Denizdeki ölüme ceza çıkmadı

Yalova’nın Armutlu ilçesinde batan kuru yük gemisindeki 5 kişinin ölümüne sebep oldukları iddia edilen yabancı uyruklu 5 sanığın yargılandı dava 8 yıl sonra karara bağlandı.
Yardım zorunluluğunu yerine getirmeyen sanıklara 1’er yıl 11’er ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, ardından hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” suçlarından toplam 18’er yıla kadar hapisleri istenen tutuksuz sanıklar Ukraynalı A.S. (51), İranlı M.A. (50), N.A. (44), Pakistanlı S.M.H.A. (39) ve Filipinli F.S.D.R. (39) karar duruşmasına katılmadı. 15 Nisan 2006 tarihinde sevk ve idaresinde oldukları ‘İran Madani’ isimli gemi ile Armutlu Bozburun açıklarında ‘Hacı İbrahim’ adlı Türk gemisine çarparak batan gemideki Mehmet Çelik, Ömer Türkay, Yakup Saygan Mustafa Çürük ve Cafer Bayrak’ın ölümüne sebep olmakla suçlanan sanıkların yıllardır süren yargılaması sona erdi.

“HAYATINI KAYBEDEN 5 KİŞİNİN CESEDİNE HALEN ULAŞILAMAMIŞTIR”
Sanık avukatları adına duruşmaya Avukat Şevki Lülecioğlu ile Burçe Çangır katıldı. Portekiz’den yola çıkan ‘Sandy Cape’ isimli römorkör gemisi ile yedeğinde bulunan İran bayraklı ‘İran Madani’ isimli geminin sevk ve idaresinde olan müvekkillerinin, bilirkişi raporlarına göre de kazanın meydana gelmesinde hiçbir kusurlarının olmadığını ifade eden Avukat Lülecioğlu, “Bilirkişi heyeti, kazanın ardından hazırladığı raporunda müvekkillerimize yüzde 5 kusur atfetmiştir. Bu kusur oranı da kazanın olması ile ilgili değil, kazadan sonra yardım hükümlerini yerine getirmediği gerekçesiyle verilmiştir. Kazanın ‘denize sal atmadı, bayrağı yoktu, yardım etmekte geciktiler’ gibi bahanelerle sanıklar suçlanmaktadır. Kazanan ardından batan Hacı İbrahim gemisindeki denize atlayan diğer mürettebat kurtarılmış, hayatını kaybeden 5 kişinin ise halen cesedine bile ulaşılamamıştır. Sanıkların kazanın oluşumunda hiçbir kusuru yoktur. Üzerine düşen yardım görevini de yerine getirmiş ellerinden geleni yapmışlardır” dedi.

SANIK AVUKATI BERAAT TALEBİNDE BULUNDU
Sanıkların diğer avukatı Çangır ise, bilirkişi tarafından verilen yüzde 5 kusur oranını da kabul etmediklerini çünkü müvekkillerinin üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirdiğini söyledi. Geminin batmasında sanıkların hiçbir suçunun olmadığını ifade eden Avukat Çangır, suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek tüm sanıkların beraatine karar verilmesini talep etti.
Mahkeme kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, tüm sanıkların yardım zorunluluğunu yerine getirmeyerek kerhen kusurlu olduklarına hükmetti. Sanıklara önce 2’şer yıl 4’er ay hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti daha sonra bu cezası sanıkların duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak 1’er yıl 11’er aya indirdi. Ardından da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasında karar kılındı. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması, “5 yıl boyunca suç işlemediği takdirde cezanın düşmesi” anlamına geliyor
Ayrıca mahkeme, haklarında “trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokmak” suçundan da dava açılan tüm sanıkların ayrı ayrı beraatine hükmetti.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.