Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Tüketim Toplumu olmuşuz

Eklenme : 05 Şubat 2016 11:35    Güncelleme : 06 Şubat 2016 15:27    Okunma : 1409

a aa

koyunEvet olmuşuz bunu biliyoruz zaten de, gözümüze gözümüze sokmaları beni rahatsız ediyor. Koyun yerine konulmamız, algılarımızın zayıflığıyla, zekamızla alay edilmesi beni üzüyor.

Son çıkan bir reklam var. Tabi ki, banka reklamı. Şimdilerde televizyonda başka reklam yok zaten. Uzun adam çıktı -faiz lobisi – dedi, millet dalga geçti, arkadaşım bu nasıl bir gelir haberin var mı senin, dünya bunun üzerine kurulu. İlaç sektörü , silah sektörü, faizle iş yapanlar bu üçünün üzerine kurulu dünya.

Neyse benim anlatmak istediğim sistemin çarpıklığı, bu sektörlerin işleyişi filan değil. Sadece 1 reklam filmi üzerine konuşmak istedim.

Reklamın özeti şu ;

anne, baba, çocuk konuşuyorlar, baba soruyor;

-peki bu kartı alınca ne olacak,

çocuk cevap veriyor;

-bi kere saçın çıkacak. (woww saçlı hali sergileniyor)

anne giriyor;

-ünlü gibi olucaz. (woww flashlar filan patlıyor aile yürürken)

ekliyor;

-çocuğumuza son model telefon alıcaz,

-sana da alıcaz.

-bana da alıcaz.

reklam filmi şöyle bitiyor;

-kocacım ben sana yeniden aşık oluyorum galiba. ( yuhh ya)

Reklamcılık sektöründe kimleri çalıştırdıkları, bunun senaryosunu kimlerin yazdığı filan değil konum, onlara girersek sanatına da küfür ederim. Konu bizim zekamızla alay edilmesi. Olmayan paramızı harcamamız için özendirilmeye çalışılmamız ve bunu yapış biçimlerinin bayalığı. Neymiş kartı alınca herkes telefon alacakmış. vay arkadaş.

Bilmem kaç milyon kişi icralık olmuş, temerrüde düşmüş. Borç batağında insanlar. Ama bunlar bu reklamı yayınlamaktan utanmıyorlar.

Hayır sektör öyle güçlü ki; 3 insandan ikisi sektörün bi tarafından ekmek yiyor, kendi yemese arkadaşı, kuzeni, bacanağı yiyor, faydalanıyor, faizini yiyor, kredisinden faydalanıyor. Yani hayatımızdan çıkarmamız imkansız.

Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık dedikleri bu olsa gerek.

G.Değerleme Uzmanı-SPK Lisans No: 401221 – ATIL UZUN

 


SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 1 Yorum Yapılmıştır.
 • admin diyor ki ;
  06 Şubat 2016 14:59

  Reklamı ilk izlediğim de bende benzer şeyler düşünmüştüm. Tepkimi kendi içimde yaşadım ve bitirdim. Eminim bir çok kişi bu reklam la ilgili benzer duygular, düşünceler hissetmiştir ve kendi içinde tepkisini göstermiştir. Etkisi geçiyor ve reklamı sonra bir daha izliyorsun.. Başka bir şeyle meşgul iken televizyon açık kaldıysa bir daha, araba kullanırken radyo da bir daha, İnternet de dolaşırken bir daha.. bir daha.. bir daha.. derken tepkini unutuyorsun. artık tepkisiz sin. Bilinç altına bir veri gönderilmiş. Sen, yakınların yada çocukların yakında sana verilen görevi uygulayacak-sındır, düşünmeden… Tıpkı uzun süredir olduğu gibi..

  Bunu yaparken alay etmeleri hoş olmamış!

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik