2013 ÖSYM Üniversite Sınavı-Açık Uçlu Soru Sınav Sistemi nedir?soru örnekli anlatım

osymden_2014_sinav_takvimi_duyurusu_h156052013 ÖSYM üniversite sınavı nasıl olacak? Sınav kalkıyor mu? Sınavda yeni sistem nasıl?

ÖSYM , Londra’da Pearson Ölçme Merkezi’yle sınav sistemini geliştirmek üzere anlaştı. Buna göre artık ÖSYM sınavlarında açık uçlu sorular sorulacak, doğru şık yerine öğrencinin yorumlama bilgisi ölçülecek. Bu soru tipini bilmeyenler için açık uçlu soruların kesin bir yanıtı olmadığını söyleyebiliriz. Bu soru türü kişisel düşünce ve görüşlerin açığa çıkarılmasına yöneliktir.

Açık Uçlu Soru Ne Demektir?

Açık uçlu soru türü basitçe evet ya da hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik, yazılı soru tipidir. Açık uçlu soruda soruyu cevaplayanın duygu ve düşüncelerine (analiz, sentez, değerlendirme yetenekleri) ulaşılmak istenir. Açık uçlu sorular genellikle öğretmenler tarafından klasik sınavların son sorusu olarak sorulur. Çeşitli çoktan seçmeli testlerde de son sorular açık uçlu olarak yapılabilir. bkz. ÖSYM Sınavlarında Açık Uçlu Soru Sistemi

Açık Uçlu Soru sisteminin temel eksileri: cevaplamanın çok zaman alması ve öğrencinin aşırı detaya girmesidir.

Örnek Açık Uçlu Soru: İnsanoğlu elektrik üretiminde hangi yöntemi tercih etmelidir ? Neden ?

Yukarıdaki soru açık uçlu bir sorudur. Elektrik üretiminin bir çok yolu ve yöntemi vardır, (Termik santraller, Hidroelektrik santralleri, Nükleer santraller, Rüzgar santralleri, Voltaik paneller, Doğalgaz santralleri, Jeotermik santraller, Güneş Enerjisi) Öğrenci bunlardan bir kısmını nedensellik bağı içinde açıklayarak cevaplarsa yüksek puan alabilir.

Açık Uçlu Sınav Sisteminde Değerlendirme Nasıl Olacak?

Sistemde soru cevaplarını “Bilgi Analizi Teknolojileri” (KAT) adlı bir program değerlendirecek. Bu program klasik sınavlarda dil bilgisi, kelime kullanımı ve hatta eleştirel kalite kriterlerinde ölçüm yapabiliyor.

Açık Uçlu Soru sisteminin eksileri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri soruları cevaplamanın fazla zaman alacak olması ve öğrenciyi fazla detaya itmesi. Çok yönlü bir soru sorulduğunda öğrenci nerede duracağını bilmeyebilir. Bu nedenle ÖSYM sınav içinde tamamen açık uçlu sistem değil de son bir kaç soruyu açık uçlu sorabilir. Türkiye genelinde eğitimciler benzer nedenlerden bu sistemin doğru düzgün uygulanamayacağı görüşünde. Açık uçlu klasik sınav türü öğretim basamaklarındaki sınavlarında analiz sentez ve değerlendirme basamaklarını çok iyi bir biçimde ölçebilir ancak binlerce öğrencinin girdiği büyük sınavlarda bu sistem tıkanabilir.

ÖSYM bu klasik sınav türüyle eleştirel düşünceye ulaşmaktan ziyade merkezi sınavlardaki kopya iddialarının önüne geçmek istiyor.

Açık uçlu soru sisteminin önce yabancı dil sınavlarında uygulanması bekleniyor.

2013 ÖSYM Üniversite Sınavı-Açık Uçlu Soru Sınav Sistemi nedir?soru örnekli anlatım” için 2 yorum

  1. Berker D. Yanıtla

    1996 dogumluyum lise 3 ogrencisiyim. Seneye girecegim universite sinavinda bu sistemden mi degerlendirilecegim? Cevap verirseniz sevinirim, simdiden tesekkurler.

  2. Ufuk Y. Yanıtla

    Arkadaşlar sadece 6,7,8. sınıflar bunu görecek.! ben 6 ya geçtim ve bu biraz daha zorlayacak :/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.