Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Tahsis Projesi nedir ?

Eklenme : 13 Temmuz 2015 10:53    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 17:18    Okunma : 440

Pano02Bir Dönem, Tapu Müdürlüklerinde, Belediyeden ruhsat alamamış  ( parselin imarsız olması sebebi ile) hisseli araziler üzerindeki yapıların mülkiyetlerinin kime ait olduğunu göstermek için Tapu Müdürlüğü arşivine eklenen, tapu tesciline konu olmayıp ekler dosyalarında saklanan projelerdir. Bu projeler belediye gibi ruhsat veren kurumlar tarafından onaylı olmadığından tapu siciline tescil edilemezler.

Şimdilerde Tapu Müdürlüklerinde bu uygulamanın kaldırıldığını biliyordum ki; yanılmışım. Bazı uyanık inşaat firmaları, bilirkişilerden görüş alarak; Parsel içinde KAÇAK (buna da gıcık oluyorlar ), ama tam olarak bu KAÇAK; yaptıkları , (niye gıcık oluyorlarsa ; ruhsatsız yapılan, parselin emsalinin izin verdiğinden fazlası olan, belediyeye harcını ödemeden ruhsatını almadan yaptığın yer KAÇAK değil de nedir?)   eklenti ve benzeri şeyleri (çatı katı,  bina ortak hacimlerine tecavüzler, kat bahçeleri tecavüzleri, yangın holü tecavüzleri, havuz vs.) bazı bağımsız bölümlere bağlamak için Yönetim Planı eki olarak Tapu Müdürlüklerine kaçak yaptıkları yerlerin projelerini verip, müşterilerine sanki o eklentiler bağımsız bölümün yasal eklentisiymiş gibi sunmakta ve  buradan rant sağlamaktadırlar. Bunu nasıl yapıyorlar; Yönetim Planına; – tahsis projesinde şu isim verilmiş yer, şunundur, şu isim verilmiş yer bunundur- yazarak. Oysa ki bu tahsis projelerinde tescile konu bağımsız bölüm numarası yok, kütüğe tescil edilmiş bir eklenti yok, ruhsata konu yer değiller.

Bunu yapan projelerin ne kadar lüks ve prestijli projeler olduğunu görseniz şaşırırsınız.

Kanundaki bu açığı görüp, bu işten rant sağlarken, sivri zekalılığın sınırlarını da zorlamanın verdiği mutlulukla pişkinlikte sınır tanımayan inşaat firmalarının yaptıklarına bir örnek daha kayıtlarımıza geçti.

 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

ATIL UZUN- SPK Lisans No: 401221

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik