2013 SBS yeni sistemde neler değişti? Sınav olacak mı, kalktı mı?

sbs2013sbs de okul puanları etkili olacak mı, sbs de yeni sistem, sbs sınavı, sbs sınavında hangi derslerden sorumlu olunacak, sbs sistemi

2013′te uygulanacak SBS’de okul puanları her şeyi değiştirebilir. Yabancı dil testinin puan değeri arttırıldı, en değerli test yine Matematik.

Önceki yıllarda 6, 7 ve 8′inci sınıfta 3 kez yapılan SBS sistemi sona erdi. 2013 SBS’de sadece 8′inci sınıfta öğrenciler girecek. 2014 yılında ise SBS tamamen kaldırılıp, başka bir OGES sistemi oluşturulacaktır.Sistemde önemli değişiklikler var.Puan hesaplamasında kullanılan test ağırlık katsayıları ile puan hesaplama yöntemi tamamen değişecek. Yabancı dil testinin ağırlık katsayısı 1′den 2′ye yükseldi.

Yeni uygulamada okul puanlarının önemi ve ağırlığı çok artıyor.
Sınav soruları Görsel Sanatlar,Teknoloji ve Tasarım, Müzik ve Beden Eğitimi dışındaki zorunlu derslerden oluşuyor. Sınavda yer alacak testler, soru sayıları ve katsayıları çok önemli hale geldi.

Yine sınavsız bir sistem bizi beklemiyor görüldüğü gibi. 2013 te de sınavla karşı karşıya kalacak öğrencilerimiz. İçerik değişti ancak sonuç yine aynı. Sınava hazırlanmaya devam.Ancak buna ek olarak bir de okul puanı gelmiş. Sistemin ayrıntılı olarak anlatımı aşağıdadır.

2013 SBS nasıl yapılacak ?

 • Milli Eğitim Bakanlığı, üç yıla yayılan SBS uygulamasını değiştirmiş, sadece 8.sınıfın sonunda öğrencilere SBS uygulamaya ve öğrencileri bu şekilde ortaöğretime yerleştirmeye karar vermiştir.
 • 2011-2012 Öğretim yılında 8.sınıfta öğrenim gören öğrenciler, 3 yıla yayılan SBS sistemi ile ortaöğretime geçiş yapacaktır.
 • 2012-2013 öğretim yılı itibariyle, İlköğretim 8.sınıf öğrencileri TEK SINAV SBS uygulaması ile ortaöğretime geçiş yapacaktır.

SBS ile hangi tür okullara öğrenci alınacak ?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca uygulanacak yeni SEVİYE BELİRLEME SINAVI (SBS) neticesinde aşağıda yer alan okul türleri, açıkladıkları kontenjan sayısı kadar öğrenci alacaktır.

· FEN LİSELER
· SOSYAL BİLİMLER LİSELER
· ANADOLU LİSELERİ
· ANADOLU ÖĞRETMEN LİSELERİ
· ÖZEL OKULLARI
· ANADOLU MESLEK LİSELERİ

YENİ SİSTEM NELER GETİRİYOR?

· 2012-2013 öğretim yılından itibaren Ortaöğretime Yerleştirmede tek sınav uygulanacak.
· 8.sınıf sonunda yapılacak SBS’nin puanı 100-500 aralığı yerine 100-700 aralığında hesaplanacak.
· Şuanda uygulanan sistemde Yılsonu Başarı Puanları, Sınıf Puanlarının oluşumunda %25 civarında etkili oluyordu. OYP hesaplanırken, 6.sınıf Sınıf Puanının %25’i, 7.sınıf Sınıf Puanının %35’i, 8.sınıf Sınıf Puanının %40’ı alınıyordu. Yeni sistemde YBP’nın etkisi artıyor. 6-7 ve 8.sınıf sonunda hesaplanacak Yılsonu Başarı Puanlarının yarısı (%50) doğrudan OYP’ye eklenecek.
· YBP hesaplanmasında öğrencinin başarısı diğer öğrencilerle ilişkilendirilmeyecek; yani okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek.

YILSONU BAŞARI PUANI (YBP) Nasıl Hesaplanacak ?

 • Öğrencinin derslerden aldığı YILSONU NOTLARI, o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılacak ve AĞIRLIKLI YILSONU PUANLARI elde edilecek.
 • Ağırlıklı Yılsonu Puanının haftalık ders saati sayısına bölünmesiyle YILSONU BAŞARI PUANI hesaplanacak.
 • Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.
 • Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin YILSONU BAŞARI PUANI, sınıf tekrarı yapılan yıl esas alınarak belirlenecek.

SEVİYE BELİRLEME SINAVI(SBS) ne zaman ve nasıl yapılacak?

Her yıl Haziran ayında merkezi sistem ile yapılır. Sınavın amacı öğretim programındaki kazanımları esas alarak öğrencilerin seviyelerini belirlemektir.

Hangi konular yer alacak:

Seviye Belirleme Sınavında; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden soru sorulacaktır.

Müzik, Beden Eğitimi, Resim İş ve Seçmeli Derslerden soru sorulmayacaktır. Öğrencilere 100 soru sorulacak ve 120 dakika süre verilecektir.

ORTAÖĞRETİME YERLEŞTİRME PUANI (OYP) NASIL BULUNACAK?

SBS puanı 100-700 aralığında gelecek. Öğrencinin 100 üzerinden hesaplanmış 6-7 ve 8.sınıf Yılsonu Başarı Puanı , öğrencinin SBS puanı ile toplanacak ve 2’ye bölünecek.

Örnek OYP Hesaplama:

6.sınıf YBP: 94
7.sınıf YBP: 88
8.sınıf YBP: 92
SBS Puanı: 640
OYP = (94+88+92+640) / 2
OYP = 457

 

2013 SBS yeni sistemde neler değişti? Sınav olacak mı, kalktı mı?” için 101 yorum

 1. merve irem Yanıtla

  sadece 8.sınıfın yıl sonu başarı puanı mı geçicek ve öyle deilsede6-7-8 %şekllinde mi hesaaplanıcak ne saçma bişey bu öğrenci ya 6ve 7 sınıflarda başarısızsa

 2. leyla yılmaz Yanıtla

  bencede çok saçma bune ya eskisi gb. olsunn boşun boşunamı 6 ve 7. sınıfta sbsye girdik bide başka okullarda fazladan puan variliyor onlara bişey idyen yok oh ne ala memleket

 3. bilinmiyor Yanıtla

  sistemi değiştirince sanki ayrı bir şey oluyor.öğrenciler başından beri bir hazırlık yapıyor,sonra sistem değişti oh ne ala

 4. bilinmiyor Yanıtla

  öğrenrşı öğrenciler gerçekten de puan şişirilmesiyle karşı karşıya benimki tam tersi.benim bir öğretmenle sorunum vardı puanlara bir baktım utanmasa eksilere kadar gidecek.sonra öğrenci başarısız filan filan

 5. hayrettin Yanıtla

  bence yeni sistem çok saçma eskiden 500 puan güzeldi şimdi 700 olmuş bundan sonra öğrencilerin işi çok zor!!!

 6. ben Yanıtla

  bu yönetmeliği lütfen kaldırın hocalarımız kendileri sınav yapsınlar sadece siz yazılılara göre bizi liseye gönderi n

 7. ALİ Yanıtla

  ben geçen sene girdim hemsbs hem bursluluk 632 aldım çoooooooooooookmutluyum sizede tavsiyem gecelere kadarhatta sabaha kadar çalışın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.