Kategoriler
3.SAYFA

’20 bin lira kazandınız’ diyerek 500 bin lira aldılar

Adana’da bir kişi ’kampanyadan 20 bin lira kazandınız, almak için bin 500 lira yatırmanız gerekiyor’ denilerek dolandırıldı.
Edinilen bilgiye göre, olay, Çukrova ilçesine bağlı Yurt Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya göre, Mersin’de ikamet eden Ömer Faruk Güngör’ün (53) cep telefonuna “Değerli abonemiz, Pepsi Yaşatır Seni kampanyasından 20 bin liralık hediye kazandınız. Bu ödülü almak için bu hesaba bin 500 lira para yatırmanız gerekiyor” yazılı SMS geldi. Güngör 20 bin liralık hediyeyi almak için verilen hesap numarasına bin 500 lira para yatırdı. Para yatırdıktan bir süre sonra ise Güngör dolandırıldığını anlayarak polise başvurdu. Bu arada para yatırdığı hesaba de bloke konuldu. Ancak paranın 870 lirası çekilmişti. Mersin polisi yaptığı incelemede hesabın Adana’da bir bankanın Kurttepe Şubesi olduğunu tespit ederek Adana polisine haber verdi.
Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri hemen bankaya yakın güven tim ekiplerini olay yerine sevk etti. Sivil polisler banka etrafında önlem aldı. Bu arada bir kişi ATM’den para çekmeye geldi. Polis takibe devam ettiğinde şahsın Güngör’ün yatırdığı hesaptan para çekmeye geldiği tespit edildi. Gözaltına alınan şahsın M.F.K. (22) isimli şahıs olduğu öğrenildi. Emniyete götürülen şahıs sorgusunda dolandırıcı olmadığını belirterek, “Bir arkadaşım beni arayarak hesabında problem olduğunu para yatması gerektiğini ancak yatıramadığını söyledi bu nedenle benim hesabıma arkadaşın parası yattı” dediği öğrenildi.
Zanlı sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Zanlı çıkarıldığı mahkeme tarafından Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

PEPSİ, DAHA ÖNCE UYARMIŞTI
Bu tür dolandırıcılık olaylarının artması sonucunda Pepsi yönetimi bir basın açıklaması yaparak, “Tüketicilerimiz, kötü niyetli kişiler tarafından Pepsi ve Pepsi Yaşatır Seni adı kullanarak farklı telefon numaralarından aranmakta, kampanyada ödül kazandıkları söylenmekte ve ödüle hak kazanmak için kendilerinden kontör göndermeleri talep edilmektedir. Kampanyalarımızda hediye kazanmak için her hangi bir ön koşul, dakika transferi yapılması, para havale edilmesi, TC kimlik numarasının veya kredi kartı bilgilerinin istenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu talebe karşılık veren tüketicilerimiz, kayba uğramaktadır. Kampanyamızdan bağımsız olarak gelişen bu dolandırıcılık olaylarının markamızla hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Benzeri durumlar karşısında tüketicilerimizden savcılığa başvurmaları gerektiğini ifade ediyoruz” diye vatandaşları uyarmıştı.
(İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.