ABD şimdi daha da karışacak

ABD’de Ferguson olaylarıyla ilgili protestolar devam ederken, bir siyahi vatandaşın daha ölümü gündeme bomba gibi düştü.
Geçtiğimiz günlerde kaçak sigara sattığından şüphelenilen ve polis tarafından gözaltına alındığı sırada hayatını kaybeden siyahi genç Eric Garner, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti. Olaylar sırasında Daniel Pantaleo isimli bir polis memuru, Garner’ın üzerine çullanarak boğazını sıkmış, siyahi genç Garner, hayatını kaybetmişti.
Olayın ardından görülen davada kararını açıklayan mahkeme, delil yetersizliğini gerekçe göstererek polis memuru hakkında takipsizlik kararı verdi. Polis memuru Pantaleo ise açıklamasında Garner’ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu bildirerek, “Garner’in ciddi bir durumda olduğunu düşünmedim” dedi. Görgü tanıkları ise, arbede sırasında Garner’ın son sözlerinin “nefes alamıyorum” olduğunu kaydetti.
ABD’de yaşanan Ferguson Olayları sırasında polis memuru Darren Wilson, 18 yaşındaki Michael Brown’un kafasına iki kez ateş ederek ölümüne neden olmuştu. Olayın ardından görülmeye başlanan davada, Amerikan jürisi polis memurunun suçsuz olduğu kararına varmıştı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.