Tahliyeler yeniden başlayabilir

Halep’te mahsur kalan sivillerin tahliyesi için verilen uğraşlar, Şiilerin yaşadığı Foa bölgesinde otobüslerin yakılması üzerine bir kez daha durduruldu. Ancak yapılan görüşmeler neticesinde her iki bölgede de herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması durumunda tahliyelerin gece yapılabileceği öğrenildi.
Uzun süredir Halep’teki savaşın ortasında kalan sivillerin tahliyesi için verilen uğraşlar, Şiilerin yaşadığı Foa bölgesinde otobüslerin yakılması üzerine bir kez daha durduruldu. Her iki bölgede de sivillerin tahliyesi için Halep, Foa ve Keferya’ya eş zamanlı otobüsler gönderildi. Bu sırada hazırlıklarını tamamlayan İHH Yardım Vakfı ise Halep’teki sivillerin getirileceği noktada bekleyişe geçti. Ancak tahliyelerin gerçekleşeceği sırada Şiilerin yaşadığı Foa bölgesine giden otobüslerin yakıldığı haberi geldi. Gelen bu haber üzerine tahliyeler durdurulurken taraflar arasında da gerginlik yaşandı. Sivillerin beklendiği Han El Asser bölgesinden silah sesleri duyuldu.
Ancak taraflar arasında sürdürülen görüşmelerin sonunda Foa bölgesinde yakılan otobüslerin yerine yenileri talep edildi. Karşılıklı olarak Halep ve Foa bölgesinde ilk etapta birer otobüsün doldurularak tahliye edilmesine karar verildi. Bu tahliyelerde bir sorun yaşanmaması durumunda ise gecenin ilerleyen saatlerinde tahliyelerin sürdürüleceği bilgisine ulaşıldı.
Foa bölgesinde otobüslerin kimler tarafından yakıldığı bilinmiyor. Ancak gelen ilk bilgilere göre otobüslerin, tahliyelerin provoke edilmesi amacıyla Foa bölgesindeki DEAŞ’ın gizli hücreleri tarafından yakılmış olabileceği iddia ediliyor.
(Mehmet Altunışık / İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.