Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Parçalı Bulutlu
İstanbul: Parçalı Bulutlu
10°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Hava Parası

Eklenme : 07 Eylül 2016 18:00    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 16:45    Okunma : 2313

Hava Parası, bir işletmenin içinde bulunduğu gayrimenkule ; ticari olarak katkılarının devir esnasındaki bedelidir. Bir taşınmazı belli tutarda kira bedeli ile tutmaya istekliler arasından en istekli kişinin belirlenmesinde kullanılan tutardır.

Bir gayrimenkul; arz- talep dengesinde belirlenen tutar üzerinden kiralanır. Yeteri kadar istekli kiracının olmadığı bir durumunda devir ücreti söz konusu olmayabilir.

Mantık olarak boş dükkandan devir ücreti alınmaz. Boş dükkana girip onu faaliyet konusunda geliştiren müşteri potansiyeli oluşturan kiracı, devrederken yeni kiracıdan devir parası ister.

Devir ücreti; taşınmazın faaliyet konusunu devem ettirebilmesi için; ticarethanenin sahip olduğu donanımın toplam maliyeti ve işyeri nin sabit müşterisinin işyeri ne getirisinin net bugünkü değeri tutarında olmalıdır. Yani aniütelerin net bugünkü değerinin hesaplanması durumu söz konusudur.

Ancak ülkemizde sermayenin ehil olmayan ellerde dolaşması, vergi uygulamalarındaki boşluklar, ahlaksız sermayedarların çokluğu rant savaşlarını kızıştırmış ve fahiş devir paraları literatüre girmiştir.

Devir ücretinin böyle kötüye kullanılması durumu olduğu gibi iyi yanları da vardır. Bunlardan biri; yeteri kadar iş yapamayan , sık sık kiracı değiştirmek durumunda kalan gayrimenkullerde, kiranın ödenemediği durumlarda dükkanın devrine rıza vermek için çağrılan mal sahibine devir ücreti ödenirken,  geçmişte alınamayan kira bedellerinin ödenmesini sağlamasıdır. Devir parasının alınması; ödeyeni, işe , işyeri ne daha fazla bağlayacağından (ödediği devir parasına yakın bir bedeli almadan dükkandan çıkmak istemeyeceği için) mal sahibine dükkanın, sermayesi güçlü olmayan gayri ciddi kiracıdan korumak için bir fırsat verir.

Yazının içinde devir ücretinin hesaplanması ile ilgili bir fikir vermeye çalıştım. Ancak bir düzeltmeye ihtiyaç var; Devir ücreti, işletmenin marka değeri değildir. İşletmenin Know-How undan ayrı, Personelinden ayrı, ticari bilgi ve becerisinden ayrı olarak sadece lokasyon ve yerden mütevellit getirilerinin değeridir.

ATIL UZUN

SPK Lisans No: 401221

Sorumlu D.U.

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik