Habeler, haber
DOLAR
3,572 / %0,01
EURO
3,882 / %-0,03
ALTIN
147,18 / %0,00
BİST
93.803 / %1,49
Güneşli
İstanbul: Güneşli
11°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Opel Meriva 1.6 easytronic İnceleme, Test, Yol Testi (2003-2009)

Eklenme : 01 Haziran 2015 15:18    Güncelleme : 16 Şubat 2016 10:45    Okunma : 4825

0429139-Opel-Meriva-1.7-CDTI-Essentia-2003Pano02Pano0420150313_065001

20150313_065014Merhaba arkadaşlar Essantia donanımına sahip araçla ilgili edindiğim tecrübemi bu makalemde ilgililerle paylaşmak istiyorum.

2004 model aracıma 135.000 km de sahip oldum. Boyutlarına kıyasla büyük iç hacme sahip olması edinme kararımda etkili oldu. Yine Opel markasının bilinirliği ve güvenirliliği etkili olan diğer unsurlardan. Bu şanzıman tipinden şimdiye kadar hep kaçmamama rağmen (her zaman  tork konvertörlü klasik tam otomatik ler tercih etmişimdir, konforu ve güvenirliliği nedeni ile. Geçmişte honda civic, chevrolet cruze, kia picanto vs. tam otomatik şanzımanları kullandım) sonunda bu şanzımanda karar kılarak bu aracı aldım.

Aldığım araç kaba hatlarıyla düzgün.  yürürünü etkileyecek kazaya sahip bir araç değil.

Araç yollarda sık rastlanır türden bir model değil, corsa platformu üzerine geliştirilmiş bir model. Aracın dış boyutları şehir içinde park manevralarında sedan ve station otomobilllere nazaran avantaj sağlamakta, hb bir otomobil gibi, ekstra olarak tavan yüksekliği ferahlığına sahip. Şoför oturma poziyonu her şeye yukardan bakar bir konum. İdeal oturma pozisyonunu yakalamak, direksiyon ve koltuk hareketleriyle mümkün. Görüş açısı da başarılı, kocaman yan aynalara sahip. Ancak ön kelebek camının yanındaki koca sütun bazen karşıdan karşıya geçenleri, ya da oradan gelen araçları geç farketmenize sebep oluyor, çok dikkat etmek gerek. Ön camın derinliği, daha büyük bir araçtaymışsınız izlenimi veriyor.  Göstergeler okunaklı, Teyp ve Klima kumanda düğmeleri kullanışlı ve ulaşımı kolay. Teybin direksiyon üzerindeki tuşlarlarla kullanımı pratik. Korna direksiyon üzerindeki 2 tuşla çalınabiliyor, değişik. Kapı gözleri oturma pozisyonuna göre bir aşağıda kalıyor.  Ortada açılan kızaklık küllük çekmecesi kızağı sürekli bozuk açılıp kapanmıyor sıkışıyor. upload-84539_1Kapıda 4 cam otomatiği ve yan ayna ayarları mevcut ergonomik. Ön göğüste bir eşya gözü olmalıydı, bu bölüm monoblok. Cep telefonunuz elinizde kalıyor. Sağ koltuğun altında bir çekmece var güzel bişey. Kol dayama var, ticari araçlardaki gibi koltuğa monte. ama içindeki sünger deforma olmuş demiri kolunuza batıyor 10 yaşına gelince. Gözlük koyma bölümü var.

Ön göğüste kullanılan malzeme fazla sert.  (Aslında kapılarda bagaj bölümünde kullanılan sert plastik benimki gibi 140000 km ye gelmiş araçta trim seslerine sebep oluyor, aracın kendisi tok bir araba olmakla birlikte, bu kullanılan malzemeler tangır tungurluk hissiyatı ucuz hissettiriyor) Gri teyp klima ünitelerinin boyası soyulmuş, rengi atmış çok mu kötü kullanılmış? olabilir tabi ama daha çok malzeme kalitesizliğine bağladım. ( bir de araçları hep sıfır teste tabi tutuyorlar, 20.000 km , 5 yıl sonra ne olur bu parçalar arkadaşlar bunları da düşünmek lazım)

Ön ve arka koltuklarda baş ve omuz mesafeleri yine diz mesafesi oldukça tatminkar. 2004-Opel-Meriva-1-6-16V-Enjoy-Easytronic-bkimirarka koltuklar 3 parça halinde. ortada 3. koltuk öne tam yatabiliyor, bagajla neredeyse düz olacak şekilde. Yine sağ ve sol parçaların sırtlıklarının yatım açısı birkaç derece değiştirilebiliyor ve bagajla bir olacak şekilde öne yatabiliyor. ön sağ ve sol koltuklar takribi 10 cm ileri geri hareket ettirilebiliyor. büyük hacimli şeyler taşıyanlar için tüm bunlar nerdeyse tek elle birer hareketle yapılabilecek kadar kolay. ön yolcu koltuğunun sırtlığıda tek hareketle öne yatabilir ve düz bir hacim elde edilebiliyor. Bagajdan soktugunuz uzun bir cismi buraya doğru uzatın diye heralde. Ön koltukların arkalarında otobüslerdeki gibi açılan bir rafı var uzun yolculuklarda çok kullanışlı. Yine altında fileler var içine ıvır zıvır koymak için. Ortada radyo kontrol paneli var. 2 tane 3,5 mm jack girişi var, arkada oturanlar için öndekinden farklı radyo yada müzik kanalı nı dinleme imkanı sunarmış henüz deneyemedim. Bir de orda küllük ve 12 v çakma soketi var . Tavanlarda bol bol ışık var.

Bagajın yükleme eşiği çok güzel dümdüz. Bagaja 3 ceset at o kadar.  Uzun yolculuklar için süper yani. Kapağı açılınca çok yukarı çıkıyor, tekrar indirmek için içteki tutamaç nekadar hızlı çekerseniz çekin bir de dıştan ittirmek suretiyle kapanabiliyor. 
kofferraum_m

Pano03
 opel-meriva-1.7-dti-enjoy-05

Görüntü olarak biraz çirkine yakın bir araba. Bir jep havası var, biraz suv. Tekerleklerin durduğu yerlerin karoseri limit dış sınırları olması yol tutuşunu iyileştiriyor.

Aracın amortisörleri böyle yüksek bir aracı yolda tutabilmek için biraz sert ayarlanmış bu durumda şehir içi istanbul gibi yolları bozuk memleketlerde konforu bozuyor. Yüksek araç tı hani, aile aracıydı , ama amortisör konforu kötü; bunlar hep tezat işte. Ha iyi viraj alıyor güven veriyor ayrı.

Aracın motoru tüm opel lerde kullanılan hatta daewoo, chevrolet lerde gördüğümüz ecotech motor.

Biraz gürültülü bir motor. Aslında beğendiğim bir motor, Zamanının torklu motorlarından, ısındıktan sonra daha başarılı bir motor. 4,5 litre civarında yağ alıyor. (10-40  yağ kullanıyorum, 10000 km de bir orijinal yağla kullanmakta fayda var. GM yağ dan uzak durun daha kaliteli seçenek lere yönelin yoksa karakter olarak yağ eksilten bu motor birde bakmışsınız benzin ve yağla çalışır olmuş) Bu araçta 100 hp , 150 nm /dk. Civarında gücü var. bildiğin gürültülü bu motor bi uğultu var.

Motorun yetersizliğinden ziyade, araç  ağır  (1350 kg civarı boşken) bu denli ağır bir aracı sadece sürücüyle makul performansla götürürken bir de yolcu ve yük gelince zorlanıyor. Hele ki yokuşu olan yerlerde öldüm dedirtiyor.  bi kere patinaja kalmaya çok müsait bir araba. gitmem den ziyade şanzımanın karakterinden kaynaklanıyor sorunlar. Easytronic denilen aslında sizin yerinize debriyaja basıp çeken bir mekanik robot bulunan manuel bir makine bu. ama manuel arabalardaki gibi çekmediğinde yarım debriyaj gaz veremediğinizden motor gücü sınırlı olunca yada ağır oldduğunuzda işi çok zor.  geçmişte düz vites araç kullanmış, prensibini bilen biri bu şanzımanda manuel kullanarak rahat edebilir, ancak tam otomatik ten inen buna binen için ilk 3 ay işkence.

1 .den 2. Vitese takmak için çok devir çeviriyor (3250 d/d gibi düzde) (ağırlık sebebi ile), sonraki viteslerde bu devir daha makul seviyelerde. Yokuş aşağı, yokuş yukarı farketmiyor sürekli bir motor freni durumu var, ona bıraktığınız her durumda 1 ufak vitesi tercih ediyor ama çok dik yokuşlarda küçültmekte geç davranabiliyor, 1. vitese alsa rahat çıkacağı yokuşu ikiyle çıkmaya çalışıyor; 2. vitesin elastikiyeti iyi değil çok yavaşladığınızda bire de takamadığı durumlarda ikiyle devam etmekte zorlanıyor, gaz yiyinceye kadar durum vahim. rölanti devrine yakın aralıkta (hız düşük olduğundan) motor toplayıncaya kadar bir silkelemeler oluyor, yolcular arkadaş noldu bozuldumu? filan derken ya hemen manuele geçip vites düşürmeyi düşünmeyen şanzımana yardım edip vites düşüreceksiniz yada gaz pedalına sonuna kadar (gerçekten sonuna kadar) basıp biran evvel devirlenmesini sağlayacaksınız.

ama bunlar herkesin öğrenmek isteyeceği kullanım tipi yada uğraşmak istiyeceği türden şeyler değil.

Araç rölantide iken ayağınızı fren pedalına yeteri kadar basmazsanız bir titreme oluyor, tam kavramada bırakmak gibi birşey, onun için frene sıkı basmak gerekiyor.

Arabada şanzımanın hemen altında “S” harfi bulunan bir tuş var kar modu; bu düğmeye basınca ekranda bir ışık ynıyor. yarım kavrama ile arabayı 2.viteste kaldırıyor, daha yumuşak gaz tepkisi olduğundan patinaja kalması güçleşiyor. Araç hızlanmaya devam ettiğinde 60-70 km hıza gelince bu kar modu otomatik olarak devre dışı kalıyor. Bu modun sürekli kullanımı debriyajı yorar bunu unutmayın.

Yokuş kalkış desteği mi vardı canım; bu araç imal edilirken öyle bişe yok kayıyor. El freni can yoldaşınız oluyor. ( galiba yokuş kalkış 2008 lerde var. onlarda antipatinaj da olabilir eğer varsa çık faydalı )

Manuel kullanabilecek kapasitesi olan arkadaşlar için güzel bir şanzıman ama benim şöylede bir çekincem var, manuelde kullanırsam bu sistem bozulur mu? Keza öğrendim ki 105.000 km de bu araç bir şanzıman beyni tamiri görmüş.

Aracın şanzımanının bu kötü özelliklerinin yanında düz vites gibi yakması gibi artı bir özelliği var. Bu kadar ağır bir araç için yakıtı hiç te fazla değil.  9 lt/100 km şehiriçi ortalama ( aracım 135.000 km de) civarında. Araç son viteste 2500 devirde tam 100 km hızla gidebiliyor buda uzun yolda tasarruf demek.

Araç yağ eksiltiyor, yakıyor demiyorum ama eksilttiği kesin, kitapçığında 1000 km de 0,6 litreye kadar yağ tüketmesi normal karşılanabilir yazıyor ama bunu benim normal karşılamam mümkün değil. Benim motorum 140.000 km de ( hiç dokunulmamış olduğunu düşünüyorum)  ve 5000 km de yaklaşık 2 litre yağ eksiltmekte. araştırmalarım sıkıştırılan motorlar için normal kabul edilebilir diyor, ben normal kabul etmiyorum. Allah tanki arabada kırmızı yağ ışığı ve sarı yağ ışıkları ayrı ve yağ eksiltmesi durumunda sarı yağ ışığı yanıyor,  eksilttiğinde yanıyor ve yanar yanmaz ekleme yaptığında takribi 1 litre kadar eklendiğinde seni götürür. (yanında yağ taşımak zorunda olmak hoş bir duygu değil)

Aracın motor şanzıman kombinasyonu tam uzun yol için yağ gibi kayıp gitsin. Yokuşu inişi fazla olan memleketlerde çok da başarılı değil.

Rölantiden kavrarken bir cansızlık oluyor 1000 devirde tutunuyor. Sonra 4500 d./ devire kadar canlılığı nerdeyse her aralıkta var.

Gazlayınca araç patinaja kalıyor, (aracın ağırlığı nedeni ile), bu donanımda anti patinaj sistemi yok, diğerlerinde var mı bilmiyorum ama bu araca anti patinaj çok lazım, keza yokuş yukarı sürekli patinaja kalkıyor. Yokuşta geri kaymasın diye de ekstra bir gaza müdahaleniz olunca kaçınılmaz. Yumuşak hamurlu lastiklerle daha iyi tutunum sağlanabilir.

4 teker disk bence çok güvenli frenleri mevcut. Ön diskler bitince ışık filan yanmıyor, kulağınızı tırmalayan disk sürtme sesi duyunca anlayın ki balatalar bitmiş.

Direksiyonun da bir gariplikler var, turunu beğeniyorum ama durduğun yerde döndürürken bir takır tukur hissedebiliyorsunuz. Direksiyonun boyutunu büyük buluyorum. Biraz daha küçük ele iyi oturan bir direksiyonla daha iyi olurdu.

Aracın yol tutuşu hiç beklediğim gibi değil, böyle yüksek bir araçtan daha korkutucu hareketler beklerdim ama çok güven veriyor. İzinden çıkmamak için elinden geleni yapıyor. Bunun iyi ayarlanmış şaseden kaynaklandığını düşünüyorum.

Araç çirkin de olsa bana bir sağlamlık hissi veriyor, öyle ki kazada bir honda da olmaktan sa bu araçta olmayı tercih ederim dedirtecek kadar.

Aracın polen filtresini değiştirmek için motor kaputunu açıp silecekleri söküp altındaki ızgarayı sökmek gerekiyor (zahmetli iş) .

Silecek sorunum oldu, bir gün tak dedi kaldı. Söktürdüm, kronik olduğunu öğrendim. Corsa larda da benzer sıkıntı oluyormuş. Pislik, toz yağmur dönen bir milin kilitlenmesine sebep oldu. Temizleyip yağlayıp taktık. Motor ızgarasının altından çıkan yaprak ve çamura hayret ettim belki 1 kg, hepsini çıkardım belki 2 saat uğraştım. Demek ki buralarda birikme oluyor, ozaman ağaç altına parktan kaçınacaksınız.

Sonuç olarak çok kullanışlı bir araç, tok sağlam bir hissiyatı var. Düz memleketler için bu motor şanzıman seçeneği uygun olabilir. Uzun yolculukları çok seviyor. Motor kendini ispatlamış . Bakımlı bir araçla  250.000 km ler hayal değil ( LPG takılmamışını bulmak zor Merivaların % 25 i filan benzinli kalmış, sanırım LPG taktıracak adamlar büyük bagajlı bir araç alıyım ona taktırıyım diyor, yoksa çok yakan bir araç değil). Servis sorunu yok, parça sorunu yok. Büyük maliyetli sorunlar çıkarmayacaktır. İşletme maliyeti yüksek değil. Belki birkaç kere şanzıman sorunu olabilir ancak onunda maliyeti büyük olmayacaktır. Şanzıman alışkanlık gerektiriyor, alıp hemen satan vatandaşlar biliyorum ama şanzımana birkaç ay zaman vermek lazım, olmadımı, manuel kullanacaksınız. Alınca park sensörü ve yumuşak hamurlu lastikleri ihmal etmeyin. Sunroof lusunu alsanız tadından yenmez herhalde. Aslında en büyük sonuç; şanzıman karakter olarak can sıkıcı; easytronic şanzımanı manuel kullanacak kapasitesi olanlar alsın. Yoksa eşime alıyım, babama alıyım şanzımanı değil.

 

ATIL UZUN

 

FABRİKAVERİLERİ TESTVERİLERİ
Motor: Önde enlemesine yerleştirilmiş sıralı dört silindirli 16 supaplı motor Hızlanma
MotorHacmi: 1598 cc 0-50km/s : 3.7 sn
Çap/Strok: 0-100km/s : 13 sn
MotorGücü: 6000 d/d’de 100 HP 0-130km/s : 20 sn
Hız
Max.Tork: 3600 d/d’de 150Nm Max.hız : 170 km/s (bence) tabi
Frenler: önde hava kanallıdisk, arkadadisk
Bagaj: 350/1410/2000 lt İçgürültü
Boyutlar: 4042/1694/1634 mm Rölanti 49 dB(A)
Ağırlık: 1300 kg 100 km/s : 64 dB(A)
Lastikler: 185/60 R15 100- 0 km/s 40 m
Test tüketimi / ortalama: 9 lt/100 km
Depokapasitesi: 53 lt
Menzil: 588 km

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik