Paris saldırıları Vatikan’ı da etkiledi

Paris saldırıları sonrasında dün Papa tarafından Vatikan’da yönetilen halka açık ilk genel oturuma katılım yarı yarıya azaldı.

San Pietro Bazilika’sının çevresinde özel önlemler alındı, meydana girenler tek tek kontrol edildi. Hemen her oturumda San Pietro Meydanı dolarken dünkü oturumda katılım her zamankinin aksine düşük kaldı. Oturuma yaklaşık 20 bin kişi katıldığı belirtildi, meydanın yarı yarıya boş olduğu görüldü.

Papa Francis oturumda “Kilise zırhla korunmasın lütfen, kapılar açık kalsın” çağrısında bulundu. Papa “Kilise Tanrı’nın evinin kapısıdır. Kapıları kapatılmış bir Kilise kendini kapatmış bir aile gibidir, İncil’e hakarettir” ifadesinde bulundu.

GÖZLER 13 MART VE 8 ARALIK’TA

Papa Francis tarafından 13 Mart 2015’te ilan edilen ve 8 Aralık’ta başlayacak Olağanüstü Rahmet Jübilesi’ne az bir zaman kala bu etkinlik için nasıl bir güvenlik önlemi alınacağı merak ediliyor. Paris saldırıları üzerine alarm seviyesinin arttırıldığı İtalya’da San Pietro Meydan’ı ülkenin en hassas yerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Yoğun katılımın olması beklenen etkinlik için yüksek güvenlik önlemleri alınması düşünülüyor.

Katolik Hıristiyan dininde Jubile’ler 25 veya 50 yıllık periyotlarla belirleniyor. Bu Jubile diğerleri gibi uzun süre önceden belirlenmediği için ’Olağanüstü’ olarak nitelendiriliyor. En son Jubile 2000 yılında Papa II. Jean Paul tarafından ilan edilmişti.

Jubile tarih boyunca belirlenen 27. “Kutsal Yıl”a tekabül ediyor. Olağanüstü Rahmet Jübilesi 20 Kasım 2016’da sona erecek .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.