Standard & Poor’s dan Türkiye için Olumlu Açıklamalar

Standard & Poor’s’un, Türk şirketleri ile ilgili son değerlendirmelerini içeren raporunda Blue Chip Türk şirketlerinin geçmiş dönemlerde politik ve ekonomik belirsizliklerin üstesinden geldiğine değinilirken, geçmişteki bu tecrübenin Türkiye’deki mevcut durumda da şirketlere donanım sağladığı belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi; “2014 ve 2015 yılları için, dış taleplerin yeniden dengelenmesi ile birlikte, pozitif olsa bile nispeten düşük bir büyüme öngörülmektedir. Yüksek frekanslı ölçümler; yılın ilk çeyreğinde tüketimde zayıflama ve özel sektörde yatırım aksiyonlarını gösterse de, 2014 için gerçek GSYH büyümesi beklentimiz olan yüzde 2,4 seviyesindedir ve 2015 için de beklentiler bu rakama yakınlık göstermektedir”.

Standard & Poor’s Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Zeynep Holmes raporla ilgili olarak değerlendirilen çoğu şirketin Lira devalüasyonuna kendilerini hazırladıklarına ve ekonomik belirsizlikler karşısında tedbirli olduklarına dikkat çekerek, “Şirketler iç risklere karşı koyabilmek için faaliyetlerini çeşitlendiriyorlar.” dedi.

(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.