Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

MHP’den hükümete tam destek

Başbakan Davutoğlu’na seslenen Devlet Bahçeli, "Gerekirse Kandil’i taş üstünde taş bırakmayacak derecede yakın, gerekirse de Suriye’nin kuzeyine yıldırım gibi saplanın.
MHP’den hükümete tam destek
Eklenme : 23 Şubat 2016 12:42    Güncelleme : 23 Şubat 2016 12:42    Okunma : 228

Başbakan Davutoğlu’na seslenen Devlet Bahçeli, “Gerekirse Kandil’i taş üstünde taş bırakmayacak derecede yakın, gerekirse de Suriye’nin kuzeyine yıldırım gibi saplanın. MHP demokratik eleştirileri saklı kalmak kaydıyla her daim arkanızdadır” dedi.
MHP Genel Başkanı Bahçeli, TBMM’deki grup toplantısında partililere hitap etti. Yeni anaya çalışmalarıyla ilgili konuşan Bahçeli, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın Meclis’te grubu bulunan partilerin genel başkanlarına 8 Ocak 2016 tarihinde bir mektup yazarak kurulacak komisyona isim bildirmelerini istediğini anlattı. Bahçeli, “Biz bu davete elbette olumlu yaklaştık. MHP olarak herhangi bir gecikmeye müsaade etmeden belirlediğimiz üç değerli milletvekilimizin ismini muhatabına ilettik. Peşi sıra diğer partilerde tespit ettikleri isimleri TBMM Başkanlığı’na bildirmişlerdir. Teşkil eden komisyon ilk toplantısını 4 Şubat 2016, ikincisini 10 Şubat 2016, üçüncüsünü de 16 Şubat 2016’da gerçekleştirmiştir. İlk iki toplantında komisyonun çalışma usulleri ele alınmıştır” şeklinde konuştu.

“CHP KOMİSYONUN KURULUŞ ADI VE AMACI DIŞINDA FARKLI FARKLI İSTEKLERDE BULUNMUŞ, SUDAN BAHANELERLE UZLAŞMA SÜRECİNİ SABOTE ETMİŞTİR”
Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:
“Görüldüğü kadarıyla komisyonun adı ve görevine ilişkin maddelerin müzakereleri sırasında kurulan masa devrilmiştir. Yapılan açıklamalardan çıkardığımız sonuç şudur; Cumhuriyet Halk Partisi, komisyonun kuruluş adı ve amacı dışında farklı farklı isteklerde bulunmuş, sudan bahanelerle uzlaşma sürecini sabote etmiştir. 24. Dönemde ismi belirlenen ’Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ tabirini beğenmeyen CHP, söz konusu komisyonun ismini Türkiye’yi Darbe Hukukundan Arındırma Komisyonu şeklinde değiştirilmesini dayatmıştır. Elbette CHP’ye göre komisyona isim bahane, uzlaşma masasını yıkmak şahanedir. Ayrıca CHP’nin darbe hukukunun tasfiyesi, ilk dört maddenin müzakere dahi edilemeyeceği ve parlamenter sistem haricinde başkaca bir sistem önerisinin getirilemeyeceği düşünceleri kamuoyuna yansımıştır. Darbe hukukunun muhafazası elbette düşünülemeyecektir. Anayasanın ilk dört maddesi herkesten evvel bizim vazgeçilmezimiz, üzerinde pazarlık kabul etmeyecek kırmızı çizgilerimizdir. Fakat hem AKP’nin hem de CHP’nin bu konuda kafaları oldukça karışıktır. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun anayasanın ilk üç maddesine tutarsız bakışı aslında sır değildir. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında katıldığı bir televizyon programında anayasanın ilk üç maddesinin değişebileceğini söyleyen CHP lideridir. Aradan kısa bir süre sonra U dönüşü yapan da yine aynı kişidir. Bugünkü şartlarda CHP’nin malum nedenlerden dolayı anayasa uzlaşma sürecini tıkaması doğru ve isabetli olmamıştır.”

“TBMM’NİN SAYIN BAŞKANININ ANAYASADAN ZİYADE BAŞKANLIK SİSTEMİNE ODAKLANMASI BÜYÜK BİR TALİHSİZLİKTİR”
Yeni anayasa yapılması ya da anayasanın baştan ayağa yenilenmesi ertelendikçe tartışmaların artarak sosyolojik taban bulacağını ve görüş ayrılıklarının yoğunlaşacağını söyleyen Bahçeli, “Milletimizin beklentisine, milli ve manevi gerçeklere uygun olacak bir toplumsal mutabakat belgesini hazırlamak siyasetin görevidir. Ancak bizim dışımızda hiçbir partinin anayasa konusunda samimi olmadığı meydandadır. AKP anayasayı başkanlık sistemiyle peşinen kilitlemiştir. Erdoğan üstüne vazife olmadığı halde anayasa sürecine vadeler biçmiştir. Başkanlık sistemi çerçevesindeki sakat yaklaşım AKP’nin yeni anayasa sürecine bakışını tamamen tesir altına almıştır. TBMM Başkanı da buna açıkça hizmet etmektedir. Erdoğan’ın dümen suyunda hareket edip kaçak saraya fiili sözcülük yapan TBMM’nin Sayın Başkanının anayasadan ziyade başkanlık sistemine odaklanması büyük bir talihsizliktir. Ne var ki bu sözünü ettiğim hususlar yeni olmayıp herkesin bildiği çarpıklıktır. CHP’nin uzlaşmadan kaçması bu yönüyle inandırıcı görülemeyecektir. Parti içi dengelerin ve son günlerde ivme kazanan tartışmaların Anayasa Uzlaşma Komisyonu’na yansıması CHP adına bir kayıptır” ifadelerini kullandı.

“CHP’NİN İKNA EDİLİP MASAYA DAVETİNİN SAĞLANMASI LAZIMDIR”
“Fırsattan istifade eden TBMM Başkanı’nın CHP olmadan da, diğer partilerle anayasa yapılabileceğini söylemesi maksat ve haddini aşan bir değerlendirmedir” diyen Bahçeli, “MHP olarak tam bir mutabakat zemini oluşmadan anayasa hazırlığının sonuç vermeyeceğini, verse bile kapsayıcı olmayacağını düşünüyoruz. Bize göre ana muhalefet partisi olmadan anayasa yazımına teşebbüs etmek kesinlikle sakıncalı ve mahsurludur. Bu itibarla CHP’nin ikna edilip masaya davetinin sağlanması lazımdır. Aksi takdirde anayasa hazırlığı ölü doğacaktır. 78 milyonun birliği ve beraberliğinin asgari şartlarını ihtiva etmesi gereken yeni anayasa kesinlikle bir kişinin ihtiraslarına kurban verilemeyecektir. Biz Recep Tayyip Erdoğan’ı mutlu etmek, başkanlık hayalini temin etmek için anayasa yapamayız, yapmayacağız. Biz Türkiye’nin bölünmesini maskelemek, kuruluş ilkelerini yıkmak için yeni anayasayı fırsat görenlere katkı vermeyiz, vermeyeceğiz. Biz Türklüğü ve Türk milletini anayasa kanalıyla tasfiye etmek için el ovuşturan Türkiye muhalifi hainlere fırsat veremeyiz, şüphesiz vermeyeceğiz. Değişen toplumsal taleplere cevap vermek zaruridir. Bunda muhataplarımızla hemfikiriz. İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokratikleşme alanında milli ve tarihi ilkelerimize göre yeni baştan bir toplum sözleşmesine ihtiyaç olduğunu da görüyor, bunu söylüyoruz. Ancak bu sözleşmeyi yaparken milletin ve devletin tekliğinden, varlığından ve bin yıllık kardeşliğin sorumluluğundan fedakarlık yapmamızı hiç kimse beklememelidir. Böyle bir şey de mümkün değildir. Bizim için Cumhuriyet, demokrasi, özgürlük ve milli kimlik birbiriyle çelişen, birbirinin alternatifi değerler değildir, böyle de görülemeyecektir. Bunlardan birini yükseltirken diğerini alçaltmak, birini göz ardı ederken diğerini önemsemek anayasanın lafzına ve ruhuna aykırı bir sapma halidir ki, bizim buna destek vermemiz imkânsızdır” değerlendirmesinde bulundu.
Eğer mümkün olursa yeni anayasayı Türk milleti adına hazırlayacaklarını vurgulayan Bahçeli, “Adına ve şanına müzahir bir toplumsal sözleşme yapalım derken Türk milletinin hiçe sayılacağı bir siyasi iklim doğarsa, Milliyetçi Hareket Partisi bu kirli iklimle sonuna kadar da mücadele etmekten çekinmeyecektir. TBMM Başkanı, Erdoğan’ın telkin ve yönlendirmesinden uzak duracak basiret ve cesareti gösterebilmeli, parlamenter sistemden ve anayasanın ilk dört maddesinden taviz verecek bir ilkelliğin tarafı olmamalıdır. Kaldı ki işgal ettiği makam her şeyden önce tarafsızlığı şart koşmaktadır. TBMM’nin saygınlığına gölge düşürülmemesi hepimizin hassasiyet göstermesi gereken bir konudur. Biz Sayın Kahraman’dan TBMM’nin onurlu bir şekilde temsil etmesini bekliyor, siyasi parti gruplarına parmak sallayan, Erdoğan’ın gizli gündemine kurşun asker gibi uyan tavrından vazgeçmesini ümit ediyoruz. CHP’nin uzlaşmaz tutumunu bırakarak inisiyatif almasını diliyor, anayasa yapımıyla ilgili sürecin kaldığı yerden bir an önce devamını arzuluyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE ZELZELE GEÇİRİYORSA SORUMLULARI BELLİDİR”
Bahçeli şunları kaydetti:
“Kelimenin tam manasıyla söylersek, Türkiye dar boğazdadır. İç ve dış düşmanlar milli dirliğimizi, milli birliğimizi hedef almışlardır. Türk milleti kategorik bir saldırı altındadır. Yıkılmak istenen istiklalimizdir. Yok edilmek istenen istikbalimizdir. Kırılmak istenen hayata tutunma irade ve iddiamızdır. Türkiye AKP’nin işbirlikçiliği sonucunda çekile çekile çembere alınmış, itile itile tuzağa düşürülmüştür. Oyun büyüktür. Senaryo vahşidir. Piyonlar acımasızdır. Türk milletiyle hesabı olan bütün şerefsizler kuyruktadır. Bu hesap; Türk milleti ile kapanmamış defterlerin, al bayrağımıza karşı silinmemiş nefretlerin, İslam’a karşı bitmemiş öfkelerin, kahraman ecdadımıza karşı bin yıldır unutulmamış yenilgilerin hesabıdır. Şu anda Türk milletiyle hesaplaşılmaktadır. Bu hesabın kökü tarihte, failleri günümüzdedir. Türk milletiyle 14 yıldır kıyasıya mücadele edilmektedir. Bunun gerçekleşmesi için de Türk siyasetinden devşirilen kimliksizler yüreklendirilmiş, sivriltilmiş, önleri açılmıştır. BOP’la doğanların Sur’da peydahlanan ortakları evlatlarımıza kurşun yağdırmışlardır. BOP sevdalıları Cizre’de, Silopi’de, Nusaybin’de, İdil’de, Dargeçit’te, Yüksekova’da çözümden bomba imal etmişlerdir. Hezimetlerin kapaklarını açınız, bunları göreceksiniz. Hüsranların kapısını aralayınız, bunların istismarcı, inkarcı ve hıyanetten kapkara kesilmiş yüzlerini fark edeceksiniz. Türkiye zelzele geçiriyorsa sorumluları bellidir. Her gün ağlıyor, her gün yanıyorsak buna ortam açanlar çok uzakta değil; kimileri saraylarda, kimileri köşklerde, ama hepsi de iktidardadır. Türkiye baştan ayağa terörün kıskacındadır. 17 Şubat 2016 Çarşamba saat 18.31’de İnönü Bulvarı’nı Dikmen Caddesi’ne bağlayan Merasim Sokak’ta tam bir vahşet yaşanmıştır. Devlet Mahallesi sanki ateşe verilmiştir. Sivil ve askeri personel taşıyan servis araçlarına canlı bomba saldırısı düzenlenmiş, 12’si asker, 16’sı sivil olmak üzere 28 kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Bu hain saldırıda 61 kardeşimiz de yaralanmıştır. Acımız çok derindir. 20 Temmuz’dan bu tarafa verdiğimiz şehit sayısı 356’ya çıkmıştır. 1 Kasım’dan bu tarafa verdiğimiz şehit sayısı ise 167’yi bulmuştur. Yalnızca 1 Ocak 2016’tan 21 Şubat tarihine kadar 121 vatan evladı şehit düşmüştür. Yine aynı tarihler arasında hayatını kaybeden sivil vatandaş sayısı ise 200’ü aşmıştır. 20 Temmuz 2015’ten 21 Şubat 2016’ya kadar sayıları bini aşan asker, polis, korucu ve sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye sanki savaştadır. Ülkemizin her yerinde cenaze namazı kılınmaktadır. Şehitlerimize, hayatlarını kaybeden tüm sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.”

“MESELENİN ÖZÜ BİR TERÖR SALDIRISIDIR VE ANKARA’NIN BEYNİ BOMBALANMIŞTIR”
Türkiye Cumhuriyeti’nin ana karargâhına canlı bomba saldırısı yapıldığını ifade eden Bahçeli, “AKP’nin müsamahası ve çözüm süreciyle bomba ve silah depolayan terör örgütü iyice azmış, ülkemizi kan gölüne çevirmiştir. Bir yanda Meclis, diğer yanda Genelkurmay Başkanlığı; bir tarafta kuvvet komutanlıkları diğer yanda Başbakanlığın bulunduğu bir alanda 300 kilo TNT kullanan rezil bir canlı bomba saldırı düzenleyebilmiştir. Bu bombalar hazırlanırken hiç mi görülmemiş, hiç mi duyulmamıştır? Vatanımıza silahlar stoklanırken hiç mi vicdan sahibi bir devlet adamı ayağa kalkıp tepki göstermemiştir? Süreç ihaneti devredeyken Türkiye’nin bombayla doldurulması, yabancı ajanların, bölgesel ve küresel aktörlerin ayak oyunları hiç mi fark edilmemiştir? Anlaşılan başkent Ankara bedenlerine bomba saran teröristlerin ve arkalarında duran şer güçlerin yeni eylem sahasıdır. 10 Ekim 2015’de Ankara Tren Garı’nda 104 vatandaşımızın hayatına mal olan canlı bomba saldırısından sonra, 17 Şubat 2016 tarihli yeni bir şiddetin vuku bulması çok düşündürücü, hatta ibret vesikasıdır. Başbakan ve Cumhurbaşkanı saldırıdan hemen sonra terörist saldırıyı Salih Neccar isimli YPG’li bir katilin yaptığını açıklamışlardır. Bu caninin Temmuz 2014 yılında Kamışlı’dan Türkiye’ye girdiği, daha sonra birçok defalar Suriye-Türkiye arasında mekik dokuduğu ifade edilmiştir. Yine bu teröristin Gaziantep’te biyometrik kayıt başvurusunda bulunduğu söylenmiştir. Kanlı eylemi düzenlediği aracın çalıntı olduğu, Diyarbakır’dan Ankara’ya iki kez gidip geldiği, hız ihlalinden üç defa ceza yediği medyaya yansımıştır. Ankara’da patlayan bombanın Diyarbakır Lice’de yerleştirildiği, ateşleme düzeneğinin ise Ankara’da kurulduğu, teröristin patlama günü gece saat 02.30’da başkente gelip 16 saat boyunca saldırı anını beklediği gazetelerde yazılmış, çizilmiştir. Ancak çok geçmeden Ankara saldırısını TAK isimli PKK’nın taşeron örgütü üstlenmiştir. Hatta bu saldırıyı düzenleyen terörist için Van’da utanmadan, sıkılmadan taziye çadırı dahi açılabilmiştir. Milletimiz şehitlerine ağlarken, aynı anda katilleri sahiplenen çürümüşlerin varlığı ne hale geldiğimizin en açık göstergesidir. Başbakan Davutoğlu ise Ankara’daki saldırı için ’TAK’ın üstlenmesi YPG bağlantısını ortadan kaldırmaz’ sözleriyle önceki söz ve duruşundan kısmen sapmıştır. Ha TAK, ha YPG, ha PKK, ha PYD, hiç fark etmeyecek, hiçbir şekilde gerçekleri değiştirmeyecektir. Meselenin özü bir terör saldırısıdır ve Ankara’nın beyni bombalanmıştır. Bu caniliği çok yönlü araştırıp arkasındaki güç ve azmettiricileri bulmak hükümetin işidir. Gizlemeye, geçiştirmeye de gerek yoktur, Türkiye’nin güvenlik ayarları bozulmuştur. Huzur ve emniyet kalmamıştır. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinden bahsedilemeyecektir. Bir terörist mülteci kisvesi altında olsun olmasın ülkemize girip bomba yüklü bir aracı Ankara’ya kadar taşıyabiliyorsa karşımızda büyük bir sorun var demektir. Bu istihbarat nerededir? Bu emniyet ne iş yapmaktadır? Vatandaşının güvenliğini sağlayamayan, başkentini dahi koruyamayan bir hükümetle nereye kadar gidilecektir?” açıklamasında bulundu.

“MİLLİ İSTİHBARAT TEŞKİLATI NİYE VARDIR VE NE İŞE YARAMAKTADIR?”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık derdinde, Başbakan Davutoğlu’nun ise eylem planları açıklamanın peşinde olduğunu söyleyen Bahçeli, “Diyorlar ki sabrımız taşmak üzere. Diyorlar ki bıçak kemiğe dayandı. Diyorlar ki şu kadar kişi yakalandı, bu kadar kişi tutuklandı. Hep aynı hikayeler, hep aynı suya sabuna dokunmayan diklenmeler. Gelin görün ki, canlı bombalar Türkiye’de cirit atmaktadır. Şu anda katillerin nerede keşif yaptıkları, nereyle ilgili ölüm planları yaptıkları meçhuldür. Sorarım sizlere Milli İstihbarat Teşkilatı niye vardır ve ne işe yaramaktadır? İçişleri Bakanı neyle meşguldür? Varsayalım ki, Ankara katili YPG’li veya değil ne değişecektir? Dahası, PKK’yı kiralayanların, kullananların, silahlandırıp saldırı emri verenlerin hangi odaklar olduğu hala görülmeyecek, karşı tedbir alınmayacak mıdır? Obama 19 Şubat’ta Erdoğan’la yaptığı 80 dakikalık telefon görüşmesinde, Türkiye’nin ulusal güvenliğini destekleme ve meşru müdafaa hakkının altını çizmiştir. Garabete bakınız ki, Obama adeta lütfetmiştir. Bir gün sonra da Erdoğan ’Geldiğimiz yer meşru müdafaa durumudur’ diyerek Obama’dan aldığı icazeti saklamaya bile gerek duymamıştır. Yine Erdoğan, terör örgütlerinin yuvalandığı her yerde Türkiye’nin operasyon yapma hakkı olduğunu söylemektedir. Elbette hakkımız vardır” ifadelerini kullandı.

“TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI BUGÜNDEN BAŞLAYARAK ASKERİ, SİYASİ VE EKONOMİK TEDBİRLERİ KORKMADAN KADEMELİ ŞEKİLDE DEVREYE KOYUN”
Hükümete çağrıda bulunan Devlet Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Milli muhalefet olmadığını yalana dolana batarak ilan eden Davutoğlu’na sesleniyorum. Türkiye’nin milli güvenliğini kim tehdit ediyor, Türk milletine kim husumet besliyor ve insanımıza kim kurşun sıkıyorsa aranıp bulunarak derhal cezalandırılmalıdır. Sayın Davutoğlu, gerekirse Kandil’e gidin, gerekirse orayı taş üstünde taş bırakmayacak derecede yakın, gerekirse de Suriye’nin kuzeyine yıldırım gibi saplanın. YPG’ye top atışlarını durdurun diyen, PYD’yi müttefikliğe terfi ettiren ABD’ye aldırmadan, Rusya’nın provokasyonlarına takılmadan Türkiye’nin gücünü dosta da düşmana da gösterin. Meşru müdafaamız için PKK/PYD’nin bulunduğu, nifak saçtığı her yeri tertemiz yapın ve bu aziz milleti terör illetinden kurtarın. ABD-Rusya Suriye’de geçici ateşkeste anlaşması tavşana kaç tazıya tut taktiğidir. Türkiye’nin meselesi öncelikle Esad olmamalı, komşu ülkelerle ters düşülmemeli, anlaşmazlıklar onarılmalıdır. Sayın Başbakan, varlığımızı dinamitlemeye çalışan terör örgütlerine karşı bugünden başlayarak askeri, siyasi ve ekonomik tedbirleri korkmadan kademeli şekilde devreye koyun. TBMM’de terörü kınamaktan, üç partinin hazırladığı metne imza atmaktan dahi imtina eden PKK şubesi HDP’li sözde milletvekillerinin dokunulmazlıkları başta olmak üzere her caydırıcı önlemi aşama aşama alın. Ve de zihni, fikri, dili kapkara kesilen aydın müsveddelerinin hazırladıkları ihanet bildirilerini de başlarına geçirin. MHP bunları yaparsanız demokratik eleştirileri saklı kalmak kaydıyla her zaman destekçiniz, her daim arkanızdadır. Bilinsin ki, milli bekamızı yıkmaya, tarihi haklarımızı imha etmeye kalkışan fitne kampanyasına karşı her fedakârlığı yapmaya hazırız. Biz Türk milletinin yanındayız. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ni yaşatma konusunda yeminliyiz. Haydi Sayın Erdoğan, haydi Sayın Davutoğlu; Türk milleti sizden cesur, kararlı, atılgan ve yürekli adımlar beklemektedir. Verilmiş bir sözünüz yoksa, elinizi tutacak, boynunuzu bükecek bir anlaşmanız bulunmuyorsa PKK’yı kazıyın, PYD’yi yok edin, içimize sızmış ajan provokatörleri meşru müdafaa çerçevesinde tesirsiz hale getirin. Beklemeyin, gecikmeyin, zamana oynamayın ve de Türkiye’nin potansiyel kudretini harekete geçirerek gereğini yapın. Türkiye’yi hiç kimse Suriye’ye çeviremeyecek, Irak yapamayacaktır. Teminat Türk milletidir. Çok şükür bu millet de henüz ölmemiştir.”
(İHA)Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik