Habeler, haber
DOLAR
5,765 / %-0,09
EURO
6,427 / %0,43
ALTIN
279,20 / %0,72
BİST
97.149 / %1,84
Güneşli
İstanbul: Güneşli
25°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

Ayasofya Müzesi İbadete Açılacak mı/Açılsın mı/Ne zaman Açılacak?

Ayasofya Müzesi İbadete Açılacak mı/Açılsın mı/Ne zaman Açılacak?
Eklenme : 06 Mayıs 2013 22:50    Güncelleme : 02 Ekim 2014 11:40    Okunma : 1671

ayasofya cami müzesi ibadete açıklacak mı yorumlar açılsın mı ne zaman açılır açılma tarihi var mı başbakanın sözleri ayasofya için yorumu..

“Ayasofya Müzesi”Nin İbadete Açılması konusunda çeşitli kesimlerden yorumlar ve başbakan’ın ayasofya müzesinin cami olarak ibadete açılması hakkında sözleri..

Partisinin Kızılcahamam kampında vekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, askerliğin kısaltılması için çalışma yaptıklarını açıkladı. Erdoğan, bedelli askerlikle ilgili yeniden bir çalışma yapmanın bu işi sulandırmak olacağını söyledi

VEKİLLERİN SORULARINI CEVAPLADI

Partisinin Kızılcahamam kampında vekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, Ayasofya’nın ne zaman ibadete açılacağını açıkladı. Erdoğan, kendisine yöneltilen Ayasofya’nın ne zaman ibadete açılacağı yönündeki soruya bir şart öne sürerek cevap verdi.

İşte Başbakan’ın ağzından o sorunun cevabı..

”AYASOFYA’YI AÇARIZ, AMA..”
“Sultanahmet çok boş. Sultanahmet dolarsa Ayasofya’yı da gündeme alabiliriz”

“AYASOFYA İBADETE AÇILSIN” EYLEMİ

Milli Türk Talebe Birliği Ayasofya’nın ibadete açılması için 4 Mayıs’ta Sultanahmet Camisi önünde toplanmıştı. Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel bu sırada yaptığı açıklamada Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini söylemişti.

İNGİLİZCE VE TÜRKÇE DÖVİZLERLE EYLEM

İngilizce ve Türkçe “Ayasofya Cami” yazılı dövizler taşıyan grup, mehteran eşliğinde Sultanahmet Meydanı’ndaki gösteri alanına yürümüş MTTB Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel, burada yaptığı açıklamada, 2013’ü “Ayasofya Yılı” ilan ettiklerini belirterek, “Ayasofya; Fatih, Ulubatlı Hasan demektir. Ayasofya bir semboldür. İbadete açılmalıdır” demişti.

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel, Ayasofya’nın ibadete açılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen MTTB üyeleri, Sultanahmet Camisi önünde bir araya geldi. İngilizce ve Türkçe “Ayasofya Cami” yazılı dövizler taşıyan grup, mehteran eşliğinde Sultanahmet Meydanı’ndaki gösteri alanına yürüdü.  MTTB Genel Başkanı İsmail Emrah Karayel, burada yaptığı açıklamada, 2013’ü “Ayasofya Yılı” ilan ettiklerini belirterek, “Ayasofya; Fatih, Ulubatlı Hasan demektir. Ayasofya bir semboldür. İbadete açılmalıdır” dedi.  Karayel, etkinlik için İstanbul’a gelen MTTB üyelerine de teşekkür etti. m Mehteranın yaptığı gösteriyi, MTTB üyelerinin yanı sıra turistler de izledi.

Gediz ilçesinde, Anadolu Gençlik Derneği üyeleri tarafından “Ayasofya Cami Olarak Açılsın” imza kampanyası başlatıldı.

Belediye önünde kurulan stantta konuşan Anadolu Gençlik Derneği Gediz Şube Başkanı Babür Mimtaş, 1204 yılındaki Latin istilasında yağmalanan, talana ve tahribata uğrayan İstanbul’un, sonraki yıllarda yeniden Bizans’ın eline geçse de 29 Mayıs 1453’te İslam ordusu tarafından fethedilinceye kadar harabe bir şehir görünümünden çıkamadığını söyledi.

Şehrin sembolü bir mabet olan Ayasofya’nın da bu Latin istilasından nasibini aldığını ve metruk bir bina haline dönüştüğünü anlatan Mimtaş, şöyle konuştu:

“Fatih Sultan Mehmet komutasındaki İslam ordusu, İstanbul’u fethettiğinde Bizans’ın elindeyken azametine yakışır bir ilgiyi göremeyen Ayasofya, fetihten hemen sonra Müslüman mimarlar tarafından onarılarak mamur bir mabet haline getirilip camiye dönüştürülmüştür. İstanbul’un ilk cuma namazı burada kılınmıştır. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’un sembolü olan bu mabedin ‘ilahi bilgelik’ ya da ‘kutsal bilgelik’ anlamına gelen Ayasofya adını değiştirmemiştir. Onarılıp bir mabede yakışır duruma getirilen Ayasofya, İstanbul’un fethi uğruna verilen şehitler adına, Peygamber müjdesine nail olan o güzel ordu ve kumandan adına Müslümanların secdegahına dönüştürülmüştür. İstanbul’un fethinin nişanesi ve Fatih Sultan Mehmet’in bir vakfı olarak 482 yıl boyunca kıyamlara, rükulara ve secdelere ev sahipliği yapan Ayasofya Camii, hukuksuz bir şekilde 24 Kasım 1934’te bir oldubittiyle müze haline getirilmiştir. Bu dönüşüm, milli irade hiçe sayılarak Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirilmiştir. İstanbul, İslam’ın baş şehridir, sembol şehridir. Ayasofya Camii de İstanbul’un sembolüdür, fethin sembolüdür. Ayasofya Camii’nin minarelerinde ezan sesini yeniden duymak, Ayasofya Camii’nde alemlerin Rabbinin huzuruna yeniden durmak tüm Müslümanların arzusudur. Ayasofya Camii’nin açılışı her daim haktan yana bir duruşun yeniden İstanbul tarafından kuşanılmasının ilk adımı olacaktır. İstanbul’un fethinin 560’ncı yıl dönümüne yakışan budur. Biz tüm yüreğimizle inanıyoruz ki Ayasofya Camii açılacaktır.”

Bediüzzaman, ‘Ayasofya ibadete açılsın’ diyor

Bediüzzaman Said Nursi, gerek Risale-i Nur adlı eserleriyle, gerekse de hususi sohbetlerinde Ayasofya Camiinin ibadete açılacağı günleri muştulamıştır talebelerine

Üstad pek çok eserinde Ayasofya’ya olan sevgisini medh-ü senalarla dile getirir. Aslında bu övgüler esassız bir abartı değildir. Ayasofya’nın gerçek değerini izhar etmekten ibarettir.

Mesela Bediüzzaman, bazı eserlerinde Ayasofya’nın gayet muazzam bir Cami olduğunu belirtir: “Sonra gider, Ayasofya gibi gayet muazzam bir camie, Cuma gününde dahil olur.” (Tabiat Risalesi) Bu muazzamlık muhtemelen ilgili camiin ism-i azam hakikatine istinad etmesinden kaynaklanır. Zira basit bir muazzamlık değildir burada bahsedilen, “gayet derecede bir muazzam olma” durumudur.

Yine Ayasofya, değersiz, anlamsız bir yapı değil, “milyarlara değer mukaddes bir bina”dır ona göre. Böyle mukaddes bir binanın basit sebepler için harap edilmesi ise en dehşetli bir vahşettir ona göre:

“İşte, bir köyde bir hain bulunsa, o köyü masumeleriyle imha etmek veya bir cemaatte bir asi bulunsa, o cemaati çoluk çocuğuyla ifna etmek veya Ayasofya gibi milyarlara değer mukaddes bir binaya, kanun-u zalimanesine serfuru etmeyen birisi tahassun etse, o binayı harap etmek gibi, en dehşetli vahşetlere şu medeniyet fetva veriyor.” (Sünuhat-İfade-i Meram) Bu örnek başka bir hakikati ifham için verilmişse de, ilk anlamıyla da Ayasofya’nın önemini vurgular.

Bu arada Bediüzzaman’ın Kabe ve Mescid-i Aksa’dan sonra Ayasofya’yı da “mukaddes bir bina” olarak tavsif etmesi dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu tavsif, Ayasofya hakkında, henüz bizce meçhul olan pek çok ulvi ve manevi sırların varlığı hakikatiyle de yüzleştirir bizi. Ayasofya Bediüzzaman’a göre, bu kahraman milletin ebedi bir şeref vesilesidir.

üstelik ona göre Ayasofya, Kur’an ve cihad hizmetinin Fatih Sultan Mehmed Han’dan kalan pırlanta bir yadigarıdır.

Bediüzzaman, Ayasofya Camiinin müzeye çevrilmiş olduğu iddiasını da kabul etmez. Ona göre Ayasofya müzeye değil, açıkça bir puthaneye dönüştürülmüştür. On Dördüncü Şua’da ve çeşitli mahkemelerde bu konudaki duygu ve düşüncelerini şöyle dile getirir: “Hem bu kahraman milletin ebedi bir medar-ı şerefi ve Kur’an ve cihad hizmetinde dünyada pırlanta gibi pek büyük bir nişanı ve kılıçlarının pek büyük ve antika bir yadigarı olan Ayasofya Camiini puthaneye ve Meşihat Dairesini kızların lisesine çeviren… “

Bediüzzaman, eserlerinde Ayasofya Camiine duyduğu sevgiyi yer yer dile getirir. Tabiat Risalesinde bile Allah’ın varlığını ispat ederken Ayasofya Camiinden örnek verir mesela.  Bediüzzaman’a göre Ayasofya Camii gerçek değerini Kur’an tilavetiyle, ibadetle, güzel ve hayırlı işlerle bulabilir. Bu mabed, yanlışların mekanı değil, Kur’an’ın, doğruluğun ve ahlakın sembolüdür ona göre.

Aşağıdaki örnekte Bediüzzaman, Ayasofya Camiinin Kur’an’ın okunduğu ve yaşandığı bir ibadet mahalli olması halinde, tüm dünyadaki inananların bu gelişmeyi hayır duayla anacaklarını da ima eder:

Mesela; Ayasofya Camii, ehl-i fazl ve kemalden mübarek ve muhterem zatlarla dolu olduğu bir zamanda, tek-tük sofada ve kapıda haylaz çocuklar ve serseri ahlaksızlar bulunup, camiin pencerelerinin üstünde ve yakınında ecnebilerin eğlenceperest seyircileri bulunsa; bir adam o cami içine girip ve o cemaat içine dahil olsa, eğer güzel bir sada ile şirin bir tarzda Kur’an’dan bir aşir okusa; o vakit binler ehl-i hakikatın nazarları ona döner. Hüsn-ü teveccühle, manevi bir dua ile o adama bir sevab kazandırırlar. Yalnız, haylaz çocukların ve serseri mülhidlerin ve tek-tük ecnebilerin hoşuna gitmeyecek. (Beyanat ve Tenvirler) O halde bu camiyi yeniden ibadete açacak hükümet yetkilisi zat da, ehl-i hakikatin edeceği manevi dualardan ebediyen hissedar olacaktır.

Bediüzzaman’a göre Ayasofya’nın şu andaki hali “pisliklerle” doludur. Onun ism-i azam mertebesindeki o “mukaddes” haline yeniden dönebilmesi ise o pisliklerden temizlenmesi ile yani “kuddusiyet” hakikatinin tecellisi ile mümkün olacaktır: İslama, hatta bir kısım Hıristiyan devletlerini de memnun etmek için, Ayasofya’yı muzahrafattan temizleyip, ibadet mahalli yapmaktır. Bu ise; bu mesele için otuz sene siyaseti terk ettiğim halde, bu nokta hatırı için Namık Gedik’i görmek istedim ve geldim. Adnan Bey, Namık Gedik ve Tevfik İleri gibi zatların hatırı için başka yere gitmedim. (Emirdağ Lahikası-II, s. 449.)

Görüldüğü gibi Bediüzzaman, siyaseti terk ettiği halde Ayasofya Camiinin ibadete açılmasını sağlamak için dönemin İç İşleri Bakanı’na bizzat giderek müracaat etmek istemiştir.

Ona göre Ayasofya Camiinin yeniden ibadete açılması ezanın aslına döndürülmesi kadar önemlidir. “Nasıl ezan-ı Muhammediyenin (a.s.m.) neşriyle Demokratlar on derece kuvvet bulduğu gibi, öyle de, Ayasofya’yı da beş yüz sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevirmektir.” (Emirdağ Lahikası)

Görüldüğü gibi Bediüzzaman Ayasofya Camiinin ibadete açılmasını o dönemki demokratlardan talep etmektedir. Onun ezanın aslına çevrilmesi talebi demokratlar tarafından yerine getirilmiştir. Ancak Ayasofya’nın ibadete açılması talebi ise henüz bir karşılık bulmamıştır. O halde bu kutlu vazife bugünkü demokratların omuzlarındaki bir vazifedir.

Bediüzzaman’ın en önem verdiği bu vasiyetini yerine getirecek demokratları ise alem-i İslam ayakta alkışlayacaktır.

Bediüzzaman, Ayasofya’nın ibadete açılmasını istedikten sonra Risale-i Nurların da resmen serbest olmasını talep eder. Resmen serbest olmak hakikati de muhtemelen bu eserlerdeki gerçeklerin devlet eliyle ders kitaplarına girmesi ve hayata hayat olmasıdır. Ve alem-i İslamda çok hüsn-ü tesir yapan ve bu vatan ahalisine alem-i İslamın hüsn-ü teveccühünü kazandıran, bu yirmi sene mahkemeler bir muzır cihetini bulamadıkları ve beş mahkeme de beraatine karar verdikleri Risale-i Nur’un resmen serbestiyetini dindar Demokratlar ilan etmelidirler. Ta, bu yaraya bir merhem vurmalı. O vakit alem-i İslamın teveccühünü kazandıkları gibi, başkalarının zalimane kabahati de onlara yüklenmez fikrindeyim.

İstanbul üniversitesi Nur Talebelerinden Kamil beyin yazdığı Tarihçe-yi Hayat adlı eserde geçen bir mektuptan bir kısım alıntılamak istiyorum.

Ayasofya Camii’nin ibadete açılması ve Risale-i Nurların resmen serbestiyeti durumunda gerçekleşecek manevi fetihleri de anlatan bu mektup, Ayasofya’nın ibadete açılma meselesinin düşündüğümüzden de önemli olduğunu basiret ehline açıkça gösteriyor:

Rüyalarımız dahi neşe ve ferahla dolu. Düşmanlarımızın ise yüzleri daha ziyade karardı. Nifaklarının hiçbir şey yapmadığını ve yapamayacağını artık biliyorlar. üstadımız, İstanbul’un şahsiyet devrinin yadigarı olan herşeye yeniden can verdiler. Kardeşlerimizin gözünde, şehrin manzarası birdenbire değişti.

Ayasofya, Sarayburnu’na kadar uzandı. Minarelerinde yine ezan-ı Muhammedi (a.s.m.) okunuyor; içinde, hafızlar yeniden Kur’an-ı Kerim tilavetine başladılar. Fatih, her gün türbesinden kalkarak, fethettiği şehrin büyük ve mübarek misafirine, “Hoş geldiniz” diyor ve onu tebrik ediyor.  Yeni Camiin şerefesinden, Beyoğlu’nun en karanlık ve mülevves izbesine kadar nüfuz edecek ışık tufanını şimdiden görür gibi oluyoruz. Hepsinin, Ayasofya’nın, Fatih’in, Sultan Ahmed’in, Eyüb’ün ve Süleymaniye’nin ve bütün Müslüman İstanbul’un hicab perdelerini yüzlerinden atışı ve bize daha muhteşem ve daha samimi görünmeleri, bu büyük teşriften ve bu ulvi nurdan… üstadımız, artık bu şehrin güneşi. O giderse, ufkundaki güneş de onu takip edecek ve milyonluk şehir kararıverecek. Tesellimiz, Fatih şehrinin Risale-i Nur’la aydınlanacağı ve parlayacağı ümididir… RisaleBu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik