Önce beraat sonra müebbet aldı

Bursa’nın Mudanya ilçesinde, otomobili uçuruma sürerek eşinin ölümüne sebep olduğu iddia edilen sanık, beraat kararının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Olay, 2009 yılı Kasım ayında Mudanya’da meydana geldi. CHP eski il başkanı olan babası Hakan Aşlar’a ait eczanede çalışan B. A., 8 aylık çocukları Hakan’ı, babasının Bademli semtindeki evine bırakıp, eşi Esra ile birlikte balık yemek için Mudanya’nın Zeytinbağı Beldesine gitmek üzere yola çıktı. 16 HA 614 plakalı otomobil, iddiaya göre B.A.’ın direksiyonu kırması sonucu uçuruma yuvarlandı. Kazada hurdaya dönen araçta B.A. yaralandı, eşi Esra Aşlar ise hayatını kaybetti.
Kaldırıldığı Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde verdiği ifadede, yolda tartıştığı eşine sinirlenip birlikte ölmek için otomobili uçuruma yuvarladığını iddia eden B.A, hastanede süren tedavisinin ardından sevk edildiği adli makamlarca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Bursa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’yakın akrabayı öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenen B.A’ya mahkeme heyeti, 12 Aralık 2011 tarihinde beraatine hükmetti.
Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 1. Ceza Dairesi, 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin beraat kararını bozarak, sanığın ’kasten adam öldürmek’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Tekrar yargılanan sanık B.A.’ya mahkeme bu kez, “kasten adam öldürmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.
Karar duruşmasına katılmayan sanık B.A. bir hafta sonra ruh sağlığı için tedavi gördüğü özel klinikten çıkıp, adliyeye gelerek teslim oldu. Tutuklanan B.A. cezaevinden ruh sağlığı ile ilgili tedavi için İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderildi. B.A.’nın ne kadar burada kalacağı ise tedavi sürecine bağlı olduğu kaydedildi.
Bu arada kararı temyize götüren sanık Avukatı Şerafettin Yavuz, oy çokluğuyla tutuklanan müvekkilinin tahliyesi için bir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığı müracaat sonuçlanmadı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.