Güneş Tutulması Görüntüleri 3 Kasım 2013 izle- Afrika ve Atlantikten Canlı Yayın Tekrarı

3 Kasım 2013 güneş tutulması en güzel Atlantik ve Afrika’dan izlenebildi. Bu eşsiz görüntüyü kaçıranlar canlı yayın tekrar videosunu sayfamızdan izleyebilirler..

Bu yılın ikinci Güneş tutulması yaşandı. Bu tutulma Dünya’nın bazı bölgelerinden tam, bazı bölgelerinden ise halkalı gözlendi.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin 2013 yılının önemli gök olayları raporunda belirtilen bu tutulma, halkalı tutulma olarak başlayacak ve tam tutulma olarak devam edecek. Gelecek ay görülecek olan tutulma, Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde halkalı olacağı için hibrit tutulma olarak adlandırılıyor.

Türkiye’de:

3 Kasım 2013′te Ankara’dan gözlenebilen bir Parçalı Güneş Tutulması gerçekleşecektir. Türkiye saati ile 15:20 – 16:10 arasında gerçekleşecek olan bu tutulma saat 15:45′te maksimumuna ulaşacaktır. Ancak Güneş’in sadece %6.5′lik kısmı örtüldüğünden yerin aydınlanmasında farkedilebilir bir etki olmayacaktır. Sizleri bu Güneş tutulmasını teleskoplarımız ve projeksiyon düzeneklerimiz ile gözlemeye davet ediyoruz. Gözlemin dışında yapılacak olan ilgi çekici sunumlar ile Astronomi ile ilgili merak ettiğiniz bir çok konuya cevap bulabileceksiniz

Dünyada:

Tutulma hattı, ABD’nin doğu sahillerinin doğusunda Atlantik Okyanusu üzerinde başlayacak, Afrika kıtasında Gabon, Kongo ve Uganda üzerinden ilerleyecek. Tutulma maksimumu en uzun süreyle 1 dakika 39 saniye boyunca Atlantik üzerinde Fildişi Sahilleri ve Gana’nın güneyinde gözlenecektir.

3 Kasım’daki hibrit Güneş tutulması, halkalı olarak başlayacak, tam tutulma olarak devam edecek ve bitecek. Tutulmanın başlangıcı ve büyük bölümü Atlantik Okyanusu üzerinde gerçekleşecek. Ay’ın gölgesi Afrika’nın batısında karaya basacak ve Afrika kıtasının doğusuna ulaştığında tutulma sona erecek. Tutulma Afrika’nın tam tutulma şeridi dışında kalan bölümünün neredeyse tamamından ve bazı güney Avrupa ülkeleri ile Türkiye’den parçalı tutulma olarak görülebilecek. Tutulma ülkemizde günbatımında görülebilecek. Ülkemizin güneyinde Güneş’in yüzde 7 kadarı örtülürken, kuzeyde tutulmayı fark etmek biraz zor olacak.

Detaylı görüntü ve haberler için aşağıdaki linki tıklayın

http://www.space.com/19195-night-sky-planets-asteroids-webcasts.html

CANLI YAYINI TEKRAR İZLEMEK İÇİN EKRANDAKİ PLAY TUŞUNA BASIN

 

Tarih : 03.11.2013 Gösterim : 1179

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
DİĞER VİDEOLAR