Ebola Virüsü Patlak Verdi – Gine’de ölü Sayısı 100’ü Geçti

Ebola nedeni ile ölenlerin sayısını Gine’de 101 Liberya’da ise 10 kişi olarak açıklayan WHO, Gine’de ortaya çıkan Ebola virüsü ile ilgili gelişmeleri şu ana kadar ortaya çıkan en ciddi vakalardan biri olarak nitelendirirken bunu frenlemenin 4 ay sürebileceğini ifade etti.

Ebola virüsü yakın temas ile bulaşan ve bulaştığı kişilerin % 25 ile % 90’nını öldüren bir virüs olarak ifade ediliyor.  Bir çok batı Afrika ülkesi arasında çok kolay geçilebilen sınırların olması ve insanların sıklıkla ülkeler arasında seyahat ediyor olmasıda hastalığın yayılma riskini arttıran bir neden olarak ortaya çıkıyor.

İlk vakanın ortaya çıktığı Güney Gine salgının merkezi olarak görülmekle birlikte devam eden coğrafik yayılma salgının kontrol altına almasını güçleştiriyor. Uzmanlar daha önceki salgınların daha küçük alanlarda etkili olduğuna dikkati çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü 20 si başkent Conakry’da olmak üzere Gine’de toplam 157 şüpheli vaka tespit edildiğini, bu vakalardan % 67 sinin Ebola olarak teyit edildiğini, komşu ülke Liberya’da ise tespit edilen vaka sayısının 20 olduğunu,  Mali’de bu sayının 9 olduğu ancak yapılan testler sonucunda iki kişinin Ebola olmadığının anlaşıldığı belirtildi.

Malide salgın nedeni ile alarm seviyesi üst seviyeye çekilirken Sudi Arabistan Mali, Gine ve Liberya gibi ülkelerden haç ziyaretleri için yapılan vize başvurularını durdurduğunu açıkladı.

Bilinen bir tedavi ve aşısı olmayan, çoğunlukla tropikal sıcak bölgelerde görünen Ebola virüsü kanamalı ateş ile birlikte adale ağrısı, güçsüzlük, kusma, ishal, organ yetmezlikleri ve durdurulamayan kanamalara neden oluyor.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-africa-26941698

Çeviri: Serkan Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.