Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Lüks Yaşam

Eklenme : 16 Haziran 2016 17:10    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 16:47    Okunma : 429

O lüks restaurantlarda ihtişamlı , mükellef sofralarda yemek yeyip, lüks otomobillere binerken hep Hicab duydum. Lüks derken yanlış anlaşma olmasın, dudak uçuklatacak rakamlardaki araçlar değil, ama beni bir yerden başka yere götürebileceğinden çok daha fazlası olan araçlar. Asgari ücretin dörtte birine alınan pantolonlar, gömlekler, ayakkabılar, su gibi benzine harcanan paralar, aidatlar, gerçekten ihtiyac olmayan şeyler için kredi kartı ödemeleri. Refah seviyemi düşürmemek için harcadığım onca para. Sadece benim değil, eşimin çocuklarımın. Hepimizin evinde olan lükslerden bahsediyorum, şimdilerde yaşam standardı olarak gördüğümüz şeylerden.

Sanki mecburmuşuz gibi hissediyoruz, hissettiriliyoruz bu refah seviyesi yüksek hayata.

Vicdanım 12 raund dayak yemiş gibi, yıpranmış. Şakaklarımdaki beyaz saçların hakkını veremiyorum gibi hissettiriyor. Utancım bakanlardan değil, görenden. Herşeyi gören ve bilenden.

Tasavvufta 2 çeşit fakirlik vardır; Biçimsel fakirlik ve ruhsal fakirlik.  Biçimsel fakirlikte insanın zihnini ve kalbini dünya meşguliyetleriyle doldurmayıp, fakir olması istenir. İstenir ki; ruhunun fakir olduğunu anlayabilsin. Buna göre “maddi yoksulluk” bir araç iken “ruhsal yoksulluk” bir amaçtır.

Oysaki güzel olan, Ulvi olan Fakirliktir.

Allah, bana hesabını veremeyeceğim zenginlik vermesin diye dua ediyorum. Dünyanın bir yerlerinde derisi kemiklerine yapışmış, bir kuru ekmek bulamayan ve açlıktan ölen çocuklar olduğunu bile bile, o sofralardan yemek yiyenlerden kılmasın diye dua ediyorum.

ATIL UZUN

 

 

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik