Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Kentsel Dönüşüm Şansını Kaçırdık mı?

Eklenme : 16 Haziran 2015 15:59    Güncelleme : 11 Ağustos 2017 11:14    Okunma : 473

 

Neydi, kanunun özü; riskli yapıların yıkılıp yeniden yapılması, yapılırken ona avantajlar sağlayarak bu sürecin hızlandırılması.

Yıkılıp yapılıyor mu? Evet.

Oldu mu? Olmadı. Tek amaç yıkılıp yapılması mı? Olmamalı.

Bir şey yaparken tüm ayrıntıları düşünülmeli. Tabi ki sıkıntılar yaşanmadan öğrenilemez, düzeltmelere gidilemez ama sıkıntıları görüp çözmek için adım atmak gerekir. Sistem deki açıklar kapatılmalı. Ki; yavaş yavaş kapatılıyor,  ancak sistemdeki eksikliklerden ötürü kentsel dönüşüme erken başlayanlar; şehir planlamasında bazı sorunlara neden oldu. Bu kentsel dönüşüm işini bir fırsata çevirebilirdik. Tüm binaların yıkılıp yeniden yapılmasında 2/3 çoğunluğun rızası yeterken; Tevhid için tüm maliklerin rızasının istenmesi, parsellerin büyümesine mani olmaktaydı.  Bu ne demek? Tüm binalar kendi parsellerinde inşaa edilmek zorunda demek. Bu ne demek? Bahçesi olan binalar, parsel sınırlarına ramak kalıncaya kadar büyütülerek inşaa edilecek ( imarın izin verdiği en üst limitte) , bahçe, ağaç namına son gördüğümüz o yeşillik kırıntıları da imha edilerek, müteahhitlere bir rant kapısı açılacak, çocuklarımız ağacı hikaye kitaplarında tanısın demek.

Ama şimdilerde yasada yapılan bir değişiklikle riskli binalar daha yıkılmadan 2/3 arsa payı çoğunluğu ile ( binada kullanımı olsun yada olmasın) tevhid edilebilir hale getirildi.

Yıllarca yanlış geliştirdiğimiz şehirleşme politikalarımızı düzeltmek için; Kentsel dönüşüm ancak böyle bir fırsat olarak görülebilirdi zaten.

Şehir plancılarının yaptığı, okullarında öğretilen sosyal donatı alanlarını ihtiva eden planları siyaset masalarında tahrip ederek tatbik ettiğimiz hiç bir yer yok mu? Yok diyen, İstanbul Anadolu yakası, Maltepe-Fındıklı haritasına bir baksın. Nüfus yoğunluğuna uygun park alanı var mı, karakol var mı, cami var mı, okul var mı? Söylesin.

Yine; hmaks la imar verilen sokaklarda bodrum katların bazı binalarda olması gerekenden daha fazla açığa çıkarıldığına şahit oluyoruz, yan yana 2 binanın tabi zemin kotları  ne kadar farklı olabilir ki birinin bodrum kat zemin döşemesi yolla aynı hizadayken diğerinin tamamı toprak altında ? her işte olduğu gibi bu işe de yolsuzluk katmayı başardık . Aferin bize.

İşte bunları düzeltmek için bir fırsattı KENTSEL DÖNÜŞÜM bizim için. Belediyelerin D.O.P. (Düzenleme Ortaklık payı) adı altında alamadıklarını alması için fırsat. Çocuklara yeşilin nasıl bir şey olduğunu göstermek için fırsat.

Onun içindir ki; yasanın, oluşan sıkıntılara ivvedi çözümler bulabilmesi ve hemen tıkanan yerleri açması gerekir. Tevhid İçin gerekli tam hisse rızası şartının yeteri kadar hızlı “2/3 çoğunluğa” çekilememesi; bir çok binanın kendi parselinde inşaa edilmesine neden oldu ki , buda yine bize zarar verdi.

Hee, bu yasanın ekonomiye can verdiği, binlerce insana ekmek kapısı olduğu; katma değerinin görünen den çok daha yüksek olduğunu bir ekonomist olarak bende görüyorum. Ama diyorum ki; özellikle yerel yönetimlerde karar mercilerine direkt ulaşılabilen ve kentsel dönüşümde çözüm odaklı, uzlaştırmacı, birinci önceliği şehir planlaması olan yaklaşımlarla KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ bir fırsat olarak görelim.  Rant kapısı değil.

 

ATIL UZUN

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı- SPK L.No:401221

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik