TÜBİTAK çareyi buldu

TEMPEST nedir?

Bütün elekriksel ve elektronik cihazlar çalışırken çevrelerine istemdışı elektromanyetik ışıma yayarlar. Bu ışımanın içerdiği bilgiler, kullanıcının izni veya bilgisi olmaksızın uzak mesafelerden ele geçirilebilmekte olup; bu konu TEMPEST adıyla bilinmektedir.

Bilgi nasıl ele geçiriliyor?

Elektronik cihazların çevreye yaydığı bilgi içeren elektromanyetik kaçaklar, herhangi bir iletken üzerinden ya da doğrudan hava yoluyla taşınabilir. Örneğin bir bilgisayarın çevreye yaydığı bilgi içeren kaçak, oldukça uzak mesafelerden, bu bilgisayara bağlı herhangi bir kabloya ulaşılarak ele geçirilebileceği gibi; arada bir kablo bağlantısı olmaksızın, anten kullanılarak da metrelerce mesafeden ele geçirilebilir. Bilgi kaçağı, yalnızca klavyeden ya da sabit diskten değil; ekran, CD veya disket sürücü ve tarayıcı, yazıcı gibi tüm diğer donanım bileşenlerinden oluşabilmektedir. Bu tehlikeden korunmanın yolu TEMPEST güvenliği alınmış cihazlar kullanmak ya da kablo hattından oluşacak kaçağı engelleyecek TEMPEST özellikli filtreler kullanmaktır.

Türkiye’de, UEKAE uzun yıllardır TEMPEST konusunda çalışmalar yürütmekte olup; pek çok kamu kurumu ve özel kurumda bu bilincin artırılması ve TEMPEST çözümleri kullanımını sağlamak üzere faaliyetlerini sürdürmektedir.

NATO standartlarına göre güvenliği test edilmiş olan TEMPEST bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, klavye, fare ve ekran çözümleri üreten UEKAE, güç ve işaret hatlarından kaynaklanan kaçaklar için de TEMPEST özellikli filtreler tasarlamakta ve geliştirmektedir.

Bilgi güvenliğinin bir başka temel unsuru olan kriptografik cihazlar da, UEKAE bünyesinde tamamen milli ve TEMPEST uyumlu olarak gelişitirilmekte olup; Türk Silahlı Kuvvetleri başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sunulmaktadır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>