Değeri tam 200 bin lira !

Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye kaçak yollarla yaklaşık 200 bin TL değerinde deri çanta ve ayakkabı sokmak isteyen Endonezya uyruklu şahıs yakalandı.
Olay, Atatürk Havalimanı’nda meydana geldi. Edinilen bilgilere, Katar hava yollarına ait bir uçakla Endonezya-Bali aktarmalı olarak İstanbul’a gelen Endonezya uyruklu L.P.D.A’nın şüpheli davranışları polisin dikkatini çekti. Bunun üzerine Atatürk Havalimanı Gümrük Müdürlüğü ekipleri, şahsın valizlerinde arama yaptı. Yapılan aramada piyasa değeri yaklaşık 200 bin TL olan piton derisinden yapılmış 118 adet çanta, ayı ve bizon kürkünden yapılmış çok sayıda çizme ele geçirildi. Ele geçirilen ürünler, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne (DKMP) teslim edildi.
Yılbaşının gelmesiyle hediye kaçakçılığının arttığını belirten İstanbul DKMP Şube Müdürü Nevzat Alğan, “Usulsüz olarak yurtdışından ülkemize sokulmaya çalışılan bu derilere el koymaya yetkimiz var. Bunlar bizon ve piton derisinden yapılan, ülkemize kaçak yollarla sokulup satışı yapılan çanta ve çizmelerdir. Bunların tanesinin tahmini bedeli bin 500 TL kadardır. Bizim şahsa yaptığımız ceza yaklaşık 60 bin TL civarındadır. Yılbaşı nedeniyle hediyelik eşya siparişlerinin olduğu bir dönemde yapıldığı tahmin edilmektedir. Bizim amacımız ülkemize bu tip deriler girdiği zaman CITES belgesi alması gerekiyor. CITES belgesi de uluslararası bir sözleşmedir. Bu nedenle bu çalışmalarımızı hızlandırdık. Özellikle yılbaşı nedeniyle kontrol ve denetimlerimizi artırdık” şeklinde konuştu.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.