Geri » muhabbetim.com


Bülent Ecevit öldü ! Bülent Ecevit nereye defnedilecek ? (06 Kasım 2006)

Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı Bülent Ecevit için devlet töreni düzenlenmesi için çalışma başlattı. Ecevit'in cenazesi, 11 Kasım Cumartesi günü toprağa verilecek. 06 Kasım 2006 15:50

CENAZE, CUMARTESİ GÜNÜ DEFNEDİLECEK
    
Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in cenazesinin, 11 Kasım Cumartesi günü toprağa verileceği bildirildi.

A.A muhabirinin aldığı bilgiye göre, eşi Rahşan Ecevit ve DSP kurmaylarının yaptığı değerlendirme sonucunda, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in cenazesinin, şehir dışından gelecekler ve çalışanların da geniş katılımı dikkate alınarak ve bu yöndeki talepler doğrultusunda, 11 Kasım Cumartesi günü toprağa verilmesinin daha uygun olacağına karar verildi.

DEVLET MEZARLIĞI'NA DEFNEDİLECEK

Bülent Ecevit Ankara'daki Devlet Mezarlığı’na defnedilecek.

Bülent Ecevit için devlet töreni düzenlenmesi için Başbakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı’nın çalışma başlattı. Defnin ise Ankara'daki Devlet Mezarlığı’na yapılmasına karar verildi.
 


Mustafa Bülent Ecevit Kimdir !

Mustafa Bülent Ecevit, (d. 28 Mayıs 1925 İstanbul – ö. 5 Kasım 2006 Ankara). Şair, gazeteci, yazar, parti başkanı, başbakan ve siyaset adamı. 20. yüzyılın ikinci yarısında Türk siyasetine damgasını vurmuş en önemli isimlerden biri. "Ecevit Seceresi (Devlet Arşivi - No 1265)" belgesine göre İnebolu'da doğdu.

XI, I. Dönem Ankara Milletvekilliği, II, III, IV, V, XIX. Dönem Zonguldak Milletvekilliği, XX. Dönem İstanbul Milletvekilliği yaptı. Temsilciler Meclisi Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı, Demokratik Sol Parti Genel Başkanı oldu. Çalışma Bakanı, Devlet Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Başbakan olarak görev yaptı. Ancak üniversite mezunu olmaması nedeniyle Cumhurbaşkanlığına aday olamadı.

 

Bülent Ecevit Şiir kitapları

 

Bülent Ecevit Siyasî kitapları

 

 

Bülent Ecevit Kişisel yaşamı

Bülent Ecevit 28 Mayıs 1925 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası aslen güneydoğudan göçerek gelmiş bir Kürt ailesinden bir müderrisin oğlu Kastamonu doğumlu Ahmet Fahri Ecevit Ankara Hukuk Fakültesi'nde adli tıp profesörüydü. A. Fahri Ecevit daha sonra siyasete girerek 1943-1950 yılları arasında CHP'den Kastamonu milletvekilliği yaptı. İstanbul doğumlu olan annesi Fatma Nazlı ise ressamdı. Bülent Ecevit 1944 yılında Robert Kolej'den mezun oldu ve aynı yıl içinde çalışma hayatına Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nde çevirmenlik yaparak başladı. 1946 yılında sınıf arkadaşı Rahşan (Aral) Ecevit ile hayatını birleştirdi. Önce Ankara Hukuk Fakültesi ve sonra da Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'ne kayıt yaptırmasına rağmen yüksek öğrenimine devam etmedi. 1946-1950 yılları arasında Londra Elçiliğinin Basın Ateşeliği'nde kâtip olarak çalıştı. 1950 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Ulus Gazetesi'nde çalışmaya başladı. Ulus Gazetesi Demokrat Parti tarafından kapatılınca Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde yazar ve yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. 1955 yılında ABD'nin Kuzey Karolina eyaletinin Winston-Salem kentinde konuk gazeteci olarak çalıştı. 1957'de Rockefeller Bursu ile yeniden ABD'ye gitti, Harvard Üniversitesi'nde sekiz ay sosyal psikoloji ve Orta Doğu tarihi üzerine incelemeler yaptı. 1957 seçimlerinde CHP'den milletvekili oldu.

Bülent Ecevit Siyasi yaşamı

Bülent Ecevit CHP içinde yükselmesi


32 yaşında milletvekili olarak siyasi yaşamına başlayan Bülent Ecevit 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonraki seçimlerde tekrar milletvekili seçildi. 1961 yılında İsmet İnönü'nün kurduğu hükümette Çalışma bakanı oldu. 1965 yılındaki seçimlerde Zonguldak'tan yeniden milletvekili seçildi, seçimleri Süleyman Demirel'in başkanlığındaki Adalet Partisi kazandı. Bülent Ecevit bu tarihten sonra muhalefete geri dönen CHP'nin içinde ortanın solu görüşünün öncülüğünü yapmaya başladı. 12 Mart 1971 muhtırasına karşı tavrından dolayı İsmet İnönü'yle anlaşmazlığa düşerek Parti genel sekreterliğinden istifa etti. CHP'nin 5. Olağanüstü Kurultay'ında parti meclisi için yapılan güvenoylamasında Ecevit yanlılarının 507'ye karşılık 709 oy ile güvenoyu alması üzerine istifa eden İsmet İnönü'nün yerine 14 Mayıs 1972 tarihinde yapılan olağanüstü kurultayda genel başkanlığa seçildi.

Bülent Ecevit CHP Genel Başkanlığı dönemi

14 Ekim 1973 tarihinde yapılan seçimlerde Ecevit'in başkanlığındaki CHP en fazla oyu almasına rağmen çoğunluğu kazanamadı. 26 Ocak 1974 tarihinde Milli Selamet Partisi ile kurduğu koalisyon hükümetinde ilk defa başbakanlık görevini aldı. Sadece 10 ay süren bu koalisyon hükümetinin tarihe geçen en önemli olayı Kıbrıs Barış Harekâtı olmuştur. Bu hükümetin dağılması üzerine Süleyman Demirel'in başbakan olarak görev yaptığı AP-MSP-MHP-CGP partilerinden oluşan I. Milli Cephe hükümeti kuruldu. Muhalefete geri dönen Bülent Ecevit 5 Haziran 1977 tarihindeki seçimlerde CHP'nin oyunu %41'e çıkarmayı başardı. Bu oy oranı Türkiye Cumhuriyeti'nde bir sol görüşlü partinin kazandığı en yüksek oy oranı olarak tarihe geçti. Ecevit oy oranını artırmakla birlikte o zamanki seçim sistemine (Nisbi seçim sistemi) göre çoğunluğu kazanamadığı için bir azınlık hükümeti kurmaya karar verdi. Bu azınlık hükümetinin güven oyu alamaması nedeniyle tekrar Süleyman Demirel'in başbakanlığında II. Milli Cephe hükümeti (AP-MSP-MHP) kuruldu. Bu hükümetin de kısa ömürlü olması sonucu Ecevit AP'den ayrılan 11 milletvekilinin desteğiyle (Güneş Motel Olayı) 5 Ocak 1978 tarihinde yeni bir hükümet kurarak tekrar başbakan oldu. Ancak bu 11 milletvekilinin desteğini kazanmak için verdiği tavizler ve bakan yaptığı 11 milletvekili hakkında çıkan yolsuzluk söylentileri, dürüstlüğüyle tanınan Ecevit'e zarar verdi. Bu arada, Türkiye'nin ekonomik durumu gittikçe bozulmaya başlamış, sağ-sol çatışmaları sonucu işlenen cinayetler önlenemez duruma gelmişti. 1979 yılında yapılan ara seçimlerde başarısızlığa uğrayan Ecevit görevden çekildi ve Süleyman Demirel 25 Kasım 1979 tarihinde MSP ve MHP'nin desteğiyle bir azınlık hükümeti kurdu. 12 Eylül 1980 tarihinde Genel kurmay başkanı Kenan Evren'in komutasındaki silahlı kuvvetler ülkenin yönetimine el koydu. Diğer parti başkanlarıyla beraber Bülent Ecevit de siyasetten uzaklaştırıldı ve bir süre göz altında tutuldu. Daha sonra diğer bütün partilerin ileri gelenleriyle birlikte 10 yıl süreyle siyasete girmesi yasaklandı. Bu dönemde gazetecilik yaptı. Arayış dergisini çıkardı. 1981'de çıkan dergi 1982'de askeri rejim tarafından kapatıldı.

Bülent Ecevit Siyasete geri dönüşü: Demokratik Sol Parti dönemi

1985 yılında Bülent Ecevit'in siyasete girme yasağı devam ederken eşi Rahşan Ecevit'in başkanlığında Demokratik Sol Parti kuruldu. 1987 yılında yapılan referandumla eski siyasi liderlerin siyaset yasağı kaldırılınca Bülent Ecevit DSP'nin başına geçti. Aynı yılın Kasım ayında yapılan seçimlerde DSP barajı aşamayınca Ecevit siyasetten çekildi. 1989 yılında siyasete geri döndü ve DSP'nin başına geçti. 1991 seçimlerinde DSP'den milletvekili seçilerek 11 yıl sonra TBMM'ye geri döndü. 24 Aralık 1994 tarihindeki seçimlerde oy oranını artırarak solun en büyük partisi haline geldi. ANAP ve DTP'yle birlikte kurulan Anasol-D hükümetinde Başbakan yardımcısı oldu. Daha sonra da DYP ve ANAP'ın desteğiyle kurulan bir azınlık hükümetinde kısa süre için başbakan oldu. 18 Nisan 1999'da yapılan seçimlerde DSP en fazla oyu alınca başbakanlık görevini aldı ve bu görevi 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında yapılan seçimlerde DSP'nin barajı aşamayarak TBMM dışı kalması üzerine siyasetten çekildi. İlerleyen yaşıyla birlikte sağlığı bozulan Ecevit 19 Mayıs 2006 tarihinde beyin kanaması geçirdi ve uzun süre yoğun bakımda kaldı. Bu sırada kendisi için tutulan ziyaretçi yazıları Kaldırım Defteri adıyla anılıyor. Bülent Ecevit, bitkisel hayata girdikten 172 gün sonra 5 Kasım 2006 tarihinde 22:40'da (20:40 [UTC]) GATA'da vefat etti.

[değiştir] Edebî kişiliği

Bülent Ecevit siyasi yaşamının yanı sıra yazar ve şairliği de birlikte yürütmüş ender siyasetçilerden birisidir. Sanskrit, Bengal ve İngilizce dillerinde çalışma yapmış olan Ecevit Rabindranath Tagore, Ezra Pound, T. S. Eliot, ve Bernard Lewis'in yapıtlarını Türkçe'ye çevirmiş, kendi şiirleri de kitap halinde yayımlanmıştır:

Bülent Ecevit Şiirleri

 1. AV
  ormanın kuytusunda vurulan geyik
  hayvanlar acınla suskun
  dallar yasınla eğik
  boynuzlarında çizgilerinde gözlerinde
  avcının söndüremediği iyilik


  1971
 2. BACH SONATI
  ne ben sorayım seni
  ne sen beni sor
  soyunmuş seslerimiz tenden
  boşlukta bir aşk örüyor
  
  ses olmuş duygular
  yaklaşır dalga dalga zamansız
  kavuşsa da seslerimiz birbirine
  biz kavuşamayız
  
  ne kollarımız var saracak
  ne öpecek dudaklar
  ne görülecek yüzümüz var
  ne görecek göz
  
  biz aşk örüyoruz boşlukta
  çizgiden soyut
  zerreden öz 3. GÖÇMEN
  Sevdiklerimin başında bir bilmediğim
  Görmediğim özlemediğim özlediklerimin başında
  
  Yurdum olmadan sıladayım
  Kimsem ölmeden yasta
  Yollarda gözlediğim ne
  Mektuplarda beklediğim ne
  
  Nereden sürmüşler beni buralar nere
  buralar nere, buralar nere
  
  Bir bildiğim olmalı, bilmez olmuşum
  Bir derdim olmalı, gülmez olmuşum
  Buralara konmuş göçmen olmuşum
  Bir derdim olmalı, gülmez olmuşum 4. İNSAN
  elbette senden güzel olacaktı
  çizdiğin resim
  yaptığın heykel
  senden büyük olacaktı
  senden yakışıklı
  
  elbette senden doğru söyliyecekti
  yazdığın şiir
  
  elbette senden çok duyacaktı
  söylediğin türkü
  
  sen olduğundan büyüksün
  sen olduğundan iyisin
  sen olduğundan güzel   
 5. KÖYLÜ KADINLAR
  
  köylü kadınlar
  fistanları güllü kadınlar
  
  topraktan doğup da toprağı yoğurandıur onlar
  veresiye canlarını doğurandır onlar
  
  köylü kadınlar
  fistanları güllü kadınlar
  
  yüzleri güneştir onların yanık
  ayakları topraktır onların yarık
  
  doyulmadan güzelliğine
  tarlalarda solandırlar
  
  köylü kadınlar
  fistanları güllü kadınlar
  
  
 6. MAĞARA
  
  
  mağaranın duvarına
  hayvanları taştan oydum
  kükrediler karanlıkta
  türkülerle karşı koydum
  
  karanlıktı mağara
  ışığı taştan oydum
  üşüyordum
  bir de güneş koydum
  
  aşk oydum mağaranın duvarına
  aşk oydum
  ağrıdı taşlar
  yarıldı mağara
 7. PROMETE KENTTE
  
  promete şimdi kentte
  kayalara bağlı değil
  beton duvarlarla çevrilidir
  kartalların giremiyeceği bir semtte
  kendi kendini kemirir
 8. PÜLÜMÜRÜN YAŞSIZ KADINI
  
  
  Pülümürün bir dağ köyünde gördüm onu
  yaşını sordum bir giz gibi güldü
  kimi seksen dedi köylülerden kimi yüz
  yüzüne baktım bir giz gibi güldü
  
  bir asa vardı elinde
  bir solmuş kırallığın
  kadifeden harmanisi üzerinde
  bir hititliydi o bir selçukluydu
  bir ermeniydi bir kürttü
  bir türk
  
  yaşını sordum bir giz gibi güldü
  koluma girdi bir soylu kadınca
  tozlu köy yolunda sürüyerek eteğini
  beni tek gözlü sarayına götürdü
  köy yapısı kulübesinin
  
  zamanı onda yitirdim ben
  yitik zamanlara onda eriştim
  en soylu yoksulluğun toprak döşeli sarayında
  bir taç gibi kondu başıma Türkiyeliliğim
   
 9. SINIR
  
  
  dur yolcu bura sınır
  yabandır yasaktır ötesi
  çiçeklerden seçemezsin
  kokuları renkleri bir bir
  
  kuşdan pasaport sorulmaz
  gümrüksüz geçer yüküyle karınca
  dur yolcu bura sınır
  sen geçemezsin
  
  dereye bakma durmaz akar
  öteden de içer ceylan bu suyu
  dur yolcu bura sınır
  sen geçemezsin
  
  dur yolcu bura sınır
  ne çizili ne yazılı
  geçemezsin yine de silemezsin
  içinde kazılı
 10. TAKA
  
  
  takalar geçiyor allı yeşilli
  takalar geçiyor dümenleri lâzlı
  takalar geçiyor en nazlı
  yelkenlilerden de güzel
  
  güvenli sularda işsiz dönenen
  gezi yelkenlerinden çok duyarak denizi
  takalar geçiyor enginlere
  yamalı göğsünü gere gere
  
  takalar geçiyor yükle yürekle
  takalar geçiyor emekle dolu
  günlük güneşlik kıyılarından kopmuş
  denizlerde Anadolu
  
  kıyılar kadın olmuş
  açılır gider erkeği
  takalar takalar toprağın
  denizde çarpan yüreği
 11. TÜRK-YUNAN ŞİİRİ
  
  
  sıla derdine düşünce anlarsın
  yunanlıyla kardeş olduğunu
  bir rum şarkısı duyunca gör
  gurbet elde istanbul çocuğunu
  
  türkçenin ferah gönlünce küfretmişiz
  olmuşuz kanlı bıçaklı
  yine de bir sevgidir içimizde
  böyle barış günlerinde saklı
  
  bir soyun kanı olmasın varsın
  damarlarımızda akan kan
  içimizde şu deli rüzgâr
  bir havadan
  
  Bu yağmurla cömert
  bu güneşle sıcak
  gönlümüzden bahar dolusu kopan
  iyilikler kucak kucak
  
  bu sudan bu tattandır ikimizde de günah
  bütün içkiler gibi zararı kadar leziz
  bir iklimin meyvasından sızdırılmış
  bir içkidir kötülüklerimiz
  
  aramızda bir mavi büyü
  bir sıcak deniz
  kıyılarında birbirinden güzel
  iki milletiz
  
  bizimle dirilecek bir gün
  Ege'nin altın çağı
  yanıp yarının ateşinden
  eskinin ocağı
  
  önce bir kahkaha çalınır kulağına
  sonra rum şiveli türkçeler
  o Boğaz'dan söz eder
  sen rakıyı hatırlarsın
  
  Yunanlıyla kardeş olduğunu
  sıla derdine düşünce anlarsın
  
  
  
               Londra, 1947
 12. UYUM
  
  
  			halk ozanı Levnî'ye özen
  
  
  boşluğa bulut buluta yağmur
  yağmura toprak ne güzel uymuş
  
  gündüze güneş güneşe tarla
  tarlaya başak ne güzel uymuş
  
  başağa buğday buğdaya insan
  insana emek ne güzel uymuş
  
  emeğe eylem eyleme yürek
  yüreğe sevgi ne güzel uymuş
 13. YAPAMADIĞIMIZ
  Rahşan'a
  
  akşam kapı eşiğinde bir terli giysi gibi
  soyunmak vardı derdinden evrenin
  bir entari serinliğini giyinmek
  kendi derdini tespih gibi çekmek elinde
  
  yün örmen vardı akşamları koltuğa gömülü
  karşında polisiye roman okumak vardı
  sorgusuz bakışmak yoruldukça gözlerimiz
  sevinçsiz gülmek üzüntüsüz ağlamak
  
  oturmağa konuklar gelmesi bazen
  çevresinde bir masanın kaygısız
  sıcacık konularda bir demli çay gibi
  bilmedik komşularla konuşmak
  
  dünyamızla uyuşmak vardı
  oyunda sonunu görmeden oynamak
  sevinebilmek kazandığına
  yitirdiğine yerinebilmek
  
  düşünmiyebilmek yoruldukça düşünmekten
  kamaştıkça örtebilmek gözlerini
  düşlerde bile ışıktan sakınarak kendini
  uyayabilmek vardı vaktinde rahat
  
 14. YARGI
  
  öldürenle katiliz çalanla hırsız
  tümümüz sanığız tümümüz savcı
  tümümüz suçlu tümümüz yargıç
  
  kimi aklar kimi suçlarız
  kimi bağışlar kimi asarız
  kendimizi başkasında
  
  hergün bıçak saplı
  birinin arkasında
  vurulan da biziz vuran da
 15. YARIN
  
  birşeyler olacak yarın
  duruşundan belli
  kırdaki atların
  bulutların koşuşundan belli
  kazışından köstebeklerin toprağı
  
  karıncaların telâşından belli
  birşeyler olacak yarın
  belki bir tomurcuk
  belki bir ağacın düşen yaprağı
  belki de bir çocuk
  
  pek o kadar göremesek de uzağı
  kuşların uçuşundan belli
  birşeyler olacak yarın
  öbürgünden önemsiz
  yarından önemli
 

Derlemedir...
Lütfen Kullanırken kaynak gösteriniz. Tesekkurler.
örnek: kaynak: www.karizmatik.biz
 

 

 

Hosting Hizmetleri