldiğini de gösterebilirsiniz. Örneğin;
“İşler başlamadan tüm tedarikçileri ziyaret ederek teslim tarihlerinin ne kadar önemli olduğu konusunda onları etkilemiş olmamın bu başarıda çok etkisi oldu.”
Diğerleriyle büyük bir takımın parçası olarak nasıl çalıştığınızı göstermeyi unutmayın. Liderlik özelliklerinizi göstermek için bunu kullanabilirsiniz:
“Bunu arka planda ofistekilerin yorulmamacasına gösterdikleri destek olmadan başaramazdım. Destek ekibinizle ilgilenmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum ve onlarla düzenli aralıklarla toplanarak rollerinin tüm süreçte ne kadar kritik olduğunu açıklıyorum.”
KENDİNİ NASIL BİRİ OLARAK TANIMLARSIN ?

Ne anlama geliyor: Soru şu şekillerde de sorulabilir: Kendinizi yaratıcı buluyor musunuz? Ne kadar organizesiniz? İnsanları yönetmekte özellikle iyi olduğunuzu söyleyebilir misiniz? İnsanları yönetmekten hoşlanır mısınız?
Bu soru genellikle aradıkları bir yeterlik ile ilgili oldukça açık ipuçları verir. Çoğu durumda bu hileli bir sorudur ve belli bir konuya oldukça odaklanmıştır. Bu tarz soruları çoğu zaman eğer siz o konudaki dayanıklılığınızı gösterdiyseniz ya da CV’nizde birkaç kez belirtildiyse sorarlar.

Nasıl yanıtlamalı: Sizde soruda yöneltilen özelliği aradıkları farz edildiğinde, bu özellikleri barındırdığınızı belirtin ve bunu desteklemek için örnekler verin.
“Evet, organize biri olduğumu söyleyebilirim. Örneğin, her sabah ilk 15 dakikayı günü planlayarak geçiririm ve akşamları 15 dakika da gün içinde öğrendiklerimi gelecekteki planlara uyarlamak için geçiririm.”
Yeteneklerinizi abartmaktan kaçının ve kibirli görünmeyin. Eğer değilsiniz kendinizi dünyanın en iyi yöneticisi ya da yaratıcı bir deha gibi göstermeyin. Yeteneklerinizi övünmeden vurgulamanın en iyi yolu gayret göstermektir.
“Ekibimle çalışmayı, onları zorlamayı ve hem şirketin hem de onların beklentilerinin ötesinde başarılı olmaları için yardımcı olmayı severim.”
Bunu göstermenin bir diğer iyi yolu ise istenen yeteneklere sahip olduğunuza dair diğerlerinin nasıl düşündüğünü göstermektir.
“Genel müdürümüz geçen hafta bana en son krizi aşarken gösterdiğim yaratıcı yaklaşımdan hoşlandığını söyledi.”
Bazı özellikler çok faydalı olabildikleri gibi zaman zaman iyi olmayabilir de. Vasıflarınızın olduğunu ve aynı zamanda bu vasıfları ne zaman kullanmanız gerektiğini bildiğinizi gösterebilirsiniz.
“Evet, durum gerektirdiğinde çok yaratıcı olabildiğimi söyleyebilirim.”

BUGUNE KADAR GRUR DUYDUĞUN NE YAPTIN ?

Ne anlama geliyor: Tipik olarak kapasitenizin kapsamına dair ya da öne çıkan yeteneklerinizle ilgili bir kanıt görmek istiyorlar. Anlatmaktan çok hoşlanacağınızı bir şeyi mi öğrenmek istediklerini yoksa güçlü bir kanıt mı aradıklarını anlamak için sorunun soruluşuna dikkat edin.
İşiyle gurur duyan birinin o gurur duygusunu tekrar hissedebilmek için işe daha iyi motive olacağı düşünülür. Bu yüzden de sizi en çok neyin motive ettiğini öğrenmek istiyor olabilirler.
Gurur çok aşırı olduğunda “yedi ölümcül günah”tan birine dönüşebilir. Bu yüzden aynı zamanda bencillik eğilimlerinizi anlamaya çalışıyor da olabilirler. Başarıyı nasıl tanımladığınız, özellikle başarının bir ekip ortamı içinde kazanılıp kazanılmamasıyla ortaya çıkar.
Nasıl yanıtlamalı: Gerçekleştirdiğiniz ve bir şekilde şirkete önemli oranda katkısı olmuş belirgin bir konuyla ilgili net bir kanıt verin.
“Önemli bir müşteri şirketi bırakmak üzereydi. Bu yüzden kaygılarının ne olduğunu öğrenmek için hizmet yöneticileriyle oldukça vakit geçirdim. Kaygılarını gidermeyi başardık ve şimdi müşteri yeni, büyük bir sipariş verdi.”
Bir ekip ortamı içerisindeyken bir takım oyuncusu olduğunuzu ve diğerlerinin hakkını teslim ettiğinizi göstermeye dikkat edin.
“Yıllık kotamızı geçtiğimizde bana “en değerli oyuncu” ödülünü verdiler. Tabii bu başarı tüm takımın çalışmasının bir ürünüydü. İyi olansa bunun tüm ekibin oylarıyla belirlenmiş olması.”
Özellikle liderlik rolündeyseniz takımla ne kadar gurur duyduğunuzu gösterin
“Departmanın genel giderlerini yarı arıya düşürdüğümüzde çok gururlandım. Tam bir ekip çalışmasıydı ve herkesin katkısının farkında olmasına dikkat ettim.”
Gurur arzulanmayan bir şey olarak da görülebilir. Özellikle de aşırı derecede kibirli algılandığında. Bu, borunuzu öttürmeniz gereken görüşmelerde tam bir ikilemdir. Buradaki marifet boruyu alçakgönüllülükle üflemekten geçiyor.

ÇALIŞTIĞIN İŞTE NELER ÖĞRENDİN
Ne anlama geliyor: Öğrenmeye karşı tavrınızı ortaya çıkarmaya çalışıyor olabilir. Bilindiği gibi bazıları asla öğrenmez ve hatalarını tekrar edip durur. Birçok işveren bir hatanın bir kere yapılmasını kabul edecektir ancak tekrarlanmasını kimse istemez.
Öğrenme genelde bile bile alınmış risklerle ve işe yaramama ihtimali olan yollar denemekle gerçekleşir. Bu soruyla sizin risk eğiliminizi öğrenmek istiyor olabilirler.
Bu, yapmış olduğunuz hataları düzeltmenin bir yoludur. Aynı zamanda hataların üstünü nasıl örttüğünüzü ve yalan söyleyeceğiniz sınırı anlamaya çalıştıkları bir teste de dönüşebilir.
Nasıl yanıtlamalı: Öğrenmek için arzu ve kapasiteniz olduğunu gösterin. Dikkatinizi etrafınızda dönenlere ve işin tamamından ve diğerlerinin başarı ve hatalarından nasıl ders çıkarabileceğinize verin.
“En büyük rakibimiz yeni bir ürün piyasaya sürdüğünde gerçekten çok güzel bir reklam kampanyasıyla çıkış yaptı. Koşulları çok iyi analiz ettik, geliştirdik ve adapte ettik. Böylelikle kısa vadede elde ettikleri avantajı şirketimiz açısından etkisizleştirmiş olduk.”
Dikkatli deneyler ve faydalı keşifler yaparak öğrenmeye yönelik tasarlanmış tutumlar sergilediğinizi gösterin. Özellikle çıkardığınız dersler konusunda net olun.
“Üretimi durdurulmak üzere olan bir ürünle ufak pazar deneyleri yaptım ve böylelikle ürün için niş pazarlar yaratmayı başardık. Tüm bu denemelerden ürünleri müşteri ihtiyaçları ile eşleştirme konusunda çok şey öğrendim.”
Öğrenmenin ne kadar göreceli (daha çok öğrenmek) ve mutlak (gerçekleştirmek) olabileceğine dikkat edin. Genellikle göreceli öğrenme sizin zaten öğrenebilir olduğunuzu gösterir. Mutlak öğrenmeyse yeni fikirlere tamamen açık olduğunuzu gösterir. Tüm bu süreçte bilmeniz gereken bir şeyi bilmediğiniz yönünde gibi bir imaj yaratmamaya dikkat edin.
Hatta yaptığınız bir hatadan ve ondan ne öğrendiğinizden de bahsedebilirsiniz. Hatayı göreceli olarak ufakmış gibi gösterin yani ciddi bir sorun yaratmış gibi abartmayın.
“Acilen değiştirilmesi gereken bir iş vardı ve ben de süreci aceleye getirdim. İşi hedeflediğimiz zamanda yerine getirdik ama destek masası ile ilgili bir sorun ortaya çıktı. Hemen ardından başka bir acil iş ortaya çıktığında destek masasının da sürece dahil edildiğinden emin oldum. Tüm bu süreçte bütün paydaşların işin içinde olmasını sağlamakla ilgili bir ders aldığımı düşünüyorum.”
SENİ NEDEN İŞE ALMALIYIM ?
Ne anlama geliyor: “Sizi diğer adaylardan ayıran nedir? Bu pozisyona nasıl katkıda bulunabilirsiniz?” şeklinde de sorulabilir. Bu sorunun ortaya çıkaracağı ilk şey şirket ve söz konusu pozisyonla ilgili gerçek algınız, sonuç olarak bu ihtiyaca nasıl yanıt vereceğinizdir. Bu soru adayın ikna edici bir beyanda bulunmasına izin verir ve böylelikle ikna etmede ne kadar iyi olduğunuzu ortaya koyacaktır. Bu ‘büyük’ soru kısa, öz ve etkili yanıt verebilme yeteneğinizi test edecektir.
Nasıl yanıtlamalı: Bu dananın kuyruğunu koparan soru olabilir. Tüm adayların hemen hemen eşitlendiği bir anda vereceğiniz iyi bir yanıt sizi farklılaştıracaktır. Şirketin ve pozisyonun gerektirdiklerini anladığınızı gösterin. Örneğin;
“CameraCo.’nun hizmet anlamında çok güçlü bir algısı var. Ve hizmet yöneticisi pozisyonunun hem geniş bir hizmet deneyimi hem de güçlü bir servis yaklaşımı olan birine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.”
Daha sonra sizden beklenen bu donanımlara, yeteneklere, deneyime ve becerilere sahip olduğunuzu gösterin. Övünmekten ve diğer adayları eleştirmekten kaçınarak belirgin güçlü noktalarınızla en uygun aday olduğunuzu açıkça ortaya koyun.
“10 yıldır hizmet yönetiminde çalışıyorum. Hizmet sektöründe çalıştığım diğer şirketlerde müşteri tatmininin sürekli olarak artırılması ve işin büyümesine önemli katkılarım oldu.”
Bunun yanında başarı motivasyonunuzu ve işi alma arzunuzu gösterin. Şirketi ve karşınızda oturan kişiyi nasıl başarılı kılacağınızı açıklayın.
“Önemli bir büyüme potansiyeli olan CameraCo. için çalışmayı çok isterim. Deneyimlerimle sadece müşteri memnuniyeti sağlamak değil pazara bomba gibi düşecek başarılara imza atabileceğimden eminim.”

İŞE ALINDIĞINDA YAPACAĞIN İLK ŞEY NE OLUR
Ne anlama geliyor: Bu noktada pratik bir adım bekliyorlar. Duruma bağlı olmakla birlikte ortamı sarsacak farklı bir şey yapmanızı bekliyor olabilecekleri gibi işleri ciddi bir değişiklik yapmadan yürütecek sakin bir gemi arıyor da olabilirler. Tam olarak ne istedikleri konusundaki ipucunu iş tanımında, sordukları diğer sorularda ya da yanıtlarınıza verdikleri tepkilerde bulabilirsiniz.
Nasıl yanıtlamalı: Eğer iş hakkında fazla bir bilginiz yoksa bu şaşırtmalı bir soru olabilir. Mümkünse önceden pozisyonu olabildiğince araştırın. Bunu şirketin bilançolarına bakarak yapabileceğiniz gibi sektördeki tanıdıklarınızdan da bilgi alabilirsiniz. Sırf bu araştırma bile size puan kazandıracaktır.
“Görebildiğim kadarıyla yeni ürün bandının 6 hafta gibi bir süre içerisinde faaliyete geçmesi gerekiyor. Envanter ve eğitim çalışmasıyla paralel olarak ana üretim planında ve makinelerde boşluk yaratırım. Hesaplarıma göre 4 hafta içinde deneme çıktılarını alabiliriz. 6 hafta içinde asılarak işi yetiştirebiliriz.”
Eğer ne yapacağınızı gerçekten bilmiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey atacağınız adımı nasıl belirleyeceğinizi ortaya koymak.
Örneğin; “Şu anda net bir şey söyleyebilmek için yeterli bilgi sahibi değilim fakat nasıl yapacağımı biliyorum. Üretim ortamını tanımak için yapacağım ilk şey ekiple ve diğer önemli paydaşlarla toplantı ayarlamak. Alanımı etkileyeceği için aynı zamanda şirket stratejisini de bilmek isterim. Hemen akabinde hızlı aksiyon alabilmek için bir plan hazırlarım. Anladığım kadarıyla kavrayış ve pozitif aksiyon almak çok önemli. Uzun vadede sağlayacağım istikrarlı bir süreklilik ile birlikte ilk 3 ay içerisinde muhteşem sonuçlar almak için uğraşırım.”
Tabii ki bütün pozisyonlar bu kadar önemli ve stratejik öneme sahip olmayabilir. Dolayısıyla ilerleme konusunda vereceğiniz yanıt temelde aynı kalırken uyum ve işbirliği üzerine çok daha basit bir açıklama yapabilirsiniz.
“Katkıda bulunmayı ve uyum sağlamayı çok isterim. Önce sistemi öğrenmeliyim. İlk hedefim mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde sistemi uyum sağlayarak bir an önce müşterilerle iletişim kurabilir hale gelmek olur.”
Ve motivasyonunuz ve kabiliyetinizle ilgili kanıtlardan bahsetmeyi asla unutmayın.
“Bu beni zorlayacaktır biliyorum. Ama tam da istediğim şey bu. Zor zamanlarda daha da güçlenerek başarıya ulaşmayı seven bir yapım var.”

ZAYIF YÖNLERİN NELERDİR ?
Ne anlama geliyor: Bu oldukça doğrudan bir sorudur ve dolaylı bir yaklaşımda bulunuyor olabilirler. Ancak yapabileceklerinizin limitleriyle çok ilgilendiklerine emin olabilirsiniz.
Aynı zamanda zayıflıklarınız konusunda ne kadar bilinçli olduğunuzu da bilmek isteyeceklerdir. Çoğu insan ya kendine güvenmeyip zayıf yanlarını gözünde büyütür ya da kendinden fazla emin bir tavır takınır. Kendini tanıyan biri zayıf yanlarını bilir. Kibirli biri hiçbir zayıf yanı olmadığına inanır. Bu aynı zamanda kendini tanıma ve dürüstlükle ilgili bir test olabilir.
Nasıl Yanıtlamalı: Hiçbir zayıf yanınız olmadığını söylemeyin. Bu soruya iyi bir yanıt hazırlayın. Aranan pozisyon için gereken kilit özelliklerinizde ciddi bir eksiklik olduğunu göstermeyin. Diğer yandan bunların farkında olduğunuzu ve itiraf edebileceğinizi göstermek iyi olacaktır.
Bazen insanların ismini unutabiliyorum. Bilirsiniz bazen birisiyle tanıştığınız anda ismini unutursunuz.
Yapabileceğiniz en iyi şey zayıf yanlarınızı tanımlarken onlarla nasıl baş ettiğinizi de ortaya koymak. Böylelikle zayıflıklarınızı yönetmede nasıl güçlü olduğunuzu göstermiş olursunuz.
Bu sorunumun üstesinden gelmeyi büyük oranda başardım. Bu konuda çok iyi bir iş hafızası eğitimi aldım ve artık birçok ismi aklımda tutabiliyorum. Aynı zamanda kontaklarımı kişilerin detaylı özellikleriyle tuttuğum bir yazılım kullanıyorum ve düzenli olarak gözden geçiriyorum.
Zayıf yanınızı öyle tanımlayın ki aslında bunun sizin güçlü yanlarınızdan biri olduğu kanısına varsınlar.
Bazı zamanlar çok tez canlı ve sabırsız olabiliyorum. Gereksiz ertelemeleri ve boşa geçen zamanları tolere edemiyorum. Tekrarlanmadıkları sürece hataları o kadar önemsemem.

HANGİ YÖNLERİNİ GELİŞTİRMEK İSTERDİN ?
Ne Anlama Geliyor: Görünürde bu soru gelişiminizle ilgili olabilir ve şirketin kendisini daha çekici hale getirir. Motivasyonlarınızı ve mevcut yeteneklerinizi araştırıyor da olabilirler. Ancak amaçlarının eğitim sınıflarını doldurmak olmadığı çok açık.
Bu soru kendi gelişiminizle ilgili olup olmadığınızı, öğrenmeye açık olup olmadığınızı ortaya çıkaracaktır. Aynı zamanda zayıf yönlerinizi açığa çıkarmak için üstü kapalı bir yaklaşım da olabilir.
Sorunun ortak hedefi kendinizi geliştirmeye ne kadar istekli olduğunuzu anlamaktır. Eğer öğrenmeye açıksanız muhtemelen işi iyi yapmak için de daha motive olacaksınız.
Nasıl Yanıtlamalı: Öncelikle kendi gelişiminizle yakından ilgilendiğinizi ve bu konuda aktif olduğunuzu gösterin. Örneğin geçmişte gelişmenin sizde ne kadar işe yaradığını belirtebilirsiniz.
Haklısınız, sürekli öğrenme ve gelişme önemli ve ben de kilit becerilerimi geliştirmek için çalışmaya devam ediyorum.
Elbette ki soruyu yanıtlayın ancak özellikle de iş için gerekli olan yetenekler konusunda çok fazla açığınız varmış gibi göstermeyin. Yapabileceğiniz en iyi şey yeteneklerinizi yeni alanlarda geliştirdiğinizi, bunun da gelecekte şirketin faydasına olacağını söylemek.
Şu anda programlamadayım ve işi seviyorum ancak bir gün yönetim rolü alacak kadar gelişmek isterdim.
Verebileceğiniz diğer bir akıllıca yanıt ise zaten sağlam olan bazı yönlerinizi geliştirdiğinizden bahsetmek.
Strateji master programlarını etkili buluyorum.
YAPTIKLARININ İŞE YARAMADIĞI BİR ZAMANDAN BAHSET
Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla yeteneklerinizin limitlerini anlamak istiyor olabilirler, ancak asıl öğrenmek istedikleri bu durumun üstesinden nasıl geldiğiniz. Başarısızlık birçokları için reddettikleri ya da meydan vermedikleri bir durumdur. Göreceli olarak ancak çok az kişi yolunda gitmeyen durumlardan ders çıkarabilir.
Bu soruyu sorarken işlerin neden yolunda gitmediğini nasıl açıkladığınız ve başarısızlığa nasıl atıfta bulunduğuz ile ilgileniyor olabilirler.
Nasıl Yanıtlamalı: Asla işlerin sizin için her zaman yolunda gittiğini söylemeyin. Ancak ciddi bir hatayı gösteren bir şey bulun. Öyle bir hata seçin ki yeterince önemli ama aynı zamanda yeterince zararsız olsun.
Yen bir müşteri hesabı üzerine çalışırken yeni bir takip sistemi yazılımı kullanmayı denedim ve gerçekten çalışmadı.
Neyin yanlış gittiğinin üzerinden çabuk geçin. Probleme neyin yol açtığı ve başkalarını suçlama safhaları ile vakit kaybetmeyin. Enerjinizi sonuç olarak ne yaptığınızı göstermek için kullanın. Hatayı nasıl düzelttiğinizi ve bu deneyimden ne öğrendiğinizi anlatın.
Dataları kaybettiğimizi anlar anlamaz sistemi tamir eden tedarikçiyi aradım. Durumu düzeltmek için fazla mesai çalışmak durumunda kaldık. Bu durumdan sonra daha sık bilgi yedeklememiz gerektiğini anladım.
SANA ZOR GELEN ŞEY NEDİR ?
Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla yeteneklerinizin sınırlarını anlamaya çalışıyor olabilirler. Yani hangi noktalarda zorlandığınızı, doğal ve edinilmiş yeteneklerinizin nerelerde tıkandığınızı…
Aynı zamanda zor durumların üstesinden nasıl geldiğinizi, modunuzun nasıl değiştiğine dair işaretleri, örneğin kızıp kızmadığınızı ya da içinize mi kapandığınızı gözlemliyor olabilirler. Yanıtlarınızda pozitif ve yapıcı olmaktansa suçlayıcı ve şikayetçi bir tutum sergileyip sergilemediğinize de bakıyor olabilirler.
Nasıl Yanıtlamalı: Eğer işin önemli bir parçası değilse zor bulduğunuz bir noktadan bahsedin. İşin dışından ya da çok arada bir meydana gelen bir zorluk seçin.
Ara sıra kalbinizi ve ruhunuzu koyduğunuz bir proje bütçe ve stratejik değişiklikler gibi sizin dışınızdaki nedenlerle durdurulması benim için çok zor bir durum…
Sosyal duyarlılık ya da zor durumlarla yüzleşmek gibi sizi pozitif gösteren bir şey bulmaya çalışın. Bu gibi yanıtlarda işin önemli bir tarafını alabilirsiniz ve onu yapabileceğiniz gösterebilirsiniz.
Daha önce bazı kişileri işten çıkarmak zorunda kaldım. Pek hoşuma giden bir şey değil fakat yapılması gerekiyordu. Bu yüzden de işi uzatmadan söz konusu kişi için mümkün olduğu kadar kolaylaştırmaya çalıştım.
Diğer yandan bazı işlerin neden zor olduğunu açıklamak da iyi bir fikir. Ancak şikayet ediyor gibi görünmemesine dikkat edin…
RİSKLERE YAKLAŞIMIN NASILDIR ?
Ne Anlama Geliyor: Bu soruyla doğal risk eğilimlerimizi anlamaya çalışıyor olabilirler. Verdiğiniz örnekler risk aldığınız ya da riskleri engellediğiniz seviyeleri tanımlamalarına izin verecektir.
Bu soru cesaretinizi ya da güçlükler karşısında nasıl davrandığınızı anlamak için de kullanılabilir.
Nasıl Yanıtlamalı: Karşılaştığınız mantıklı bir riskli durumu seçin ve riski zamanından önce nasıl belirlediğinizi anlatın. (Çoğu kişi çok geç olmadan riskleri algılamaz)
Bir pazarlama kampanyası geliştiriyordum ki pahalı oldukları ve kolaylıkla elde patlayabildiği için her zaman risklidir.
Riskleri analiz ettiğinizi, riski azaltmak için beklenmedik olaylara karşı hazırlık yaptığınızı gösterin
Rakiplerimizin ne yaptığına dair bir araştırma yaptırdım. Aynı zamanda muhtelif durumlar karşısında hazırlıklı olabilmek için çalışacağımız yerel ajansların yeteri kadar esnek hareket edebilmelerini garanti altına aldım.
Cümlenizin devamında risk ortaya çıkmadan önce gelmesini engellediğinizi ve riskin yönetiminde hazırlıklarınızın ne kadar etkili olduğunu da göstermelisiniz.
Rakiplerimizden birinin ülke çapında güçlü ve rekabetçi bir ürünü lanse etmek üzere olduğunu öğrenince o pazar için planımızı yeniden ele almak için vaktim oldu ve ürünü rakip karşısında başarılı bir şekilde yeniden konumlandırabildim.

YAPMAKTAN GURUR DUYMADIĞIN BİR İŞ OLDUMU ?
Ne Anlama Geliyor: Bu soru ‘gurur’dan ziyade ‘utanç’ı ve bunun sizi nasıl harekete geçirdiğini öğrenmeye çalışıyor olabilir. Bu, genellikle değerlerin ihlal edilmesi sırasında yapılır, bu yüzden soru kişisel değerleriniz ve standartlarınızı anlamayı hedefliyor olabilir.
Aynı zamanda göreceli olarak açık olduğunuzu ve yanıtınızın daha az yetkin olduğunuz alanları ortaya çıkaracağını farz ederek basit zayıflıklarınızı öğrenmek istiyor da olabilirler.
Nasıl Yanıtlamalı: Gurur duymadığınız hiçbir şey olmadığını söylemeyin. Bu ya kendinizin farkında olmadığınız ya da kibirli olduğunuz izlenimini verir. Yine de değindiğiniz konunun işle ilgili kritik gereksinimlerden biri olmamasına dikkat edin.
Bir keresinde oyun şirketinde çalıştım. İnsanları umutsuzca kendine bağlayan kumarbazlara katkıda bulunuyor olmaktan dolayı iyi hissetmiyordum.
Yüz yüze olduğunuz durumu nasıl başarılı bir şekilde ele aldığınızı ve gurur duyacağınız şekilde gösterin.
Sonuçta daha pozitif bir katkıda bulunabileceğim başka bir şirkete geçtim.
Pratik olduğunuzu ve şirketin gereksinimleri ile çakışmayacak kişisel değerleriniz olduğunu göstermek her zaman için önemlidir.
Bir keresinde pazarda başarılı olmayacağını hissettiğim bir ürün üzerine çalışmıştım. Bunu pazarlama birimine açtım, değerlendirdik ama devam etmek istediler. Yine de tüm enerjimi vererek çalıştım fakat sonuçta ürün başarısız oldu. İyi bir duygu değildi.
HİÇ İŞİNİ KAYBETTİĞİN OLDUMU ?
Ne Anlama Geliyor: Birinin işini kaybetmesi strese neden olan en önemli nedenlerden biri olarak değerlendirilir. Size bu soru sorulduğunda genel olarak stresle nasıl baş ettiğinize bakıyor olabilirler. Böylelikle depresif olduğunuz, duygularınızı bastırdığınız ya da tam tersi stresle baş ettiğiniz alanları anlamaya çalışıyorlar. Bunun arka tarafında problemlerin ardından kendinizi toparlayabiliyor musunuz, olaylara pozitif tarafından bakabiliyor musunuz ve üstesinden geliyor musunuz diye bakıyor da olabilirler.

Nasıl Yanıtlamalı: Eğer daha önce işinizi kaybetmediyseniz basitçe “hayır” diyebilirsiniz ya da ne kadar yaklaştığınızı söyleyip işten nasıl atılmadığınız konusunu açabilirsiniz.

Eğer böyle bir deneyiminiz olduysa net ve basit bir şekilde belirtin, konunun mazeretlerine girmeyin. “Evet” deyin ve durum hakkında özet bir bilgi verin.

Evet. Sektörde bir kriz yaşandı ve tüm departman kapatıldı.

Kendinizi istenmeyen kişi olmaktan ya da işler yolunda gitmediğinde işten ilk çıkarılan kişi olarak göstermekten sakının.

Beşinci tensikat adımıydı, dolayısıyla hazırdım. Çok kısa bir sürede yeni bir iş buldum.

Örneğin ne kadar adaletsiz oldukları ya da sizin zaten ayrılmaktan mutlu olduğunuz gibi şeyler söyleyerek şirkete düşmanlık beslediğinizi göstermeyin.

Talihsiz bir zamandı. Çok iyi bir şirketti ki hala öyle. Sonunda işler yoluna girmiş ama
EVE İŞ GÖTÜRÜRMÜSÜN
Ne Anlama Geliyor: Bu, birbirine tamamen zıt karakteristiklerden birini anlamaya çalıştıkları şaşırtmacalı bir sorudur.
Eğer düzenli ve organize birini arıyorlarsa eve iş götürmeyi belirli bir zaman dilimi içerisinde işlerini yönetme beceriksizliği olarak değerlendirebilirler. Eğer iş ve hayat dengesini sürdürebilen insanlardan hoşlanıyorlarsa eve iş götüren birini tercih etmeyeceklerdir. Diğer yandan işiyle yaşayan bir iş kolik arıyorlarsa o zaman eve iş götürmeyi bağlılık ve tutkunun bir işareti olarak ele alacaklardır.
Nasıl Yanıtlamalı: Eğer bu soruyu nasıl yanıtlamak gerektiğinden emin değilseniz, yapılacak en iyi şey olası riske karşı hamlenizi korumak. İşi bitirmeye hevesli olduğunuzu ve verimli ve etkili çalışmayı arzuladığınızı gösterin.

FAYDALI BİLGİLER VE ÖRNEK SORU VE CEVAPLAR

(Kaynak: www.bankasinavlarihvz.com)

1 ) “ZİRAAT BANKASI’NIN MÜLAKAT AŞAMASINA ULAŞANLARA 2011’DE UYGULADIĞI KİŞİLİK ENVANTERİ UYGULAMASI”na ulaşmak için tıklayınız…
( Ziraat Bankası adına KİŞİLİK ENVENTERİ uygulamasını www.powerhrm.com gerçekleştirmiştir. )
Not : ÜCRETSİZDİR.
Envanteri uygulamak için sayfa içinde “Şimdi D.I.S.C. Kişilik Envanteri’ni YANITLAMAK için tıklayınız.” kısmına tıklamanız yeterli.
Türkiye genelinde 1 yıl geçerliliği vardır. Bu yüzden deneme amaçlı olarak sürekli kullandığınız mail adresinizden farklı bir mail hesabı kullanırsanız daha iyi olur.

2 ) –“ZİRAAT BANKASI 2011 YILI MÜLAKAT SORULARI” için tıklayınız…
( ZİRAAT BANKASI 2011 MÜLAKAT SORU DAĞILIMI :
01. Kişilik Envanteri 2011 Hakkında
02. 2011 Mülakat Soruları
A. Mülakat Öncesi Yazdırılan Kompozisyon Konuları
B. Genel Mülakat Soruları
C. Ziraat Bankası İle İlgili Mülakat Soruları
D. Güncel Ekonomi ve Alan Bilgisi Mülakat Soruları )

— “ZİRAAT BANKASI 2012 YILI MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI ADAYLARININ MÜLAKAT SÜREÇLERİ” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

— “ZİRAAT BANKASI 2012 YILI İÇ KONTROLÖR YARDIMCILIĞI ADAYLARININ MÜLAKAT SÜREÇLERİ” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

— “ZİRAAT BANKASI 2011 YILI SINAV VE MÜLAKAT SORULARI, ADAYLARIN MÜLAKAT SÜREÇLERİ” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

3 ) –“ETKİLİ MÜLAKAT TEKNİKLERİ E-KİTABI” için tıklayınız…

— MÜLAKATLARDA SIKÇA KARŞILAŞILAN SORULAR VE CEVAP TÜYOLARI için tıklayınız..

–“MÜLAKATTA TAM İSABET” KARİYER DERGİSİ için tıklayınız…

–“EN ZORLU 15 MÜLAKAT SORUSU VE CEVAPLARI” için tıklayınız…

–“MÜLAKATLARDA KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ 100 MÜLAKAT SORUSU” için tıklayınız…

4 ) “ZİRAAT BANKASI, HALK BANKASI, VAKIFBANK MÜLAKATLARI İÇİN FAYDALI GÜNCEL EKONOMİK GÖSTERGELER TABLOSU ( Son güncelleme: 01 Aralık 2012 )” için tıklayınız…
( En son açıklanan güncel ekonomik göstergeler için tıklayınız… )

5 ) “ZİRAAT BANKASI MÜLAKATLARI İÇİN FAYDALI ‘ZİRAAT BANKASI GÜNLÜK EKONOMİ BÜLTENLERİ’ ” için tıklayınız…
( Ziraat Bankası’nın gözünden ekonomide yaşanan gelişmeleri her gün paylaşılan dosyaların 3. ve 4. sayfalarından takip edebilirsiniz. )

6 ) — “ZİRAAT BANKASI TÜRKİYE ve DÜNYADA MALİ PİYASALAR GÖRÜNTÜLÜ EĞİTİMİ”ne ulaşmak için tıklayınız…

— “ZİRAAT BANKASI BANKA ve BANKACILIK MESLEĞİ E-KİTABI” için tıklayınız…

7 ) “ZİRAAT BANKASI FİNANS SÖZLÜĞÜ”ne ulaşmak için tıklayınız…

8 ) Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası mülakatları için hazırlanıyorsanız
EKONOMİDE YAŞANAN GELİŞMELERİ haber bandından takip edebilirsiniz.
2012
BU HAFTA EKONOMİDE YAŞANAN GELİŞMELER
9 ) “ZİRAAT BANKASI, VAKIFBANK, HALK BANKASI MÜLAKATLARI ÖNCESİ EN SON YAZILAN EKONOMİ KÖŞE YAZILARI”na göz atmak için tıklayınız…
( Ekonomi köşe yazılarını takip etmenizin sizlere mülakatlarda gelebilecek;
1. Türkiye’nin 2011’deki % 8.5’lik büyüme rakamını 2012’de tekrar yakalayamamasına neden olan etmenler nelerdir?
2. 2012’de enflasyonun 6 ay aradan sonra tek haneli rakamlara inmesinin sebepleri nelerdir?
3. Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notlarını indirmelerinin ülke ekonomisine etkileri nelerdir?
vb. sorulara daha güzel cevaplar verebilmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz. )

10.A ) — HALK BANKASI’nın önceki sınavlarında, bankanın KURULUŞ YILDÖNÜMÜ, ÖDENMİŞ SERMAYESİ, NET KARI ve AKTİFLER TOPLAMInın sorulduğunu biliyor muydunuz?
Halk Bankası’nın Kuruluş Yılı : 1933 ( 2013’te kuruluşunun 90. yılı kutlanacak )
Halk Bankası’nın Faaliyete Geçiş Yılı : 1938
Halk Bankası’nın Ödenmiş Sermayesi : 1.250.000.000 TL
( Bankanın sermayesinin % 99.9’u Hazine Müsteşarlığı’nın. Hisselerin % 51’i Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait; % 25’i 2007’de, % 24’ü 2012 Kasım ayında halka arz edilmiştir. 2012 Kasım ayında yapılan halka arz büyüklüğü 4.51 milyar TL’dir. Toplamda halka arz oranı ise % 49’a yükselmiş oldu. )
HALK BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORUNA GÖRE;
( Banka tarafından en son açıklanan faaliyet raporuna göre )
Halk Bankası’nın 2012 yılı 9 aylık Net Karı : 1 milyar 853 milyon TL
2012 Yılı 9. ay itibariyle Aktifler Toplamı : 102 milyar 59 milyon TL
KAYNAK : HALK BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU
HALK BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU için tıklayınız…

— VAKIFBANK’ın KURULUŞ YILDÖNÜMÜ, ÖDENMİŞ SERMAYESİ, NET KARI ve AKTİFLER TOPLAMInı biliyor musunuz?
Vakıfbank’ın Kuruluş Yılı : 1954 ( 2014’te kuruluşunun 60. yılı kutlanacak )
Vakıfbank’ın Faaliyete Geçiş Yılı : 1954
Vakıfbank’ın Ödenmiş Sermayesi : 2.500.000.000 TL
( Bankanın sermayesinin % 75’e yakını çeşitli vakıflara, diğer gerçek ve tüzel kişilere ait, % 25’i ise halka açık )
VAKIFBANK 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORUNA GÖRE;
( Banka tarafından en son açıklanan faaliyet raporuna göre )
Vakıfbank’ın 2012 yılı 9 aylık Net Karı : 1 milyar 9 milyon TL
2012 Yılı 9. ay itibariyle Aktifler Toplamı : 98 milyar 219 milyon TL
KAYNAK : VAKIFBANK 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU
VAKIFBANK 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU için tıklayınız…

— ZİRAAT BANKASI’nın KURULUŞ YILDÖNÜMÜ, ÖDENMİŞ SERMAYESİ, NET KARI veAKTİFLER TOPLAMInı biliyor musunuz?
Ziraat Bankası’nın Kuruluş Yılı : 1863 ( 2013’te kuruluşunun 150. yılı kutlanacak )
Ziraat Bankası’nın Faaliyete Geçiş Yılı : 1863
Ziraat Bankası’nın Ödenmiş Sermayesi : 2.500.000.000 TL
( Bankanın sermayesinin tamamı Hazine Müsteşarlığı’na ait. )
ZİRAAT BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORUNA GÖRE;
( Banka tarafından en son açıklanan faaliyet raporuna göre )
Ziraat Bankası’nın 2012 yılı 9 aylık Net Karı : 1 milyar 886 milyon TL
2012 Yılı 9. ay itibariyle Aktifler Toplamı : 154 milyar 742 milyon TL
KAYNAK : ZİRAAT BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU
ZİRAAT BANKASI 2012 YILI 3. ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU için tıklayınız…

— 2012 YILI 3. ARA DÖNEM İTİBARİYLE EN ÇOK KAR (Net Kar) EDEN BANKALAR
1 ) İŞ BANKASI—————— 2 milyar 345 milyon TL
2 ) GARANTİ BANKASI——– 2 milyar 313 milyon TL
3 ) ZİRAAT BANKASI———– 1 milyar 886 milyon TL
4 ) AKBANK———————– 1 milyar 870 milyon TL
5 ) HALK BANKASI————- 1 milyar 853 milyon TL
6 ) YAPI KREDİ BANKASI—– 1 milyar 401 milyon TL
7 ) VAKIFBANK——————- 1 milyar 9 milyon TL
(Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası 2012 yılında ne kar net kar açıkladı sorusu mülakatlarda sorulabilir) Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği

— 2012 YILI 3. ARA DÖNEM İTİBARİYLE AKTİF BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE BANKALAR
1 ) İŞ BANKASI————— 166 milyar 847 milyon TL
2 ) ZİRAAT BANKASI——– 154 milyar 742 milyon TL
3 ) GARANTİ BANKASI—- 154 milyar 550 milyon TL
4 ) AKBANK——————- 150 milyar 241 milyon TL
5 ) YAPI KREDİ BANKASI- 118 milyar 218 milyon TL
6 ) HALK BANKASI———- 102 milyar 59 milyon TL
7 ) VAKIFBANK—————- 98 milyar 219 milyon TL
(Halk Bankası, Vakıfbank, Ziraat Bankası’nın 2012 yılında aktifler toplamı ne kadar sorusu mülakatlarda sorulabilir) Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği

10.B )

11 )

ORTA VADELİ PROGRAM (ülkemizin yılsonu hedefleri)
2012
2013 2014 2015
GSYH (Milyar TL, cari fiyatlarla) 1.435 1.571 1.740 1.933
GSYH (Milyar Dolar, cari fiyatlarla) 799 858 919 998
Kişi Başına Milli Gelir (GSYH, Dolar) 10.673 11.318 11.982 12.859
GSYH Büyümesi (sabit fiyatlarla % değişim) 3,2 4 5 5
Enflasyon (TÜFE) (%) 7,4 5,3 5 5
Cari İşlemler Dengesi (Milyar Dolar) – 58.7 – 60.7 – 63.6 – 64.7
İşsizlik Oranı (%) 9 8,9 8,8 8,7
Dış Ticaret Dengesi (Milyar Dolar) – 90 – 95 – 99.9 – 104.1
KAYNAK : Resmi Gazete ( 2012 )

DÜNYANIN EN BÜYÜK EKONOMİLERİ
VE TÜRKİYE’NİN KONUMU AVRUPA’NIN EN BÜYÜK EKONOMİLERİ
VE TÜRKİYE’NİN KONUMU
(Satın Alma Gücü Paritesine Göre GSYH) (Satın Alma Gücü Paritesine Göre GSYH)
01. A.B.D 07. Brezilya
02. Çin 08. İngiltere
03. Japonya 09. Fransa
04. Hindistan 10. İtalya
05. Almanya …..
06. Rusya 16. Türkiye 01. Almanya 06. Türkiye
02. İngiltere 07. Polonya
03. Fransa 08. Hollanda
04. İtalya 09. Belçika
05. İspanya 10. İsveç
KAYNAK: Hazine Müsteşarlığı Türkiye Ekonomisi Sunumu 2012

2012’DE EN ÇOK ALTIN REZERVİNE
SAHİP ÜLKELER SIRALAMASI 2012’DE EN ÇOK DÖVİZ REZERVİNE
SAHİP ÜLKELER SIRALAMASI
01. ABD ————– ( 8133 ton )
02. Almanya
03. İtalya
04. Fransa
05. Çin
…..
18. Türkiye ———– ( 302 ton ) 01. Çin ————– ( 3.3 trilyon ABD doları )
02. Japonya
03. Suudi Arabistan
04. İsviçre
05. Rusya
…..
20. Türkiye ——— ( 112 milyar ABD doları )
KAYNAK: Dünya Altın Konseyi (WGC) KAYNAK: Uluslararası Para Fonu (IMF)

2011’DE REEL GETİRİ SAĞLAYAN
FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARI SIRALAMASI 2012’DE REEL GETİRİ SAĞLAYAN
FİNANSAL YATIRIM ARAÇLARI SIRALAMASI
01. Külçe altın
02. Amerikan Doları
03. Euro
04. Mevduat faizi
05. İMKB 100 Endeksi
01. İMKB 100 Endeksi
02. Mevduat faizi
03. Amerikan Doları
04. Külçe altın
05. Euro
KAYNAK: TÜİK Finansal Yatırım Araçları 2011KAYNAK: TÜİK Finansal Yatırım Araçları 2012

12 ) “VAKIFBANK 2008 SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Genel Kültür, Genel Yetenek, Yabancı Dil, Hukuk, Ekonomi, Muhasebe, Maliye, Endüstri ve İşletme Mühendisliği konuları, İstatistik, Matematik )

13 ) “VAKIFBANK 2010 – 2012 YILLARI SINAV VE MÜLAKAT SORULARI, ADAYLARIN MÜLAKAT SÜREÇLERİ” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

14 ) VAKIFBANK 2013 MÜFETTİŞ YRD. SINAVI İÇİN 52 RESİMLİ GÜNCEL BİLGİ için tıklayınız..
( Vakıfbank sınavlarının Genel Kültür Testi içinde birkaç tane güncel bilgi sorusu gelebilir )

15 ) “VAKIFBANK FİNANSAL TERİMLER SÖZLÜĞÜ”ne ulaşmak için tıklayınız…

16 ) “İNGİLİZCE – TÜRKÇE EKONOMİ SÖZLÜĞÜ” için tıklayınız…

17 ) — “VAKIFBANK, HALK BANKASI, ZİRAAT BANKASI SINAVLARINDA EN ÇOK KARŞILAŞILAN 100 HUKUK TERİMİ ve ANLAMLARI”na göz atmak için tıklayınız…
( Servis Görevlisi, Uzman Yardımcısı, İç Kontrolör Yardımcısı, Müfettiş Yardımcısı sınavları için hukuk terimleri )

— “YENİ TÜRK TİCARET KANUNU İLE GETİRİLEN YENİLİKLER” için tıklayınız…
( Yeni Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girdi. )

— “YENİ TÜRK BORÇLAR KANUNU İLE GETİRİLEN YENİLİKLER” için tıklayınız…
( Yeni Türk Borçlar Kanunu, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girdi. )

— “İKTİSATTA EN ÇOK KULLANILAN SİMGE VE FORMÜLLER” için tıklayınız…

— “SINAVLAR İÇİN FİNANSAL MATEMATİK KONU ANLATIMI”
= Basit Faiz ve İskonto Hesaplamaları konu anlatımı için tıklayınız…

= Bileşik Faiz, Bileşik İskonto ve Anüite Hesaplamaları konu anlatımı için tıklayınız…

— “TÜRKİYE EKONOMİSİ VE DÜNYA EKONOMİSİ”
= Türkiye Ekonomisinde Yıl Yıl (1998-2012) Yaşanan Gelişmeler için tıklayınız…

= Ekonomideki Temel Ekonomik Göstergeler için tıklayınız…

= Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler (2012) için tıklayınız…

18 ) VAKIFBANK 2012 MÜFETTİŞ YRD. SINAVINI ANADOLU ÜNİVERSİTESİ HAZIRLAYACAĞI İÇİN;
— ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN HAZIRLADIĞI “HALK BANKASI 2009 SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası Uzman Yardımcılığı, Servis Görevlisi ve Banko Görevlisi 2009 sınav kitapçıkları )

— ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN HAZIRLADIĞI “HALK BANKASI 2008 SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası Uzman Yardımcılığı, Servis Görevlisi ve Banko Görevlisi 2008 sınav kitapçıkları )

— ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN HAZIRLADIĞI “İKTİSAT, HUKUK, MUHASEBE, İŞLETME ÇALIŞMA KİTAPLARI VE KONU ANLATIM VİDEOLARI” için Yunus Emre Yeni Nesil Öğrenme Portalı www.yunusemre.anadolu.edu.tr internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

( Vakıfbank Müfettiş Yrd. sınavını Anadolu Üniversitesi hazırlayacağı için göz atmanızda fayda var. )

— ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NİN HAZIRLADIĞI “AÇIKÖĞRETİM 2010-2011-2012 İKTİSAT, HUKUK, MUHASEBE ARA-FİNAL-BÜT SINAV SORULARI” için tıklayınız…
( Vakıfbank Müfettiş Yrd. sınavını Anadolu Üniversitesi hazırlayacağı için Anadolu Üniversitesi hocalarının hazırladıkları Açıköğretim soru kitapçıklarını buradan çözebilirsiniz.Kitapçık kodları şu şekilde:
— İktisada Giriş (2100 nolu kitapçık), Makro İktisat (4281 nolu kitapçık), İktisat Teorisi (4200 nolu kitapçık), Uluslararası İktisat (1301 nolu kitapçık), Para-Banka-Kredi (1301 nolu kitapçık), Maliye Politikası (3401 nolu kitapçık), Türkiye Ekonomisi (4401 nolu kitapçık)
— Hukuka Giriş (1100 nolu kitapçık), Medeni Hukuk (1174 ve 1274 nolu kitapçık), İcra-İflas Hukuku (3206 nolu kitapçık), Ticaret Hukuku (3200 nolu kitapçık)
— Genel Muhasebe (1100 nolu kitapçık), Finansal Matematik (3281 nolu kitapçık)
— Pazarlama (1321 nolu kitapçık), Yönetim Organizasyon (4275 nolu kitapçık), Genel İşletme (2100 nolu kitapçık)
— Yabancı Dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) (4204 nolu kitapçık), İnkılap Terihi (4200 nolu kitapçık) )

19 ) ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTLERİ

– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 1 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 7 (C.A.)
– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 2 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 8
– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 3 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 9
– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 4 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 10
– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 5 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 11
– ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 6 – ŞEKİL YETENEK VE MANTIK TESTİ 12

20 ) BANKACILIK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KURUM VE KURULUŞLARIN GÖREV VE YETKİLERİ:
–“T. C. MERKEZ BANKASI (TCMB) GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…
“TCMB TARİHÇESİ” için tıklayınız…
“2012 YILI MERKEZ BANKASI PARA VE KUR POLİTİKASI” metni için tıklayınız…

— “HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…

–“SERMAYE PİYASASI KURULU (SPK) GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…

–“BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU (BDDK) GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…

–“TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ (TBB) GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…

–“TASARRUF MEVDUATI SİGORTA FONU (TMSF) GÖREV VE YETKİLERİ” için tıklayınız…

— İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI (İMKB) GÖREV VE YETKİLERİ için tıklayınız..

21 ) TÜRKİYE – AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ VE GÜMRÜK BİRLİĞİ:
–“AVRUPA BİRLİĞİ’NİN (AB) TARİHÇESİ”ni okumak için tıklayınız…

–“GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE AB KRONOLOJİSİ”ne göz atmak için tıklayınız..

–“TÜRKİYE – AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ” metnini okumak için tıklayınız…

–“TÜRKİYE – AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ KRONOLOJİSİ”ne göz atmak için tıklayınız…

–“GÜMRÜK BİRLİĞİ” ile ilgili metni okumak için tıklayınız…

22 ) ÖNEMLİ ULUSLARARASI KURULUŞLAR VE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ:
— ULUSLARARASI PARA FONU (IMF) KURULUŞU, AMAÇLARI hakkında bilgi için tıklayınız…

–“DÜNYA BANKASI (WB) KURULUŞU, AMAÇLARI” hakkında bilgi için tıklayınız…

–“DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ (WTO) KURULUŞU, AMAÇLARI” hakkında bilgi için tıklayınız..

–“İKTİSADİ İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ (OECD) KURULUŞU, AMAÇLARI” hakkında bilgi için tıklayınız…

–“ULUSLARARASI KURULUŞLAR VE TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ” için tıklayınız…
( Yer alan bazı kuruluşlar: Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler ve Bağlı Kuruluşlar, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT), Gelişen Sekiz Ülke (D-8), İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD), Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ), Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) )

23 ) “VAKIFBANK’ın en son mülakatlarından önce uyguladığı YETKİNLİK ENVANTERİ” hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayınız…
(Vakıfbank adına YETKİNLİK ENVENTERİ uygulamasını www.assessment.com.tr uygulamıştır.)

24 ) “VAKIFBANK MÜLAKATLARI İÇİN FAYDALI ‘VAKIFBANK HAFTALIK EKONOMİ RAPORLARI’ ve ‘AYLIK EKONOMİK DEĞERLENDİRMELER’ ” sayfası için tıklayınız…

25 )

26 ) — “HALK BANKASI 2012 SERVİS GÖREVLİSİ SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası adına sınav sorularını Gazi Üniversitesi – GAZİSEM hazırladı. )

— “HALK BANKASI 2012 UZMAN YRD. (İDARİ BLM.) SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası adına sınav sorularını Gazi Üniversitesi – GAZİSEM hazırladı. )

— “HALK BANKASI 2012 UZMAN YRD. (MÜHENDİS) SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası adına sınav sorularını Gazi Üniversitesi – GAZİSEM hazırladı. )

— “HALK BANKASI 2009 SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası Uzman Yardımcılığı, Servis Görevlisi ve Banko Görevlisi 2009 sınav kitapçıkları )

— “HALK BANKASI 2008 SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Halk Bankası Uzman Yardımcılığı, Servis Görevlisi ve Banko Görevlisi 2008 sınav kitapçıkları )

27 ) — “TÜRKİYE’DE YAŞANAN EKONOMİK KRİZLER, NEDENLERİ VE SONUÇLARI” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

— “2000 KASIM VE 2001 ŞUBAT KRİZLERİNİN TÜRKİYE’YE ETKİLERİ” metni için tıklayınız…

— “2008 KÜRESEL KRİZİ-TÜRKİYE’YE ETKİLERİ,ÇÖZÜM ÖNERİLERİ” metni için tıklayınız..

— “1929 DÜNYA EKONOMİK BUHRANI İLE 2008 KÜRESEL KRİZİNİN KARŞILAŞTIRILMASI” metni için tıklayınız…

28 ) “HALK BANKASI 2011 – 2012 YILLARI MÜLAKAT SORULARI, ADAYLARIN MÜLAKAT SÜREÇLERİ” ile ilgili bilgi edinmek için tıklayınız…

29 ) “HALK BANKASI MÜLAKATLARI İÇİN FAYDALI ‘HALK BANKASI GÜNLÜK EKONOMİ BÜLTENLERİ’ ” sayfası için tıklayınız…
( Günlük bültenlerden Türkiye ekonomisi, Avrupa ekonomisi ve dünya ekonomisi ile ilgili en son gelişmelere ulaşabilirsiniz. Size mülakatlarda gelebilecek güncel ekonomi ile ilgili sorulara bu şekilde hazırlanmanız faydalı olacaktır. )

30 ) “HALK BANKASI FİNANS SÖZLÜĞÜ”ne ulaşmak için tıklayınız…

31 ) — “ZİRAAT BANKASI 24 KASIM 2012 BANKO ASİSTANI SINAV SORULARI” için tıklayınız…
( Ziraat Bankası Banko Asistanı sınavına giren adayların aklında kalan sorular ve cevaplar )

— “ZİRAAT BANKASI 24 KASIM 2012 SERVİS GÖREVLİSİ SINAV SORULARI” için tıklayınız…
( Ziraat Bankası Servis Görevlisi sınavına giren adayların aklında kalan sorular ve cevaplar )

— “ZİRAAT BANKASI 24 KASIM 2012 UZMAN YRD. SINAV SORULARI” için tıklayınız…
( Ziraat Bankası Uzman Yrd. sınavına giren adayların aklında kalan sorular ve cevaplar )

— ZİRAAT BANKASI 17 KASIM 2012 İÇ KONTROLÖR YRD. SINAV SORULARI için tıklayınız..
( Ziraat Bankası İç Kontrolör Yrd. sınavına giren adayların aklında kalan sorular ve cevaplar)

— “ZİRAAT BANKASI 17 KASIM 2012 MÜFETTİŞ YRD. SINAV SORULARI” için tıklayınız…
( Ziraat Bankası Müfettiş Yrd. sınavına giren adayların aklında kalan sorular ve cevaplar )

32 ) “ZİRAAT BANKASI 2012 SINAVLARI İÇİN GÜNCEL EKONOMİ TEST KİTAPÇIĞI”na göz atmak için tıklayınız…

33 ) — “ZİRAAT BANKASI’NIN 2011 UZMAN YARDIMCILIĞI VE SERVİS GÖREVLİSİ SINAVLARI ÖNCESİ DAĞITTIĞI ÖRNEK SORULAR” için tıklayınız…
( Sayısal Yetenek, Sözel Yetenek, Güncel Ekonomi ve Finans, İktisat, Muhasebe, Hukuk, İşletme )

— “ZİRAAT BANKASI’NIN 2011 TARIMSAL MÜŞTERİLER SERVİS GÖREVLİSİ SINAVI ÖNCESİ DAĞITTIĞI ÖRNEK SORULAR” için tıklayınız…
( Sayısal Yetenek, Sözel Yetenek, Güncel Ekonomi ve Finans, Tarımsal Ekonomi )

— “ZİRAAT BANKASI MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI SINAV KİTAPÇIKLARI” için tıklayınız…
( Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, İktisat, Hukuk, Muhasebe )Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik