Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

En iyi yatırım

Eklenme : 04 Ocak 2016 11:11    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 16:55    Okunma : 1727

Herkesin cevabını aradığı sorular vardır. Çoğunluğu nasıl para kazanabilirim?  türevleri olan bu soru grubunun bir sonraki aşaması olan parayı kazandıktan sonra nasıl ve nereye yatırım yapabilirim? sorusuna cevap vermeye çalışacağım keza ilk soru grubuna verebilecek hiç cevabım yok.

Zaten “Bilen YAPAR, Az Bilen AKIL VERİR” gibi güzide bir söz de lügatta yerini almıştır.

En iyi yatırım ticarettir. Biz onu beceremedik, yapabileni de alıp yürüyor zaten. Ülkenin gerçek kalkınmışlık seviyesini zenginliğini nasıl nereden elde ettiği gösteriyor ki; bizim zenginliğimizin sebebi bu değil.

Bizim zenginliğimizin sebebi -Gayrimenkul- . Gayrimenkul yatırımı, Gayrimenkulün değer artış oranının Dolar, euro, altın gibi tüm türevlerini geçtiği sabittir. Tabi ki nerede? Büyük şehirlerde. Keza Ülkenin taşının toprağının altın olduğu yerler buralar. Keza ülkenin yarısı m2 si 1-2 TL den satılık ama alıcı yok. Yabancılara arazi satışı kanunla yasaklanmasa yani adamlar ülkenin yarısını alıp ismini değiştirecekler neredeyse o kadar ucuz. Bu ayrı bir tartışma konusu.

Bahsetmek istediğim konuya geri dönüyorum; ne yapacağınızı bilemediğiniz paranızı gayrimenkule yatırın. Dikkat ettiyseniz paranız var ve yatırım aracı arıyorsunuz. Olmayan paranızla yatırım yapmaya kalkarsanız geçmişte olduğu gibi gayrimenkul değer artış oranı paraya ödediğiniz kredi faizinden daha fazla olur garantisini veremiyorum. Ha yine bunu yapıp gayrimenkulden kazanacaklar olacaktır. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi zahiri zenginliğimiz hep kredi zenginliği olduğundan bu borçlar eninde sonunda patlayacaktır. Patlamadan kastım; ufak bir kriz, Allah korusun bir savaş durumu vs. . Çok şükür ki ülke ekonomisinin kırınganlığı eskisi kadar değil. Ama dedim ya zahiri zenginlik diye.

İstanbul için konuşuyorum; gayrimenkullerin senelik değer artış oranı son 5 yıl için ortalama %15-%20 aralığında oldu. Konut yatırımlarında amorti süresi 240-260 ay civarında, dükkan yatırımlarının amorti süresi 150-180 ay aralığında seyretmekte. Arsa yatırımlarında kiralama durumu zayıf olduğundan değer artış oranı daha fazla oldu.

Önünü bu kadar görebilmek güzel tabi, “ooooo gayrimenkulü aldım, kesin kazandıracak süperr” diyen bir çok gayrimenkul zengini, başka iş yapmayan, gayrimenkulünün kiralarıyla geçinen BMW, mercedes binen insanlar türedi. Ama dedim ya üretmeden zenginlik , zahiri zenginliktir.

Suriyedeki kardeşim bilemezdi gayrimenküllerinden sadece koruyabildiklerinin sahibi kalabileceğini,  Tapu Müdürlüğü binasının yıkıldığı gün, aslında hiç bir şeye sahip olmadığını. Elindeki tapu senetlerine kimsenin artık kıymet vermediğini.

Nereden nereye geldik. Neden böyle bitirdim; beyin fırtınası yapalım. farklı açılardan mevzulara bakmayı öğrenelim.

 

ATIL UZUN

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı SPK Lisans No: 401221

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik