Habeler, haber
DOLAR
3,569 / %-0,35
EURO
3,774 / %-0,27
ALTIN
143,08 / %-0,34
BİST
89.138 / %0,69
Güneşli
İstanbul: Güneşli
13°
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Kentsel Dönüşüm Şansını Kaçırdık

Eklenme : 16 Haziran 2015 15:59    Güncelleme : 29 Ekim 2015 12:27    Okunma : 221

 

kentsel_donusum_yasasina_kismi_iptal_karari13509821120_h943535Neydi, kanunun özü; riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılması, yapılırken ona avantajlar sağlayarak bu sürecin hızlandırılması.

Yıkılıp yapılıyor mu? Evet.

Oldu mu? Olmadı. Tek amaç yıkılıp yapılması mı? Olmamalı.

Bir şey yaparken tüm ayrıntıları düşünülmeli. Tabi ki sıkıntılar yaşanmadan öğrenilemez, düzeltmelere gidilemez ama sıkıntıları görüp çözmek için adım atmak gerekir. Sistem deki açıklar kapatılmalı.

Bu kentsel dönüşüm işini bir fırsata çevirebilirdik. Tüm binaların yıkılıp yeniden yapılmasında 2/3 çoğunluğun rızası yeterken; Tevhid için tüm maliklerin rızasının istenmesi, parsellerin büyümesine mani oluyor. Bu ne demek? Tüm binalar kendi parsellerinde inşaa edilmek zorunda demek. Bu ne demek? Bahçesi olan binalar, parsel sınırlarına ramak kalıncaya kadar büyütülerek inşaa edilecek ( imarın izin verdiği en üst limitte) , bahçe, ağaç namına son gördüğümüz o yeşillik kırıntıları da imha edilerek, müteahhitlere bir rant kapısı açılacak, çocuklarımız ağacı hikaye kitaplarında tanısın demek.

Halbuki, Tevhid için de 2/3 çoğunluk yetseydi, belki biraz daha yüksek binalar inşaa edilerek TAKS ( zemin oturumu) azaltılarak daha fazla toprak görme şanzımız olacaktı.

İyi güzel yeni binalar yapılsın, deprem de ölmeyelim de, bu işi de yaparken; yıllarca yanlış geliştirdiğimiz şehirleşme politikalarımızı düzeltmek için bir fırsat olarak görelim. Şehir plancılarının yaptığı, okullarında öğretilen sosyal donatı alanlarını ihtiva eden planları siyaset masalarında tahrip ederek tatbik ettiğimiz hiç bir yer yok mu?

Yok diyen, İstanbul Anadolu yakası, Maltepe-Fındıklı haritasına bir baksın. Nüfus yoğunluğuna uygun park alanı var mı, karakol var mı, cami var mı, okul var mı? Söylesin.

Yine hmaks la imar verilen sokaklarda bodrum katların bazı binalarda olması gerekenden daha fazla açığa çıkarıldığına şahit oluyoruz, yan yana 2 binanın tabi zemin kotları  ne kadar farklı olabilirki birinin bodrum kat zeöin döşemesi yolla aynı hizadayken diğerinin tamamı toprak altında ? her iştr olduğu gibi bu işede yolsuzluk katmayı başardık . aferin bize.

İşte bunları düzeltmek için bir fırsattı kentsel dönüşüm bizim için. Belediyelerin D.O.P. (Düzenleme Ortaklık payı) adı altında alamadıklarını alması için fırsat. Çocuklara yeşilin nasıl bir şey olduğunu göstermek için fırsat.

Hee, bu yasanın ekonomiye can verdiği, binlerce insana ekmek kapısı olduğu; katma değerinin görünen den çok daha yüksek olduğunu bir ekonomist olarak bende görüyorum, ama her şeye rağmen söylüyorum ki;

bu fırsatı da kaçırdık.

 

ATIL UZUN

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı- SPK L.No:401221

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik