Habeler, haber
DOLAR
5,743 / %0,42
EURO
6,330 / %0,17
ALTIN
279,03 / %1,39
BİST
100.237 / %-0,10
Parçalı Bulutlu
İstanbul: Parçalı Bulutlu
25°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

Honda Sw t600 inceleme (silverwing)

Honda Sw t600 inceleme (silverwing)
Eklenme : 19 Ağustos 2019 14:00    Güncelleme : 20 Eylül 2019 16:30    Okunma : 350

Motorum 50.000 km de 2011 model SW t-600

Motor heybetli,

Makinesi üstten çift ekzantrikli paralel çift silindir. Krankta 50 hp gibi bir gücü var. Bunu 7000 devir/dakika da veriyor.

Görüntüsü keskin, rüzgarı deler geçer dedirtiyor.
Motor yakışıklı, ama arkadan görüntüsü önüne kıyasla daha modern çizgili; arkadan burgman 450-600 lara nazaran daha güzel. Motor çok geniş değil, iş bu nedenle araçlar arasında çok zorlanmıyor (kendi sınıfındakilere kıyasla) , egzoz u olmasa pcx in girdiği heryere girer.

Heybetli den kastım ufak bir araba kadar nerdeyse. Sıvılar hariç 250 kilo.

Duruşu muhteşem. ABS si de mevcut. Frenlerin dozajlaması harika, ama ayarlı manet yok mesala. Arka freni sıkınca önde de belli oranda fren mukavemeti oluşuyor. 

Neden önce duruşundan bahsettim, çünkü duruşu gidişinden iyi. (nıssın kaliperler mevcut, önde 3 piston arkada 2, cbf 600 le arka diskin ortak olduğunu biliyorum). 250 kg kuru ağırlığı olan bir motoru götürmek de durdurmak da zordur. bu arada balataları kolay bulunuyor, birçok modelle uyumlu, mesela bunun arka balatasını, xmax ön balata olarak kullanıyor. İstersen Honda VFR 1200 X in sinterli balatasını bile takabilirsin öne, hayal gücünle sınırlı yani, tümü birbiriyle uyumlu ve fevkalade frenlere sahip olursun, sadece 70 TL yerin e 220 TL yi gözden çıkarmana bakar. Sanırım ben SFAC serisi balatada karar kıldım, önde SFAC388 , arkada SFAC196 kullanıyor.

Marşa her bastığınızda yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor, makina çift silindirli olduğunu hatırlatıyor. 0-40 km arası bi hantallık mevcut, 40-140 arası daha iyi. Ya aslında bana sorarsanız içine 8 kişi binmiş mercedes e200 gibi; öyle aman aman kafa kaldırayım, delirdim bi durum yok;  0-100 de piyasadaki bir kaç 400 lük makinaya geçilirseniz üzülmeyin diye söylüyorum. 0-100 ü muhtemelen 6,5 saniye civarında. Yumuşak ve rahat bir sürüşü var, forumlarda bahsedilen yüksek süratlerde tek silindirli makinelerdeki titreşim, bu motorda yok.

Son süratinin 175 km lere kadar çıkabilmesi muhtemel,  ama rüzgarın çok dayağını yersin. 120 km/h ile sabit bile gitsen rüzgarın dayağını yersin bence.

Amortisör ve sele konforu muazzam.

Göstergeler muhteşem. Karşılaması var, okunurluğu çok iyi, herşeyin yeri iyi anlık değil ama ortalama tüketim verisi mevcut, litre başına km de var. ama bir dış sıcaklık ölçer yok, eksiklik. Ayrıca Benzin ışığı da yok; benzin ibresi kırmızı zone un altındayken yaklaşık 11,5 litre benzin alıyor (buradan da kırmızının dibindeyken bile en azından 3 litre benzinin sistemde olduğu anlaşılıyor ki 50 km daha gider demektir ama zorlamaya lüzum yok ), onun la da 225 km menzili geçiyor. Birde depoyu fulleyince bikere ilk 40 km ibre yerinden kımıldamıyor. Max. devir saati 10.000 d/dk ama herhalde 8500 filan çevirebiliyor. 5500 devir civarında 100 km/h hızla seyir mümkün. Rölantisi 1200 devir civarında.

Göstergeler muhteşem. Karşılaması var, okunurluğu çok iyi, herşeyin yeri iyi anlık değil ama ortalama tüketim verisi mevcut, litre başına km de var. ama bir dış sıcaklık ölçer yok, eksiklik. Ayrıca Benzin ışığı da yok; benzin ibresi kırmızı zone un altındayken yaklaşık 11,5 litre benzin alıyor (buradan da kırmızının dibindeyken bile en azından 3 litre benzinin sistemde olduğu anlaşılıyor ki 50 km daha gider demektir ama zorlamaya lüzum yok ), onun la da 225 km menzili geçiyor(sıcak motor, uzun yol). Birde depoyu fulleyince bikere ilk 40 km ibre yerinden kımıldamıyor. Max. devir saati 10.000 d/dk ama herhalde 8500 filan çevirebiliyor. 5500 devir civarında 100 km/h hızla seyir mümkün. Rölantisi 1200 devir civarında.

Trip A , trip B mevcut. Hold ışığı var, ayarlı km lerde yanıyor. Söndürmek için kontak kapalıyken 30 saniye trip A ve B ye basılı tutup bırakmadan kontağı açıyorsunuz, ışığın kesik kesik yandığını görüp trip A ve B yi bırakıyorsunuz ( sizi en az 50 TL den kurtardım)

Selektör düğmesi olması gereken yerde. Kornası filan ergonomik. (dörtlüsü yok mesela). Selektör demişken; kısanın da uzunun da aydınlığı orjinal ampullerle tatminkar. Kısa da sadece sol far yanıyor, uzun da sağ far; bu durum önden sanki bir far patlakmış izlenimi veriyor, simetrisi bozulmuş.

Artçı konforu üst seviyede. ama binerken dikkat, ayaklığa bastığı gibi cart kendinizi yerde bulursunuz mazallah, binmeden mutlaka konuşun.

Benzin kapağı ayak ortasında, üstünde plastik kapak var. Depo kapağı, anahtara takılı halde elinizde kalıyor, ama kapağın en azından sele altında olmaması iyi, keza bu çok daha kötü bir durum. Bu arada motorun el freni de var.

Ön cam Rüzgarlığı, surata gelen  rüzgarı tam kesemiyor ( boyum 1,73) yani kafamı üstten sıyırıyor diyemem, ön camın sağ ve solundan seken rüzgar tam bedenimde türbülansa sebep oluyor, hemde öyle bir türbülans ki; 110 km hızla tişörtle yolculuk yaparsanız, tişört koltuk altınıza kadar çıkıyor, hiç şaka yapmıyorum . Ön camın sağa ve sola doğru büyük olanları ( elcik korumalı ) ndan almak lazım heralde. Montsuz yolculuk imkanı 80 km yi geçecekseniz yok yani. Ayaklarıma da (özellikle ayak bileklerime) 100 km den sonra çok rüzgar alıyorum. Bu rüzgar olayı sıkıntı. Böyle anlarda iyi ki bu motor ağır diyorsunuz, yoksa bu rüzgarla yerden yükselirdim.

Benim önceki motorlarım vespaydı, grenajlı motorları hiç sevmem, çatır çutur sesleri, grenajdaki zırıltılar, hızlı çukurlarda çanta takılıymışcasına gelen tangırtılar, gıcırtılar bu  motor da da mevcut (elini grenaja bastırınca geçen tipte), yanlardaki o siyah bölümlerin plastiği çok sert ve tam olarak bu tip sesleri çıkaracak materyallere örnek gösterilir mamül.

Dönüş  açısı; büyüklüğünden ötürü süper değil, ancak baya ufak motor gibi manevra kabiliyeti var (durmadığın sürece). yani gidon sağ dip, sol dip sürekli 8 çizersin olduğun yerde. Makine çok dengeli, ayakları yere basabilmek için yan arkalara doğru oluşturulan girintiler iyi düşünülmüş. Sele yüksekliği 75 cm, birçok motordan daha alçak.

Gelelim, tüketime; tüm  forumlarda hep bu konuşuluyor . “ arkadaş 600 cc çift silindir, ıslak ağırlığı 280 kg olan bir motordan bahsediyoruz” kaç yaksın 3,5 litre mi?  5 yakıyor. sıcak motor Ortalama 5 litre. 80-90 sakin kullanımla hiç 5 litrenin üstüne çıkmaz. Savurgan mı? Kesinlikle değil. Motoru ısıtamadan gideceğiniz yere varıyorsanız muhtemelen yakıt tüketimi 5,8-5,9 litre civarında olacaktır. (az daha zorlasa benm araba kadar yakacak :))
150 kilo 250 lik vespa 3,5 litre yakıyordu. Bu motor 5 litre de yaksın artık yaa.  Arkadaş onca çok şey varken bu motoru anlatmak için 35 sayfa forumlarda yakarı konuşulmuş durmuş, şu kadar yakıyor, bu kadar yakıyor. Soruyorsun lastik havaların ne? en son ne zaman yağını değiştin? haberi yok, sonra çok yakıyor. Neye bindiğinden haberi olmayan adamların diyalogları.

Debriyaj; bence honda debriyajları çok güzel . Debriyajla ilgili tek söyleyebileceğim olumsuz şey; gaz kesip durmayı beklediğiniz sırada 10-15 km hızlara indiğinizde kayışın yerine oturmasından kaynaklı bir silkeleme (arkadan tekmeleme, yolcuyu yerinden hoplatan) hissettim. Ön varyatör sabit yanağında bir aşınma olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu arada benim motorun 50.000 km de ve kayışı ve arka debriyajı yeni.

Bagajı 2 kask alır gibi. Bagajın amortisörü var (bu amortisörü servis 370 TL fiyat çekti, onu da sipariş ederim ne zaman gelirse dedi, sanayiden 70 TL ye aldım, amortisörü 200 newton güce düşürdüler, iş görüyor) , bagaj altında önde de bir kilit dili var, o takılıyor sürücü oturağınının sırtlığını tokatlamak gerekiyor açılması için . Sele altında bir lamba mevcut, elle açıp kapatıyorsunuz tuşundan. Seleyi açmak için anahtarı kontaktan çıkarıp, seleye takmak nedir ya 90 lar geride kaldı biri bunu honda ya söylemeli, sele altı ndan birşey alıcam, motoru durdur, anahtarı kontaktan çıkar, ooo. Ayrıca sele altında bir kanca var, kask filan dışarıya doğru sarkıtmak için. Ön tarafta yer alan 2 torpido gözünden biri anahtarlı, ikisinde de çakmak gözü yada usb filan yok; ufak şeyler konulabilir.

Aynaları eh işte, bu motora göre ufak ve kısa; hani büyük omuzlu biri değilim ondan arkamı görüyorum. Tabi kısa olmasının bir sebebi de ön camı çıkarmadan aynaları yerinden sökebilmek tabi. Öne doğru aerodinamik sağlamak için hacim kazandırılmış ama olmasa da olurmuş, yine aynalardaki titreşim yüksek süratlerde arkayı görmeyi güçleştiriyor.

Bujisi kolay değişiyor, hava ve yağ filtresi de öyle, bana sorarsanız kayış ve debriyaj bakımı da pcx den daha kompleks değil.

Uzun yolu seviyor, hızını alınca kaymak gibi, mercedes gibi, ask mesafesinin uzunluğunun da buna katkısı büyük. Virajları oldukça iyi, kendi klasmanına göre iyi tabi, çıkayım sürekli viraj yapayım zevk için durumu değil. İyi frenler, iyi yol tutuş, yatabilme kabiliyeti, bunlar birleşince yol canavarı oluyor.

Honda markası güven veren bir imaja sahip, en azından servisi çok, italyan markalar gibi alternatifsiz değil servisleri, ama bu kadar çok olunca da “bende müşteri çok” deyip 1 tanesini kaybetmeyi çok rahat göze alabiliyor. Servis yoğun oluyor, seni sallıyor, geçiştiriyor, bende böyle bir intiba oluşturdu. Bunun arası yok belli ki; ya tek serviste önemli kişi olacaksın, ya çok servisi çok müşterisi olan yerde denizde kum misali kaybolacaksın.


Aslında, scooter ın doğasına ters; pratiklikten uzak, 2 tane poşeti asacak yeri yok mesela . Artık kaldırımlardan inemiyorum, araba gibi davranmak zorunda kalıyorum .  Şehir içi için forza daha uygun bir seçenek gibi gözüktü bana.  Zaten bu motorun sıfırı NC750, onun durduğu yer  bambaşka, fiyatı da 75.000 TL olmuş ki, artık alınabilirliği de kalmamış.

Küçük scooter dan bu motora geçenler için söylüyorum; “artık motosiklet kullanıyorsun, altın elbiseli adamın viraj dönme videolarını yeniden seyretsen iyi olur, çünkü limitlerin yükseldiğinde becerilerin zayıf kalırsa; kazaya gebesin”. Bence bu motorda en iyi viraj dönüşü; ayakları uzatıp, arkana yaslanıp dirsekleri dik açıyla tutup vücut yatırarak yapılmakta.

Sözün özü, güvenilir ve problemsiz sürüşe sahip bir scooter. Yüksek tur yeteneğine sahip (daha yüksek ve düze yakın bir gidonla daha iyi olabilirdi) bir yol makinası. Fiyat/ performans oranı yüksek, tamir bakım maliyetinden ziyade devirdiğinizde oluşacak masraf; nisbeten yüksek bir motor. Ha dengesinden ve iyi frenlerinden ötürü kaza riski bence çok yüksek de değil onu da belirteyim.

Çift silindirli, dört silindirli motorların durduğu benzin istasyonuna girdiğinde saygı görmek isteyen, selam almak isteyen adam bu makinaya biner.

Seyahat ederken arkadaki arabanın; niye gitmiyorsun diye sıkıştıramayacağı motor bu işte.

Elinin altında güç olmasından, çift silindir sesinden hoşlanan , virajlarda motosikletlerin çok gerisinde kalmak istemeyen, uzun yola bayılan, bir scooterda otomobil konforu arayan, artçılı gezen adam; zevkten 4 köşe olur bu motoru sürerken.

Az yakan, rüzgarda güven vermeyen, yağmurda kullanamam dediğin bir motora binmektense, çok yakan; abs li, bastığında duracağından emin olduğun, rüzgardan etkilenmeyen, yağmurda binmekten korkmayacağım bu motorda olmayı tercih ederim.

General information
Model:Honda SW-T600
Year:2011
Category:Scooter
Lastik basıncıönde 29 PSI arkada 34 PSI

Buji Tipi (Spark):
CR8EH-9 (NGK)
Displacement:582,20 ccm (35,53 cubic inches)
Engine type:Twin, four-stroke
Power:50,56 HP (36.9 kW)) @ 7500 RPM
Torque:55,00 Nm (5.6 kgf-m or 40.6 ft.lbs) @ 6000 RPM
Compression:10.2:1
Bore x stroke:72.0 x 71.5 mm (2.8 x 2.8 inches)
Valves per cylinder:4
Fuel system:Injection. PGM-FI electronic fuel injection
Fuel control:Double Overhead Cams/Twin Cam (DOHC)
Ignition:Computer-controlled digital transistorised with electronic advance
Cooling system:Liquid
Gearbox:Automatic
Transmission type,
final drive:
Belt
Clutch:Automatic; centrifugal
Driveline:V-Belt
Fuel consumption:5,00 litres/100 km (average)
Greenhouse gases:109.5 CO2 g/km. (CO2 – Carbon dioxide emission)
Chassis, suspension, brakes and wheels
Frame type:Centre bone; steel tube
Trail:105 mm (4.1 inches)
Front suspension:41 mm telescopic fork, 105 mm axle travel
Rear suspension:Dual conventional dampers with 5-step spring preload adjustment, 115 mm axle travel
Front tyre:120/80-14
Rear tyre:150/70-13
Front brakes:Single disc.
Frontbrakesdiameter276 mm
Rear brakes:Single disc. (ABS)
Rearbrakesdiameter:240 mm
Physical measures
and capacities
Weight250 kg ( incl.oil,gas,etc ) ABS
maksimum taşıma kapasitesi 170 kg
Seat height:755 mm If adjustable, lowest setting.
Overall height:1,430 mm
Overall length:2,285 mm
Overall width:770 mm
Ground clearance (yerden yükseklik):135 mm
Wheelbase:1,600 mm
Fuel capacity:16,00 litres
Oil capacity:2,60 litres

ATIL UZUNBu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik