Alevilerin 3 Kasım Kadıköy Mitinginden Video Görüntü ve Haberler -2013

3 Kasım 2013 saat 12.00’de Kadıköy Meydanı’nda toplanan ve AKP’nin Demokratikleşme Paketinde yer alan Alevi açılımından memnun olmayan Alevi Dernekleri Kadıköy’deki “Eşit Yurttaşlık” mitingiyle seslerini iletmeye çalışıyor..’İnkarcılığa, asimilasyona karşı eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü’ sloganıyla düzenlenen mitinge binlerce vatandaş katıldı. Arama noktalarından geçen vatandaşlar, daha sonra alana giriş yaptı. ‘Devletin Alevisi olmayacağız’ ve ‘Haksızlık karşısında asla boyun eğmeyeceğiz” pankartlarının açılığı mitingde ‘Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları da atıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bugün saat 10.00’dan itibaren Kadıköy İskele Meydanı’ndaki miting sona erinceye kadar Rıhtım Caddesi’nin tamamen trafiğe kapatıldı.

Boğa Meydanı’ndan Rıhtım Caddesi’ne kadar tüm yollar, Söğütlüçeşme Caddesi’nden rıhtıma inen ara sokaklar, Kadıköy Belediyesi önünden Söğütlüçeşme Caddesi istikameti ve Rıhtım Caddesi’ne inen bütün ara sokakların da trafiğe kapalı olacağı kaydedildi.

Taşköprü, Kışla, Orgeneral Şahap Gürler ve Albay F. Sözdener caddelerinin ise ihtiyaç duyulduğunda trafiğe kapatılacağı aktarıldı.

Kapatılan yollara alternatif olarak, Tıbbiye Caddesi’nden gelen trafik akımının, Burhanfelek Caddesi’nden E-5 ile Behiçbey Sokak’tan İbrahimağa ışıklar istikametine yönlendirileceği belirtildi. Söğütlüçeşme Caddesi’ndeki trafik akımının Altıyol Boğa Meydanı’ndan rıhtıma iniş engellenerek Kuşdili Caddesi Salı Pazarı istikametine, Moda’dan gelen trafik akımının Mühürdar Kavşak’tan tekrar Moda istikametine, Kadıköy Belediyesi önünden gelen akımın ise minübüs yolu istikametine yönlendirileceği bildirildi.

kadıköy alevi mitingi 3 kasım 2013

Özellikle Cami-Cemevi projesine karşı çıkan Aleviler dedelerin gri pasaportla yurtdışına gönderilmesini de kabul etmiyorlar.. İşte büyük protestonun arkasındaki nedenler…

Dernekler, AKP ile işbirliği yapan dedelere “Devletin değil Alevilerin dedesi olun” çağrısı yaptı

Dün Şahkulu Sultan Dergahı’nda toplanan Alevi Dernekleri; yaptıkları  basın açıklamasında 3 Kasım’da İstanbul Kadıköy’de yapılacak mitinge ilişkin bilgiler verdi.

Dedelerin devlet tarafından gri pasaportla yurtdışına gönderilmesine verilen tepkinin nedenini Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün şöyle açıkladı:

“Avrupa’ya gönderilen dedeler, oradaki Alevileri asimile etmeyi amaçlıyor. Bir dede, yoksulun yanında olmak zorundadır. Dede ya Pir Sultan’ın yanında duracak ya da Yezid’in yanında” dedi.

Cami-Cemevi projesine kesinlikle karşı çıkılması gerektiğini belirten Düzgün, “Tarikat kurumuna yamanmaya iznimiz yok” ifadesini kullandı. Buna sebep olarak da:

Garip Dede Dergah Başkanı Celal Fırat ise Cami-Cemevi projesine “Alevilerin inanç özgürlüğü yerine inancını unutma projesidir” sözleriyle tepki gösterdi. Cami-Cemevi projesine destek veren Cem Vakfı’nı da sert sözlerle eleştiren Fırat, “Devletin Cem Vakfı’nı seçmesi bilinçli olarak yapılan ve devletin Alevisini yaratmak için kullandığı bir köprüdür. Cem Vakfı’nın yaptığı toplantılar Anadolu Aleviliğini hele hele biz Türkiye Alevilerini hiç temsil edemez” diye konuştu. Fırat, AKP hükümetinin Alevi açılımının sahte olduğunu söyleyerek projenin gerçekleşmesiyle şunların olacağını anlattı: “Alevilik tüm yönleriyle Sünnileştirilecek. Alevi dedesi diyanet ne derse onu söyleyecek. Maaşı kadar konuşacak. Temel hak ve özgürlükler açısından devlet izin verdiği kadar hareket edecek. Bin 400 yıldır yapılan tüm katliamların üstü maaş karşılığında örtülecek.”

 

Tarih : 03.11.2013 Gösterim : 991

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
DİĞER VİDEOLAR