Kategoriler
Eğitim

2013-2014 KYK burs miktarı ne kadar-bursu kazananların yapacağı işlemler-ilk burs ödemesi ne zaman?

KYK Başbakanlık Bursu Sonuçları Kyk Burs Sonuçları KYK burs ve kredi sonuçları  aralık ayı içerisinde açıklanacak. KYK Burs ve Kredi sonuçları ve işlemleri banka hesabı açma burs miktarı bilgileri..

2012 – 2013 eğitim öğretim yılında öğrenim kredisi ve burs için öğrencilere ayda 280 TL ödeme yapılacaktır. 2012 yılı 260 TL olan bu miktar bu yıl 280 TL’ye yükseltilmiştir.Aylıkbeslenme yardımını da 200 liraya çıkarıyoruz. Böyleceöğrencilerimizin eline aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz.

2013 Burslarına % 8 Zam Yapıldı

2013 burs ve kredilere yüzde 8 artış yapıyoruz. 1 Ocak 2013′ten itibaren üniversite öğrencilerine aylık 280 lira ödeme yapıyoruz. Aylık beslenme yardımını da 200 liraya çıkarıyoruz. Böylece öğrencilerimizin eline aylık 480 lira geçmesini sağlıyoruz.Yüksek lisans öğrencilerin burs ve kredi miktarını da 560 liraya yükseltiyoruz. Doktora öğrencisinin burs ve kredi oranını ise 840 liraya çıkarıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”

2013 kyk burs başvuru ve sonuçları kyk.gov.tr Aralık ayının ilk haftasında açıklanacaktır. Aralık ayında açıklanan sonuçlara göre öğrenim kredisi ya da bursa alma hakkı kazanan öğrencilere ilk ödemeleri 7 Ocak 2014 tarihinde yapılacaktır.

Üniversite kayıtlarının başlamasının ardından gençler kazandıkları yüksek öğretim programlarına kayıtlarını yaptırmaya başladılar. Kayıt yaptırıp üniversiteli olan çiçeği burnunda üniversiteliler ise şimdi yeni hayat şartlarına uyum sağlamaya çalışıyor. Herhangi bir kurumdan burs talebinde bulunan öğrenciler, burs sonuçlarının ne zaman açıklanacağı konusunda merak içinde. Mersinim net başarılar diler! Peki Kredi ve Yurtlar Kurumu burs sonuçlarını ne zaman açıklayacak? KYK Burs Sonuçları ÖSYM tarafından herhangi bir yüksek öğretim programına kaydolan adaylardan öğrenim kredisi ya da burs başvurusunda bulunanlar için sonuçlar kasım ayı sonu ya da aralık ayının ilk haftasında açıklanacaktır.

Kyk burs sonuçları hakkında yapılan bu açıklamalar doğrultusunda kyk burs sonuçlarının 2-9 Aralık 2013 tarihleri arasında kyk.gov.tr adresi üzerinde kyk burssonuçları linki üzerinden sorgulaması yapılabilecek.

KYK Burs Sonuçları sonrası yapılacak işlemlerKyk burs sonuçları Öğrenciler Taahhüt Senetlerini artık noter tarafındna tasdik edilmesine gerek kalmayacak; Kyk bölgeve/veya yurt müdürlüklerine elden teslim edecek.

Başbakanlık Burs Merkezi
Adres :Karanfil Sokak No 67 Bakanlıklar / ANKARA(Telefon :0312 424 09 47 (3 Hat)
E-mail :sydtfburs@basbakanlik.gov.tr burs@basbakanlik.gov.tr

KYK BURS ve Öğrenim kredisi İçin Banka Hesabı Açma

2013-2014 Eğitim ve öğretim yılında kyk bursu veya kyk öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrencilerin alacakları burs veya kredi tutarının il taksiti 2014 ocak ayında ziraat bankasında açılan hesaplara yatırılacaktır.Kyk buru veya kyk öğrenim kredisi başvurusu kabul edilen ve kyk tarafından kredi veya bursu onaylanan üniversite öğrencileri T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

TC Ziraat Bankası Gençkart olarak bilinen banka kartını üniversite öğrencilerinin kullanımına sunmuş bulunmaktadır.
Gençkart hakkkında Genel Bilgiler
Lisans (Eğitim süresi en az 4 yıl olmalı), yüksek lisans, doktora öğrencisi veya Türk Silahlı Kuvvetleri ile Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında (Eğitim süresi en az 2 yıl olmalı) eğitim gören öğrenciyseniz hemen bir Ziraat Genç Kart alın, size özel Ziraat Gençlik Paketi ile öğrenciliğin tadını çıkarın.

Özellikleri
Ziraat Gençlik Paketine sahip olan müşterilere sağlanan avantajlar;
5 yıl kart ücreti alınmamaktadır.
5 yıl boyunca indirimli kredi kartı faiz oranı uygulanmaktadır.
İlgili vadesiz hesap için hesap işletim ücreti alınmamaktadır.
5 yıl boyunca vadesiz TL hesabına yapılan havalelere ücret alınmamaktadır.(Hesaptan hesaba, yılda en fazla 8 adet işlemde, işlem başına 1.000.-TL’ye kadar olan tutar için)
Maximum Temassız özelliğe sahip olan Ziraat Genç Kart ile taksitli alışveriş yapabilir, maxipuan biriktirebilir ve temassız kartın kullanım rahatlığıyla tanışabilirsiniz.
Ziraat Genç Kart;
Kredi Yurtlar Kurumundan burs / kredi alan veya Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilere (Eğitim süresi en az 2 yıl olmalı) kefilsiz verilmektedir.

Lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 800 TL, doktora öğrencilerine 950 TL limit tahsis edilmektedir.

Ziraat Gençlik Paketine sahip olmak isteyen öğrencilerin;
36 yaşından küçük olması
Ziraat Genç Kartlarının olması (Ziraat Maximum-Temassız ya da Ziraat Maximum-Temassız)
Ziraat Genç Kartının en az bir kere kullanması (En az bir nakit çekim veya alışveriş işlemi gerçekleştirilmiş olmalıdır)
Kredi kartı hesap özetinin sadece e-posta ile gönderilmesi
Vadesiz hesabının bulunması
Banka kartının bulunması
İnternet Şubesi müşterisi olması gerekmektedir.

2014 Kyk Bursu ve Öğrenim Kredisi Bankaya Ne Zaman Yatar

2013 yılında üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerden kyk kredisine veya kyk öğrenim kredisine başvuranlardan kredi almaya hak kazanalardan kyk burs alacaklar (başbakanlık bursu,devlet bursu,geri ödemesiz burs,karşılıksız burs olarakta bilinmektedir) ile kyk öğrenim kredisi alacak olan öğrenciler(öğrenim kredisi,geri ödemeli kredi yurtkur kredisi olarakta bilinen) Ziraat bankasında adlarına açmış oldukları hesaplara Öğrenciler 7 ocak 2014’te Başlamak Üzere her ayın 7’sinde kyk burs ve kyk öğrenim kredilerini alabileceklerdir. KYK Genel müdürlüğü tarafından aksine bir duyuru olmaması ve yeni bir düzenlemeye gidilmemesi halinde geçen yıl olduğu gibi kyk burs ve kyk öğrenim kredisi alacak öğrenciler 7 ocak 2014 tarihinden sonra her ayın 7’sinde burs veya kredilerini alabilecektir.

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

2014 KYK Burs ve Kredi Kazanan Öğrencilerin Yapması gereken İşlemler.

2013-2014 Eğitim Öğretim yılında bir yüksek öğrenim programını kazanarak üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler kayıt dönemlerinde kyk burs,kyk öğrenim kredisi ve kyk katkı kredisine başvuruda bulunmuş olup açıklana sonuçlar ile burs,öğrenim kredisi ve katkı kredisi kazanan öğrencilerin bundan sonra yapacağı işlemler sırasıyla.-KYK Burs ve öğrenim kredisi alan öğrencilerden öncelik belgesi isteyeceğinden öncelik belgesini hazırlayınız.(öncelik belgesinin aşağıda açıklaması vardır)

-Özürlü öğrenciler Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)

-Yetiştirme Yurdu Öğrencilerinden Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)

-Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)

-Terörle mücadele nedeniyle 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)

-Milli sporculardan Milli olmuş Amatör sporcular (Burs için, T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

Yukarıdaki belgeleri Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Burs ve kredileri onaylanan öğrencilerden Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

KURUMDAN İLK DEFA BURS / ÖĞRENİM KREDİSİ ALMAK İÇİN MÜRACAATTA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİN YAPACAKLARI İŞ VE İŞLEMLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Üniversiteye ilk defa kayıt yaptıran öğrencilerin burs/öğrenim kredisi müracaatları, ÖSYM sonuçları açıklandıktan sonra Kurumun www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.Ara sınıf, ön kayıt, özel yetenek, master-doktora öğrencilerinin müracaatları da www.kyk.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir.Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak,yapılmaktadır.İstenilen belgeler öğrencilerin öğretim kurumlarında ve Kurumun www.kyk.gov.tr adresinde ilan edilmekte, Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin ise adreslerine duyuru yapılmaktadır.

Öncelik Belgeleri

• Şehit veya gazi çocuğu ile 5510 Sayılı Kanun hükümleri gereğince; malullük, vazife malullüğü veya harp malullüğü aylığı alanların çocukları ile vazife malullüğü aylığı bağlanması gerekirken ölenlerin çocukları (Burs için Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak belge)
• Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %40’ın üzerinde olduğu tespit edilen özürlü öğrenciler (Burs için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınacak rapor)
• Lise ve dengi öğrenimlerini yetiştirme yurtlarında tamamlayanlar (Burs için T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumundan alınacak belge)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Burs için Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrenciler ve ölenlerin çocukları (Burs için Valilikten alınacak belge)
• Milli olmuş Amatör sporcular (Burs için, T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs/ kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

Öğrencilerin müracaat etmiş olmaları kendilerine mutlaka burs veya kredi tahsis edileceği anlamına gelmemektedir. Değerlendirme sonucunda burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinde ilan edilerek, kazanan öğrencilerden senet yaptırmaları istenecektir.

En az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalışanlara ilgili mevzuat gereği burs veya öğrenim kredisi verilmediğinden, kendilerine burs veya kredi tahsis edilmiş olsa dahi senetlerini yaptırmayacaklardır.

Kendilerine burs veya öğrenim kredisi tahsis edilen öğrenciler bulundukları yerlerdeki herhangi bir notere müracaat etmeleri durumunda Burs/Kredi Taahhüt Senetleri noterce internet ortamında alınarak, tanzim ve tasdik edilecektir. Noterce tanzim ve tasdik edilmiş olan bahse konu senetler öğrenciler tarafından belirlenen süre içerisinde bulundukları yerlerdeki Kurumun Bölge ve/veya Yurt Müdürlüklerine elden teslim edilecek, Bölge ve Yurt Müdürlüğü bulunmayan yerlerde ise Kurumun “Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA ” adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile gönderilecektir.

Burs-Kredi Taahhüt Senedini noterde tanzim ve tasdik ettirmeyenler ile belirlenen süreye kadar Kuruma vermeyenlere burs veya öğrenim kredi verilmeyecek olup, ayrıca bildirim yapılmayacaktır.

18 yaşından küçük olanlar Burs-Kredi Taahhüt Senetlerini noterden velileri ile birlikte imzalayacaklardır. 18 yaşından büyük olanlar ise kendileri imzalayacaklardır.

Kuruma gönderilen Burs-Kredi Taahhüt Senetleri incelenerek, eksiklik veya yanlışlık görülmediği takdirde öğrencilerin burs veya öğrenim kredileri ilgili banka şubelerine gönderilecektir. Burs veya öğrenim kredi almaya hak kazanan öğrenciler Kurumun www.kyk.gov.tr internet adresinde ilan edilecektir.

Tarafına burs veya öğrenim kredisi ödemesi yapılacak öğrenciler; ilgili T.C. Ziraat bankası şubesine müracaat edecek ve adına düzenlenmiş olan BANKKART’ını alarak (daha sonrada gönderilebilir) burs yada öğrenim kredisini T.C. Ziraat Bankası ATM’lerinden süre tahdidi olmaksızın istedikleri zaman, ATM’lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden masraf ödemeden tahsil edebileceklerdir.

Burs veya öğrenim kredisi ödemeleri, öğrencilere her yılın Ocak ayından başlamak üzere her ayın 7 sinde aylık olarak yapılacaktır.

kaynak: www.kykburs.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.