Kategoriler
3.SAYFA

Ada’da görüşme maratonu yeniden başlıyor

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Görüşme süreci yeniden başlıyor, o çerçevede Eide ile süreci ileriye nasıl taşıyabileceğimizin ilk temasını gerçekleştirmiş olduk” dedi.
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ayrı ayrı olacak basın mensuplarına açıklamada bulundu. Cumhurbaşkanı Akıncı, yaklaşık 1 saat 15 dakika süren görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, görüşme sürecinin yeniden başlayacağına işaret ederek, Eide ile bu süreci nasıl ileri götürebileceklerini ele aldıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, görüşme sürecinin yeniden başladığını belirterek “O çerçevede Eide ile süreci ileriye nasıl taşıyabileceğimizin ilk temasını gerçekleştirmiş olduk” dedi. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile 11 Mayıs’ta akşam yemeğinde bir araya geleceklerini anımsatan Akıncı, “Orada da görüşmeyi yaptıktan sonra normal süreç başlayacak” diye konuştu. Kıbrıs sorununun çözümü için ortada önemli bir fırsatın bulunduğunu, 10 yıl önce kaçırılan fırsatın yeniden doğduğunu kaydeden Akıncı, kendisinin Cumhurbaşkanı seçilmesiyle olumlu bir hava oluştuğunu gözlemlediğini söyledi. İki tarafın ortaya irade ve kararlılık koyması gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, “1968’den beri süren bir süreci olumlu bir çerçevede sonlandırmanın zamanı geldi” dedi.
Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar’ın geçmişte çok acı çektiğini, yeni kuşakların ise adanın nimetlerini paylaşmasını görmek istediğini kaydeden Akıncı, “Bunu bir temenniden öteye çıkaralım, ete kemiğe büründürelim, bunu bir çözümle taçlandıralım, bu hedef yönünde çalışacağım. İnanıyorum ki Anastasiadis de aynı kararlılığı gösterir” diye konuştu.
Ankara ziyaretinin 11 Mayıs’ta başlayan hafta içerisinde gerçekleşebileceği açıklamasına da değinen Cumhurbaşkanı Akıncı, Dışişleri Bakanı ve Müzakereci Özdil Nami’nin programını değişmesiyle birlikte, Ankara’ya ziyaretini 6 Mayıs Çarşamba günübirlik yapacağını belirtti. Akıncı, yeni süreçte yürütülecek çalışmalar anlamında Türkiye Cumhuriyeti yetkilileriyle görüşmenin yararlı olacağını söyledi.

“ANASTASİADİS ÇÖZÜMÜN GEREKLİ OLDUĞUNU GÖRMELİ”
Cumhurbaşkanı Akıncı, Eide ile 8 Mayıs’ta yeniden görüşeceğini de ifade etti. Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in de çözüme ihtiyaç olduğu vizyonunu paylaştığını ümit ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, sorunun çözülememesi halinde gelecek nesillerin sorunu çözmesinin daha da güçleşeceğini belirtti. Kapalı Maraş’ın, Gazimağusa Limanı’nın uluslararası ticarete ve Ercan Havalimanının uluslararası uçuşlara açılması konusuyla ilgili olarak Akıncı, Eide ile görüşmede bu konunun tartışılmadığını ancak Kıbrıs Türk halkı ile paylaştığı vizyonunun halen arkasında olduğunu söyledi. Tüm uğraşlarını güven artırıcı önlemlere adayıp kapsamlı çözümü geride bırakacak bir uğraş içerisine girmeyeceklerini kaydeden Akıncı, “Tüm güven artırıcı önlemler, bu da dahil, kapsamlı bir çözüm yönünde tetikleyici bir element gibi görülmeli. Liderlerin her şeyden önce bir araya gelip tüm konuları görüşmesi gerekir. Her şeyden önce aynı vizyonu paylaşıp paylaşmadıklarının görülmesi lazım” dedi.
Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı döneminde Lefkoşa Rum Belediyesi ile yaptığı ortak çalışmalara işaret eden Akıncı, “Temel başlangıç noktası ortak ihtiyaçlardır. Bu noktadan başlayabiliriz. Aynı prensip Kıbrıs sorunu için de geçerlidir. Ortak ihtiyaçları iki taraf da hissetmeli” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Akıncı, bir Rum gazetecinin “Cumhurbaşkanı seçilmeden önceki Akıncı, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra aynı Akıncı olacak mı?” sorusuna “Karakterimle ilgili bir şey de, çok kolay değişmememdir” diye yanıt verdi.

“TARİH 11 MAYIS’TA AÇIKLANABİLİR”
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise, görüşme sonrasında basına yaptığı açıklamada, “Karşımızda son on yıl içerisinde en iyi fırsat bulunuyor” dedi. Yeniden başlayacak olan sürecin bir çözümle sonuçlanacağı yönünde olumlu bir hava bulunduğunu kaydeden Eide, Akıncı ile görüşmelerinin çok yapıcı geçtiğini kaydetti. Yarın sabah Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüşeceğini ve bu görüşmede sürecin nasıl ileriye götürülebileceğini ele alacaklarını ifade eden Eide, Akıncı ile Anastaisadis arasında 11 Mayıs’ta yer alacak olan yemekte sürecin ne yön alacağını da açıklayacaklarını ifade etti. Eide, “Sürecin başlayacağı çok net, çok yapıcı bir ortamda da başlayacağını düşünüyorum” dedi. “Müzakerelerin başlayacağı tarihin 11 Mayıs’ta açıklanacağını söyleyebilir miyiz?” sorusuna karşılık Eide, bunun iki liderin kararı olacağını, konunun yemeğe kadar olan zamanda da görüşüleceğini, tarihin de iki liderin bir araya geldiğinde açıklanacağını söyledi.
Yeni prosedürün görüşmede ele alındığını ifade eden Eide, Anastasiadis ile yapacağı görüşmenin ardından bu konunun netlik kazanacağını söyledi. Yeni başlayacak süreçte yakın bir çalışma içerisine girmeye hazır olan iki lider bulunduğunu belirten Eide, liderlerin ne kadar sıklıkta görüşeceği konusunda ancak Anastasiadis ile görüşmesinden sonra yorum yapabileceğini ifade etti.
Eide, yeni başlayacak sürecin Türkiye tarafından da değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu, sorunun çözümünün Türkiye’nin de çıkarına olduğunu Ankara’nın da gördüğünü kaydetti. Eide, “BM’nin Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye ile oluşacak federal Kıbrıs arasında ayrıcalıklı bir ilişki düşünüp düşünmediği” sorusuna ise, BM’nin süreci her yönü ile değerlendirdiğini kaydetti, konunun sadece BM’yi ilgilendiren bir konu olmadığını, düşüncelerini ilgili taraflarla da görüşeceklerini kaydetti.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.